Literární hodina Tolstého a Nikity z dětství. Lekce literárního čtení od A.N. Tolstého „Nikitovo dětství“

Cíle: pokračovat v práci na díle A. Tolstého; procvičit si plynulé expresivní čtení; naučit se dělit text na části, zvýraznit to hlavní, udělat plán; rozvíjet paměť, řeč, myšlení.

Plánované výsledky: předmět: využití různých druhů čtení (studijní (sémantické, selektivní, rešeršní), schopnost vědomě vnímat a hodnotit obsah a specifika různých textů, účastnit se jejich diskuse, podat a zdůvodnit morální hodnocení jednání hrdinové; meta-předmět:

Formulování vzdělávacího úkolu hodiny na základě analýzy učebního materiálu ve společných aktivitách, jeho porozumění, plánování spolu s učitelem činnosti na prostudování tématu hodiny, hodnocení vlastní práce v hodině,

— analýza vědeckého a vzdělávacího textu se zdůrazněním hlavní myšlenky v něm,

- odpovědi na otázky z učebnice na základě vědeckého vzdělávacího článku v učebnici a uměleckého díla, diskuse ve dvojicích odpovědi na otázky, důkaz svého pohledu; osobní: pěstovat pocit hrdosti na svou vlast, její historii, lidi, formování humanistických a demokratických hodnotových orientací mnohonárodní ruské společnosti.

Zařízení: knihy a portrét spisovatele, kartičky s textem řečových rozcviček a úkolů.

Průběh lekce 1

I. Organizační moment

II. Rozcvička řeči

- Přečtěte si úryvek z básně sami.

Je vždy velmi smutné rozloučit se s dětstvím,

Bílá loď odplula a nelze ji vrátit.

Vzpomínky jasný pocit

Bude silnější, čím déle budete žít.

M. Rjabinin

- Čtěte bzučivým způsobem (také: pomalu, šeptem, se zrychlením, výrazně).

— Toto je čtyřverší z písně „Island of Childhood“. Poslouchej to. Jak jste pochopili význam textu? (Odpovědi dětí.)

— Co můžete říci o takovém období života člověka, jako je dětství? (Prohlášení dětí.)

III. Práce na tématu lekce

— Doma čtete dílo A. Tolstého. Začněme prací se slovní zásobou. Vysvětlete význam slov.

Výrobce kočárů- stodola pro kočáry a jiná vozidla.

Řemeslný stůl- stroj pro tesařské práce.

Kapuce- klobouk se dvěma dlouhými konci, které byly omotané kolem krku.

Prérie- rozlehlá severoamerická step.

- Vyberte synonyma pro slova.

Zamračil se- (zasmušilý, bouřlivý).

- Vyberte antonyma pro slova.

Stárnout- (mládnout).

Práce— (zahálet, lenošit, zahálet).

- Přečtěte si první část, která se nazývá „Slunečné ráno“.

— Zeptejte se spolužáků na tuto část textu.

IV. Tělesná výchova minuta

V. Pokračování práce na tématu lekce

- Přečtěte si druhou část - „Arkady Ivanovič“ - podle role.

- Sledujte textem, jaký vztah měl chlapec se svou učitelkou, s matkou.

- Určete hlavní myšlenku této části.

— Pojďme si přečíst třetí část, „Závěje“. (Čtení studenty.)

— Jakou má Nikita náladu? Co u něj vytváří tuto náladu?

— Chtěl Nikita učitele oklamat?

- Proč Nikita viděl tolik lidí na ulici? Miluje svou rodnou zemi?

— Jakou měl Nikita náladu na lavičce? Jakými slovy autor umocnil dojem? Přečtěte si to.

— Jaké zimní radovánky máš rád? A co tví rodiče?

- Proč Nikita leze pod samotný mys a kope jeskyni?

- Určete hlavní myšlenku této části. (Čtení části „Tajemný dopis“.)

— Na jaký dopis všichni čekali?

- O co si myslíš, že to je? (Dětské předpoklady.)

— Obnovení sledu událostí.

□ Vzduch mě štípal v nose.

□ Po křupavých schodech.

□ Zasněžené mysy nad Chagrou.

□ Lavička sjela z hory sama.

□ Figurka Arkadije Ivanoviče.

□ Sněhová jeskyně.

□ Dialog mezi učitelem a Nikitou.

(Obnova zdeformovaného plánu.)

- Připravte převyprávění podle obdrženého plánu.

VI. Odraz

Dnes jsem se ve třídě naučil...

Dnes se mi podařilo...

VII. Shrnutí lekce

— Kluci, jaký je smysl této práce? Co nás autor učí?

— Určete žánr tohoto díla. (Příběh je literární narativní dílo s méně složitým dějem než román.)

Domácí práce

Připravte převyprávění jménem hlavní postavy díla. Vymyslete pokračování související s tajemným dopisem.

Průběh lekce 2

I. Organizační moment

II. Rozcvička řeči

(Práce na dovednostech různých typů čtení.)

- Učitel je v mém kufříku!

- SZO? To nemůže být! Opravdu?

- Podívejte, prosím! On je tady.

Říká se tomu učebnice.

V. Berestov

- Přečtěte si báseň sami.

- Číst, rozdělovat na slabiky.

- Přečti si to pravopis.

- Čtěte pravopisně.

— Jak jsi pochopil význam básně? (Odpovědi dětí.)

— Kdo podle vás závisí na tom, jak se student učí – na učiteli nebo na něm samotném?

