„souhrn vzdělávacích aktivit ve střední skupině. vzdělávací obor "poznávání" "roční období - podzim

K TÉMATU: Sezónní změny v přírodě. Podzim
CÍL: Seznámit studenty se znaky podzimu a podzimními jevy; systematizovat znalosti studentů o ročních obdobích a měsících.
CÍLE: Objasnit a zobecnit představy žáků o nejcharakterističtějších znameních, kterými poznáváme nástup podzimu;
rozvíjet kognitivní aktivitu a zájem o předmět.
pěstovat ohleduplný vztah k přírodě.
TYP LEKCE: kombinovaná
METODY: verbálně-vizuální, částečně rešeršní, praktická, samostatná práce.
ZAŘÍZENÍ:
zdobená deska, sada ilustrací, učebnice, zápisník, tabulky.
BĚHEM lekcí:
ČAS ORGANIZACE:
- psychické rozpoložení žáků:
Zazvonilo a hodina začala.
Posloucháme, pamatujeme, neztrácíme ani minutu!
- kontrola připravenosti studentů na hodinu:
Rychle to zkontroluj, kamaráde.
Jste připraveni zahájit lekci?
Všechno je na svém místě,
Vše je v pořádku,
Kniha, pera a sešity?
Sedí všichni správně?
Sledují to všichni bedlivě?
Každý chce dostat
Pouze „pět“!
AKTUALIZOVÁNO ZNALOST:
- Jaký je svět kolem nás?
- Do jakých skupin se dělí přírodní objekty?
- Jaké přírodní jevy znáš?
ZPRÁVA TÉMATU:
Zlatá a tichá
Bylo ticho.
Poslouchání skrytých písní,
Chodím jako v kouzlu snu.
Listy tiše odlétají pryč
Z padajících větví
A usadí se na zemi,
Uchvacující svou krásou.
Začneme s vámi cestu ročními obdobími.
TVORBA ZNALOSTÍ:
- Jsou čtyři roční období. Jsou to jaro, léto, podzim a zima. Roční období následují jedno za druhým a každé má své vlastní charakteristiky.
- Určete, o jakém ročním období vám teď budu číst.
Slunce je schované za mraky. Je slabé mrholení. Kolem prolétají školy jeřábů. Nárazový vítr trhá ze stromů poslední listy. Pouze jehličnaté stromy se radují v zeleném oblečení.
- Samozřejmě, je podzim. Podle jakých vlastností jste to uhodli? (odpovědi dětí)
- Vyjmenuj podzimní měsíce. (září říjen listopad)
- Připomeňme si, jaké změny nastávají v neživé přírodě na podzim.
Slunce stoupá níž a níž, dny se zkracují.
Země a vzduch se ohřívají méně. Je stále chladnější. Na loužích se objevuje první led. Obloha je stále více pokryta mraky a mraky. Deště se ochlazují, přetrvávají a začíná poletovat sníh.
- Jaký je důvod změn v přírodě? (studená zima)
- Víme, že živá příroda úzce souvisí s přírodou neživou.
- Jaké změny nastávají na podzim v životě trav, keřů a stromů?
- Co víte o změnách v životě zvířat?
FISMUTKA:
Skočte nohou podél trati.
Skok a ten druhý.
Všechny dívky a chlapci
relaxace ve třídě.
Všichni začali běhat
přátelský běh na místě.
A teď je svah velký,
se společně uklonili.
Ruce vzhůru, hluboký nádech.
Spustili ruce.
A teď ještě jednou
toto se opakovalo.
odpočinuli jste si? Pokuta!
Nyní pojďme k věci.
Den již uplynul.
Čas plynul.
PŘÍLOHA:
Podzim je zvláštní období, naladí vás lyricky. Není bez důvodu, že nejlepší básně mnoha ruských básníků byly věnovány této konkrétní roční době.
Podzim
Brusinky dozrávají,
Dny se ochladily,
A z ptačího křiku
Jen mě to mrzí u srdce.
Hejna ptáků odlétají
Pryč za modrým mořem
Všechny stromy svítí
V pestrobarevných šatech.
Slunce se směje méně často
V květinách není kadidlo.
Podzim se brzy probudí -
A bude ospale plakat.
- Práce s kartami:
PODZIM ZIMA JARO LÉTO
- Seřaďte je počínaje ročním obdobím, kdy začíná škola.
ODRAZ:
HRA: „ano“ a „ne“
Kvetou květiny na podzim?
Rostou houby na podzim?
Zakrývají mraky slunce?
Blíží se štiplavý vítr?
Plují na podzim mlhy?
No, staví ptáci hnízda?
Létají brouci?
Zavírají si zvířata díry?
Dostanou všichni úrodu?
Odlétají hejna ptáků?
Prší často?
Dostaneme boty?
Svítí slunce hodně?
Mohou se děti opalovat?
No, co byste měli dělat:
Měli bychom nosit saka a klobouky?
VÝSLEDEK LEKCE:
- Co nového jste se v lekci naučili?
- Co se vám na lekci líbilo?
- Kdo pracoval dobře ve třídě?
DOMÁCÍ PRÁCE:
Tvůrčí práce: ZLATÝ PODZIM


Přiložené soubory

Abstrakt vzdělávacích aktivit kognitivního rozvoje ve skupině seniorů na téma „Podzim“ s využitím osobnostně orientovaných, herních, zdravotně nezávadných, informačních a komunikačních technologií.

