Vědecká laboratoř „Akademie zázraků. Tématická vědecká představení pro děti

Scénář pro zábavný večer v chemii „Chemický ohňostroj“.

V dnešní době, kdy je výběr akademického předmětu pro hloubkové studium každého studenta na základě jeho schopností a zájmů obzvláště důležitý, nabývá výuka mimo vyučovací hodiny obzvláště na významu. Mezi tímto typem aktivit zaujímají velké místo chemické večery.

cíle:

Vzdělávací:

    Hravou formou rozvíjejte znalosti žáků o chemikáliích, činidlech a jejich přeměnách.

    Pokračovat v rozvíjení schopnosti studentů používat chemické náčiní a chemikálie.

Vzdělávací:

    Rozvíjejte pozorovací schopnosti a paměť (při předvádění zábavných experimentů)

    Rozvíjet schopnost porovnávat (na příkladu srovnávání a analýzy různých zkušeností)

    Rozvíjet zájem studentů o chemickou vědu (prostřednictvím demonstrace zábavných a zajímavých experimentů)

Vzdělávací:

    Pokračovat ve formování dialekticko-materialistického vidění světa založeného na představách o významu chemických věd pro život člověka.

Čas: 40 min – 60 min.

Chemici: Ahoj!

1-chemik: Jsme chemici! A chemie znamená bezesné noci

2-chemik: To jsou neustálé rozhovory o chemii.

3-chemik: Jsou to chemické laboratoře.

4-chemik: To jsou rodiče, kteří říkají: "A naše dítě je chemik."

Všechno: A tohle je život!

1-chemik: Ale můžete se zeptat: proč se každý nestane chemikem? Ano, protože chemie znamená bezesné noci.

2-chemik: To se hodně mluví o chemii.

3-chemik: To jsou chemické laboratoře (říká a štípe se v nose).

4-chemik: To jsou rodiče, kteří říkají: "A naše dítě (fuj!) je chemik."

Všechno: A tohle je život!

1-chemik:(hrdě) Ale stejně jsme chemici, protože chemie znamená bezesné noci!

2-chemik: To jsou neustálé řeči o chemii!

3-chemik: To jsou chemické laboratoře!

4-chemik: To jsou rodiče, kteří říkají: „A naše dítě (bije se do hrudi a říká hrdě) je chemik!

Všechno: A tohle je život!

1-chemik: No samozřejmě, bezpochyby

Musíme studovat chemii

Bez znalosti všech jevů

Dnes se nedá žít.

2-chemik: Musíme se zlepšit

Nám, přátelé, ve vyučování

A neměl bys vzdychat

Ta chemie je mučení!

3-chemik: Kdybychom neznali chemii,

Vždy jsme šlapali pěšky:

Autobus bez paliva

Nikdy nepůjde!

4-chemik: Abychom normálně rostli

Silný a silný

Vitamíny vyrábí

Naše chemie taky!

1-chemik: Aby rostliny rostly,

Látky byly vynalezeny.

Bylo by pro nás hezké mít takové...

Rychle by vyrostly.

2-chemik: Kaučuk je v přírodě vzácný,

Bez toho se nedá žít.

Procházeli jsme se loužemi

V plstěných botách a bez galoše!

3-chemik:Široce vstoupil do našeho každodenního života

Různé plasty

Ve velmi krátké době

Uznávaly je masy!

4-chemik: Nechte polymer být pro vlasy,

Stimulující růst

Vymyslí to co nejdříve

Pak copánky narostou.

Demonstrační zkušenost: "Marťanská krajina". (Na plakát předem napište „chemie je kouzelná země“ fenolftaleinem a poté při předvádění pokusu otřete bezbarvý nápis tampónem namočeným v alkálii. Nápis se změní na karmínový.)

1-chemik: Proč je chemie kouzelná země? Ano, protože chemie, jako žádná jiná věda, dokáže zázraky.

2-chemik: Chemie - umožňuje člověku extrahovat kovy z rud a minerálů, extrahovat z přírodních surovin - látky jedny úžasnější a úžasnější než druhé, rodí se z ní statisíce látek, i když se nenacházejí v přírodě, s užitečnými a důležitými vlastnostmi.

3-chemik: Přeměňuje olej na gumu, benzín; plyn - do tkaniny; uhlí - v parfémech, barvivech a léčivých látkách.

4-chemik: Seznam dobrých skutků, které chemie dělá, je skutečně nepřeberný. Chemie nás živí, obléká, obouvá. Každý člověk (aniž o tom ví, provádí každý den chemické reakce, aniž by opustil domov: myje si ruce, zapaluje zápalky a plyn, připravuje jídlo).

1-chemik: Dnes vás chceme pozvat na chemický ohňostroj a ukázat jen malou část chemických pokusů, které se vám mohou zdát úžasné. Ale my jsme lidé – a sami tyto zázraky vytváříme.

Demonstrační zkušenost: "Zapálení ohně bez zápalek." (Pro pokus si připravte kaši z KMnO 4 a H 2 SO 4 (konc.). Tuto kaši položte na dlaždici a v klidu do ní přidejte alkohol. Dochází k reakci za uvolnění velkého množství tepla a přebytku alkoholu vzplane.)

