Prezentace pro třídy dekorativní kompozice „Stylizovaná krajina. Prezentace na téma "krajinná kompozice" Velikost a umístění hlavních postav

Státní rozpočtová vzdělávací instituce v Moskvě, dětská umělecká škola "Accord" Jihozápadní správní Okrug složení. Kompoziční centrum. Vyhledejte kompozici na listu. Stromy a dům u rybníka. Věk studenta: 7-8 let. připravila učitelka dalšího vzdělávání Dmitrieva Tatyana Evgenievna Moskva 2012

Snímek 2

Cíle lekce: seznámit se základy kompozice, pojmem „centrum kompozice“. Naučte se algoritmus pro harmonickou, vyváženou kompozici, jeho vliv na vnímání uměleckého díla a také tuto dovednost aplikujte v praxi. Rozvoj dovedností v práci s technikou kvaše. Cíle: Vzdělávací: představit koncept „centra kompozice“, naučit rozložení hlavních prvků na listu (Organizace prostoru listu). Zvyšování znalostí na základě logiky a porozumění akčnímu algoritmu. Naučit základní techniky práce s kvašem. Výchovné: pěstovat umělecký vkus, trpělivost, pozornost, úctu k práci a času. Vývojové: rozvíjet schopnost analyzovat, porovnávat, mentální přístup k tvořivosti, logiku myšlení, rozhodnost. Rozvoj představivosti a imaginativního myšlení.

Snímek 3

Co je to "složení"? „Kompozice“ (z lat. composito - kompozice, spojování), konstrukce uměleckého díla, organizace, struktura formy díla. Kompozice díla je, když jsou všechny prvky obrazu ve vzájemném vztahu a podřizují se myšlence autora. Každá malba začíná kompozicí. A to je umění kompozice, spojování různých částí do jediného celku, zvýraznění toho hlavního. Kompozice organizuje obraz a organizuje pozornost učitele. Nejcharakterističtějšími a nejčastěji se vyskytujícími kompozičními vzory jsou celistvost, symetrie a rytmus.

Snímek 4

Kompoziční schémata Rembrandtův obraz "Návrat marnotratného syna" Raphaela Santiho. "Madonna v zeleném." Marie s dítětem a Jan Křtitel“ Nicolas Poussin „Krajina s Polyfémem“. Umělci po staletí hledali co nejvýraznější kompoziční schémata, v důsledku čehož lze říci, že nejdůležitější prvky v zápletce nejsou umístěny chaoticky, ale tvoří jednoduché geometrické tvary (trojúhelník,

Snímek 5

Nalezení kompozice pomocí dlaní a rámečku hledáčku

Snímek 6

Budování kompozice v centru. Práce se šablonami - prvky kompozice. Jacob van Ruisdael. "Zimní krajina"

Snímek 7

Budování kompozice v centru. Tvorba různých geometrických tvarů. Uspořádejte šablony tak, aby se daly vizuálně přizpůsobit geometrickému tvaru (trojúhelník, obdélník, čtverec atd.),

Snímek 8

Práce na obraze. Kreslení krok za krokem.

Snímek 9

díla Ve svých dílech se kluci snažili najít nejen „kompoziční centrum“, ale také zprostředkovat náladu dne a přírody malbou. Kovalenko Arina 7l Babayants Nastya 7 let Shchekotikhina Kamila 7 let.

Snímek 10

Díla učitelky Istra.. akvarel 2011. Turecké lázně. Carskoje Selo. Catherine Park. akvarel 2011 Řeka Kirzhach. Akvarel 2008 Mramorový most. Puškin. Carskoje Selo. Akvarel 2011