Softwarové úkoly:
Vzdělávací:
objasnit a rozšířit znalosti dětí o podzimním období;
aktivovat slovní zásobu dětí k tématu lekce;
zlepšit schopnost pozorně naslouchat a odpovídat na otázky;
vytvořit u dětí zobecněnou představu o lese a stromech na podzim.
upevnit znalosti dětí o hlavních znameních podzimu, barvě a tvaru. Naučte se vybírat listy pro strom podle barvy. Rozvíjet pozornost, myšlení, jemnou motoriku.
Vzdělávací:
rozvíjet kognitivní zájem, pozornost a paměť dětí;
rozvíjet zájem o plnění úkolů.
rozvíjet kulturu verbální komunikace mezi dětmi navzájem a učitelem.
Vzdělávací:
vychovávat děti k respektu k přírodě;
vytváří emocionální pohodlí a psychickou bezpečnost.
Přípravné práce: čtení básní o podzimu, prohlížení ilustrací, práce s přírodním kalendářem, hádání hádanek, prohlížení podzimního listí, aktivní a didaktické hry na toto téma.
Zařízení:
Obálka s dopisem a úkoly od Zlého lupiče.
Obruče pro "hrboly"
Kartonové listy na cestu;
Vzdělávací karikatura:„Proč padá listí“
Zelenina a ovoce na salát, listy různých barev.

Průběh přímých vzdělávacích aktivit:

Kluci, poslouchejte, co vám chci říct, dnes ráno, když jsem jako vždy otevřel okno, abych vyvětral skupinu, přiletěl k nám dopis. Ale abyste zjistili, od koho dopis je, musíte hádanku uhodnout, poslouchejte zde:
Hádejte roční dobu:
Sklizeň
Barevný les je krásný,
Posečená pole vlhnou,
Mraky chodí po obloze,
Houbaři se řítí do lesů,
Žluté listy létají,
Ježek sbírá listy
Izoluje svého norka.
Děti: Podzim.
vychovatel: Ano, kluci, tento dopis je správný z podzimu.
Podívejme se, co je v obálce? (otevře obálku, vyjme dopis a přečte jej).
Dopis:

Jsem zlý, mocný lupič.
Teď shromáždím mraky,
Všechno podzimní listí
Vezmu to s sebou!
Nechcete podzim, děti?
Takže by neměla být na světě!
Hned vám bude zima!
Chlad, led a sníh - tma!
Vychovatel: Ach lidi, to jsou triky Zlého lupiče, abychom pomohli osvobodit Autumn, musíme splnit všechny jeho úkoly. No, jste připraveni?
Děti: Ano!
vychovatel:
Ale abyste splnili první úkol, musíte projít
podzimní listí a nezabloudí. No, jste připraveni? Tak jdeme.
(chlapi chodí po podzimním listí rozloženém jako had na podlaze).
Tak a jsme tady. Podívejte se před námi na Kalendář přírody a zde je náš první úkol:
1. Řekněte mi prosím roční období? (Zima jaro léto podzim).
2. Jaké znáš podzimní měsíce? (září říjen listopad).
3. Řekni mi prosím, jak se říká podzimu v září? (brzy), proč? (Protože listy na stromech jsou stále zelené, slunce jasně svítí, je teplo).
4. Jak se nazývá podzim v říjnu? (Golden), proč? (Protože listy mění barvu a žloutnou, červenají, oranžoví, začíná nejkrásnější přírodní jev opadu listů, slunce už nesvítí tak jasně).
5. No a jak říkáme podzimu v listopadu? (Pozdě), proč? (Protože je venku velká zima, vítr, prší, stromy se připravují na zimu shazováním posledních listů).
vychovatel:Řekněte mi prosím, proč stromy shazují listí?
Odpovědi dětí: Stromy se připravují na zimu shazováním listí, chrání se. Pokud listy nespadnou, pak se v zimě mohou větve zlomit z váhy sněhu.
Vychovatel: Přesně tak, teď se posaďte a pojďme se společně podívat na vzdělávací kreslený film a zjistit, proč a za jakým účelem stromy shazují listí.
Vzdělávací karikatura „Proč padá listí“.
vychovatel: Výborně! Úkol jsme splnili! Zde je váš další úkol. Kluci, bažina nám zablokovala cestu, ale vy a já se nebojíme potíží? Co děláme?
Děti: Jdeme dál.
vychovatel: Chlapi, musíme na hrboly šlapat a neklopýtat, jinak skončíte v bažině, dávejte pozor, abyste nespadli do řeky.
(Chodí přes hrboly a zvedají nohy vysoko.)
Jak chytrý jsi byl při překonávání této překážky. Zde přichází další úkol, pozorně poslouchejte.
vychovatel:Řekni mi, prosím, jaká podzimní znamení znáš?
Odpovědi dětí: - Tráva zežloutne, les se zbarví, listí opadne. Dny se zkracují a noci prodlužují, ptáci odlétají do teplejších podnebí, obloha zešedne a často padají studené deště. Zvířátka se připravují na zimu, dělají zásoby, převlékají letní kabátky za zimní. Lidé sklízejí zeleninu a ovoce.
Vychovatel: Jste skvělý chlap a tento úkol jste úspěšně dokončili. Doporučuji, abyste se nenudili a trochu si pohráli.
Motorový trénink „Jedeme do podzimního lesa“
Jdeme do podzimního lesa. - pochodování na místě
A les je plný zázraků! - roztáhneme ruce do stran, "jsme překvapeni"
Včera v lese pršelo - protřepejte dlaněmi obou rukou
To je velmi dobre. - tleskejme rukama
Budeme hledat houby – přiložíme si dlaň k čelu, podíváme se nejprve jedním směrem, pak druhým
A sbírejte to do košíku. - spojte ruce před sebou do „koše“
Zde hřib sedí a u každého jména houby ohýbá jeden prst na obou rukou současně
Na pařezu - medové houby,
A v mechu jsou lišky,
Přátelské sestry. - provádějte vábivé pohyby rukama
"Hřib, mléčná houba," vyhrožují ukazováčkem pravé ruky
Vlez do krabice! - posaďte se, obejměte se rukama
No a ty, muchomůrka, postav se, rozpaž ruce do stran
Ozdobte podzimní les!
vychovatel: Pokračujme v plnění úkolů od Zlého lupiče. Věnujte pozornost obálkám, které leží na vašich stolech, nejsou to jednoduché obálky, obsahují překvapení, ale abychom uhodli roční dobu, musíme shromáždit obrázek. Buď opatrný. Připravte se, začínáme!!! Řekněte mi prosím, co je zobrazeno na těchto obrázcích? Jaké roční období? Co dělají lidé na podzim? (sklizeň a příprava), jakou zeleninu a ovoce znáš? (odpovědi dětí). (Obálky obsahují rozstříhané obrázky s různými ročními obdobími, děti je sbírají a pojmenovávají roční období, které je na obrázku vyobrazeno).
vychovatel: Jak jste chytří a splnili jste tento úkol, zbývá už jen velmi málo a my vysvobodíme Podzim ze zajetí Zlého lupiče.
Vychovatel: A teď je čas, abychom si my děti hráli. „Hra ANO nebo NE“ – přečtu otázky, „odpovíte mi „ano“ nebo „ne“.

Kvetou květiny na podzim?
Rostou houby na podzim?
Zakrývají mraky slunce?
Blíží se štiplavý vítr?
Jsou na podzim mrazy?
No, staví ptáci hnízda?
Létají brouci?
Zavírají si zvířata díry?
Dostanou všichni úrodu?
Odlétají hejna ptáků?
Prší často?
Svítí slunce hodně?
Mohou se děti opalovat?
No, co byste měli dělat - obléct si bundy, klobouky?
Pedagog: Výborně, se všemi úkoly ses tak obratně vypořádal
Praktická část:
Splnili jsme všechny úkoly Zlého lupiče, ale z nějakého důvodu nespěchá osvobodit našeho zajatce, tak se podívejme, je tu od něj další poznámka. Pojďme si to přečíst. Co je v něm napsáno (učitel vyjme poznámku a přečte):
"Osvobodím tvůj podzim, když mi připravíš lahodný vitamínový salát."
Vychovatel: Tak chlapi, splňme přání našemu Zlému loupežníkovi a připravme mu výborný vitamínový salát, vyzkouší a určitě bude laskavější a osvobodí náš krásný podzim. (učitelka společně s dětmi připraví vitamínový salát z mrkve, jablka a rozinek).
No, podívejte se na salát, který jsme udělali, předáváme ho zlému lupiči. A svůj slib dodržel a osvobodil náš Podzim. Reflexe: Podívejte se z okna, jak krásně se listí ve větru hýbe, tohle je podzim, který nám děkuje, že jsme ji vysvobodili. Zamávejme jí. Dnes jsme si připomněli, že podzim může být jiný. Odpověděli jsme na všechny hádankové otázky a vytvořili jsme moc krásné obrázky podzimu. A ukázali se jako opravdoví znalci přírody!

Shrnutí GCD ve skupině seniorů na dané téma

"Podzimní cesta"

(vzdělávací obor „poznávání“)

Učitel Chernova N.S.

Cílová: shrnout znalosti dětí na téma: „Podzim“.