(Ukažte studentům, že bez ohledu na to, jak je učitel talentovaný, nemůže učit někoho, kdo se učit nechce a nic nedělá.)

- Přečtěte si téma lekce. Definujte jeho úkoly.

III. Kontrola domácích úkolů

— Převyprávěj dílo jménem Nikity.

- Jaké pokračování jsi vymyslel? Řekni mi to.

V minulé lekci jste zjistili, že se jedná o příběh. Nutno ale upřesnit, že jde o autobiografický příběh pro děti – jedno z nejpoetičtějších děl A.N. Tolstoj. Příběh „Nikitino dětství“ byl napsán v roce 1920 ve Francii pro dětský časopis „Green Stick“, vydaný v Berlíně v roce 1922 a poprvé vydaný v Sovětském svazu v roce 1923. Spisovatelovy světlé vzpomínky na dětství jsou prostoupeny lyrickým obrazem jeho milovaná Vlast, která se objevuje ve všem: v popisech přírody a života statku Sosnovka, v příbězích o vesnických dětech, v čisté, krásné ruské řeči příběhu. To je jeho hlavní vzdělávací hodnota.

IV. Práce na tématu lekce

- Vyjmenujte hrdiny tohoto díla.

— Měli jste zájem dozvědět se o Nikitově životě? (Prohlášení dětí.)

- Uveďte popis hlavní postavy díla. Jaký byl Nikita?

„Nikitovo dětství“ je příběh o prvních letech formování člověka. Před čtenářem se odehrávají hlavní události chlapcova života během posledního roku před nástupem do školy. Život dítěte a život přírody, splynutí a prolínání těchto dvou témat vytváří jedinečnou lyrickou příchuť příběhu. Nikita má blízko k přírodě, jako by se rozplýval ve světě kolem sebe. Jednota s přírodou, pocit, že je její nedílnou součástí, vytváří v chlapcově duši neustálé očekávání štěstí, něco úžasného, ​​fantastického: „Nikitovi se zdálo, že kráčí ve snu, v kouzelném království. Jen v začarovaném království to může být tak zvláštní a tak šťastné v duši.“

— Je Nikita jako vy, přátelé?

V. Tělesná výchova minut

VI. Pokračování práce na tématu lekce

— Jakým člověkem byl Pakhom? Jakou cennou vlastnost měl?

— Jak se učitel choval k Nikitovi: trestal, urážel, nutil ho k trpělivosti, vysvětloval, žertoval, dosáhl poslušnosti bez nátlaku?

— Popiš Nikitova učitele pomocí slov z textu.

- Proč musela mít Nikita uši otevřené? Co tento výraz znamená? (Pozor.)

— Jaká byla Nikitova matka? jak jsi to pochopil? (Úvahy studentů.)

(Pracujte na zdůvodnění eseje.)

— Prodiskutujte s přítelem, jaké charakterové vlastnosti si na lidech ceníte.

— Napište esej na toto téma. Nás. 46 kreativních poznámkových bloků obsahuje podpůrná slova.

VII. Odraz

- Vyberte si libovolný začátek věty a pokračujte v ní.

Dnes jsem se ve třídě naučil...

V této lekci bych se pochválil za...

Po lekci jsem chtěl...

Dnes se mi podařilo...

VIII. Shrnutí lekce

—Která z postav v díle se vám nejvíce líbila?

— Myslíte si, že spisovatel mluvil o moderním životě nebo o dnech minulých? Zdůvodněte svůj názor.

Domácí práce

Dokončete esej. Pokud chcete, přečtěte si příběh sami až do konce.

Plán - shrnutí hodiny literárního čtení

Alexej Nikolajevič Tolstoj „Nikitovo dětství“

Účel lekce: rozbor literárního díla technikou skládání filmového scénáře

Cíle lekce:

1. Čtení kapitola 1, rozbor uměleckých výrazových prostředků, rozvoj zájmu o čtení.

2. Využití techniky skládání filmového scénáře jako metody literární analýzy díla, srovnávání prostředků uměleckého vyjádření různých druhů umění.

3. Rozvoj komunikativních učebních dovedností, kdy studenti pracují společně ve dvojicích a skupinách, rozvíjení schopnosti sestavit podrobnou řečovou výpověď.

Během vyučování

1. Aktualizace

Dnes ve třídě budeme mluvit o různých druzích umění - literatuře, malbě, hudbě, kině.

Milujete filmy? Proč?

Skluzavka:Před dvěma týdny se v Petrohradě uskutečnilo setkání prezidenta Ruska s představiteli umění. Slavný ruský filmový režisér Karen Šachnazarov na tomto setkání řekl: „Civilizace čtení končí, civilizace sledování začíná, protože pro lidi je snazší dívat se na filmy než číst knihy. Koneckonců, když čtete knihu, musíte proměnit autorovo slovo v obrázek, vymyslet obrázek, ale když se díváte na film, můžete vidět obrázek, který byl pro vás vymyšlen. To usnadňuje sledování filmů.“

Souhlasíte s tímto názorem?

Co je pro vás zajímavější: vymýšlet si vlastní obrázek nebo sledovat obrázek vytvořený jinou osobou?

Skluzavka:Doma si přečtete úryvek z příběhu A. N. Tolstého „Nikitino dětství“

Chtěli byste si vymyslet vlastní obrázek a sami zkusit natočit film podle této pasáže?

Víte, jak se jmenuje text připravený k natáčení? – filmový scénář.

