Christie's je nejúspěšnější aukce na světě. Historie aukce Christies Aukční síň Christies

Kulturní život po celém světě je v poslední době stále více ovlivňován fenoménem aukcí umění. Největší světová média (noviny, časopisy, televize, rozhlas a online publikace) jsou plná senzačních zpráv z aukcí. Tato sdělení a četné komentáře přitahují mnohem větší pozornost veřejnosti než publikace o unikátních výstavách mistrovských uměleckých děl a novinky z největších muzeí světa.

Aukce (lat.auctio - prodej ve veřejné dražbě) jsou běžným způsobem prodeje zboží na základě kupní soutěže. Dražitelé dokonale zohledňují lidskou psychologii a spoléhají na vzrušení, při kterém kupující setrvačností nafouknou cenu k radosti dražitelů a prodávajících.

Vše se prodává na aukcích (starožitnosti, obrazy, pozemky, nemovitosti, akcie, vintage víno, dopisy od známých osobností, šperky a dokonce i dětské kresby). Přitom se efektivně řeší různé problémy: od čistě komerčních až po ty charitativní.

Předpokládá se, že aukce existovaly již v 5. století před naším letopočtem. E. ve starověkém Babylonu (prodávali dívky k sňatku) a ve starém Římě. S pádem Římské říše byly aukce uzavřeny a znovu se objevily až ve Francii ve 13. století. Vznik moderního typu aukce je historicky spojen s Nizozemskem, kde se v roce 1599 konala první aukce knih v Evropě. Aukčního prodeje knih se chopila Anglie (v roce 1676), která se stala rodištěm největších aukčních domů na světě. Ve vyspělých zemích jsou dnes aukční domy téměř v každém větším městě. Existuje několik typů aukcí, ale hlavní jsou „anglické“ („zdola nahoru“) a „holandské“ („shora dolů“).
Anglická aukce je založena na stanovení minimální ceny pro další aukce, během kterých se cena postupně zvyšuje a předmět putuje k tomu, kdo stanovil cenu nejvyšší (takto fungují např. oba velké aukční domy Christie's a Sotheby's) .

Nizozemská aukce začíná velmi vysokou cenou a pokračuje postupným snižováním ceny. Položka nebo produkt jde tomu, kdo jako první „zachytil“ sníženou cenu. Tato forma se nyní aktivně využívá například na aukcích tulipánů nebo ryb, tedy tam, kde je potřeba něco rychle prodat.

Čím větší je aukční dům, tím všestrannější jsou jeho aktivity (od starožitností a výtvarného umění až po sběratelská auta a hudební nástroje). Obchodování někdy probíhá několikrát denně, a to i v on-line režimu, a začíná připomínat burzy, i když obrat stále není srovnatelný.

Starožitnosti, obrazy, grafiky a sochy jsou jádrem každé velké aukce umění. To je zpravidla sekundární trh s uměním, to znamená, že se neprodávají nová díla, ale to, co bylo vytvořeno dříve, pak se kupovalo nebo zdědilo.
Jedním z nejdůležitějších faktorů pro úspěšnou aukci je předběžné posouzení navrhovaných děl. Kromě obecné módy, místa autora v dějinách umění, žánru, techniky, vzácnosti a zachovalosti díla ovlivňuje jeho cenu i tzv. provenience obrazu (anglická provenience - původ, zdroj). Jde o jakýsi „životopis“ díla: autor, datum, ve kterých sbírkách se nacházelo, na kterých výstavách bylo vystaveno. Provenience je obvykle uvedena v aukčních katalozích k potvrzení pravosti položky. Zajímavá provenience může výrazně zvýšit cenovou hladinu aukce.

Každá aukce nabízí podrobné pokyny pro prodávající a kupující. Obvykle aukci doprovází předaukční výstava, která začíná několik dní před aukcí.

Ke každé aukci je připraven katalog, který je možné zakoupit nebo prohlédnout na aukčním webu. Katalogy poskytují informace o konkrétních partiích (jednotlivých předmětech nebo skupinách předmětů nabízených k prodeji jako nedělitelné jednotky) a také o předprodejním cenovém rozpětí, ve kterém se očekává prodej konkrétní šarže.

Pro účast v aukci se musí zájemci o nákup zaregistrovat a obdržet token. Pokud klient nemůže být přítomen během aukce, může provést nákup telefonicky nebo zanechat předem písemnou žádost s uvedením maximální ceny, kterou je ochoten za konkrétní položku zaplatit.

Úspěšný kupující by měl mít na paměti, že cena v aukční síni (anglicky „hammer price“ - cena po úderu kladiva) je nižší než skutečná kupní cena: bude nutné zaplatit aukční provizi, stejně jako různé daně platné v zemi, ve které se aukce koná.

Dnes snad každý zná dva „pilíře“ aukčního obchodování, nejstarší anglické domy Sotheby’s a Christie’s. Aukční síň Sotheby's byla založena před více než 260 lety v Londýně.
Jeho datum narození je považováno za rok 1744 a jeho zakladatelem je Samuel Baker. Začínal v obchodu s knihami a rychle nashromáždil značný kapitál. V roce 1767 začal ve společnosti pracovat Samuelův synovec John Sotheby. Po Bakerově smrti se společnost stala známou jako Sotheby's. Postupně se nákup losů na jejích aukcích začal považovat za projev dobrých mravů a ​​záruku seriózních investic. Centrální sály Sotheby's se nacházejí v Londýně na elegantní ulici New Bond. Právě zde se konají velkolepá představení v hodnotě stovek milionů dolarů. Vstupem Sotheby's na mezinárodní scénu bylo vytvoření pobočky v New Yorku v roce 1955. Poté byla vytvořena velká síť poboček po celém světě (v Paříži, Los Angeles, Curychu, Torontu, Melbourne, Mnichově, Edinburghu, Johannesburgu, Heustenu, Florencii atd.).

V roce 1990 dosáhl obrat všech poboček Sotheby's více než 2 miliard dolarů.
Celá historie Sotheby's je skvělým důkazem toho, že obchodování s uměleckými díly je ziskové, prestižní a slibné.

Jedním z prvních, kdo zachytil trh s výtvarným uměním, byl další významný aukční dům Christie’s, jehož historie začala 5. prosince 1766, kdy jeho zakladatel, bývalý námořní důstojník James Christie, zahájil první aukci. Brzy už vlastnil prostory v Londýně s aukční síní speciálně postavenou pro něj.

Předpokládá se, že se zde konaly největší aukce 18. a 19. století. A mimochodem, nikdo jiný než sám James Christie zprostředkoval obchod s prodejem slavné sbírky obrazů sira Roberta Walpolea, který je považován za prvního britského premiéra, ruské císařovně Kateřině II. Tato dohoda položila základy budoucího muzea Ermitáž.

Nejdůležitějším úspěchem Sotheby's a Christie's ve 20. století byl triumfální prodej děl impresionistů a moderních umělců. Poprvé se podařilo upoutat pozornost klientů na umění moderní doby a proměnit díla těchto mistrů v drahé partie. Obchod s uměleckými díly se nyní stal velkým byznysem se svými specifiky a svými překvapeními. V posledních letech se těmto dvěma aukčním gigantům podařilo vytáhnout několik ohromujících prodejů, které se zapsaly do historie obchodu a určily moderní úroveň cen uměleckých předmětů. Úžasné zprávy o aukcích se staly majetkem předních stránek tisku po celém světě.