úkoly:

vzdělávací:

1. Objasnit a rozšířit znalosti dětí o podzimním období.

2. Aktivujte slovní zásobu dětí k tématu lekce.

3. Zlepšete schopnost pozorně naslouchat a odpovídat na otázky.

4. Dejte dětem na podzim obecnou představu o lese a stromech.

rozvíjející se:

1. Rozvíjet kognitivní zájem dětí, jejich pozornost a paměť.

2. Rozvíjet zájem o plnění úkolů.

vzdělávací:

1. Vštěpovat dětem starostlivý přístup k přírodě.

2. Rozvíjet kulturu verbální komunikace mezi dětmi navzájem a učitelem.

Šetří zdraví:

1.Vytváření emočního pohodlí a psychického bezpečí.

Integrace vzdělávacích oblastí: zdraví, poznávání, socializace.

Zařízení:

Obálka s dopisem a úkoly z podzimu;

3 podzimní obrázky (zlatý podzim, deštivý a pozdní);

Kartonové listy na cestu;

Zvukový záznam „Zvuky podzimního lesa“;

Barvy, alba, štětce, sklenice s vodou, jednoduché tužky.

díly GCD

Dětské aktivity a reakce

ÚvodníČást

vychovatel: Kluci, dnes nám do školky dorazil dopis. Chcete vědět, od koho to je?

Pak hádanku hádejte:

Přináším úrodu
Posílám ptáky na jih,
Zakrývám stromy
Ale já se nedotýkám jedle a borovic,
Kdo jsem?

- Ano, kluci, tohle je dopis z podzimu.

Podívejme se, co je v obálce?

Míchal jsem barvy na okraji lesa,
Tiše jsem přejel štětcem po listí.
Líska zežloutla a javory se svlékl,

A březové listy zezlátly.

Kluci, zvu vás do podzimního lesa.

— Přijímáme podzimní pozvání?

Tak jdeme. Abyste se dostali do lesa, musíte jít podél podzimního listí a neztratit cestu.

Chlapi chodí podél podzimního listí rozložených jako had na podlaze.

Konverzace

- Tady přicházíme do podzimního lesa.

Podzimní les - jaký zázrak!

Listí leží všude jako koberec.

Stromy jsou vysoké
Větve šumí ve větru.

Jak je v lese krásně!

Proč lidé chodí do lesa?

Proč na podzim a ještě pozdě?

- Nyní poslouchejme les a identifikujme jeho zvuky.

Zavřeme oči, je lepší poslouchat a slyšet.

(Přehrává se zvukový záznam „Sounds of the autumn forest“)

Otevíráme oči.

Chlapi, kdo co slyšel?

Takto nás přivítal les – šuměl, šuměl a hučel.

Znovu zavřeme oči.

Voní něčím podzimní les?

Zhluboka se nadechnout. Jak voní podzimní les?

- Podívejte se, kolik spadaného listí je v lese.

Posaďme se na tento podzimní koberec.

Otevřel jsi oči

Proč stromy na podzim shazují listí?

Ano vpravo. Stromy se připravují na zimu shazováním listů, aby se chránily.

Prezentace „Proč padá listí“

- Kluci, teď se podívejte na tyto tři obrázky. Co na nich vidíš?

První obrázek je slunečný a veselý.

A na druhém obrázku?

Tenhle obrázek už tak veselý není.

A na třetím obrázku?

Jaké roční období je na prvním obrázku?

- A na tomhle?

— Jaké roční období je na třetím obrázku?

— Proč jsou o podzimu nakresleny tři různé obrázky?

Abych se nadýchal čerstvého vzduchu. Sbírejte houby.

— Šustění listí, zvuk kroků v lese, kvílení větru, šum stromů, zvuk deště.

- Spadané listí, houby.

— Pokud listí neopadá, pak se v zimě mohou větve zlomit tíhou sněhu.

— Žluté stromy.

Země je pokryta listím. Slunce svítí.

— Stromy jsou holé. První sníh pokrývá zem.

— Podzim může být jiný.

Motivace

— Kluci, v obálce je ještě něco. Podívejte, pár karet. Tento podzim nás zve ke hře „Znalci přírody“. Hrajete si rádi?

Tělesná výchova minuta

"Listy".

Podzimní listí se začalo točit.

Nad nimi šuměl veselý vítr,

Létali vesele

A posadili se na zem.

Vítr opět potichu přišel,

Najednou jsem sbíral krásné listy.

Létali vesele

A posadili se na zem.

Opakujte po učiteli:

Točí se, běhají po špičkách, houpou rukama a posadí se.

1 úkol

"Rozluštit hádanku"

— Nyní přejdeme k úkolům na kartách.

První úkol se jmenuje „Hádej hádanku“.

Chlapi, rozhlédněte se, jaký je v lese pořádek!

Kdo se stará o les? A jak se to jmenuje?

Přišel k nám podzim

A přinesla s sebou...

Co? Řekněte to náhodně!