Jaký bude účel naší dnešní lekce?

Skluzavka:


Účel lekce


: vytvořte si vlastní filmový scénář založený na příběhu „Nikita’s Childhood“

Co musíme udělat, abychom mohli vytvořit filmový scénář podle literárního díla?

2. Cíle lekce:

Jazykem literárního umění je slovo.

Skluzavka:A jazykem filmového umění je rám.

Film se skládá z rámečků. Rám- jedná se o objekt, který kamera natáčí nepřetržitě, bez zastavení.

Co bychom tedy měli v textu zdůraznit? - skluzavka

2. Rozdělte text na fragmenty - „rámce“.

Rám má několik vlastností - prostředky expresivity filmového umění - Skluzavka

Plán -může být velký, když je jeden objekt fotografován blízko a velký, například obličej osoby,

Možná střední, když je kamera trochu dál a je vidět celý objekt, v plné výšce.

Může být vzdálený, kdy je kamera ještě dál a není vidět jen objekt, ale i to, co ho obklopuje.

Rám má úhel– odkud kamera natáčí:

Zespodu – jako bychom se dívali zdola nahoru, všechny předměty se stávají velkými a vysokými.

Shora - jako bychom se dívali shora dolů a všechny předměty se zdají menší.

Z boku – jako bychom stáli vedle sebe.

Barva– rám může být barevný nebo černobílý a světlo- světlé nebo tlumené, šero, polotóny.

Zvuk– může být také přítomen v rámu: hrdina mluví, hraje hudba nebo jsou přítomny zvuky přírody.

Jak bychom tedy měli s rámem pracovat? Skluzavka

3. Vyberte vlastnosti rámu (plán, úhel, barva a světlo, zvuk)

Tyto vlastnosti každéhoRámeček zaznamenáme do tabulky.

Když jsme si promysleli každý záběr, co nám zbývá?

4. Upravte film sesbíráním všech záběrů.

2. Práce s textem.

"slunečné ráno"

Jak se jmenuje první kapitola, kterou příběh začíná?(Slunečné ráno) -Snímek – Přečteme si to?

Jakou náladu jste měli, když jste četli tuto kapitolu?

Z čí perspektivy je příběh vyprávěn?(jménem autora)

Číma očima vidíme dnešní ráno? ( Nikitovýma očima)

Proč si myslíte, že příběh „Nikitino dětství“ začíná popisem dnešního rána? (V dětství každý sní o něčem radostném. Dětství je obdobím radostných snů, očekávání, plánů)

Natočíme film a pokusíme se vidět dnešní ráno očima Nikity.

Bude náš film barevný nebo černobílý? Proč? (Slunce, jiskřivý sníh, radostná nálada - barevné)

Jak vidíte hlavní postavu, jakého herce budete hledat? (chlapec? let, ....)

Snímky:

Upozorňuji na několik možností, jak mohl tehdejší chlapec vypadat.

Myslíte si, že by se nějaký obrázek mohl hodit k výběru kostýmu pro našeho hrdinu v této kapitole?

3. Využití techniky psaní filmového scénáře

Najděte v první kapitole první snímek, který vyfotografujeme fotoaparátem, aniž bychom jej přesunuli na jiný objekt. - Skluzavka

1. rám –

Pojďme spolu diskutovat

Algoritmus:

1. Přečtěte si text

2. Vyberte si plán natáčení, uveďte důvody

3. Vyberte úhel střelby, uveďte důvody

4. Vyberte zvuk.

Nikita si povzdechl, probudil se a otevřel oči.

Co je pro nás důležité ukázat?

Plán – zblízka, perspektiva – shora nebo ze strany

Zadejte data do tabulky.

2. rám - Skluzavka

Najděte v textu ty řádky, které lze ilustrovat takovým rámečkem.

Slunce svítilo skrz mrazivé vzory na oknech, skrz nádherně malované stříbrné hvězdy a palmové listy. Světlo v místnosti bylo sněhově bílé. Z mycího hrnku sklouzl zajíček a zachvěl se o zeď.

Jakými prostředky uměleckého vyjádření literatury vytvořil A. N. Tolstoj tento obraz? Najděte tato slova.

Jak to můžeme vytvořit prostřednictvím kina?

Víte, co je to mycí kelímek?

Plán - detail - okno se vzory, sluneční paprsek na zdi vedle

Barva - slunečná, teplá, radostná

Zkuste se zavřením očí znovu vidět tento obraz, představte si tento rám.

Zazněla hudba P.I.Čajkovského. (Pauza pro vytvoření vizuálního obrazu, relaxace)

3. rám jsou vzpomínky Nikity - Skluzavka

Nikita otevřel oči a vzpomněl si, co mu včera večer řekl tesař Pakhom:

"Tady to namažu a pořádně zaliju, a až ráno vstaneš, sedni a jdi."

Včera večer Pakhom, křivý a potrhaný muž, udělal z Nikity na jeho zvláštní žádost lavičku. Dělalo se to takto:

V kočárkárně, na pracovním stole, mezi kroužkovými, páchnoucími hoblinami, Pakhom ohobloval dvě prkna a čtyři nohy; spodní deska od přední hrany - od nosu - je odříznuta, aby se nezasekla ve sněhu; otočené nohy; V horní desce jsou dva výřezy pro nohy pro snadnější sezení. Spodní deska byla natřena kravským lejnem a za studena třikrát napojena - poté byla vyrobena jako zrcadlo, k horní desce bylo přivázáno lano - k přenášení lavice a při sjíždění hory k jejímu narovnání.