Přestože dnes aukční síně Sotheby's a Christie's ovládají až 90 % světového aukčního prodeje starožitností a uměleckých předmětů, paletu aukčních domů ve světě samozřejmě nevyčerpávají. Na tomto trhu působí několik dalších významných „hráčů“, jako nejstarší aukční dům v Německu „Kunsthaus Lempertz“ (Kolín nad Rýnem), chrám francouzských dražitelů „Hotel Drouot“, nejznámější aukční dům v Rakousku „Dorotheum“ a další .
Dá se s jistotou říci, že nové senzace na aukcích na sebe nenechají dlouho čekat a my se opět ocitneme svědky zajímavých událostí ve světě umění.

Aukční síň Christie's pořádá dvakrát ročně aukci ruského umění v Londýně a po zbytek času se pyšní rekordy, které vytvořila, a neúnavně připomíná spojení s naší zemí, která se formovala již v 18. Poté zakladatel domu James Christie pomohl císařovně Kateřině II získat sbírku sira Roberta Walpolea, která tvořila základ sbírky Státní Ermitáže. Od té doby přátelství Ruska s Christie’s jen sílilo.

Když jsme dorazili do sídla Christie's na King Street, netušili jsme, jak v něm všechno funguje, tím méně jsme si dokázali představit, že pod našima nohama, pevně zasazeným na vzorovaném koberci ve foyer, se skrývá velký sklad s ruským uměním. Zatímco kulturní obyvatelstvo Moskvy sní o nahlédnutí do zákulisí Puškinova muzea, Ermitáže nebo Treťjakovské galerie a takovou možnost nemá a my sdílíme jejich nenaplněné touhy, zahraniční muzea, galerie a divadla se ukazují být dostupnější Christie's repository je stejně posvátným místem, stejně jako kostýmní oddělení Velkého divadla nebo dílna Ansaldo v Miláně, kde vytvářejí monumentální kulisy pro představení La Scala. Pokud se na poslední dvě místa pravidelně konají exkurze a například sklad RGBI je dokonce otevřen všem v rámci „Noci knihoven“, pak je téměř nemožné dostat se do zákulisí jednoho z nejstarších aukčních domů bez být do toho zapojen. Christie's nám ukázala vedlejší koleje a nechala si jako dezert sekci s ruským uměním, ale jak se často stává, nesměli nic fotit. Nicméně po muzeu Patek Philippe v Ženevě, kde u vchodu z každého odnesou všechny věci. návštěvníka, včetně mobilních telefonů, takové zákazy nikoho nepřekvapí.

Pokud vejdete do budovy na King Street 8 a odbočíte z hlavního schodiště doleva, uvidíte železné dveře, které lze otevřít pouze na speciální propustku. Za ním je skryto malé točité schodiště zdobené plakáty a plakáty. V podzemí, v přízemí, najdete úložiště ruského, islámského a indického umění, kde specialisté sbírají losy pro nadcházející aukci. Než vstoupíte do každé těsně uzavřené místnosti, zažijete zmatek – jako ten okamžik, kdy je z mistrovských děl odstraněn kryt, který je skrývá, nebo když se odklopí divadelní opona. Tento okamžik jsme potkali ve společnosti vedoucí ruského uměleckého oddělení Christie's Sarah Mansfield, která nás laskavě provedla uzavřenými prostory.

Pokud v repozitáři vídeňského muzea Essl (připomněli jsme si to na nedávné aukci v Christie's, kde prodávali sbírku zakladatele muzea, Rakušana Karlheinze Essla), musíte ze všech sil zatáhnout za madla, abyste přinesli z třímetrových stánků s německými malbami pak ten miniaturní ve srovnání s ním zaujme ruská umělecká sekce Christie's svým pohodlím a vřelou atmosférou. Vypadá jako malá knihovna ve staré budově z dob klasicismu, kterou najdeme například v moskevské umělecké škole pojmenované po Serovovi. Obrazy ruských umělců: Lentulova, Maškova, Grigorjeva jsou uspořádány v řadě na dřevěných policích. Nad stoly visí police s ruskými knihami a v blízkosti jsou náhodně umístěny smaltované figurky, měděné nádobí, porcelánové figurky, lampy a další předměty dekorativního a užitého umění. Všechny poklady jsou na délku paže: není zde žádné sklo ani ochranné mušle. "To je velmi vzácné," Sarah mi podala lampu s měkkým růžovým stínidlem, vytvořenou ve spolupráci Tiffanyho a Faberge, kterou získala císařovna Maria Feodorovna v roce 1901. Ukázala nám starožitné ruské nádobí, pak vytáhla několik olejomaleb pro nadcházející aukci a jednu z nich odnesla do malé zadní místnosti. "Pojďte dál," Sarah zavře dveře a my se ocitáme ve tmě. Zde pod světlem ultrafialové lampy zkoumají experti Christie's umělecké předměty, které se k nim dostaly, nalézají vady a stopy restaurování - takové, které nelze zaznamenat ani za denního světla, ani pomocí elektřiny. Na obloze krajiny, kterou přinesla pro kontrolu jsme objevili tmavou skvrnu - to podle Sarah znamená, že někdo malbu po desetiletích po jejím vytvoření mírně restauroval. Když jsme se vrátili do bílého světla, "tajná" skvrna se opět stala neviditelnou.

V dalších odděleních Christie's jsou tytéž působivé sklady plné soch, pláten a nosítek a pouze v jedné místnosti svítí světlo: odtud je slyšet neustálé cvakání spouště fotoaparátu Starověké čínské vázy, obrazy Pabla Picassa , sochy Jeffa Koonse a další umělecké předměty nutně procházejí před objektivem fotografa Christie's, který za léta práce viděl téměř více umění než všichni ostatní zaměstnanci aukční síně. Vzpomínám si na fotolaboratoř časopisu LIFE, zobrazenou ve filmu „Neuvěřitelný život Waltera Mittyho“, kde je hlavní hrdina, který na své pozici pracuje 16 let, ponořen do práce celého časopisu a ví to. uvnitř a venku. Každá fotografie do katalogu zabere fotografovi 60-70 snímků a cca 20 minut práce. Ve stejné době má Christie's až šest fotoateliérů v sídle na King Street, kde se pořizují všechny hlavní pozemky.

Výsledky ruských týdnů - 2014

Experti Christie's vždy mluví o ruském oddělení jako o nejrychleji rostoucím. Výsledky posledních let to jasně dokládají. Letos v létě Christie's získala na aukci ruského umění rekordní tržby – 24 milionů liber, zhruba o 200 tisíc předstihuje svého hlavního konkurenta - nejstarší aukce Sotheby's house. Když se podíváte na rok 2013, tehdejších 12,4 milionu liber bylo o 49 % vyšší než příjmy z podobných aukcí v roce 2012.