No samozřejmě..

Pole, les a louka jsou mokré,

Město, dům a vše kolem!

Je vůdcem mraků a mraků,

Ty to víš -….

Mráz je tak děsí

Letí do teplých krajin,

Neumí zpívat a bavit se

Kdo se shromáždil v hejnech? ...

Po srpnu přijde,

Tančí s padajícím listím

A je bohatý na sklizeň,

Samozřejmě, že ho známe!

Naše královno, podzim,

Společně se vás zeptáme:

Řekni svým dětem své tajemství,

Kdo je tvůj druhý sluha?

Kdo nás vřele nepustí dovnitř,

Děsí nás první sníh?

Kdo nás volá do mrazu,

Víš? Samozřejmě ano!

Není slunce, na obloze jsou mraky,

Vítr je škodlivý a štiplavý,

Takhle fouká, není úniku!

Co se stalo? Dejte odpověď!

Slunce už nás nehřeje

Navátý sníh fouká studeně!

Vánek foukal do louže

A on ji připoutal...

Déšť a břečka, špína a vítr,

Podzime, za všechno můžeš ty!

Ten muž mrzne, mrzne,

První bílá vypadla...

- Lesník!

— Pád listů

září

Pozdní podzim

2 úkol

Hra "ANO nebo NE"

Kvetou květiny na podzim?
Rostou houby na podzim?
Zakrývají mraky slunce?
Blíží se štiplavý vítr?
Jsou na podzim mrazy?
No, staví ptáci hnízda?
Létají brouci?
Zavírají si zvířata díry?
Dostanou všichni úrodu?
Odlétají hejna ptáků?
Prší často?
Svítí slunce hodně?
Mohou se děti opalovat?
No, co byste měli dělat - obléct si bundy, klobouky?

Pokud na otázku učitele odpovíte „ano“,

děti tleskají

3 úkol

"Jaké je počasí na podzim?"

Když fouká vítr -

Studený -

Hlavně zataženo -

Když prší-

Výborně, splnili jste všechny úkoly

Větrný

Studený

Zataženo

Deštivý

Praktická část

Umělecká kreativita

(výkres)

"zlatý podzim"

Shrnutí lekce

- Výborně! Splnili jsme všechny podzimní úkoly

Je čas vrátit se do školky.

Otočte se jednou, dvakrát, třikrát a ocitnete se ve školce.

Co jsme dnes vy a já dělali?

A také jsme si připomněli, že podzim může být jiný.

Odpověděli jsme na všechny hádankové otázky a namalovali moc krásné obrázky podzimu. A ukázali se jako opravdoví znalci přírody!

Děti opakují slova a točí se.

— Cestovali jsme lesem a plnili podzimní úkoly.

Podle kognitivního vývoje

Vzdělávací akce „Zlatý podzim“.
ve starší skupině

Vychovatelka: Kulíková E.P.
Mateřská škola č. 204 JSC Ruské dráhy
Abakan

Cílová: upevnit představy dětí o charakteristických znacích podzimních a podzimních jevů.

úkoly:

  1. Posílit schopnost navazovat spojení mezi znaky v přírodě a schopnost obhájit svůj názor a vyvodit závěry.
  2. Naučte děti pojmenovávat znamení podzimu, proměny přírody pomocí obrazných slov a výrazů.
  3. Posilujte dovednost tvořit přídavné jméno od podstatného jména.
  4. Pokračujte v rozvoji paměti, pozornosti, myšlení prostřednictvím her a herních cvičení.
  5. Pěstujte lásku k přírodě a pečlivý přístup ke zvířatům.

Vývojové prostředí:

  • Židle jsou uspořádány do půlkruhu podle počtu dětí.
  • Tabule se stolkem, fix, krabička.
  • Malá rakev se zeleninou a ovocem, dopis, koule.
  • Dvě větve ve vázách.
  • Ilustrace obrazů "Early Autumn", "Late Autumn".
  • Magnetofon, zvukový záznam „zvuky probouzejícího se lesa“.

Práce se slovní zásobou

  • Teploměr, zlatý, majestátní, okouzlující, barevný, raný, pozdní.

Pedagogické technologie: TRIZ, hudební vliv.

Technologie šetřící zdraví: aromaterapie, dynamická pauza.

MRTVICE:

vychovatel: Dnes vás vezmeme na výlet. Kde se to dozvíte, když uhodnete hádanku:

vychovatel:

Šel po loukách

Přes lesy, přes pole.

Připravila pro nás zásoby,

Schovávala je ve sklepích, v popelnicích,

Řekla: Zima si pro mě přijde.

Děti: Podzim. Dveře se otevřou a ven vykoukne zaječí obličej. Přináší dopis.

vychovatel: Podívejme se, od koho je tento dopis?

Mateřská škola č. 204 pro děti skupiny „Zateiniki“.

Zpáteční adresa: Zaječí paseka v příměstském lese.