Snímek 11

Seznam použitých 1.Volkov N.N. Kompozice v malbě. M., 1977. 2. Poplavny A.N. Geometrie kompozičního rytmu. M., 2007. Literatura: 3. Sokolnikova N.M. Umění. Základy kompozice. Učebnice pro žáky 5.–8. Ve 4 částech.Část 3. Obninsk: Název, 1998 4. E.V. Shorokhov, Kompozice. M.: Vzdělávání, 1986. 5. Johannes Itten „The Art of Color“ 5. vydání, D. Aronov, Moskva 2008. Použité materiály a internetové zdroje: 1. Časopis „Young Artist“ č. 1, 1993. (Reprodukce V. Surikov "Boyarina Morozova) 2. G.L. Vasilyeva-Shlyapina. "V. Surikov" Vydavatelství "Rudé náměstí", 1996 3. "Velcí umělci. Album 59. Sisley", "Direct-Media", 2011 – (reprodukce obrazů Alfreda Sisleyho: „Most u Moretu v ranním slunci“, „Pole na kopcích u Argenteuil“) 4. Reprodukce: Nicolas Poussin „Krajina s Polyfémem“ http://www.forsfortuna.com/people/ strana/5/, 5. Jacob Van Ruisdael „Winter Landscape“ http://artnow.ru/ru/gallery/206/9004/picture/0/224005.html?comments, 6. Jacob Van Ruisdael „Forest Landscape“. http://www.artholland.ru/foto.php?art=r/reisdala/img/16&n= %D0%E5%E9%F1%E4%E0%EB,. 7. Jules Dupre „Oaks by the Pond“ http ://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d7/Jules_Dupr%C3%A9_001.jpg 8. Isaac Levitan "Podzimní den. Sokolniki" http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2 / 26/Levitan_Sokolniki_Autumn_1879.jpg 9. Rafael Santi, „Madona v zeleni, Marie s dítětem a Jan Křtitel“ http://www.museumonline.ru/Renaissance/Raffael_Santi/Canvas/14 10. Rembrandt, „Návrat Marnotratný syn“ http:// /upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/91/Rembrandt_Harmensz._van_Rijn_-_The_Return_of_the_Prodigal_Son.jpg 11. A.N.Poplavny „Geometrie obrazu.“ http://xn--80aevfmcgb6i.xn-- p1ai/o_kompozitsionnom_tcentre_kartiny.html 12.Encyklopedie malby. Čtenář. http://painting.artyx.ru 13.Využití principů a technik umělecké kompozice http://sci.informika.ru/text/inftech/edu/the/13.html 14.http://festival.1september. ru/ články/538602/ dynamická pauza 15. Foto od autora 16. Shi Tao Starší muž ve člunu http://www.xabusiness.com/china-resources/qing-dynasty-paintings-2.htm Výběr z hudba: 1. Vivaldi „The Times“ roku. Zima" http://music.ardor.ru/1/download.php? x=4518&y=7292957&z=147c4f92b0c2&q=A.Vivaldi_-_Vremena_goda._Zima._CHast_1._(Alegro)_Dekabr, 2. Vivaldi „Roční období. Jaro" http://music.ardor.ru/1/download.php? x=4433&y=34935773&z=4c832ac02892&q=Londonskiy_Filarmonicheskiy_Orkestr_-_A._Vivaldi:_"Vremena_goda"_-__"Vesna"__1ch. _Allegro 3.P.I. Čajkovskij „Roční období. Podzimní píseň” http://mp3.classic-music.ru/music/tchaikovsky/vremena10.mp3

Trukhina Galina Sakhbutdinovna
Pracovní pozice: učitelka doplňkového vzdělávání výtvarného oboru
Vzdělávací instituce: MBUDO "DSHI města Sherlova Gora"
Lokalita: Transbajkalské území, okres Borzinsky, městská osada Sherlovaya Gora
Název materiálu: Otevřená lekce o složení stojanu
Předmět: Osnova otevřené hodiny ve 3. ročníku 1. pololetí Téma 1.1. "KRAJINA JAKO ŽÁNR KOMPOZICE STOJANU"
Datum publikace: 29.03.2019
Kapitola: Další vzdělávání

Obecní rozpočtová instituce dalšího vzdělávání

"Dětská umělecká škola ve městě Sherlovaya Gora"

Nástin otevřené lekce

ve 3. třídě 1. pololetí

Téma 1.1.

KRAJINA JAKO ŽÁNR KOMPOZICE STOJANU

Dokončeno:

učitel výtvarného oboru

Trukhina Galina Sakhbutdinovna

Sherlovaya Gora 2018

Skladba stojanu 3. třída 1. pololetí

Sekce 1. Kompozice pozemku

Téma lekce 1.1: Krajina jako žánr kompozice stojanu (16 hodin)

cílová

třídy: vytvořit

seznámení se

malování

krajina, provádějte kreativní práci „Krajina“ se stafáží (podle plánu

Cíle lekce:

vzdělávací

Seznámit studenty s různými krajinotvornými předměty;

Ukázat roli umění v chápání krásy přírody;

Naučte se identifikovat výrazové prostředky k vyjádření nálady a

pocity v umění;

Vlastnosti konstrukce krajinné kompozice;

rozvíjející se

Rozvíjet představivost, kreativní představivost;

zvýšení:

- pěstovat lásku a úctu k přírodě;

Podporujte vlastenecké cítění.