Speciálním datem v kalendáři Christie's je nyní 24. listopad 2014. V tento den byl vytvořen absolutní rekord pro dílo prodané na ruských aukcích. Valentina Serova "Portrét Marie Tsetlin"šel pod kladivo za 9,3 milionu liber (14,5 milionu dolarů). Na seznamu deseti nejlepších položek byl také „Portrét Alexandra Tichonova“ od Jurije Annenkova (zakoupen za 4 miliony liber ruským dealerem), dva obrazy Borise Grigorjeva, kusy od Fabergeho, vzácná sovětská váza vyrobená ve Státní porcelánce v r. Petrohrad a další díla výtvarného a dekorativního umění.

Aukce Christie's věnovaná tištěným materiálům, ve kterých byly vystaveny ruské knihy, se konala v South Kensington následující den, 25. listopadu. Do prodeje bylo dáno 205 položek, z toho 38 položek s ruskou provenience, například překlad věnovaný Simonu Chikovanimu Goethův Faust (od Borise Pasternaka), který byl vydražen za 6 875 liber (10 766 dolarů), spolu s dalšími cennými dokumenty, nyní zaznamená činnost v ruském oddělení na chvíli v klidu, než začnou přípravy na letní aukci v roce 2015.

První řada

Dva hlavní lidé, kteří propagují ruské oddělení, jsou Alexey Tizenhausen a Sarah Mansfield. Spojují New York, Moskvu a Londýn a jsou spolu deset let. vede mezinárodní oddělení ruského umění v Christie's 23 let a zná to lépe než kdokoli jiný. Záznamy Tiesenhausenu zahrnují velké prodeje sbírek Faberge na konci 90. let a obzvláště působivý v roce 2007, kdy se Christie's podařilo prodat vejce Faberge z Rothschildovy sbírky za 18,5 milionu dolarů a stanovil nový cenový rekord. Podílí se také na katalogizaci všech uměleckých děl, která spadají do ruských oddělení, a je povinnou osobou na všech předaukčních vernisážích Christie's konaných v Moskvě.

navštěvuje Rusko častěji než ostatní: uskutečnila několik obchodních návštěv ročně, našla si v Moskvě mnoho přátel, zdokonalila své znalosti ruského jazyka a získala důležité poznámky do své biografie. Díky úsilí paní Mansfieldové, která se věnuje především ruské malbě, se Christie's v posledních letech podařilo prodat několik uměleckých děl za rekordní sumy. Nejvýraznějším příkladem jsou „Květiny“ od Natalie Gončarové, které v roce 2008 šel pod kladivo za více než 10 milionů dolarů, čímž vytvořil rekord v ceně umělcových děl. Dalšími velkými úspěchy je prodej obrazů Abrama Arkhipova („Na trhu“) a Ivana Ajvazovského („Americká loď z Gibraltarských skal“ “) a Konstantin Somov.

ruský kontext

Týdnům ruských aukcí v Londýně, které kromě Christie's pořádaly i Sotheby's, Bonhams a MacDougall's, byla věnována celá plejáda událostí, za zmínku stojí, že ani sankce, ani celková situace ve světě nebrání přelomu roku kultury Rusko a Velká Británie skončily úspěšně. Zájem o ruskou kulturu nejen neutuchá, ale naopak vzplane. Důkazem jsou výsledky letošní aukce i samotné ruské podzimní měsíce a prosinec pro Londýn z toho.

Například londýnská Pace Gallery, vždy v první řadě na uměleckých veletrzích as deseti místy po celém světě (jen kousek od Gagosian Gallery), zahájila 25. listopadu v jednom ze svých prostor velkou výstavu Olgy Chernyshové. Tato moskevská umělkyně, která se proslavila svými projekty na mezinárodních bienále (v roce 2001 například reprezentovala Rusko v Benátkách), nejprve přijela do Pace a okamžitě se ocitla na Lexington Street, kde místo okupovala téměř dva měsíce. Chernyshova pracuje volně v různých médiích, vyniká jak v grafice, fotografii a malbě, tak i ve vytváření videoinstalací. Všechny žánry se mísí v londýnském Pace a tvoří společné plátno, které odhaluje Rusko obecně a Moskvu zvlášť. Zajímavé je, že souběžně s londýnskou výstavou je Chernyshova vystavena také v Antverpách: tam se její díla mísí se stálou sbírkou muzea a stojí za zmínku, že s ní kontrastují neméně jasně než díla Wim Delvoye a známé Puškinovy ​​síně.

Zaznamenáváme také otevření nové budovy aukční síně Russified Phillips na Berkeley Square, aktivní účast ruských sběratelů na říjnovém Frieze Art Week, promítání hry „Jak se vám líbí“ na motivy Shakespearovy hry „A Midsummer“ Sen noci“ na pódiu Barbican Center a další související podzimní akce v Rusku.

Snad hlavní ruskou událost prosince hostil Charles Saatchi ve své galerii. Rozhodl se usmířit Rusko se zbytkem světa a na jedné výstavě „Post-Pop: Setkání Východu a Západu“ smíchal díla umělců z USA, Velké Británie, Číny, Tchaj-wanu, Ruska a zemí SNS. Videoinstalace AES+F, obrazy Erica Bulatova a Vladimira Dubossarského, instalace Ilji a Emilia Kabakovových se tak kombinují s díly čínského aktivisty Aj Wej-weje, amerického sochaře Daniela Arshama, ikonických poválečných umělců Jeana-Michela Basquiata a Keitha Haringa. , stejně jako exponáty od Britů Glenna Browna, Garyho Humea, Marca Quinna a mnoha dalších. Milníky 20. století v dílech umělců té doby a jejich ohlasy v současném umění lze studovat od 26. listopadu do 23. února 2015.

Aukční síň Christie's je v současnosti největší na světě z hlediska obratu. Pojmenován po svém zakladateli Jamesi Christiemu, který svou první aukci uspořádal v Londýně 5. prosince 1766. Od samého počátku kladl Christie's house důraz na elitářství podniku a touhu po vedení, což do značné míry určoval seznam vysoce postavených klientů A dům se má čím pochlubit: členové královské rodiny a aristokracie sem často posílali své sbírky, a dokonce i cennosti britského národního dědictví, stejně jako obrazy většiny velkých evropských umělců: impresionistů, modernisté, kubisté, byli často vystavováni jako losy.Zlatý čas v historii domu - XVIII a XIX století, kdy slavný Christie's pořádal největší aukce té doby.Právě zástupci tohoto aukčního domu jednali s carevnou Kateřinou Velikou o prodeji sbírky sira Roberta Worpolea, která později tvořila základ výstavy Ermitáž.

Nejdražším obrazem byl „Portrét doktora Gacheta“ Vincenta Van Gogha, prodaný v květnu 1990 za více než 80 milionů dolarů. V červenci 2001 se dílo Pabla Picassa ze série „Modré období“ – „Žena se zkříženými pažemi“ – prodalo za 55 milionů dolarů, což je dvojnásobek jeho vyvolávací ceny. Dalších 6 kupců, kteří byli ochotni za mistrovské dílo zaplatit 32 milionů dolarů. Podobná situace nastala v roce 1940 s Matissovým obrazem „Perské šaty“. Byl prodán za 17 milionů dolarů, přičemž počáteční náklady byly těsně pod 12 miliony dolarů.