Ahoj! Na zaječí pasece proběhlo setkání zajíců. Chtěli jsme se rozhodnout: je čas, abychom převlékli naše šedé kožichy na bílé? Ukázalo se, že jedna polovina si myslela, že je čas, a druhá zajíci řekla, že je příliš brzy.

Jedni říkali, že podzim končí, druzí, že zima už přišla. Nevíme, co dělat. Prosím poraďte. Nemůžeme pochopit, zda podzim končí nebo ne? Říká se, že přes vaše město k nám přichází zima. Řekni mi, kdy bude v lese.

Jediné, co požadujeme, je, abyste poskytli přesvědčivé důkazy. Převlékání kabátů není pro zajíce snadný úkol.

vychovatel: Tato otázka je velmi zajímavá. Ale pokusíme se na to odpovědět. Děti, zajíci mají štěstí, teď budeme cestovat do podzimu a budeme moci zajíčkům pomoci se správně rozhodnout.

vychovatel: V televizi sledujete předpověď počasí, hlasatel mluví o teplotě vzduchu, směru větru, srážkách. Srážky? co to je? (déšť, sníh, mlha). Učitel to zapíše.

vychovatel: Děti, jak můžete zjistit, jaké bude počasí? (sledovat televizi, poslouchat rádio, číst teploměr).

Hra "Počasí na podzim"

Mám pestrobarevnou kouli: podzimní a kouzelnou kouli,

Skočí vám do náruče a bude se ptát.

vychovatel: Děti, jaké je podzimní počasí?

  • Když prší, je deštivo.
  • Když fouká vítr - větrno
  • Studená - studená
  • Zataženo - zataženo
  • Vlhký - syrový
  • Ponurý - ponurý
  • Jasné - jasné

vychovatel: Skvělý. S tím počasím máš pravdu. Chtěl bych vás pochválit, že mluvíte jasně, zřetelně a zajímavě.

vychovatel: Myslíte si, že celý podzim je stejný? Jaká období podzimu znáte?

Děti: (Brzo pozdě)

vychovatel: Vidíte několik obrazů zobrazujících podzim. Ukažte, jaký podzim zobrazují. (Dětský bod a jméno)

vychovatel: Víte, každá sezóna se skládá ze 3 měsíců. Vyjmenuj podzimní měsíce.

Děti: září říjen listopad.

vychovatel: Výborně! Pojmenoval jsi měsíce správně. Co se děje s přírodou na podzim?

Děti: Počasí je teplé, na stromech barevné listí, poletují stříbrné nitky pavučin, fouká studený vítr, tráva žloutne a usychá, je teplý a mrholí déšť, na obloze jsou šedé mraky, tam jsou ráno mlhy, louže jsou pokryty krustou ledu, dozrávají žaludy a ořechy, dozrávají brusinky.

Děti: Dny jsou kratší, noci delší, slunce svítí málo, vítr snáší listí ze stromů, je jemný studený déšť, obloha je šedá, tráva hnědne, květiny vadnou, v noci jsou mrazy, stromy jsou pokryté námrazou, hmyz zmizel, slunce svítí jen zřídka.

Děti: Listí všechno opadlo a zčernalo, borovice a smrky jsou zelené, tráva zhnědla, obloha je v olověných mracích, dlouhé studené deště se sněhem, v noci je na loužích mráz, zem je zmrzlé, větve stromů zvoní a jsou pokryty námrazou.

vychovatel: Výborně, přesně jsi pojmenoval podzimní měsíce a mluvil o proměnách přírody. Ano, podzim může být krásný. Od pradávna lidé skládali básně, písně, hádanky a přísloví. Poslouchejte, povím vám o znameních podzimu.

Známky podzimu

Podzim se tiše přiblíží,

Bude stát tiše u brány.

V zahradě je list třešně,

Spadne na silnici.

Toto je první znamení

To léto nás opouští.

A druhý malinový keř,

Ve vláknech bílé pavučiny.

Den se trochu zkrátí,

Mraky potemní

Jako by je zakryl stín,

Řeka se zakalí -

Třetí pravé znamení:

Někde poblíž se toulá podzim

Brzy ráno na mýtinách,

Budou padat bílé mlhy.

A pak čekat, nečekat

Mrholení

Závoj zakryje vaše blues

Tak přišel podzim. V naší školce máme prasátko lidové moudrosti, děti do něj vkládají přísloví a znamení ročních období. Chcete tam dát své znalosti? (Ano).

Kluci, postavte se do kruhu,

Držte se pevně za ruce.

Vezmu krabici

A budu sbírat znamení.

vychovatel: Otevře víko a děti pojmenovávají znamení a přísloví.

Přísloví

  1. Pokud je jasno, pak je podzim krásný.
  2. Přichází podzim a s ním i déšť.
  3. Jaro je červené s květinami a podzim s koláči.
  4. Od podzimu do léta není odbočka.
  5. Léto se snopy, podzim s koláči.
  6. Houba v krabici - v zimě bude koláč.