2-chemik: Nedávno jsem četl knihu o tom, jak bývali lidé, kteří se snažili proměnit všechny kovy ve zlato, a také se snažili získat „elixír života“.

3-chemik: Ano, říkalo se jim alchymisté, snažili se získat „kámen mudrců“.

4-chemik: A nedávno jsem našel recept na získání „kámenu mudrců“, pokud chcete, přečtu si ho (rozbalí rukopis a přečte):

Abyste vyrobili elixír mudrců zvaný „kámen mudrců“, vezmi olovo, můj synu, a zahřej ho, dokud se nezmění v „zeleného lva“. Poté jej více zahřejte a promění se v „červeného lva“. Uvařte v pískové lázni v kyselém hroznovém lihu, produkt odpařte a vznikne gumovitá hmota, kterou lze krájet nožem. Umístěte ji do jílem vyložené retorty a pomalu destilujte. „Čimvarské stíny“ zakryjí retortu svým „závojem“ a vy v ní najdete „pravého draka“, protože požírá jeho ocas, a produkt znovu destilujete. Nakonec se, můj synu, pečlivě očisti a uvidíš vzhled hořící tekutiny a lidské krve.“

První chemik: A Víte, tento úžasný elixír mohu získat sám.

Demonstrační zkušenost: "Chameleón". (Do sklenice nalijte roztok chromanu draselného, ​​okyselte jej několika kapkami kyseliny sírové. Za míchání roztoku skleněnou tyčinkou přidejte roztok peroxidu vodíku: objeví se modré zbarvení, které brzy zezelená.)

2-chemik: Ten elixír je pro mě taky zázrak, hele, z vody můžu okamžitě získat víno nebo mléko.

Demonstrační zkušenost: "Dávám si víno a mléko." (Výroba vína je interakce fenolftaleinu a alkálie; výroba mléka je interakce kyseliny sírové a chloridu barnatého.

3-chemik: Ano, voda opravdu dokáže různé zázraky, ale slyšeli jste, že voda může být žhář?

Demonstrační zkušenost: "Interakce draslíku s vodou."

Demonstrační zkušenost: "Vysoce hořlavá kapalina." (Rozdrcené krystaly KMnO 4 vložte do porcelánového kelímku a poté na ně kápněte 3–4 kapky glycerinu z pipety. Po nějaké době se glycerin vznítí.)

Demonstrační zkušenost: "Zapálení ohně vodou." (Jód rozdrťte v hmoždíři, smíchejte 4 díly jódu s 1 dílem zinkového prášku. Dobře promíchejte, vytvořte sklíčko a na toto sklíčko kápněte pár kapek vody.)

Demonstrační zkušenost: „Fire Cloud“ (zapálení parafínu ve vodě)

4-chemik: Už jste někdy viděli hořící sníh? Podívej se sem:

Demonstrační zkušenost: "Hořící sníh" (Sníh nasypte do zavařovací sklenice a zhutněte. Poté v ní udělejte prohlubeň, do které vložte kousek karbidu vápníku. Ke sněhu přineste zapálenou zápalku - sníh se začne připalovat.)

1-chemik: Ano, ukazuje se, že všechno může hořet, ale ne všechno může hořet.

Demonstrační zkušenost: "Ohnivzdorný šátek." (Kapesník opláchněte ve vodě, poté lehce vyždímejte a dobře namočte do alkoholu. Uchopte kapesník kleštěmi na kelímek a zapalte. Alkohol se rozhoří, ale kapesník se nepřipálí.)

2-chemik: Slyšeli jste přísloví „Není kouře bez ohně“ a já mohu dokázat opak.

Demonstrační zkušenost: "Kouř bez ohně." (Interakce koncentrované kyseliny chlorovodíkové a amoniaku.)

3-chemik: Takže se na vás dívám a říkám si: kdybychom žili v alchymistickém období, byli bychom velcí čarodějové a dokázali bychom oklamat lidi pomocí těchto experimentů. Ale víc než to, mohli jsme snadno získat zlato, aniž bychom použili „kámen mudrců“.

Demonstrační zkušenost: "Zlatý nůž" (Připravte si železný nůž, vyčištěný brusným papírem. Ponořte tento nůž do koncentrovaného roztoku síranu měďnatého. Nůž se stane „zlatým“.)

4-chemik: Nyní, kdybych žil v alchymistické době, stal bych se skvělým chirurgem a prováděl bych všechny operace bez bolesti.

Demonstrační zkušenost: "Zasadit ránu a vyléčit ji." (Navlhčete si ruku roztokem chloridu železitého. Poté navlhčete nějaký předmět (nůž) roztokem thiokyanatanu draselného a lehce si tímto předmětem přetáhněte ruku. Vytvoří se krvavě červená stopa.)

Operujeme bez bolesti, i když bude hodně krve.

Každá operace vyžaduje sterilizaci.

Bohatě navlhčíme jódem, aby bylo vše sterilní.

Nehýbej se, paciente! Dej mi nůž, asistente!

Podívejte, krev teče v pramínku, ne voda.

Ale teď si otřu ruku - po řezu není ani stopa!