Zařízení: počítač, prezentace na téma „Žánry a druhy

krajina“ a prezentace na téma „Štáb ve výtvarném umění

umění";

obrazy umělců o přírodě.

Literární série: básně o přírodě

Hudební seriál: Struve „Moje Rusko“, P.I. Čajkovskij

Umělecké materiály a nástroje pro práci: barvy, štětce,

paleta, listy do alba, sklenice s vodou.

Zadání třídy: Krajina se stafáží.

PRŮBĚH lekcí (1-8)

Organizace času.

Naši lekci začneme kreativitou. Kreativita je zdrojem laskavosti

pravda a krása. A pokud do své práce vložíte svou duši a srdce, pak to bude

Bude to stejně krásné jako tento podzimní den!

Aktualizace znalostí

Podívejte se pozorně na tabuli. Představuje různé

reprodukce obrazů. 1- portréty; 2- zátiší; 3 druhy přírody.

Otázka: Řekněte mi, je možné je rozdělit do skupin?

Otázka: Správně, jak takové malby nazýváme? (krajiny)

Otázka: Co si myslíte, že budeme dnes dělat? (Pojďme se seznámit s žánrem

Otázka: Kdo mi může říct, co je to krajina?

Slovník

S. Ozhegova:

Kresba krajiny,

malování,

zobrazující

druhy

přírody, stejně jako popis přírody v literárním díle

Pokud na obrázku vidíte,

Je nakreslena řeka

Malebná údolí

A husté lesy

Blonďaté břízy

Nebo starý silný dub,

Nebo vánice, nebo liják,

Nebo slunečný den.

Možná nakreslený

Buď na sever nebo na jih.

A to kdykoliv během roku

Uvidíme to na obrázku.

Bez váhání řekněme:

Tomu se říká krajina!

Práce na tématu. Lekce 1. Lekce 1-2.

Protože nebudete pracovat jen na krajině, ale na krajině s

Staffage, pojďme nejprve pochopit, co je staffage.

"Štáb ve výtvarném umění"

SNÍMEK 1."Štáb ve výtvarném umění"

SNÍMEK 2.

Staffage (německy: Staffage)

od personálu – „instalovat“ a staffieren – „ozdobit“

krajina s postavami") - sekundární prvky kompozice - postavy lidí,

zvířata, vozidla a další doplňkové prvky předmětu

životní prostředí. Vytvářejí pozadí, prostředí, prostředí na obrázku a zdůrazňují jeho význam,

obohatit děj o další nuance, scény, epizody.

Vzhled

umění

malování

přijaté

se rozšířilo především v 17. století, kdy sem začali zahrnovat krajináře

maloformátové náboženské a mytologické výjevy do jeho děl.

význam

štábu

pokračuje

zvláště

manifest

krajina

obrazy interiérů. Zahrnutí živých bytostí: lidí a zvířat, -

oživit a oživit je.

SNÍMEK 3.

Shishkin.

Déšť

dub

háj.

1240x2030.

Moskva.

Treťjakovská galerie

SNÍMEK 4.

V pozadí vícefigur je přitom použita i stafáž

kompozice nebo portréty.

Somov Konstantin „Dáma v modrém“

SNÍMEK 5.

Vzhled

štábu

kvůli

umělecký

koncept a umí pracovat na vztahu mezi obrazem a životem, animovat

obraz,

zdůraznit

Příslušenství,

zdůrazňující

určitý přírodní stav, historická éra, akce nebo klid

na obrázku.

vzhled

rozvoj

design

architektonicky

design

speciality

harmonicky

přejde

umění. Objevují se kresby nejvíce podobné dnešním projektům

poloviny 18. století

Cadol Auguste. "Kostel Nanebevzetí Panny Marie na Pokrovce." Litografie. 1820

SNÍMEK 6.

Schopnost kreslit stafáž je jedním z nezbytných prvků

grafická školení architektů a designérů.