Nyní je lavička samozřejmě připravena a stojí u verandy. Pakhom je takový člověk: "Pokud, on říká, že to, co jsem řekl, je zákon, udělám to."

Kdy se popsané události odehrávají?

Měly by se ve filmu ukázat Nikitiny vzpomínky? Proč? - Nikita si vzpomněl a snil o této lavici, o tom, jak bude jezdit.

Jak ukázat, že jde o vzpomínky? Jaká filmová technika vám k tomu pomůže?

Skluzavka Jak jste pochopil, o které lavici mluvíme?

Ukázka dětských saní z 19. století je také v Ruském etnografickém muzeu, které se nachází v Petrohradě. Pokud však není možné muzeum navštívit, můžete využít jeho virtuální exkurze a katalogy. – skluzavka

Setkali jste se s nějakými zastaralými nebo nejasnými slovy?

Kde můžeme zjistit význam těchto slov?

Snímek - Mohu vám také nabídnout online zdroj, který obsahuje nejosvědčenější vysvětlující a pravopisné slovníky.-

Práce ve dvojicích

Pracujte prosím ve dvojicích a najděte význam slov použitých v textu.

Co je to kočárkárna? Řemeslný stůl?

Jak je popsán Pahom? Co znamená křivka? poďobaný?

Na obrazech umělců můžeme vidět, jak vypadal člověk této třídy v 19. století. Podívejte se na reprodukce. Vezmete ten, o kterém si myslíte, že je blízký obrazu Pakhoma, který autor vytvořil a my vytváříme.

Zkuste si sami zadat charakteristiky rámu do tabulky.

Podívejme se, jak tento snímek ve svém filmu postavil režisér Andrej Zelenov.

Film(úryvek z celovečerního filmu „Nikitovo dětství“, scéna v kočárkárně)

Jak to můžeme ukázat v našem filmu? (Láskavě se dívá, možná objímá)

Jsou nějaké repliky, které by Nikita mohl říct nahlas, jako by mluvil sám se sebou?( Nyní je lavička samozřejmě připravena a stojí u verandy. Pakhom je takový člověk: "Pokud, on říká, že to, co jsem řekl, je zákon, udělám to.")

Jakým tónem může Nikita mluvit o Pakhomovi? ( s úctou, s láskou)

4. snímek - Skluzavka

Nikita se posadil na kraj postele a poslouchal – v domě bylo ticho, nikdo asi ještě nevstával. Pokud se během minuty obléknete, samozřejmě bez mytí nebo čištění zubů, můžete utéct zadními dveřmi na dvůr a ze dvora do řeky. Na strmých březích jsou závěje - sedni a leť...

S tímto záběrem vám navrhuji pracovat ve svém filmovém štábu, sjednoceném po čtyřech.

Vezměte algoritmus skupinové práce do svých rukou. Přečtěte si to.

Buďte pozorní a respektujte názory všech.

Půdorys - střední, úhel - strana

Existují nějaké řádky, které by mohly být Nikitovými myšlenkami vyslovenými nahlas? ( Pokud se během minuty obléknete, samozřejmě bez mytí nebo čištění zubů, můžete utéct zadními dveřmi na dvůr a ze dvora do řeky. Na strmých březích jsou závěje - sedni a leť...)

Zvuk – Nikita si tiše promlouvá.

Mohou být tyto řádky snem, obrazem, který Nikita maluje ve své fantazii? Jakou má Nikita v tuto chvíli náladu? V jakém médiu filmového umění je tedy můžeme ukázat?

5. Shrnutí lekce, reflexe

Skluzavka Vraťme se k účelu a cílům dnešní lekce.

Při psaní filmového scénáře jste byli schopni cítit tuto náladu a vidět ráno očima Nikity?

Měl jste někdy okamžik, kdy jste si představil sebe na místě Nikity?

Pomocí této techniky jsme dnes otevřeli tento příběh. Tato technika, stejně jako klíč, vám může pomoci číst její kapitoly nebo celou věc.

Zda se Nikitovi podařilo uskutečnit své plány, ukážete v dalších záběrech této kapitoly, na kterých budete pracovat sami doma.

Jaký domácí úkol jsi chtěl dnes udělat?

Proměnná posuvu D/z

Hodnocení učitele

Chci práci zhodnotit......

Označte expresivitu čtení......

Argumentace......

Pokračuj ve větě....

Děkuji filmovému štábu za jejich práci.

M.b zde - Stop. Střih!

Státní vzdělávací instituce "Krulevshchina střední škola okresu Dokshitsy" Vitebská oblast

"Jako v kouzelném království"

(integrovaná lekce

na základě příběhu

A. N. Tolstoy „Nikitovo dětství“)

Lekce připravena a odučena

učitel ruského jazyka a

literatura L.A. Bobrovskaya

KRULEVŠČINA

Cíl lekce (ruská literatura):

    podporovat u studentů rozvoj schopnosti určovat roli obrazných a výrazových prostředků jazyka v textu;

    podporovat rozvoj kreativní představivosti;

    pěstovat lásku ke kráse, k přírodě, k literatuře, k umění slova.

1. Organizační moment.

    Kontrola domácích úkolů .

    1. Selektivní převyprávění „Zimního dne“.

      Výstava kreseb „Dvůr ve sněhu“.