1-chemik: Ach, kdybych žil v alchymistické době, byl bych velký fakír; protože mohu snadno provádět různé triky.

Demonstrační zkušenost: "Hořící střelný prach." (Připravte si střelný prach předem: směs 7 dílů dusičnanu draselného, ​​1 díl síry a 1 díl uhlí. Směs dejte na hromadu a zapalte.)

Demonstrační zkušenost: "Sopka". (Rozklad dichromanu amonného)

Demonstrační zkušenost: "Fire Blizzard" (V baňce s kulatým dnem předem navlhčete stěny čpavkem. Do spalovací lžíce vložte oxid chromitý, zahřejte a vhoďte do baňky s čpavkem. Vznikne celý svazek jisker.)

2-chemik: A nakonec se vás pokusíme překvapit tímto:

Demonstrační zkušenost: "Výroba a exploze detonačního plynu." (Použijte metodu vytěsnění vody do nádoby, abyste shromáždili 2 objemy vodíku a 1 objem kyslíku. Když je nádoba naplněna, zapálte směs plynů třískou.)

3-chemik: No, ukázali jsme jen některé chemické zázraky. A náš chemický ohňostroj chceme zakončit hymnou chemiků:

Jsme předurčeni shodit všechno, co se sype.

Rozsyp, co se rozlít nedá!

Naše chemická místnost se jmenuje!

Narodili jsme se, abychom milovali chemii!

Vyšší a vyšší a vyšší

Červený brom letí k nebi

A kdokoli dýchá tento brom,

Sám se červená!

4-chemik: Uvidíme se znova!

Jmenování: Organizace mimoškolních aktivit

Práce dokončena: Kozhura Jekatěrina Viktorovna

KCO (regionální vzdělávací centrum) „Škola kosmonautiky“

Učitel chemie, pracuji podle standardního státního vzdělávacího programu a učebnice F.G. Feldman, G.E. Rudzitisa.

Domovní adresa: 662973 Železnogorsk – 3, st. Běloruská 49a apt. 42.

Adresa školy kosmonautiky: 62990 Zheleznogorsk, st. Krasnojarská 36.

Emailová adresa: vykořenit @ shk. krasnojarsk. su

Telefon: v Železnogorsku 8 – (297) – 9 – 45 – 65.

Fax: 231 (20202) – 9 – 45 – 65.

Zábavný scénář „Cesta do světa zážitků a experimentů“

Záměry a cíle: přitahovat pozornost dětí a dospělých k takovým činnostem, jako je experimentování; seznámit děti s některými vlastnostmi vzduchu a vody, naučit je provádět jednoduché experimenty s využitím improvizovaných prostředků a předmětů; učit uvažovat, analyzovat, vyvozovat závěry a vysvětlovat „zázraky“ z vědeckého hlediska; Nechte děti pociťovat radost z objevování, rozvíjet zvídavost, zvídavou mysl a kognitivní zájem.

Vybavení a materiály: stoly pokryté utěrkou, nádoby a nádoby různých tvarů a velikostí, sklenice se studenou vodou, varná konvice s horkou vodou, láhev s úzkým hrdlem, horký stojan, sůl, cukr, sklenice džemu, soda, kyselina citrónová, 2 sklenice akvarelového roztoku žluté a modré barvy, 2 syrová vejce, balónek, odměrky, pipety, pinzeta, dřevěné tyčinky, koktejlová brčka, model gejzíru (lahev pokrytá plastelínou ve tvaru hory s průduchem).

Průběh zábavy:

Ahoj děti! Jmenuji se docent Pochemuchkina (DP). Dnes vás zvu do své vědecké laboratoře. Víte, co je to laboratoř? (Odpovědi dětí)

Jací jste chytří hoši, ano, laboratoř je speciální místo, kde se provádějí experimenty. Oh, rádi experimentujete? (Odpovědi dětí)

Dnes s vámi budeme dělat tuto vzrušující aktivitu. Pro začátek si připomeňme bezpečnostní pravidla:

BEZ POVOLENÍ ZAKÁZÁNO

Vstaňte ze svého sedadla

Dotykové zařízení, přístroje a činidla

Dávat si něco do nosu, úst, uší atd.

Řekněte mi, děti, proč vědci provádějí experimenty a experimenty? (Odpovědi dětí)

Vědci samozřejmě chtějí odhalit záhady přírody. A pro vás mám první hádanku: co je v této místnosti hodně, ale my to nevidíme? (Odpovědi dětí)

Nyní provedeme takový experiment, aby každý mohl vidět odpověď.

Potřebuji dva asistenty.

(Vybere dvě děti z publika a vyzve je, aby foukly brčkem do sklenice s vodou. Zatímco děti foukají, dítě klade otázky divákům.)

co vidíme? (Děti: Vzduchové bubliny, vzduch)

Odkud pochází tento vzduch? (Děti: Děti to vdechnou a vydechnou brčkem)

Kam jdou vzduchové bubliny? (Děti: Vyplavou z vody a vzduch se vrátí do haly)

Proč bublinky nezůstávají ve vodě? (Děti: Protože vzduch je lehčí než voda)

Ano, vzduch je lehčí než voda. To bylo potvrzeno mnoha experimenty. Jeden z nich dnes provedeme.