Za prvé,

přidání

architektonické a designové

nářadí

vztah

projektováno

přírodní

předmětové prostředí.

Za druhé,

design

umožňuje

měřítko

navržených objektů. Okamžitě vidět personál v blízkosti navržených objektů

lze přibližně určit jejich měřítko v porovnání s obrázkem. Staffage

na pozadí interiéru, architektury, krajiny nebo zahradní plastiky

pomáhá

určit

funkční

účelnost

prostory.

Třetí, personální obsazení může zlepšit umělecké, obrazné a smysluplné

štábu

rozličný

Stát

vyzvedávat

Příslušenství. Může odrážet charakter historické doby, styl a módu, popř

zvláštní chuť konkrétní země. Z ustáleného stylu v umění máj

závisí nejen na oblečení a vozidlech, ale také na technice

posílit

obraznost

projektováno

předměty,

například monumentalita, vzdušnost, dynamika, statika atp.

SNÍMEK 7.

Skici, skici pomocí stafáže.

SNÍMEK 8.

Stafáž v obou typech umění může být také použita jako

zařízení

úspěchy

kompoziční

integrita

expresivita.

umožňuje vyvážit hlavní hmoty, spojovat jednotlivé prvky dohromady,

vytvořit určitou rytmickou strukturu, zvýšit expresivitu.

Role personálu se doplňuje.

Základy

požadavek

obraz

konvence

stručnost.

Je také nutné vzít v úvahu míru odlehlosti personálu. V pozadí

lidé jsou zpravidla zobrazováni velmi jednoduše ve formě siluety. Průměrný

detailní

výkres.

snímky

jsou doplněny

velký

detaily,

funkce

tón

barva

vlastnosti. V pozadí je postava pečlivěji modelována,

rysy obličeje a můžete také zobrazit oděvní doplňky. Pro architektonické

zobecněný

umělecký

projekce.

obraz

použití

výkres,

vynikající

grafika stojanu nebo obrazová kompozice. Výběr charakteru obrázku

stafáž závisí na úrovni složitosti kresby. Existují „ikonické“ a

„symbolické“ obrázky zaměstnanců.

SNÍMEK 9.

Staffage jsou konvenční obrazy jakéhokoli skutečného předmětu

nebo prostředí. Existují ikonické a symbolické obrázky

štábu.

Ikonické obrázky- jedná se o kopie, obrazy skutečného prostředí

prostředí identické s přírodním prostředím.

"Ikonický" snímky

snímky

nemovitý

okolní

identické

přírodní

Prakticky

Realistická malba je sbírka ikonických obrazů.

"Symbolický" snímky

vizuálně-figurativní

člověk v tomto prostředí. Na rozdíl od ikonických, symbolických obrázků

přesahují vnější podobnost se skutečným objektem.

SNÍMEK 10.

Příklady obrázků lidské postavy.

SNÍMEK 11.

Chcete-li harmonicky zahrnout stafáž do obrazu, musíte:

charakteristický

zvláštnosti

prakticky

podepsat a vyhnout se zbytečným detailům. Zlepšuje estetické kvality kresby

zahrnutí do kompozice nejen jednotlivých postav, ale i skupin lidí,

liší se věkem a pohlavím.

zajímavý

pohyby, které

zdůraznil

funkční

jmenování

prostor

většina

expresivní úhly.

Znovu vytvořit

spolehlivý

úměrný

anatomický

vzory postavy. Velikosti zvířat musí být také spolehlivé.

Podmanit

umělecký

design

grafika (stylovat tak, aby odpovídala obecnému grafickému řešení, stylu konkrétního

historická éra nebo zvláštní chuť země).

SNÍMEK 12-13.

Náčrty, náčrtky a náčrtky postav lidí a aut.

SNÍMEK 14.

I.I. Levitan „Podzimní den. Sokolniki"

SNÍMEK 15-17.

Příklady krajin se stafáží.

Praktický

cvičení: vykonat

skici

skici

muž s barvami a tužkou. (Příklad na snímcích 10,12,13)

IV. Práce na tématu. Lekce 1. Lekce 3.

Chápete, co je to personál? ( Odpovědi dětí ).

Nyní pojďme mluvit o typech a žánrech krajiny.

Ukázka prezentace na dané téma

"Scenérie. Žánry a typy krajiny"

SNÍMEK 1.