Aukční síň Christie's je jedním z nejuznávanějších organizátorů aukcí, společně s aukční síní Sotheby's zaujímá 90 % světového trhu aukčního prodeje starožitností a uměleckých předmětů. Její roční obrat je 1,5-2 miliardy dolarů. Dnes Christie's nabízí svým mnoha klientům díla mistrů, jejichž obrazy zdobí expozice mnoha muzeí po celém světě, stejně jako vzácné knihy, auta, doutníky, sběratelská vína a další cennosti Christie's je elitní aukční síň, a proto je velmi citlivá ke své pověsti. Všechny pozemky jsou opatřeny znaleckým posudkem, proto je počet skandálů spojených s tímto domem minimální.

Christie's při každé příležitosti nezapomíná poznamenat, že její vazby s Ruskem sahají hluboko do 18. století, kdy James Christie pomohl císařovně Kateřině II. s akvizicí slavné sbírky sira Roberta Walpolea, právem považované za jednu z klíčových v r. sbírka Státní Ermitáže. Celosvětové tržby Christie's v roce 2006 činily 2,51 miliardy GBP (4,67 miliardy USD). Christie's provádí více než 600 prodejů (tj. průměrně 2x denně) v 80 kategoriích, včetně oblastí jako výtvarné a dekorativní umění, šperky, fotografie, nábytek, hodinky, víno, auta atd. Christie's má 85 poboček ve 43 zemích na všech pěti kontinentech a má také 14 vlastních prodejních oblastí (salerooms), včetně Londýna, New Yorku, Los Angeles, Paříže, Ženevy, Milána, Amsterdamu, Tel Avivu, Dubaje, Hong Kongu. Nedávno dům prokázal svou aktivitu na rozvíjejících se trzích – v Rusku, Číně, Indii a Spojených arabských emirátech. Christie`s má stálé ruské oddělení a prestižní ruský prodej. Podle samotného domu je ruské obchodování i nadále jednou z nejrychleji rostoucích oblastí mezinárodního trhu.

V roce 2006 dosáhl obrat 54,9 milionů $, bylo stanoveno několik nových rekordů. „Koncem 90. let 19. století ruská účast na mezinárodních výstavách umožnila, aby se v Americe objevila dříve neznámá ruská díla. Na počátku 20. století s sebou první vlna ruských přistěhovalců přinesla obrovské množství uměleckých děl, což se opakovalo s každou další vlnou imigrace po celé 20. století. Nostalgie a zájem o ruskou kulturu, vštěpované ruské inteligenci od jejich mládí, je donutily odkoupit svůj národní poklad – proces, který nyní pokračuje ve větším měřítku,“ řekl přední specialista ruského oddělení Christie's v New Yorku. v nedávném rozhovoru pro noviny Kommersant York Elena Kharbik. Ruské oddělení Christie's každoročně pořádá prodeje v dubnu (New York) a listopadu (Londýn). Ikony se pravidelně prodávají na samostatné aukci v Londýně.

Hladce mluvící lhář: zlatá éra domu Christie's

O zakladateli domu Christie's víme jen obecně.Je známo, že James Christie se narodil ve skotském městě Perth v roce 1730 skotské matce a anglickému otci.Po krátké službě v Royal Navy se mladí muž začal pracovat jako učeň dražitele v Covent Garden, což byla v té době módní oblast Londýna.

O pár let později Christie v domnění, že nasbíral dostatek zkušeností, udělal riskantní krok a otevřel si vlastní aukční síň na Pall Mall. Výběr místa byl proveden s prorockou prozíravostí. Uplyne několik desetiletí a právě tato ulice se stane symbolem luxusního života – centrem gentlemanských klubů a uměleckých center v Londýně. První aukce Christie's se konala 5. prosince 1766. Čistý výtěžek z prodeje lotů, které zahrnovaly víno, činil 76 liber 16 šilinků a šest pencí. Tak začala více než dvousetletá historie největší světové aukční síně.

Věci šly okamžitě hladce. James Christie jako by se narodil přesně tak – s dřevěným kladivem v rukou. Se zvláštním kouzlem a darem přesvědčování dokázal prodat všechno – od kuchyňského hrnce po extra rakev, za což si z důvtipu vysloužil přezdívku „Lhář s mlsným jazykem“. Po několika letech úspěšných prodejů se již aukční dům zabýval díly vážených evropských umělců a „starých mistrů“ malby. A sám Christie se přestěhoval do nové kanceláře na 125 Pall Mall a stal se sousedem Thomase Gainsborougha, který později (stejně jako Sir Joshua Reynolds) namaloval portrét dražitele.

Poté, co několikrát změnil majitele, našel portrét Jamese Christieho svého majitele v osobě slavného amerického průmyslníka Jeana Paula Gettyho, který obraz koupil v roce 1938 za 26 a půl tisíce dolarů. Jednalo se o první velkou akvizici v oboru umění zakladatele Gettyho muzea.

Christieho odvaha a přirozený talent k úspěšnému začátku stačily. Ale k přežití v obtížném světě londýnského byznysu bylo potřeba mnohem víc. A Christiemu se podařilo ve svém podnikání vidět mezeru, kterou se před ním nikomu nepodařilo zaplnit – dražitel spoléhal na současné umění. A měl jsem pravdu. Faktem je, že v Británii v té době neexistovala jediná výstavní síň, ve které by se divák mohl seznámit s uměleckými díly svých současníků. Místo, kde bylo možné vidět obrazy Landseera, Rosettiho nebo Sargenta, byla aukční síň Christie’s.

Dalším úspěšným krokem byl důraz na elitářství podniku. To bylo do značné míry určeno seznamem vysoce postavených klientů. V průběhu historie Christie's sem často posílali své sbírky členové královské rodiny a aristokracie a byly zde vystavovány i cennosti britského národního dědictví jako losy. Právě zástupci tohoto aukčního domu byli jako odborníci přizváni k jednání s ruskou carevnou. Kateřiny Veliké o prodeji sbírky sira Roberta Warpole, která později tvořila základ výstavy Ermitáž. Sbírka byla na tu dobu prodána za fenomenální sumu - 40 tisíc liber št.

Ale vrcholem zlaté éry aukce byla kupodivu francouzská revoluce: Paříž, hlavní trh s uměním té doby, byla zničena a do Británie se nalily celé proudy vzácného dědictví francouzských aristokratů - zlato, obrazy , všechno, co mělo nějakou hodnotu. Revoluční vláda Francie se dokonce obrátila na Christie's s nabídkou pomoci s prodejem legendární sbírky šperků oblíbenkyně Ludvíka XV., hraběnky DuBarry, která zemřela na lešení v roce 1793. Sám James Christie přežil hraběnku o pouhých 10 let. -jazykový lhář“ zemřel v roce 1803 a jeho syn, James Christie Jr., převzal společnost.

Vítr změn

Éra průmyslové revoluce znamenala pro Christie's nové skutečnosti, kterým bylo nutné se přizpůsobit.Za prvé, aristokratické kupce vystřídali magnátští kupci: hlavními hráči na trhu s uměním byli američtí zbohatlíci, jako Andrew William Mellon nebo John Pierpont Morgan. Dražitelé snili o velkých ziscích, což znamená, že nastal čas podnikání rozšířit. V roce 1823 se Christie's přestěhovala do svého nového domova na 8 King Street (dodnes zde sídlí londýnská kancelář společnosti).