Jakou barvu má vzduch? (Děti: Žádné, vzduch je čistý)

Slyšíš vzduch? (Děti: slyšíte vítr, sněhovou vánici, hudební dechové nástroje. DP vyzve jedno dítě, aby nafouklo balónek, a poté vypustí vzduch z balónku mezerou, aby se ozval zvuk. Děti se smějí).

co slyšíme? (Děti: Vzduch)

Doporučuji vám seznámit se ještě s jednou vlastností vzduchu. Chcete-li to provést, proveďte experiment - zahřejte vzduch a poté jej ochlaďte.

Učitel vyzve dítě, aby nasadilo míček na hrdlo láhve; vloží láhev do nádoby s horkou vodou, koule se naplní teplým vzduchem a získá tvar houby; umožňuje dětem ujistit se, že je voda horká; umístí láhev do nádoby se studenou vodou; umožňuje dětem ujistit se, že je voda studená; vzduch v láhvi a míč se ochladí a míč se vtáhne do hrdla láhve; děti se snaží vytáhnout míč z hrdla láhve, ale nedaří se; děti pomáhají vysvětlit, co se děje se vzduchem během experimentu).

Po zahřátí se vzduch rozšířil, bylo ho víc a nafouklo to balónek. Když se vzduch ochladil, stáhl se, bylo ho tak málo, že se kulička vtáhla do láhve. Když se tedy vzduch ohřívá, rozpíná se a při ochlazení se smršťuje.

(Děti opakují tuto vlastnost vzduchu a slova doprovázejí pohyby: u slov - roztahuje se - vstává, paže do stran, u slov se zužuje - sedni si, skloň hlavu, zvedni kolena a obejmi je rukama).

Ještě otázka k vlastnostem vzduchu - jak ten vzduch voní? (Děti odpovídají. Učitel je nabádá, aby pojmenovaly různé vůně a vůně, ptá se, jak voní vzduch na vesnici, ve městě, v lese, v kuchyni atd., jak to voní v této místnosti.)

DP: Proč potřebujeme vodu? Kde žije? Je živá? (Poslouchá odpovědi dětí.)

Má voda barvu? (Ne, je bezbarvý.) Mohl by se zbarvit? Co je pro to potřeba udělat? (Přidejte barvu. DP dělá to, co děti říkají.) Má voda vůni? (Čuchají k vodě, dávají pozor, aby z ní nic nevonělo.) Co dělat, aby se vůně objevila (Uvařit čaj, kávu, rozpustit marmeládu.) Jak chutná voda? (Bez chuti.) Co když do něj hodíte sůl, cukr, pepř a plátek citronu? Pojďme si trochu hrát. Všichni budeme kapky. Postavíme se do kruhu a pevně se chytíme za ruce. Představme si, že se velmi ochladilo. V co jsme se proměnili (V led.) Ano, stali jsme se pevnými. Nyní se rozběhněme různými směry a představme si, že přišlo jaro. Čím jsme se stali? (Do kapiček.) A pak se kapky znovu shromáždily a staly se proudy, které rychle, rychle stékaly do řek, moří a oceánů. Co tedy voda dokáže? (Tok)

Pravděpodobně jste ve své skupině prováděli experimenty se vztlakem předmětů. Pojďme si zahrát hru dřez-plavat. Ukážu předmět a vy jej ukažte, pokud se topí, sedněte si na židle a řekněte „glug-glug-glug“; pokud plave, postavte se, veslovejte rukama a řekněte „splash-splash-splash“.

(Hraje se hra „Sinking and Swimming“; pro demonstraci lze použít skutečné předměty, obrázky nebo obrázky na multimediální obrazovce).

Znám další velmi zajímavý vztlakový experiment, mnozí z vás jsou pravidelnými účastníky. Zvedněte ruce, kolik z vás rádo plave? (Děti zvednou ruce). Řekni mi, kde plaveš? (Děti: v bazénu, na řece, v moři, v jezeře, na rybníku). Kde je nejjednodušší plavat? (Děti: na moři). A proč? (Děti: voda v moři je slaná, lépe drží). Naprostá pravda, přátelé, a my vám to potvrdíme dalším experimentem. (Do jedné sklenice - obyčejná voda a do druhé - sůl. Ve sladké vodě se vejce potopí a ve slané vodě plave. Přidáním slané nebo sladké vody do sklenice DP udělá vajíčko buď plavat nebo klesat na dno sklenice a zajistit, aby vejce viselo uprostřed. Děti aktivně pomáhají při provádění experimentu).

Na konci našeho setkání vám navrhuji vytvořit sopku! Ne, sopka není povolena, bezpečnostní opatření to nedovolují... Pak - vodní sopka, tedy gejzír! Moji asistenti už zkonstruovali kráter (vyndají model gejzíru, zbývá ho jen aktivovat!

Učitelka zve zájemce, děti do kráteru sypou sodu a kyselinu citronovou, DP lije vodu do kráteru a publikum překvapeně zalapalo po dechu – gejzír chrlí šumivou fontánu).