Známky

  1. Na podzim za jasného počasí pavučiny.
  2. Hrom v září - teplý podzim.
  3. Pokud je hodně ořechů, ale žádné houby, zima bude zasněžená a krutá.
  4. Velké mraveniště - pro mírnou zimu.
  5. Když husa odletí, napadne sníh.

vychovatel: Děti, všechno jste řekli úžasně, naše schránka byla doplněna o vaši moudrost. Odpovědi se mi líbily, vyjmenoval jsi mnoho zajímavých znamení, která umožňují předpovídat počasí.

(Děti sedí na židlích)

Nyní si přečtěte báseň „Podzim“ napsanou na stole.

Žluté javory plakaly v noci,

Vzpomněli jsme si na javory, které byly zelené.

Žlutá bříza také kapala,

To znamená, že i bříza plakala.

vychovatel: Proč myslíš, že bříza plakala?

Děti:(Litoval jsem, že léto skončilo, že listí padalo).

vychovatel: Proč padá listí stromů?

Děti:(Není dost slunce, začíná se ochlazovat)

vychovatel: Děti, je možné udělat něco pro to, aby listy zůstaly na stromě?

Děti:(lepit, šít).

vychovatel: Budou se takové listy lepit?

Děti:(Ne, stočí se, zčernají, nebudou krásné, spadnou).

vychovatel: Představte si, že jste listy, foukal vítr a vy jste se houpali (hraje hudba, děti tančí).

Fyzické cvičení "Listy".

Podzimní listí se začalo točit.

Nad nimi šuměl veselý vítr,

Létali vesele

A posadili se na zem.

Vítr opět potichu přišel,

Najednou jsem sbíral krásné listy.

Létali vesele

A posadili se na zem.

Oh, na koberci je tolik listů. Pojďme si zahrát hru.

Vybarvěte listy podle ikon

Přejděte do tabulek a vybarvěte listy podle ikon. Buďte opatrní, podívejte se, kde je ikona.

vychovatel: Dobří kluci, nepodařilo se mi vás chytit. Přesně jste určili listy.

vychovatel: Z vašich odpovědí jsem pochopila, že máte ráda podzim a jaká krásná slova byste o podzimu mohla říct.

Podzimní hra se slovy

Děti: Zlatý, smutný, ponurý, krásný, barevný, deštivý, dlouhý, vleklý, pestrý, teplý, studený, raný, pozdní, střední, dobrý, podivuhodný, přemýšlivý, úžasný, zajímavý, majestátní, smutný, okouzlující, tichý, smutný, tajemný, nudný, smutný, láskyplný.

vychovatel: Naše cesta je u konce. Když se loučíme s podzimem, pojďme si hrát s lesní ozvěnou.

Forest echo, můžu se zeptat?

Kam zmizelo lesní listí?

Padli, spadli, spadli:

Malí zpívající ptáčci, jak dlouho dělají hluk?

Letěli, letěli, letěli na jih:

Veverky a zajíci, nevíme o vás?

Bouda, bouda, bouda:

Co se tedy v lese děje? - zeptáme se.

Podzim, podzim, podzim.

Shrnutí lekce

vychovatel: Děti, zamyslete se a řekněte, že budeme psát zajícům.

Děti: Přišel podzim. V noci už sněží. Je čas převléknout kožichy na bílé, jinak si toho liška nebo vlk všimnou. Stromy jsou holé, tráva uschla, hmyz, brouci a červi zmizeli, ptáci odletěli na jih.

vychovatel: Jsem rád, že jste sám našel přesvědčivé důkazy, že podzim prošel naším městem a zamířil do lesa. Dnes po naší procházce napíšeme zajícům odpověď. Děti, kdo byl dnes ve třídě nejaktivnější? Čí odpovědi se vám líbily? Komu se jejich odpovědi líbily a proč? (Odpovědi dětí)

vychovatel: Výborně, zkusil jsi to, mám z tebe radost. Mám pro vás malé tajemství: podzim nám poslal balíček. Přijměte od ní zprávu. Podzim vám poslal listy, které si můžete vybarvit.

cíle:

  • shrnout a systematizovat znalosti dětí o podzimu;
  • rozvíjení zájmu o přírodní předměty, rozšiřování dětských obzorů a představ o změnách v životě zvířat na podzim;
  • rozvíjet obecné představy o ptácích;
  • vývoj řeči;
  • obohacování dětské slovní zásoby.

Práce se slovní zásobou: stěhovavý, zimující, kočovný

Zařízení: ilustrace ptáků, obrázky podzimu, klobouky zvířat, tužky

Průběh lekce

1. Organizace času

Pedagog: V jaké náladě jste dnes přišli do třídy?

Děti: S veselou, dobrou

Otázka: Ukaž mi svou dobrou náladu. Připomínám, že během hodiny byste neměli křičet, nedělat hluk, pozorně naslouchat učiteli a zvedat ruku.