"Scenérie. Žánry a typy krajiny"

SNÍMEK 2.

Tak,

SCENÉRIE

žánr

výtvarné umění

umění,

který

Jsou vyobrazena různá zákoutí přírody.

KRAJINA obraz přírody

„krajina“ z francouzštiny “výhled na krajinu, lokalitu.”

Krajina je žánr výtvarného umění věnovaný reprodukci

přírodní nebo člověkem přetvořená příroda. (Životní prostředí)

1. Žánr - krajina

Krajinomalba nevznikla jako samostatný žánr hned. Nejprve

krajina byla kulisou pro portréty nebo historické scény. Teprve v 16-17 stol.

krajina se stala samostatným žánrem výtvarného umění. Krásná

krajiny vznikly v 19. století.

Otázka: Jak se jmenují umělci, kteří malují krajiny? (krajinář)

SNÍMEK 3.

2. Krajiny ruských umělců

Otázka: Kluci, můžete mi jmenovat krajináře?

(Levitan, Shishkin, Savrasov, Kuindzhi)

Že jo. Krajinář v obraze zprostředkovává obraz přírody, její krásu,

váš postoj k ní, vaše nálada: radostná a jasná, smutná a

alarmující.

umělci

inspiruje

tvořivost?

Uveďte své vlastní příklady.

(Muzikanti, básníci, spisovatelé, sochaři...)

Otázka: Pozoroval jsi přírodu? Všimli jste si její krásy a nálady?

Pojďme se, kluci, podívat na obrazy velkých mistrů krajinářského žánru a

Učme se od nich při zobrazování přírody s její nedotčenou krásou.

Při pohledu na obrazy umělců.

SNÍMEK 4.

Savrasov A.K. „Rooks dorazili“- je časné jaro. Břízy jsou stále holé,

V jejich větvích je mnoho havraních hnízd. Ptáci se již vrátili a mají plné ruce práce

jejich domy. Na polích v dálce je stále vidět sníh. Ale barva oblohy a něžně -

modré mraky zprostředkovávají svěžest a průhlednost jarního vzduchu.

Levitan I. "Březen"- příroda na obrázku se zdá, že se ještě neprobudila

zimní spánek. Březové větve se na modré obloze třpytí v různých barvách.

Ptačí budka na bříze čeká na přílet ptáků. Stále jsou tu závěje, ale to je vše

okolí je plné slunečního světla. (téma pátrání-historické umění pro 5. ročník

Otázka: Můžeme říci, že umělci viděli jaro stejným způsobem?

Každý má svou představu jara. Zdálo by se, že je to stejné roční období a umělci

viděl ji jinak, každý vyjádřil svou vlastní náladu, jednu - smutek a

smutek a druhý - úsměv a radost.

Otázka: Odpověz mi na další otázku:

je tam krajina se stafáží?

(Levitan Isaac Iljič „březen“, 1895).

SNÍMEK 5.

3. Typy krajin.

Otázka: Podívejte se na obrazy, v čem jsou si podobné a v čem se liší?

(Toto jsou krajiny. Jsou zobrazena různá místa: vesnice, město, moře)

Že jo. Krajiny přicházejí v různých typech:

Venkovské (kresleny jsou pole, lesy, vesnické domy)

Urban (obrázek různých ulic, pohledy na město, domy.)

(kreslit

volal

umělci - námořní malíři.

Lyrický.

Pohádkově-mýtické (fantastické obrazy přírody)

Prostor

SNÍMEK 6-30.

Reprodukce různých typů krajiny.

SNÍMEK 31.

K malování krajiny musí umělec znát pravidla perspektivy.

při zobrazování přírody, aby byla krajina věrohodná. Teď my

připomeňme si je.

4. Opakování pořadí práce na krajině:

1. Výběr koutu přírody. Práce se dělá ze života nebo z nápadu.

2. Práce začíná skicou tužkou

4. Používáme 2 zákony: lineární a vzdušnou perspektivu.

Otázka: Jaké důležité zákony perspektivy použijete?

Lineární perspektiva:

Paralelní linie, které se od nás vzdalují, se postupně přibližují a dovnitř

nakonec se sbíhají v jednom bodě na linii horizontu

Letecký pohled:

Čím blíže je předmět, tím více podrobností; při odstraňování, detaily

objekt je méně nápadný.

položky

zobrazovat

malovaný,

dálkový

jsou zobrazeni jako bledí.