Nyní si shrňme výsledky dnešního jednání. Co se vám, přátelé, dnes líbilo, co vás překvapilo, co jste se dnes naučili, co nového jste se naučili? (Odpovědi dětí)

Naše cesta do světa zážitků a experimentů zde nekončí. Přeji vám, abyste v tom pokračovali společně se svými učiteli a rodiči! Pozorujte svět kolem sebe, ptejte se a divte se, experimentujte a objevujte zákony přírody a vesmíru! Uvidíme se znovu, přátelé!(Zní hudba z pořadu „Obvious-Incredible“. DP se loučí s hosty)

Silvestrovský scénář
v Dětském vědeckém klubu
(dětská "vědecká show")

Silvestr ve formě vědeckého představení, jehož scénář vám nabízíme, proběhl pro žáky Dětského vědeckého klubu Dětského a dětského vědeckého klubu Preobraženského a jejich rodiče v prosinci 2013.

Délka - 1 hodina 15 minut - 1 hodina 30 minut.

Prezentovaný materiál lze využít při přípravě prázdnin, tematických večerů a hodin, ve škole i v doplňkovém vzdělávání.

Postavy:

Přednášející-učitelé Dětského přírodovědného kroužku:

První učitel (P1)

Druhý učitel (P2)

Baba -Nevěda (BN) - mýtické stvoření podobné Baba Yaga

děti (D)- žáci Dětského přírodovědného kroužku (4. - 8. ročník).

Předem se s dětmi připravují jen samotné pokusy a na prázdniny se připravuje každá skupina zvlášť. Zájem o představení tak zůstává nejen pro diváky, ale i pro účastníky po celou dobu jeho trvání, a to i přesto, že do předvádění pokusů jsou zapojeni téměř všichni studenti.

Na pódiu: stoly pro demonstraci pokusů, audio zařízení. Ukázka pokusů může být doprovázena hudbou.

Večer začíná krátkou gratulací přítomných učitelů, kterou nečekaně přeruší zjevení postavy BN. To je překvapením pro diváky i pro interprety experimentů, takže před začátkem večera vědí jen moderátorky.

BN: Ach, vy odporní vědci!! Co, plánují zdejší lidé oslavit Nový rok?! Pravděpodobně přišli se všemi druhy svých vlastních vědeckých experimentů! Teď začne zábava, dostanete dárky... (s úsměvem). HA HA HA! Ani jsem neztrácel čas, připravil jsem pro vás i dárek a jaký dárek... ( výhružně). Znáte klíč? ?… (ukazuje klíč)

P1: Ach ty!!! Tohle je můj klíč od kanceláře a tam jsou vaše dárky, kluci!! Kdo to vůbec je?!! ….

P2: Ano, vypadá to, že nás přijela navštívit Baba - Nevěda. A vždy způsobí jen problémy.

BN: Úplně na mě zapomněli, stará paní, ale já budu starší než vaše Věda!!! Tento Vládl jsem tu mnoho tisíc let, dokud mě všemožní žíraví lidé se svou Vědou nevyhnali. Ale vím a dokážu všechno i bez vaší Vědy. Chceš nějaké dárky?!! ( kluci odpověď: ANO) HA HA HA! Potom mi, učené hlavy, ukažte něco, co jsem já, neučený, nedokázal. Překvapte mě – klíč je váš, tak budiž.

P: No, kluci, ukážeme to?!!

D: Pojďme si to ukázat!!

P1: Dokážeš, BN, vařit vodu rukama?!

BN: Ano Snadno! Kaši si takto vařím každý den.

P1: Tak nám uvař čaj!!!

Dejte BN sklenici vody. Snaží se to uvařit, ale nejde to.

P1: Co nefunguje?

BN: Ano, mám zmrzlé ruce...

(V tuto dobu v zákulisí děti pod vedením druhé učitelky nalijí do zavařovacích sklenic velmi horkou vodu do poloviny, odčerpají více vzduchu, vyjmou pumpy a odnesou zavařovací sklenice do sálu. Pozornost! Vezměme to Studený ruce za sebou vzduchČást. Voda se vaří. Bude potřeba: 0,5l sklenice, víčka a pumpy pro vakuové zavařování, vařící voda, led na chlazení rukou.)

BN:(pečlivě skrývá překvapení): Ano, asi sis tam na kamnech zahříval ruce. A proč bychom se měli divit?

P1: No dobře, ale dokážeš alespoň kalit vody?

BN: Co takhle?!!! V této věci jsem skutečně šampión!

Dávají jí stejnou sklenici vody.

P2: Pojď! Muti!

Mává rukama a kouzlí. Nemůže nic dělat.

BN: Ach! Ano, dnes jsem zřejmě nemocný...

Děti vyndají připravené baňky s vápennou vodou. Spouštějí do nich trubky a foukají. Voda se zakalí. Bude potřeba: hašené vápno, baňky, silikonové hadičky.

BN: Ay-ay-ay, nemůžete tolik kouřit! ( Zatřese prstem) Uvnitř máš jen kouř!!! Není divu, že se voda zakalí!!!

P1: Dobře, babičko, ty nevíš, jak vařit, nevíš, jak míchat, možná dokážeš přimět vodu, aby kouřila jako oheň?!