    Obsahová analýza, diskuse k samostatně přečteným kapitolám .

A) Kapitola „Bitva“:

Kdo jsou „Končanští“?

Jak začnou vyzývat „Konchansky“ k boji?

Jaká zraňující slova říkají chlapci na obou stranách vesnice?

Styopko Karnaushkin, kdo je to? Proč se ho všichni báli, co podle Mishky Koryashonok „vlastnil“?

Styopkovi se podaří vyděsit „naše lidi“ (pihovaté) a ti zbaběle utečou. Jak se Nikita zachoval?

1) Expresivní čtení epizody „Battle“.

Jakým chlapeckým zákonem se měly obě strany řídit při rvačce (přečtěte si text)? "Nikita se vrátil na svůj konec vzrušený, rozpálený a hledal, s kým dalším by mohl bojovat.“

Proč se najednou, po několika minutách, Nikita usmál? Co způsobilo jeho změnu nálady?

Jak můžete zhodnotit Nikitovu reakci na Styopkův návrh „být přáteli“?

2) Lexikální práce.

Jak rozumíte slovu „spřátelit“, vyberte k tomuto slovu asociace (synonyma), napište je na papír.

Vyberte si ze všech slov pro sebe to, které je podle vás nejlepší, které se vám nejvíce líbilo, podtrhněte ho, vysvětlete (nepovinné).

3) Učitel výtvarné výchovy: Každá skupina se pokusí barevně odrážet slovo „být přáteli“ (před a po, změna nálady).

4) Učitel hudby: Předvedení písně o přátelství.

5) Socializace.

Představte si sebe na místě Nikity, jaké pocity chlapce přemohly? Řekni mi to.

Nikita tak na jedné straně prokázal bojovnost, schopnost překonat strach a na druhé straně velkorysost, dobrou vůli a touhu po přátelství.

B) Kapitola „Victor a Lilya“ .

- Přišly zimní prázdniny, ten nejkrásnější čas.

1) Učitel hudby: Zazní píseň „Vacation“.

Jak Nikita přijímá hosty?

Jaký dojem udělala dívka s velkýma modrýma očima na Nikitu? Najděte toto místo v textu a přečtěte si ho.

2) Učitel výtvarné výchovy: Ukázka kreseb, portrétů hrdinů.

Jak Nikita rozvíjí zájem o Lilu, proč ji obdivuje? V jakém je stavu?

3) Učitel hudby: Provedení písně „Pak vám bude Kulakova líto...“ .

Jak se Nikita snaží přitáhnout pozornost dívky na sebe? Jeho stav.

4) Učitel hudby: Pomocí „Posteru s emocemi“ určete náladu postavy.

Změna nálady, tempo děje na konci kapitoly, s čím to souvisí?

5) Podrobné převyprávění „Epizody s býkem“.

6) Učitel výtvarné výchovy: Rámcový plán „Epizoda s býkem“.

Jaké vlastnosti Nikita v této epizodě prokázal, že pomohly Victorovi uniknout problémům?

Jak se Nikitova nálada změnila po tom všem, co se stalo? Jaká byla nejvyšší odměna (přečtení úryvku z textu)?

7) Učitel hudby: Určete náladu hlavní postavy z „Plakátu emocí“ .

B) Kapitola „Vánoční stromeček“ .

1) Učitel výtvarné výchovy: Ozdobte vánoční stromeček.

2) Učitel výtvarné výchovy: Zimní radovánky (ukázka kreseb na dané téma).

3) Učitel hudby: Píseň „Bells“.

Jaký je svátek spojený se zelenou kráskou?

O jaké dovolené mluvíme v kapitole „Yolka“?

Jakou náladu měli dospělí a děti v předvečer svátku?

Jak se doma připravujete na Vánoce?

4) Učitel hudby: Hraje píseň „Silent Night“.

Jak se dospělí a děti v Nikitově domě připravovali na dovolenou?

5) Převyprávění epizody „Příprava na dovolenou“.

6) Recitování epizody „Yolka“ zpaměti.

Jak probíhá samotná dovolená (kdy začíná, kdo je zván, jak se baví děti a dospělí, co dělá Arkadij Ivanovič, matka)?

7) Učitel hudby: Novoroční písničková soutěž (skupinová práce).

Nikita byl obzvlášť šťastný. Z čeho?

8) Čtení pasáže podle rolí („Na chodbě se Lilya utrhla z řetězu... Otočila se a vběhla do jídelny“).

9) Přečtení pasáže „Měsíční večer“ zpaměti.

Jakými výtvarnými prostředky autor zprostředkovává krásu měsíčního večera?

Nikita se cítí dobře a šťastná v duši. Je zde přítomno vše: krásná příroda, radost ze života, štěstí, dobré skutky, porozumění a péče dospělých, úsměv milé dívky. Tak vzniká harmonie duše, která se nejčastěji vyskytuje v dětství. Toto je dar dětství, který musí být zachován v duši po celý váš život nebo co nejdéle.

10) Učitel hudby: Hraje píseň „Planet of Childhood“.

4. Reflexe.

- "Jen v začarovaném království mohou být věci v duši tak podivné a tak šťastné."

jak se to stane?

5. Domácí úkol:

A) Slovní kresba „Stála jako ohnivý strom“ nebo „Děti stály u stromu v šoku“;

B) Ilustrace „Zahrada pod měsícem“ nebo „Lilie u ruční práce“;

C) Selektivní převyprávění „Nikita's Noble Behavior“;

D) Skupinový úkol - rámcový plán epizod

„Zábava u vánočního stromku“ nebo „Bayan, Bayane, pozor, Nikito!