Christie's Místnost vyhrazená pro aukce se zdála obrovská. Říkalo se jí Velká síň. Podle legendy její plán ve tvaru šestiúhelníku vymyslel James Christie, aby vytvořil co nejvíce vertikálních ploch, na které by bylo možné umístit pozemky. Očití svědci si později vzpomněli, že stěny Velkého pokoje byly ověšeny obrazy až ke stropu.

Doba „seriózního byznysu“ také znamenala, že rodina Christie postupně začala ztrácet monopol ve vedení aukční síně. V roce 1831 se do společnosti připojil William Manson a v roce 1859 se Thomas Woods stal dalším partnerem aukční síně a Christie's změnila svůj název na „Christie, Manson and Woods.“ A rok 1889 byl posledním rokem, kdy byla rodina Christie stále zapojena. v záležitostech aukční síně vlastního jména - James Christie odešel do důchodu 4. Je ironií, že ve stejném roce byla v aukci poprvé uvedena do prodeje díla impresionistů - hlavních inovátorů své doby.

Rány osudu

První polovina 20. století přinesla Christie's vážné zkoušky, první ranou byl příchod nového hráče na trh s uměním - ctihodné aukční síně Sotheby's. Založena o dvě desetiletí dříve Christie's, stále jí nestála v cestě, protože se zabývala především prodejem knih, ale secese s sebou přinesla nová pokušení: rozkvět malířství znamenal dobrou příležitost k výdělku, v roce 1913 Sotheby's začíná prodávat obrazy. Christie's byl vážně vyděšený a v reakci na to přestal prodávat své knihy prostřednictvím Sotheby's a organizoval vlastní prodej knižních sbírek. Tak začala soutěž mezi oběma aukčními domy, která trvá dodnes.

Největší úspěch 20. let. byl prodej portrétu paní Davenportové (1782-1784) od anglického portrétisty George Romneyho za 360 900 liber.

Brzy však Christie's neměla čas na konkurenty. Globální ekonomická deprese 30. let a důsledky první světové války vyčerpaly trh s uměním. Jako měřítko přežití byla zvažována i možnost sloučení Christie's a Sotheby's. Nic z toho nebylo diskuse - Sotheby's se svou základnou v USA postupně získala zpět své postavení a potřeba sjednocení zmizela.

Nejstrašnější ranou nebyli konkurenti nebo dokonce Velká hospodářská krize. 16. dubna 1941 byl aukční dům na King's Street poškozen bombou. S jeho obnovením mohli dražitelé začít až v roce 1953. Ještě déle – až do roku 1966 – musela firma upustit od prodeje sběratelských vín, což znamenalo i citelné finanční ztráty.

Nové příležitosti

Několik operativních rozhodnutí pomohlo aukčnímu domu po válce postavit se na nohy. Za prvé, Christie's z elitního podniku, kam měli přístup jen bohatí, se proměnila ve veřejnou show. Aukční síň byla doslova zaplavena televizními kameramany a nejvíce sledované prodeje byly hlášeny ve zprávách. Aukce se staly veřejně známými, přilákat všechny k dalším klientům Christie's. Vedení aukční síně zároveň najímá specialisty na vytvoření tiskové kanceláře společnosti. K rozvoji mediálního prostoru se pak přidalo i zvládnutí nových technologií. V roce 1965 Christie's zakoupila White Bros. Printers za 38 000 liber a začala tisknout katalogy a další vysoce kvalitní publikace. Účinek veškeré této publicity byl okamžitý: v roce 1960 Christie's oznámila tržby ve výši 2,7 milionu liber šterlinků a následující rok toto číslo Mnohem důležitějším výsledkem těchto procesů však bylo, že v průběhu komercializace to byly přední aukční domy, které začaly diktovat módu v umění.

Konfrontace mezi Christie's a Sotheby's pokračovala s obnovenou vervou koncem 50. let. Firmy se doslova předháněly v... čtení nekrologů, hledání potenciálních předmětů k prodeji.

Za druhé, navzdory vážným finančním potížím v poválečném období, Christie's byla první mezi britskými aukčními domy, která začala pracovat na zastoupení v kontinentální Evropě, nejprve otevřela pobočku v Římě. Brzy se kanceláře společnosti objevily v několika evropských zemích a Christie's se zaměřila na Ameriku . Aukční síň také rozšířila své speciální zájmy o sběratelské mince a porcelán a rozšířila svůj personál o příbuzné specialisty.

Nakonec úspěšným krokem bylo umístění akcií společnosti na londýnské burze. To okamžitě přineslo dobré výsledky: za pět let vzrostl zisk Christie's před zdaněním ze 139 tisíc na 1,1 milionu liber.Společnost zůstala veřejnou od roku 1973 do roku 1999, dokud se nedostala do vlastnictví francouzského multimiliardáře Francoise Pinaulta.

Gigantismus jako byznys

Další rozvoj firmy nelze nazvat jinak než gigantismem. Poté, co Christie's udělala první krok k celosvětové expanzi v Římě, o několik let později už dělala skoky po celém světě. Tváří v tvář přísným zákonům v Itálii omezujícím vývoz uměleckých předmětů založila aukční síň v Ženevě další dceřinou společnost – Christie's International SA a Austrálie, Japonsko a Kanada byly zahrnuty do plánu „světového převzetí“. V roce 1977 otevřela Christie's prodejní halu ve slavném hotelu Delmonico v New Yorku. O rok později se ve městě objevil další firemní showroom a prodej v USA se stal pro aukční dům prvořadým významem. Reputace Christie ve Spojených státech byla konečně posílil v roce 1980, kdy společnost oslovil Henry Ford II s nabídkou prodeje 10 obrazů ze své sbírky impresionistických a modernistických obrazů. Tehdy se Van Goghův obraz „Zahrada básníků“ prodal za rekordní částku 5,2 milionu dolarů. Dnes se kanceláře Christie's nacházejí ve 43 zemích a stálé aukční síně fungují v Londýně, New Yorku, Paříži, Curychu, Miláně, Amsterdamu, Ženevě, Dubaji, Hong Kongu a Los Angeles.

V 70. letech vzbudil pozornost veřejnosti prodej 40 šatů Coco Chanel v Christie's, který vynesl 43 250 liber.

Celou tu dobu společnost pokračuje v nastavování aukčních obchodních rekordů. Jedním z nejvýraznějších úspěchů 60. let byl prodej Holman Hunt's Lady of Shalott za 27 950 $ – nejvyšší částka, která kdy byla zaplacena za prerafaelský obraz. A prodej Cookovy sbírky (obrazy starých mistrů) v roce 1965 konečně nastolil pověst aukční síně. Portrét Tita, syna Rembrandta Van Rijna, se prodal za částku, která předčila všechna očekávání – 2,2 milionu dolarů.

Rok 1987 vytvořil rekordní počet prodejů na aukci Christie's. Zejména slavný Van Goghův obraz „Slunečnice“ šel pod kladivo za 39,9 milionu dolarů, 65karátový diamant ve tvaru hrušky a Bugati Type 41 Royale z roku 1931 byly prodány za 6,4 milionu dolarů. za 9,8 milionu dolarů.

Aukční síň v posledních letech stále více věnuje pozornost šperkům. Jejich stabilní tržby pomohly Christie's International zvýšit její zisky v první polovině roku 2008. Zatímco celkové tržby společnosti vzrostly o 10 procent, tržby za šperky, nefrit a hodinky vzrostly o 34 procent na 275 milionů dolarů.