Stále jí dávají stejnou sklenici vody.

Pracuje, snaží se. Nic z toho není.

BN: Oh, tohle je pravděpodobně vaše voda, voda z kohoutku, ne déšť. Tenhle nebude kouřit...

Děti vyndají připravené nádoby s horkou vodou a nádoby se suchým ledem. Do vody se hází suchý led. Budete potřebovat: nádoby (velké skleněné misky) na vodu, granulovaný suchý led, horkou nebo teplou vodu, bavlněné rukavice)

BN: No a co? No a co? ( křičí) Pohodili jste svůj moskevský sníh nejrůznějšími chemikáliemi?!…. Tak to mě nutí kouřit!!!...A vůbec, už mě nebaví tvoje voda! ( Dá to bance)

P2: No, když už jste unaveni z vody, možná se vám budou líbit balónky? Ujistěte se, že tato trubka sama nafoukne balónek za nás.

Dávají jí prázdnou, dutou, neprůhlednou válcovou nádobu. BN se na něj podívá.

BN: Jaký míč?! Kde je míč?! (Prohlíží si plavidlo ze všech stran. Je uražen.)

BN: Eh, ty! A také vědci!!! Děláš si legraci z babičky?! Teď odcházím úplně, zůstaneš bez dárků.

P2: Tak co, nemůžeš?! Ale můžeme.

Děti vyndají připravené nádoby (jedna nádoba), do kterých jsou vloženy plastové lahve, menší na výšku než nádoby, naplněné do 1/4 octem. Na hrdlo láhve se umístí balónek se 2 lžičkami. jedlá soda, aby se soda předem nevysypala do láhve a aby kulička nebyla vidět - je uvnitř nádoby. Ti, kteří experiment provádějí, narovnají kouli umístěnou na láhvi a nalijí z ní sodu do octa. Míč se začne nafukovat a vystupovat z nádoby.

Budete potřebovat: jedna nebo více válcových neprůhledných nádob, plastové lahve dle velikosti nádob, kulička(y), ocet, soda.

BN(rozhořčeně sledoval, jak se objevil míč): No to si ze mě určitě děláš srandu. Odcházím. Pojď! Už se na ty nesmysly nechci dívat! ( snaží odejít)

P1: Dobře, babičko - Nenaukushko, neurážej se. Udělejte nám lepší těsto. Můžeš?

BN (radostně se vrací) : Podle testu jsem zručná řemeslnice, jaká se nenajde. Po tisíce let, bez ohledu na to, jaký test jsem dělal, jsem si bez vaší vědy vedl v pohodě. Který chcete - hustý nebo tekutý?

P1: A chtěli bychom něco, co teče, ale nevytéká, aby to bylo husté i tekuté zároveň!

Dávají jí mouku a vodu, mísu na míchání, lžíci. Pokus o hnětení těsta.

V této době děti vyjmou připravenou škrobovou směs a začnou předvádět pokusy s nenewtonskou kapalinou. Soubor experimentů může být libovolný. Bude potřeba: kukuřičný nebo bramborový škrob, voda, nádoby, tácy, silikonové rukavice.

BN pokukuje a je naštvaná, že to nemůže udělat, ale skrývá své překvapení.

BN: Tady máš zase něco špatně s tvou vědou. Ale všechno jsem pochopil! Tohle jsi celé tvé dětství Ovesná kaše sbíral napůl sežraný, slizký pěna dali tam trochu mléka, žvýkačka nacpal jsi si vlastní lepkavé věci, všechno to semlel a smíchal a teď se mi chlubíš tímhle nesmyslem?! Těsto i pro mě! Pak to zvládnu taky. A vůbec, dívám se na vás, učené hlavy, a cítím melancholii... Nemáte novoroční stromeček ani hračky.

P1: Proto jsme vědecký klub. Nemáme na stromečku vánoční koule...

Děti vytahují skleněné válečky naplněné vodou a lehkým rostlinným olejem. Válce jsou zespodu osvětleny LED svítilnami ukrytými ve stojanech. Experimenty se provádějí na základě různých hustot nemísitelných kapalin: obarvená voda se nakape z velké pipety a kuličky se kápnou přes olej do vody; totéž, ale místo vody vezmeme její směs s alkoholem; kápneme barevný líh na rozhraní mezi vodou a olejem, poté do lihové kuličky zavedeme pipetou vodu a ta klesá; libovolnou šumivou tabletu vhoďte do válce s olejem a barevnou vodou. Budete potřebovat: velkoobjemové skleněné válečky, plastové pipety 5 ml s dlouhou hubičkou, stojany na válečky s plochými svítilnami, vodou, olejem, barvivy rozpustnými ve vodě v alkoholu, šumivým aspirinem nebo kyselinou askorbovou.

BN překvapeně vypadá s vytřeštěnýma očima, ale pak přijde k rozumu.

BN(předstírání zklamání): Oh, jen si pomysli, barevné koule plavou sem a tam a praskají... Ne, koneckonců tvoje dovolená je nudná...

P2: Proč je s tebou všechno špatně, babičko? Plánujete zde způsobit sopečnou erupci?!!