V: Poslechněte si báseň.

Brusinky dozrávají
Dny se ochladily
A z ptačího křiku
Mé srdce je jen smutnější
Hejna ptáků odlétají - pryč
Pro modré moře.
Všechny stromy svítí
V pestrobarevných šatech!

O: O jakém ročním období báseň mluví?

Q: Podle jakých znamení jste uhodli, že je podzim?

D: Ptáci odlétají, stromy jsou „barevné“, dny se ochlazují atd.

Q: Jaké další známky podzimu znáte? ( volal)

Otázka: Proč příroda na podzim mění barvu?

D: Málo světla, málo tepla

Q: Jaká slova nejčastěji používáme, když mluvíme o podzimu?

D: Padající listí, rozbředlý sníh, deštivé počasí, zataženo atd.

Q: Kluci! Je celý podzim stejný?

Otázka: Jaký je podzim?

D: Brzy a pozdě?

Otázka: Co se stane na začátku podzimu?

D: Listy začínají měnit barvu, padá studený déšť, ptáci odlétají atd.

Otázka: Co se stane koncem podzimu?

D: Stromy jsou holé, sníh padá, ptáci odletěli atd.

3. Q: Kluci, jaká zvířata se dají najít v lese na podzim? ( volal) A teď se dozvíme, co dělají v lese na podzim. ( děti v maskách mluví o sobě)

Ježek: Stromy se připravují na zimu a já se také připravuji. Celé léto se mi hromadí tuk, protože mě čeká dlouhá zimní spánek. Budu spát na odlehlém místě, v suchém listí a trávě. Sbírám listí, abych si udělal teplý záhon na zimu.

Medvěd: V lese padá listí, je čas, abych našel místo pro pelíšek. Místo musí být spolehlivé, aby mohlo klidně spát až do jara. Doupě by mělo být pokryto listím, voňavým jehličím a suchým mechem, aby bylo teplo. Za chvíli začne sněžit. Doupě nahoře zakryje sněhová přikrývka, která mě udrží v teple a klidu.

Liška: A my, lišky, měníme kožich na zimu za teplý a nadýchaný. Na tlapkách mi roste hustá srst jako teplé plstěné boty. A jak se stane načechraný ocas! Moje díra je v hlubokém lese. V zimě vás myši zachrání před hladem.

Zajíc: Teď línám: místo šedé srsti roste bílá srst. Krmím v noci - je to bezpečnější. Rád jím větvičky, kůru mladých stromů a keřů. Ne náhodou mám oči šikmé, vidím jimi nejen to, co je vepředu, ale i do stran a dokonce i trochu zezadu.

Vlk: My vlci si na zimu neděláme zásoby. Silné nohy a ostré zuby nám pomáhají přežít těžké zimní časy. Než najdeme kořist, musíme hodně běhat, proto se o nás říká, že nohy krmí vlka.

Skákal jsem celý den,
Na podzim je toho hodně co dělat:
Vyberte si dutinu na zimu,
Aby bylo teplo,
Zakryjte to kobercem -
Hřejivé chmýří, měkký mech.
Den za dnem cválám lesem
Sbírám měkký mech
A když uvidím ořech,
Skočím s ním do spíže!
No, co když na mýtině
Najdu houbu
Tak přijď v zimě -
Určitě tě ošetřím.
Kolem poletuje podzimní listí,
Z větví padá listí.
Podívej podívej
Měním oblečení.
Teď byla zrzka
Kožich je silnější a lehčí,
Stříbrný ocas -
Šedé, chlupaté.

4. Otázka: Teď si odpočineme.

5. Otázka: Kluci, proč neslyšíte veselé ptačí hlasy?

D: Letěli jsme do teplejších podnebí

Q: Proč od nás odletěli?

D: Byla zima a hlad

Otázka: Jak se jmenují ptáci, kteří odletěli?

D: Stěhovavý

Otázka: Pojmenujte tyto ptáky?

D: Kukačka, špaček, věž, labuť, jeřábi, kachny atd.

Otázka: Jak se jmenují ptáci, kteří u nás zimují?

D: Zimování

Otázka: Pojmenujte zimující ptáky?

D: Straka, vrána, hýl, vrabec, křižák atd.

Otázka: Chci vám říci, že s nástupem chladného počasí k nám ze severu migrují siskinky, voskovky, stepaři a hýli – to jsou kočovní ptáci. Proč myslíte, že se jim říkalo nomádi? ( Odpovědět)

Q: Kočovní, protože létají na krátké vzdálenosti. Jsme zvyklí žít v mrazu.

6. Hra "Umísti ptáka do svého domu."

Otázka: Kluci, kde žijí ptáci?

D: V ptačích budkách, hnízdech, na střechách domů atd.

Spojte se pomocí čar, který pták kde žije, umístěte ho do svého domu.

7. Shrnutí lekce

Užila jste si aktivitu?

Co si pamatuješ?

Co zajímavého jste si zapamatovali?