Recept na krizi

Globální ekonomická krize, která začala ve třetím čtvrtletí roku 2008, přinesla Christie’s 19% pokles tržeb (jeho hlavní konkurent, Sotheby’s, zaznamenal 15% pokles). Přesto aukční síň v roce 2008 prodala 629 uměleckých děl za částky přesahující milion dolarů. Nejlepším losem byly „Lekníny“ od Clauda Moneta, které šly pod kladivo za 80,5 milionu. Druhé místo v první desítce nejdražších děl obsadil triptych Francise Bacona - 51,7 milionu, třetí - obraz "č. 15" od Marka Rothka (50,4 milionu). Celkový obchodní výsledek za rok činil 5,1 miliardy USD. A začátkem roku 2009 vyhrála aukční síň soutěž se Sotheby’s o právo dražit uměleckou sbírku Yves Saint Laurent. Odborníci toto setkání ocenili na 300 milionů eur. Aukce, kterou francouzský tisk již nazval „aukcí století“, se bude konat v pařížském Grand Palais ve dnech 23. až 25. února. V jejich očekávání ředitel oddělení Umění impresionismu a modernismu v Christie's Matthew Stevenson vyslovil svá doporučení pro sběratele a investory v době krize: „V těžkých časech kupujte vždy to nejlepší.“

Zajímavosti

* V roce 1962, když kubánská raketová krize zesílila, generální ředitel společnosti Peter Chance tajně vstoupil na Kubu ve snaze najít aukční nemovitost, která byla znárodněna v roce 1959 poté, co se Castro dostal k moci. A přestože hodnotící komise dorazila s katalogem hodnot, její snahy byly neúspěšné.

* Koncem 60. let, pět let po neúspěchu na Kubě, se Christie's podařilo navázat úspěšné obchodní vztahy se SSSR prodejem 1 700 příborů z jídelního servisu vyrobeného v roce 1830, který dříve vlastnil car Nicholas I, za částku 65 751 liber. (193 $) 308).

* V lednu 1967, ke 200. výročí svého založení, uspořádala Christie's obrovskou výstavu. Asi 60 nejznámějších obrazů, které byly součástí aukce, bylo zapůjčeno od majitelů a vystaveno veřejnosti. Celkové náklady na tato díla, včetně portrétu zakladatele společnosti od Gainsborougha činila asi 5 milionů dolarů.

* Koncem roku 2008 zástupci Christie's označili ikony trhu... za nejslibnější, protože přibývá potenciálních kupců, lidí ze zemí, kde je přijímáno pravoslaví.

* V listopadu 2008 přivezla Christie’s do Kyjeva svá mistrovská díla: 18 obrazů starých mistrů, ruských a ukrajinských současníků, včetně děl Canaletta, Franse Halse, Natalie Gončarové a Kazimira Maleviče. Za vrcholy výstavy byly jednomyslně uznány dvě díla Canaletta – „Náměstí svatého Marka v Benátkách“ a „Výhled na Canal Grande v Benátkách“. Náklady na každou z nich jsou minimálně 4 miliony eur. Ukrajinskou malbu kromě Maleviče zastupovala díla Davida Burliuka.

*V únoru 2009 byla v Christies prodána nahá fotografie Madonny, kterou pořídil Lee Friedlander pro časopis Playboy v roce 1979 za 37 500 $.

Aukční síň Christies při každé příležitosti nezapomíná poznamenat, že její vazby s Ruskem sahají až do 18. století, kdy James Christie pomáhal císařovně Kateřině II s nákupem slavná sbírka Sira Roberta Walpolea, právem považovaná za jednu z klíčových ve sbírce State Ermitage. Prodej Christies provádí přes 600 prodejů (v průměru 2 denně) v 80 kategoriích, včetně výtvarného a dekorativního umění, šperků, fotografie, nábytku, hodinek, vína, aut a dalších. Christies má stálé ruské oddělení a prestižní ruský prodej. Podle samotného domu je ruské obchodování i nadále jednou z nejrychleji rostoucích oblastí mezinárodního trhu. V roce 2006 dosáhl obrat 54,9 milionů USD; bylo vytvořeno několik nových rekordů. „Koncem 90. let 19. století ruská účast na mezinárodních výstavách umožnila, aby se v Americe objevila dříve neznámá ruská díla. Na počátku 20. století s sebou první vlna ruských přistěhovalců přinesla obrovské množství uměleckých děl, což se opakovalo s každou další vlnou imigrace po celé 20. století. Nostalgie a zájem o ruskou kulturu, vštěpované ruské inteligenci od jejich mládí, je donutily koupit zpět své národní dědictví – proces, který nyní pokračuje ve větším měřítku,“ uvedla přední specialistka ruského oddělení Christies ve svém nedávném rozhovor pro noviny Kommersant, duben (New York) a listopad (Londýn). Ikony se pravidelně prodávají na samostatné aukci v Londýně.

První aukce Sotheby's se konala 11. března 1744. Prodávaly se na ní vzácné knihy. V současnosti je Sotheby's dalším největším univerzálním aukčním domem: více než 100 kanceláří Sotheby's po celém světě na všech pěti kontinentech. Sotheby's se staly prvními, kteří provádět aukce na internetu. Sotheby's je také dlouhodobě lídrem aukcí v kategorii současného umění, jehož hlavní prodeje se konají v květnu a listopadu v New Yorku, v únoru a červnu v Londýně. aukce ruské avantgardy a sovětského nonkonformního umění v Moskvě 1988. Za zmínku stojí také nedávná první senzační londýnská aukce Sotheby's (15. února 2007) současného ruského umění, která vytvořila světové rekordy a přinesla na mezinárodní aukční trh pro mnoho současných ruských umělců. Další prodeje ruského současného umění jsou plánovány na rok 2008.
Sotheby's má také stálá ruská oddělení v Londýně a New Yorku.Nabízejí umění od poloviny 18. století do současnosti - Putující, World of Art, Jack of Diamonds, ruský futurismus, ruská avantgarda, současné umění. zahrnuje produkty Faberge, předměty z Imperial Porcelain Factory, šperky, stříbro a ikony. V průměru se aukce konají dvakrát ročně v Londýně a New Yorku.

Třetí největší a nejuniverzálnější aukční dům na světě. Byla založena v roce 1793 slavným obchodníkem s tiskem Thomasem Doddem a antikvariátem Walterem Bonhamem a rozšířena v polovině 19. století. Dnes Bonhams obchoduje v 70 kategoriích, včetně obrazů, aut, hudebních nástrojů, vín, koberců a designových předmětů. Aukční dům provádí více než 700 prodejů po celém světě. Bonhams má aukce v USA (Bonhams & Butterfields) a Austrálii (Bonhams & Goodmans).

Největší a nejuznávanější aukční síň v německy mluvící zemí, slaví Dorotheum v roce 2007 300. výročí svého založení. Založena v roce 1707 císařem Josefem I., v tomto smyslu nejstarší z hlavních aukcí na světě. Dorotheum provádí v průměru asi 600 aukcí ročně. Kromě Vídně, kde sídlí její centrála, má zastoupení v řadě rakouských měst (Salcburk), dále v Miláně a Praze.