BN: Co?! Výbuch? Lžeš, to nikdo nedokáže, ani já ne! (na stranu) Oh, vysypal jsem fazole!

P2: Nemůžeš, Nenaukushko? Ale věda může!

Starší žáci předvádějí experiment „Vulcan“ s bichromanem amonným s hořčíkovým práškem. Předem se připraví ocelový plech, na který se nalije malá hromádka činidel. Zapaluje se dlouhou zápalkou. Budete potřebovat: dvojchroman amonný, hořčíkový prášek, ocelový plech, krbové zápalky. TBC: Nevdechujte výsledný zelený prášek oxidu chromitého .

BN:(zděšen) Ah ah ah!!! Zapalují, zachraňte, pomozte!!! Vezměte si klíč, nepotřebuji ho! (podá klíč a uteče).

P1: Děkujeme vám, že jste porazili Babu Nenauku! Kdo vám s tím pomohl?

D: Věda.. Vědomosti...

P2: To je pravda, vědění je síla! Proto si dnes zasloužíte dárky!

Rozdávají se dárky. Na přání je možné uspořádat slavnostní čajový dýchánek.

Autoři: Gracheva Irina Vyacheslavovna, Kupriyanova Maria Igorevna
Pozice: učitelé dalšího vzdělávání
Místo výkonu práce: GBOU Palác kreativity pro děti a mládež "Preobraženskij"
Místo: Moskva

Chemická SHOW pro děti/dospělé

Chemická SHOW pro svátky a oslavy

Velkolepý show program pro milovníky zázraků a kouzel!

Vědecké pokusy na dětské oslavě pro chlapce a dívky!

Přemýšlíte, čím potěšit hosty dětské nebo dospělé party? Umělci prázdninové agentury „IKaramelka“ vám s tím rádi pomohou!

Pro speciální příležitosti máme show program za účasti skutečných Super Chemistů. Vaše děti i dospělí si jejich vystoupení rozhodně užijí a jejich neuvěřitelné vědecké experimenty zanechají v myslích dětí nezapomenutelné dojmy a celou smršť emocí a pozitivity.

Chemici naší agentury jsou připraveni pracovat naprosto s jakýmkoli publikem. Jejich arzenál zahrnuje činy a herní zážitky určené pro děti i dospělé všech věkových kategorií. Neuvěřitelně velkolepý show program určitě ozdobí vaši dovolenou a přinese do ní spoustu vědeckých kouzel. Objednejte si u nás Chemical SHOW pro děti k narozeninám v Moskvě právě teď a dejte všem hostům akce možnost sledovat skutečné zázraky profesionální chemie i současnosti Vědecká SHOW.

Nejlepší chemická show! . Je důležité si uvědomit, že všechny vystavené chemické SHOW jsou určeny dětemzcela bezpečnéa nepředstavují žádná zdravotní rizika. Sami umělci dbají na dodržování všech bezpečnostních požadavků při jejich vystoupení. Pro provedení jsou vybrána pouze neškodná činidla a atributy. 100% garantujeme, že pokud se rozhodnete pozvatChemická SHOW na dětskou oslavu nebo dovolená pro dospělé,Dostanete maximální kvalitu a úspěch Vaší slavnostní akce!!!

Při naší práci využíváme několik variant show programu pro dětskou oslavu. Hodně v tomto případě záleží na tom, kolik času jste ochotni věnovat vystoupení chemických umělců. Například,Chemická SHOWk narozeninám podle programu"Mini" nebo "Ekonomika" ideální na oslavu, kam není pozváno mnoho dětí nebo jsou malé. V rámci jednoho představení budou vystaveni dostatečnému množství různých zážitků a lapidárně napsaný scénář jim udělá velkou radost. Skvělým doplňkem takového programu by byla promyšlená animace. To vše je levné a velkolepě zpestřuje monotónní svátky, které jsou již pro mnohé nudné. Chemical SHOW lze právem považovat za výbornou volbu a je velmi lehkomyslné nechat si ujít příležitost využít ji k zábavě svých dětí.

Pro akce s velkým počtem hostů a účastníků obvykle nabízíme programy"Standard" a "Premium" . Jejich zásadní rozdíl je v tom, že scénář obsahuje mnohem více experimentů a masových akcí, do kterých se může zapojit téměř každý. Pokud jste hledali SHOW na Nový rok nebo jinou větší akci ve škole či školce, naše nabídka je přesně to, co potřebujete. Můžeme dokonce pomoci s otevřenou hodinou chemie a fyziky

Chemická show se nápadně liší od všeho, co jste kdy viděli. Profesionální animátoři a umělci prázdninové agentury „IKaramelka“ udělají vše pro to, abyste si vy i vaše dítě vzpomněli s radostí a teplem na emoce, které se jim podařilo prožít při předvádění našich čísel. Garantujeme vám perfektní SHOW, protože je velmi velkolepá, působivá a vzrušující! A nejdůležitější je, že naše prezentace je jedinečná a i když už CHEMICAL SHOW někdo viděl, radost to bude jako poprvé.

Máme všechny potřebné dokumenty

za pořádání SHOW v D/S a školách!