Účel lekce: pomocí analýzy charakterů postav v příběhu určit, které charakterové vlastnosti jsou ty hlavní.

Cíle lekce:

  • Naučte se definovat učební úkol;
  • Naučte se plánovat dokončení učebního úkolu;
  • Vytvořte příznivou emocionální náladu;
  • Zapamatujte si obsah příběhu;
  • Popište postavy v příběhu;
  • Rozvíjet schopnost práce s textem;
  • Analyzujte své charakterové rysy;
  • Pokračovat v práci na rozvoji řeči, paměti, kritického myšlení;
  • Rozvíjet schopnost pracovat ve skupině.

Seznam vybavení na lekci:

  • Literární čtení. 4. třída. Učebnice pro všeobecné vzdělání organizace kompletní s audiopril. na elektron dopravce. Ve 2 hodiny 1. díl/ L.F. Klimanová, L.A. Vinogradskaya, M.V. Boykin; Ross. akad. Věda, Rossi. akad. školství, nakladatelství "Osvícení". - 4. vyd. - M.: Vzdělávání, 2014. - 158 s. : nemocný. - (Učebnice akademické školy) (Perspektiva);
  • Literární čtení. 4. třída. Kreativní notebook pro všeobecné vzdělávání. organizace / T.Yu. Koti; Ross. akad. Věda, Rossi. akad. školství, nakladatelství "Osvícení". - 3. vyd. - M.: Vzdělávání, 2013. - 79 s. : nemocný. - (Perspektiva);
  • Multimediální zařízení pro předvádění prezentací, počítače;
  • Zvukový záznam písně „Island of Childhood“ v podání M. Boyarského;
  • Kontrolované sešity pro literární čtení;
  • Proužky frází z textu pro organizaci práce ve skupinách (podle počtu skupin).
  • Letáky pro psaní syncwine.

Plánované výsledky

Předmět:

  • Určete, jakou náladu vytvářejí díla, která čtete.
  • Charakterizujte literární postavy na základě díla, které čtete.

Metapředmět:

  • Určete si učební cíl lekce.
  • Plánovat realizaci vzdělávacích aktivit v souladu se zadaným vzdělávacím úkolem.
  • Proveďte logickou analýzu, zdůrazněte podstatné a nepodstatné rysy.
  • Proveďte logickou srovnávací akci na základě daných a nezávisle zvolených kritérií.
  • Proveďte logickou akci zobecnění.
  • Sdělte svou pozici ostatním a zdůvodněte ji.

Osobní:

  • Porovnejte své charakterové vlastnosti s charakterovými vlastnostmi literárních hrdinů;
  • Zhodnoťte své charakterové vlastnosti;
  • Určete, které vlastnosti jsou hlavní a určující;
  • Motivovat ke vzdělávací činnosti;
  • Rozvíjejte schopnosti spolupráce v různých situacích.

Během lekcí:

1. Organizační moment.

Kontroluje připravenost na lekci.

Zkontrolujte jejich připravenost na lekci.

2. Motivace k aktivní vzdělávací a kognitivní činnosti (emocionální nálada).

Deska. Příloha 1

Přečtěte si báseň od S.Ya.Marshaka.
- Dovolte mi přečíst vám tuto báseň.

O jaké zemi mluvíme? Proč se tak rozhodli?
- kdo slyšel výraz „ostrov dětství“?
- jak tomu rozumíš?
- zavřete oči, pohodlně se posaďte. Zvu vás na cestu na „ostrov dětství“.
Zazní první sloka a refrén písně „Island of Childhood“ v podání M. Boyarského.
- jaké jsi měl emoce?
- proč jsem ti navrhl poslechnout si tuhle písničku?

Přečtěte si samostatně báseň S. Marshaka.
- poslouchejte, jak učitel čte báseň.
- vyjádřit názory na to, o které zemi se bude diskutovat, a vysvětlit svůj výběr.

Vysvětlete význam výrazu „ostrov dětství“.
- poslouchat soundtrack; vyjádřit, jaké emoce vznikly.
- vysvětlit, proč byla tato konkrétní skladba hrána.

3. Sdělení tématu a formulace cílů lekce.

Dnes pokračujeme v rozhovoru o díle A. Tolstého „Nikitovo dětství“. Pokuste se formulovat cíle lekce.

Seznamte se s tématem lekce.
- formulovat cíle lekce: analýzou díla diskutovat a porovnávat charaktery postav v díle A. Tolstého „Nikitovo dětství“.

4. Aktualizace znalostí.

Číst...
- co můžeš říct?
- jaký by mohl být úkol?
- kdo nepochopil úkol?
- kdo může vysvětlit?
Ve 4 uspořádejte proužky v požadovaném pořadí.

Zkouška(udělala se chyba) Dodatek 3

Vyzkoušej se. kdo nesouhlasí? Proč?
- Proč jsme dokončili tento úkol?

Přečtěte si fráze na tabuli jednu po druhé.
- usoudí, že se jedná o fráze z textu.
- nabízejí varianty úkolů, zastavují se u toho, že tyto fráze je potřeba seřadit v pořadí, v jakém se objevují v textu.
- utvořte čtyřky, zopakujte si pravidla práce ve skupině a rozložte proužky s frázemi ve správném pořadí.