Relativně mladý MacDougall’s je jediným aukčním domem specializujícím se výhradně na ruské výtvarné umění. Aukční tržby v roce 2006 vzrostly na 10 milionů USD. Aukční síň prodává obrazy a další umělecká díla od 18. století do současnosti a vytvořila několik rekordů sovětského nonkonformního umění. Hlavní sídlo je v Londýně, kanceláře jsou v Paříži, Moskvě a Kyjevě. Aukce se konají v průměru dvakrát ročně.

Stockholmská aukční síň

Nejstarší aukční síň na světě byla založena v roce 1674 ve Stockholmu. V průměru provádí 75 aukcí ročně. Působí pouze ve Švédsku, s kancelářemi v Göteborgu a Malmö. Specializované ruské aukce se konají nejméně jednou ročně. Také ruské věci lze často nalézt na aukcích evropských výtvarných a užitých umění 19.–20. století.

Uppsala Auction byla založena v roce 1731, je to třetí velká aukce ve Švédsku a největší mimo Stockholm. Mezi tradičním prodejem umění 18.–19. století se často vyskytují ruská jména. Mezi významnými obrazy prodanými na podzim roku 2006 dům vyzdvihuje Ivana Šiškina, Ilju Repina, Alexeje Kharlamova a další.

Aukční síň Bukowskis založil v roce 1870 ve Švédsku emigrovaný polský šlechtic Henryk Bukowski. V letech 1870 až 1940 uskutečnil několik významných prodejů sbírek královského původu, díky nimž si dům získal celosvětovou reputaci. Je předním aukčním domem ve Skandinávii a má pobočky po celém světě. Švédský Bukowskis pořádá čtyři velké aukce ročně. Dva z nich, jarní a podzimní Bukowskis Modern Sales, se věnují modernistickému a současnému umění, včetně designových předmětů, nábytku, stříbra, skla. Další jarní výprodej je 24.–27. dubna, podzimní 30. října – 2. listopadu. Další dvě aukce, jarní a podzimní, Bukowskis International Sales jsou věnovány starým mistrům, 19. století, starožitnostem, nábytku, kobercům, šperkům atd. Nejbližší jarní výprodej je 29. května – 1. června, podzimní výprodej je 27. – 30. listopadu.
V roce 1979 byla otevřena kancelář ve Finsku, která se rychle stala vedoucí aukční síní v této zemi a pořádala více než 100 aukcí ročně. Podle samotného domu obsahují katalogy obou aukcí kvůli společné historii Finska a Ruska mnoho ruských uměleckých děl.

Francie je další zemí, kde je z historických důvodů na trhu s uměním hodně ruských věcí. Jeden z největších Aukční domy Tajan organizují ruské aukce nejméně dvakrát ročně

Ve dnech 15. a 16. dubna 2013 se ve dvou předních aukčních síních v New Yorku konaly zajímavé aukce ruských starožitností, o kterých bude řeč v novém materiálu on-line Magazine Elegant New York.

Dlouhá stopa historie a lehký závoj tajemství podbarvují náš postoj k aukcím v romantických tónech. Osobnosti těch, kteří tam při aukcích nechávají mnohaciferné sumy, zkušeně nakupují starožitnosti a umělecké předměty, jsou zajímavé a vzbuzují zájem. Tvrzení, že tento svět patří jen velmi, velmi bohatým lidem, se nám zdá neoddiskutovatelné, ale jako každý stereotyp je i tento názor pravdivý jen částečně.

Není vůbec nutné napodobovat katarského krále, který měl nedávno to štěstí a koupil obraz Paula Cezanna „Hráči karet“ za 300 000 000. Bez váhání zaplatil částku, která nebyla nikdy zaplacena za žádné umělecké dílo na světě. Ale jak se říká, Caesarovo je Caesarovo, Boží je Boží, ... a každému jeho.

Obrat předních světových aukcí nemůže nepřesvědčit – podle Bloombergu byla v roce 2012 celková hodnota 10 nejdražších uměleckých předmětů 594,6 milionů dolarů, což bylo o 44 % více než v roce 2011 (413,6 milionů dolarů).

A statistika, jak se říká, je tvrdohlavá věc a nemusíte být král, abyste souhlasili s předními finančními odborníky - investice do uměleckých děl a starožitností dnes přinášejí výraznější zisky než investice do řekněme skutečných majetek. Kdo z nás v posledních 15-20 letech nepřemýšlel o investici do bytu nebo pozemku?

Poslední ekonomická krize ve světě ukázala, že bankovní vklady, nemovitosti a cenné papíry nejsou zdaleka kontroverzní jako prostředek k uchování a rozmnožení kapitálu, ale jedinečné starožitnosti jsou vždy v ceně. Navíc v moderním světě není sbírání starožitností a uměleckých děl výsadou pouze bohatých lidí, své místo si zde najde každý. Ne nadarmo nyní intenzivně roste zájem obyčejných lidí, kteří se považují za „střední třídu“ o investování do starožitností a umění.
Při přemýšlení o tomto fenoménu jsem se rozhodl navštívit aukční síně v New Yorku. Pravda, zatím ne za účelem investice, ale s pevným záměrem vidět, co se děje a jak se všechno děje.

Historie aukcí začala v 18. století. Jeden čeká, 1707, na rakouského císaře Josefa Přišel jsem s nápadem prodat umělecké předměty v aukci někomu, kdo může dát vyšší cenu. Tyto první aukce vytvořily základ nejstaršího aukčního domu Dorotheum. Brzy, s využitím původní a výnosné myšlenky rakouského panovníka, byly vytvořeny nyní slavné anglické aukční domySotheby's (Sothebys) AChristie's (Christie` s).

Christie's ( Christie
s) - aukční důmAnglie, založená v Londýně v roce 1766. Předpokládá se, že ano Christie s změnil proces aukčního obchodování v určitý druh umění. Proběhly zde nejvýznamnější aukce XVIII A XIX století. Nikdo jiný než James Christie, zakladatel Domu, nebyl prostředníkem při prodeji vynikající sbírky obrazů Roberta Walpolea, anglického premiéra, císařovně Catherine. II. Tyto obrazy se staly počátkem sbírky muzea Ermitáž.

Sotheby's ( Sotheby s) vznikl o něco dříve než Christie's ( Christie s) - firma se však více než půldruhého století zabývala prodejem vzácných knih a svou působnost nerozšiřovala. První aukce obrazů Sotheby s se konal teprve v roce 1917 a v polovině 20. století dosáhl mezinárodní úrovně a od té doby dva londýnské domy vedou a soutěží na trhu obrazů a starožitností.

Přesně tyto dva aukční domy se staly cílem jedné z mých newyorských procházek. V obou domech se navíc 15. a 16. dubna konaly aukce ruských uměleckých předmětů 19. a počátku 20. století, včetně vzácných předmětů klenotnické společnosti Faberge. Tyto aukce byly zařazeny do jarního programu Ruská umělecká díla aukce Sotheby's (Sothebys) AChristie's (Christie` s) .

Jak víte, aukční domy vydávají ke všem svým aukcím kvalitní katalogy, na jejichž přípravě se podílí několik stovek odborníků. Takové katalogy poskytují komplexní informace o prodávaných položkách a právem se jim říká ilustrované prodejní průvodce. Když jsem dorazil do Rockefellerova centra, kde sídlí aukční síň Christie’s (můžete do něj vstoupit ze 49. ulice) a vyzbrojen takovým katalogem, šel jsem si sbírku prohlédnout.