Věda není vždy nudná a vážná věc, kterou se zabývají výhradně dospělí. Dětská párty s vědeckou tématikou může být zábavnou a vzrušující událostí, pokud ji uspořádáte kreativně. Pokusíme se vás inspirovat!

Neobvyklé narozeniny dítěte obklopené baňkami a zkumavkami budou příjemnou a užitečnou dovolenou. Hosté se naučí spoustu nových věcí, procvičí si v laboratoři a otestují své znalosti. Úžasné objevy a příjemná překvapení zvednou náladu všem dětem.

Na vědeckém festivalu pro děti nesmí chybět moderátor – jeden z dospělých, který hraje roli „šíleného“ vědce. Tento vtipný profesor s vtipnými zvyky a rozcuchanými vlasy pomůže dětem provádět experimenty v chemii a fyzice. Děti se s ním rozhodně nudit nebudou!

Pozvánky na vědecký festival

Malí chytráci budou mile překvapeni, když dostanou nejen ústní pozvánku, ale i krásnou kartičku s datem, místem a časem dovolené. Ozdobte pozvánku chemickými vzorci, vytiskněte si rámečky ze slavných karikatur, jejichž hlavními postavami jsou mladí vědci. Text může začínat oficiálním tónem, oslovením malého hosta jménem a patronymem. Nezapomeňte napsat, že dítě bude mít vzrušující program a chutné pochoutky.

Výzdoba pokoje ve vědeckém stylu

Místnost pro pořádání dovolené ve vědeckém stylu by měla celým svým vzhledem připomínat laboratoř. Pomohou vám v tom portréty slavných vědců visící na zdech, tabulka chemických prvků a tlusté vázané knihy. Všude umístěte kornouty a lahve s barevnými šťávami. Pokud máte doma tabuli, napište křídou slova „Všechno nejlepší k narozeninám!“. obklopený chemickými vzorci.

Oblečení pro malé vědce

Oblečení by mělo na první pohled prozradit, že děti jsou zvídaví vědci. Je skvělé, když se vám podaří dětem pořídit bílé pláště a kulaté brýle s jednoduchými skly. Bavte se oblékáním, jakmile hosté vstoupí na práh „kanceláře“. Kromě toho dejte každému dítěti jmenovku s nápisem „Vědec“.

Prostírání ve vědeckém stylu

K podávání běžných jídel a nápojů používejte různé sklenice, baňky a lahve. Zajímavě budou vypadat například marmeládové bonbony nebo lízátka ve skleněných „chemických“ nádobách. Ani u stolu chlapi neopustí pocit, že stojí doslova na prahu vědeckého objevu.

Bude zajímavé vidět želé různých barev v kelímcích, stejně jako další produkty s bezpečnými potravinářskými barvivy. Modrá limonáda nebo modré sušenky – ve světě vědy to tak nemusí být!

Jíst jasný dort zdobený čísly a symboly chemických prvků je samozřejmě jednou z nejpříjemnějších událostí dětské vědecké dovolené. Studený ohňostroj s krásnými proudícími jiskrami dodá kouzelnou atmosféru.

Zábava na dětské oslavě ve vědeckém stylu

Pokud pochybujete o svých schopnostech a vědeckých znalostech, můžete pozvat animátory, aby provedli zábavní část dovolené. Navrhujeme si ale vystačit sami – a uspořádat chemický pořad, který vzbudí obdiv a dětem otevře spoustu nových věcí. V případě potřeby mohou rodiče jít s oslavencem a hosty na exkurzi do muzea nebo planetária.

Kvíz. Vymyslete zajímavé otázky, kterými ověříte znalosti dětí. Nezapomeňte vzít v úvahu věk hostů. Za každou správnou odpověď by měla být odměna. Střídejte obtížné a jednoduché otázky s vtipnými a vtipnými.

Kresby na mléce. Do velké ploché nádoby můžete nalít běžné mléko, přidat mýdlo na nádobí a přidat potravinářské barvivo. Když se ingredience smíchají, dojde k chemické reakci a objeví se krásné abstraktní vzory.

Bublina. Pozvěte hosty dětské vědecké párty, aby si vlastníma rukama připravili tekutinu na mýdlové bubliny. Chcete-li to provést, smíchejte v nádobě sklenici tekutého mýdla se šesti sklenicemi čisté vody. Vezměte drát a ohněte jej tak, aby se na jednom konci vytvořil kroužek. Nyní zbývá jen ponořit kroužek do směsi a zahájit mýdlový výkon.

Tornádo v láhvi. Ukažte svým dětem neuvěřitelný experiment s vodou. Naplňte plastovou láhev do 3/4 vodou a přidejte pár kapek prostředku na mytí nádobí a třpytek, abyste tornádo lépe viděli. Dobře zašroubujte víko a otočte nádobu, držte ji za hrdlo. Láhev rychle roztočte a zastavte. Děti uvidí vodní smršť – malé tornádo. Voda se pohybuje kolem středu v důsledku odstředivé síly.

Je docela možné uspořádat narozeniny dítěte ve vědeckém stylu sami. Tento den si oslavenec a jeho hosté budou pamatovat jasnými, zábavnými experimenty a pozitivními dojmy. Dětská prázdninová akce v tomto formátu bude užitečná a inspiruje děti!