Zkontrolujte jejich práci podle příkladu na tabuli.
- všimnou si chyby na tabuli a dokážou svůj názor.
- shrnout vykonanou práci: zapamatovat si obsah textu a sled událostí.

5. Kontrola domácích úkolů

Co jste měli udělat doma?
- otevřené sešity, strana 45, tabulka
- jak se jmenuje hlavní hrdina?
- proč si autor vybral toto jméno, Nikito?
- jaké charakterové rysy jsi viděl u Nikity?
- vypadá jako ty? Jak?
- na své přátele? Jak?
- kdo je Pakhom?
- jaký to byl člověk?
- jakou cennou vlastnost měl podle autora? Dokažte to textem.
- kdo je Arkadij Ivanovič?
- najít v textu popis jeho podoby. Přečtěte si to.
- jak je zobrazen v tomto díle?
- jaký má vztah k hlavní postavě?
- Co znamená výraz „mějte oči otevřené“?
- proč musel Nikita „dávat pozor“?
- který hrdina není v této tabulce?
- jak je zobrazena v tomto díle?
- jak jsi to pochopil?

Otevřete sešity na straně 45. Zkontrolujte vyplnění tabulky. Dokončete tabulku. Hledání odpovědí na otázky v textu, posílení schopnosti pracovat s textem, všímání si detailů.
- vzpomínají, že autor dílo věnoval svému synovi Nikitovi.
- nazývají Nikitovy charakterové rysy.
- porovnejte sebe a své přátele s Nikitou.
- Pamatují si, že Pakhom je tesař. Pakhomovy charakterové rysy jsou pojmenovány. Na základě citací z textu dokazují, jakou cennou kvalitu měl podle autora Pakh (učebnice, s. 99).
- najděte v textu popis vzhledu Arkadije Ivanoviče (učebnice, str. 100).
- diskutují o postoji Arkadije Ivanoviče k hlavní postavě: donutil ho být trpělivý, vysvětloval, vtipkoval, dosáhl poslušnosti bez nátlaku.
- vysvětlit význam frazeologické jednotky „mějte oči otevřené“ - pozor. Zjišťují, proč se Nikita musel takto chovat.
- popište matku hlavní postavy, vysvětlete, co umožnilo vyvodit takový závěr.

6. Tělesné cvičení

7. Organizace kognitivní činnosti

Práce v sešitu, s. 46-47
- přečtěte si podpůrná slova. co to je?
- přečtěte si úkol na straně 47. kdo nepochopil úkol? Kdo může vysvětlit?
- dokončit to. Pokud někdo může, pokračujte v sérii sami.
Diskuse:
- Jaké charakterové vlastnosti jsou pro vás nejdůležitější? Proč?
- kdo myslí jinak? Vysvětlete svůj názor.
Probíhá diskuse.

Otevřete sešity na str. 46-47.
- čtěte nahlas podpůrná slova, usuzujte, že se jedná o různé charakterové rysy člověka.
- samostatně se seznámit s úkolem na straně 47. Porozumět mu a splnit jej.
- studenti, kteří dokončí úkol dříve, pokračují v samostatném vypisování dalších jim známých povahových vlastností.
- vyjádřit svůj názor na to, jaké charakterové vlastnosti jsou pro ně nejdůležitější a proč.
- vyjadřují se různé názory, vždy s důkazem volby.

8. Domácí úkol

Na literatuře pracujeme v tenkých sešitech. Zapište si číslo.
- pod názvem: zdůvodnění eseje, pod tématem "Jakých charakterových vlastností si na lidech cením."
- co odlišuje textové uvažování od jiných typů textu?
To bude domácí úkol. Otevřete deníky. Napište to.

Otevírají tenké sešity o literatuře.
- zapište si datum a téma eseje
- vysvětlit, že v textu - úvaha - myšlenka, tvrzení je nejprve vyjádřeno, a pak je dokázáno, je uvedeno vysvětlení, proč tomu tak je.
- otevři diáře a zapisuj si domácí úkoly.

9. Reflexe

Zkusme napsat syncwine. co to je? Jaká jsou pravidla psaní? Jaké téma byste navrhli?
- kdo chce číst?

Pamatují si, že cinquain je kvintet a pravidla pro jeho psaní
- nabídnout svá témata a vysvětlit jejich volbu.
- napíší vlastní syncwine na téma CHARAKTER, přečtou si ho podle libosti a diskutují o tom, co fungovalo nejlépe.

10. Shrnutí

Chcete-li lekci shrnout, doplňte fráze:
„Při práci na tomto díle jsem si uvědomil...“, „Hlavní postava Nikita...“

Shrňte lekci a doplňte navržené fráze.

11. Sebevědomí.

Přemýšlejte o tom, jakou známku byste si mohli dát za lekci, vložte tuto známku na zadní stranu listu. Dejte syncwine listy.

Každý zhodnotí svou vlastní práci a výsledek napíše na papír. Může to být buď běžné skóre, nebo počet „bonusů“, které jsou zaznamenány a shromážděny v samostatném učitelském deníku. Složenky se předají vyučujícímu.

12. Emoční reflexe.

Představte si sebe jako umělce. Jaké barvy byste mohli použít k zobrazení svého dětství? Jaké barvy převládaly? Proč?
- kromě povinných domácích úkolů nabízím volitelné úkoly:
1. Znázorněte své dětství barevně.