Čím blíže jsou mraky k obzoru, tím jsou menší. Čím dále od

horizonty, tím větší jsou.

Otázka: Jaké barvy použijete k vytvoření své podzimní krajiny?

SNÍMEK 32.

Určete, ke kterému druhu každá z těchto krajin patří?

Praktická práce (Vyjádření uměleckého problému)

Lekce 2–8,

Dobře, kluci, naučili jste se základní pravidla pro stavbu krajiny a je čas

začněte vytvářet svou krajinu. Nezapomeňte, že krajina je obsazena.

Chci vás pozvat, abyste si zkusili vytvořit svůj vlastní obraz různých barev

typy krajiny.

Typy: venkovské, městské nebo mořské krajiny, lyrické.

Vykonat

práce

více vzrušující a naši hosté se nebudou nudit, zatímco vy budete zaneprázdněni prací, budu pro vás hrát

hudba P.I. Čajkovskij "Roční období" (nebo Vivaldi)

Na dokončení náčrtů máte 4 lekce.

Pojďme

pojďme se rozhodnout

většina

Důležité

stvoření

kompozice "Krajina".

Dodržování zákonů perspektivy

Barevné schéma malby

Integrita kompozice.

Shrnutí lekcí.

Výstava – prohlídka nejzdařilejších skic, krajinářských studií a obrazů

krajina. Kreativní úkol „Koutek přírody, kde bych chtěl být“

(Příloha: prezentace na téma „Žánry a typy krajiny“ a

prezentace na téma „Staffage ve výtvarném umění“)

„Lekce krajiny“ – Souhlasíte s tvrzením? Zkouška. Napište esej na téma: „Maluji krajinu“. Vývoj krajiny v malbě. Vývojový: rozvoj schopností samostatného rozvoje a ocenění uměleckých hodnot. Shrnutí. “Exkurze do muzea.” Připravte výstavu „Krajina východu“. Zadání domácího úkolu.

„Malování krajin“ - Sníh nebyl jen na zemi, ale vznášel se na obloze a pokrýval stromy a keře. Barvy začaly na některých místech mizet. Po prvním díle neodešli, stále chtěli malovat krajinu. Ale nebeské barvy nejsou tak dobré. K. Korovin. Lesní krajina. Odraz v rybníku. No, tak jsme se dali do práce.

"Zimní krajina" - Oheň v krbu, přeludy v polospánku. Mír a klid v zimním lese. “Zimní krajina” /integrovaná hodina pro žáky 6. ročníku/. "Zimní večer". Karmínové slunce oslepuje azurovou oblohu svěžími barvami. "Eugene Oněgin". "Zimní ráno". Krajina /francouzská paysage, od pays – terén/ - obraz přírody v uměleckém díle.

„Pushkin landscape“ - Krajinné texty vždy zaujímaly zvláštní místo v díle A.S. Puškina. Jsi zapomenut... tak sladce. V Puškinově poezii jsou léto, podzim, zima, jaro vymalovány jasnými barvami. Od této chvíle vidím zrod proudů a první pohyb hrozivých kolapsů. Mráz a slunce; překrásný den! Strážci posvátného ticha! Pro Puškina byla příroda zdrojem inspirace.

„Krajiny Šiškina“ - Fjodor Alekseev „Katedrální náměstí v moskevském Kremlu“. Co je zobrazeno na Shishkinově obrazu „Ráno v borovém lese? Venkovská krajina. Cvičení. Venkovské městské průmyslové. Na obraze „Ship Grove“ jsou borovice vyobrazeny velmi přirozeně a živě. Odpověď je správná! Nakreslete tužkou obrysy hor a kopců.

"Krajina v hudbě" - Isaac Levitan. A. Majkov Petr Iljič Čajkovskij. Věžové dorazili. 1871. Clément Janequin (1480-1560) „Ptačí zpěv“, „Lov“, „Slavík“. Večerní hovor, večer Bell. Malování. Galerie obrazů umělce - Kiss the ground. 2.Roční období. Krajina v hudbě. Isaac Iljič Levitan. Franz Liszt. Jaro je velká voda. Fragment z baletu „Svěcení jara“ - „Polibek země“.