2. Napište syncwine

Abstraktní

otevřená lekce

ve čtení

odneseno

ve 3 "B" třídě

Střední škola Chuchkovskaya

učitel Tamonkina Natalya Panteleevna.

2015

Předmět. A.N. Tolstého „Nikitovo dětství“, kapitola „Jaro“.

Cílová. Formování schopnosti převyprávět podrobný popis.

Úkoly. 1. Naučte se pracovat s textem.

2. Rozvinout schopnost převyprávět podrobný popis.

3. Identifikujte podobnosti mezi poetickým a prozaickým popisem

Jarní příroda.

4. Pěstovat zájem o dílo A.N. Tolstoj.

Zařízení. Portrét A.N. Tolstoj; reprodukce ptáků, jaro;

Dětské kresby; hrát "duben" nahrávání ptačího zpěvu.

Během vyučování.

I. Org. moment.

II. Psychická nálada.

Představte si, že sedíte pohodlně v křesle a připravujete se na sledování filmu v televizi. Ale místo toho je na obrazovce vidět hypnotizující jarní obrázek, zní krásná hudba a slyšíte báseň Ivana Bunina

Deště pominuly, duben žloutne.

Mlha celou noc a ráno

Jarní vzduch je rozhodně mrazivý

A zmodrá s jemným oparem

Na vzdálených mýtinách v lese.

Jaké touhy máš? (vyjádří svůj názor)

A měl jsem chuť zkontrolovat svůj domácí úkol.

(3 osoby)

III. Rozcvička řeči.

1. - Víte, že lidé říkají březen„rozmrazeno“, duben – „poháněný sněhem“ a květen – „tráva“.

Proč si myslíš?

Ano, jaro je úžasné roční období.

2. Okamžité čtení

duben jaro

Špaček posel

A) číst rychle;

B) vyjmenuj slova v pořadí;

C) vysvětlit význam přísloví

Dubnový špaček je poslem jara.

D) Přečtěte si přísloví s různou intonací:

S hněvem

S radostí

D) Vyjmenuj znamení jara.

E) Sborové čtení básně V. Andrejeva „Jaro“

Podél řek propuká jaro.

V lesích a polích,

Fouká vlhký vítr

Podél korun dubů.

Zvoní jako kapka, září

A kývá do otevřeného prostoru,

Živý, veselý

Velký starý les.

Mouchy na ptačích křídlech

A s každým teplým dnem

Toky, stříbra,

Zpívá ve sněhu jako potok.

IY. Zpráva k tématu lekce.

O jaru jsme četli spoustu básní a dnes si přečteme prozaický popis přírody.

Y. Práce s dílem A. Tolstého.

a) Před čtením.

Podívejte se na obrázek a přečtěte si název.

O jakém jaru (brzkém, pozdním) si myslíte, že se budeme bavit?

b) Tiché čtení: všimněte si přirovnání, která autor použil.

Otázky po přečtení:

Popis kterého dne jsme již četli od A. Tolstého? (léto

ráno)

Co jste teď četli: popis celého jara nebo jednoho jarního dne? (Nejprve o příchodu jara, poté autor popisuje jarní ráno)

Jaké obrázky jste si představovali při čtení úryvku z příběhu?

Jaké známé postavy jste potkali?

Jak se cítí, když přijde jaro?

c) Hlasité čtení odstavce po odstavci s doprovodným komentářem.

1 odstavec

Co jsi viděl?

Jaké vůně jsi cítil?

Co tím myslíš, "kuřata sténala"?

2 odstavec

Jak rozumíte „zeleným kočkám“?

Jakého ptáka byste chtěli slyšet?

3 odstavec

4 odstavec

Slyšíš kokrhání kukačky?

5 odstavec

Jak reagovali obyvatelé zahrady na kukaččino požehnání?

6 odstavec

Jaké zvuky a vůně Nikitu probudily?

Jakou měl chlapec náladu? Proč?

YI. Tělesná výchova minuta.

YII. Otázky po přečtení.

Jak na vás působí příchod jara?

Jaká je nálada v popisu jara Alexeje Tolstého? Proč si to myslíš?

Yiii. Příběh o spisovateli.

Příběh „Nikitino dětství“ je autobiografickým dílem. Alexej Tolstoj v něm přenáší své dojmy z dětství. Nikitovo jméno je jméno jeho syna. O svém dětství na farmě Sosnovka u Samary ve své autobiografii píše: „Tam prošlo moje dětství. Zahrada. Rybníky obklopené vrbami a zarostlé rákosím. Stepní řeka Chausa. Změny ročních období jsou jako obrovské a stále nové události. To vše a hlavně to, že jsem vyrůstal sám, rozvinulo mou snivost...“

Matka Alexeje Tolstého se snažila rozvíjet čtenářský talent svého syna. Možná se díky ní stal spisovatelem.

IX. Samostatná práce ve dvojicích.

Vypište z textu slova, která vyjadřují barvy, zvuky, vůně.

X. Odpověď na 1. otázku v učebnici.

Kteří ptáci jsou zmíněni v Tolstého pasáži? (obrázky)

XI. Převyprávění v blízkosti textu(Učebnicový úkol 3)

XII. Shrnutí lekce.

Jaké jsou podobnosti mezi prozaickými a poetickými obrazy jara? (Ve vyjádření autorovy nálady a výrazových prostředků: epiteta, přirovnání, personifikace)

Která báseň je náladou a obsahem bližší této skice A. Tolstého?

Dávám známky za práci ve třídě.

XIII. Domácí práce.