Před každou aukcí aukční dům připraví výstavu, kde jsou vystaveny všechny položky. Tato výstava trvá 5-6 dní a každý ji může navštívit zdarma. Vystavené sbírky jsou zpravidla hodné nejlepších muzeí a sestávají z unikátů soukromých osob. Většina těchto věcí navíc nebyla veřejnosti vystavena delší dobu nebo vůbec nikdy, snad kromě doby před předchozím aukčním prodejem. Prohlídka takové sbírky je nesmírně zajímavá: showroomy jsou prostorné a zpravidla nepřeplněné a vědomí, že věci, které máte před sebou, jsou shromážděny pohromadě a jsou k nahlédnutí jen na velmi krátkou dobu, vyvolává příjemný pocit exkluzivity.

Navíc, na rozdíl od muzea, kde bdělé babičky neustále opakují: „nesahej na ně rukama,“ zde elegantní mladí lidé laskavě nabízejí, že otevřou vitrínu a nechají je držet v ruce, aby si cokoli z věcí pečlivě prohlédli. ať už jde o tabatěrku od Faberge nebo medailon Nicholas II v elegantním rámu zdobeném diamanty.
Tentokrát bylo v aukci Christie's nabídnuto 166 lotů. Výrobky, z nichž mnohé patřily královské rodině nebo jejímu nejbližšímu okruhu, jsou vyrobeny ze stříbra, bronzu, zlata, mnohé s označením Faberge. Pouzdra na cigarety, krabičky, fotorámečky, lorňony, tabatěrky, cigaretové krabičky, figurky zvířat, figurky, příbory, nádobí, vázy, dopisy, pohlednice, telegramy - taková sada obyčejných věcí minulých staletí byla dána do prodeje.

V aukci má každý výrobek předpokládané cenové rozpětí, které stanoví znalec po předchozí dohodě s prodávajícím. Pokud žádný z kupujících neuvede minimální stanovenou cenu, je los z aukce vyřazen. Stává se, že hodně jde za cenu, která se pohybuje v rozmezí stanoveném znalcem, ale častěji výrazně překračuje horní hranici. Jako například to, co se stalo na aukci 15. dubna: stříbrná miska s částečným zlacením, zdobená rytým a raženým stříbrným ubrouskem vyzařujícím hedvábnou krajku, byl prodán za 62 500 $, s odhadovanou cenou 4 000 – 6 000 USD.

Zajímavé je, že aukce se může zúčastnit kdokoli, bez předchozí registrace, ale abyste se mohli zúčastnit aukce, abyste si mohli něco koupit, musíte se zaregistrovat přes internet. Kromě toho budou pravděpodobně vyžadovány dokumenty potvrzující vaši solventnost. Proto, pokud ještě nejste připraveni na nákup, pak byste měli přijít a sledovat průběh aukce. V tomto představení je rozhodně ladnost, vzrušení a drama.

Tentokrát byla aukce velmi úspěšná, téměř vše bylo vyprodáno.

Pro přehlednost uvedu několik příkladů položek vydražených v Christie's dne 15. dubna 2013.

Ústředním a nejdražším artiklem byla růžová prezentační porcelánová váza z roku 1908 s iniciálami císaře Mikuláše a císařovny Alexandry, zdobená stříbrnými uchy ve tvaru gryfa od Fabergeho, ze soukromé sbírky v New Yorku, vyrobená pro důležitý dar, ale zůstala ve skladišti Mikulášovy kanceláře II. Později jej získala American India Early Minshull. Od té doby byla váza několikrát prodána v aukci a její prodejní cena se pokaždé zvýšila.

Prodal se za 483 750 $ s odhadovanou maximální cenou 250 000 $.

Složka s dopisy a telegramy od velkovévodů Marie Alexandrovny a Alexandra Alexandroviče, včetně dopisů hraběnce Tolstojové, byla prodána za 43 750 dolarů a několik složek s podobnými dopisy nikdy nenašlo kupce a byly staženy z aukce.

Velký zájem na aukci vzbudila faleristická sekce Zlatého řádu sv. Anna, II stupeň vyšel na 6 000 $, St.. Vladimír, II stupeň pro $4 500.

ZLATÝ A SMALTOVANÝ ŘÁD SV. ANNE DRUHÉ TŘÍDY, S MEČI
ZNAČKA ALBERTA KEIBELA S CÍSAŘSKOU ZÁRUKOU, SV. PETERSBURG, 1899-1908

Zlatý řád sv. Ondřeje Prvního, 1. stupně.
Byl prodán za 291 750 USD a objednávkový řetězec pro něj byl prodán za 315 750 USD.

Ikona Kazaňské Matky Boží ve zlaceném stříbrném rámu, vyšívaná perlami, 1880.
Byl prodán za 40 000 $.

Následující den, 16. dubna, proběhly na aukci aukce ruského umění a evropského stříbra 19. a počátku 20. Sotheby's (Sotheby s) , která se nachází v Horním Manhattanu na York Avenue a 71 ulice .

Princip prodeje je zde stejný, ale velikost a rozsah tohoto aukčního domu v New Yorku je mnohem větší. Do prodeje bylo nabídnuto 400 pozemků. Výstava byla umístěna v několika velkých sálech a její důkladné prozkoumání trvalo několik hodin.

Souběžně s výstavou ruského umění a evropského stříbra se v sousedních sálech konala předprodejní výstava šperků s názvem Velkolepé šperky, kde se dražily platinové a zlaté šperky s unikátními drahými kameny. Mezi nimi byl poměrně zajímavý los č. 387 – Exceptional Pearl-Shaped Diamond, diamant ve tvaru slzy o váze 74,79 karátů, odhadovaná cena 9 000 000 – 12 000 000 $, byl prodán 17. dubna za 14 165 000 $.

Zajímavá je také parcela č. 393 – VELKOLEPÝ PÁR PLATINY, EFEKTIVNÍ RŮŽOVÉ DIAMANTOVÉ A DIAMANTOVÉ PŘÍVĚSKY-PÁSKY

Platinové náušnice s růžovými diamanty 5,79 a 5,68 karátů, doplněné diamanty ve tvaru kapky a marquise diamanty - 19,25 karátů.
Cena v předprodeji: 3 500 000 – 4 500 000,-, náušnice nenašly kupce a byly staženy z aukce.

Je zajímavé, že na aukci ruského umění, aukci Sotheby’s 16. dubna 2013, byly prodejní ceny mnohem blíže těm, které dříve stanovili odborníci, než na aukci Christie’s 15. dubna.

Eugene Lanceray (1884-1886). Bronzová sochařská skupina „Hra s arabskými koňmi“.
Prodáno za 173 000 $, s předběžnou cenou 140 000 – 160 000 USD.

Stříbrný samovar Alexander Kordey, 1869
Prodáno za 75 000 $(předběžný odhad 20 000 – 30 000 USD)

Korunovační album ve 2 svazcích, v koženém obalu, s černobílými fotografiemi a barevnými ilustracemi korunovace císaře Mikuláše II. 1899 Prodáno za 21 250 $(předběžný odhad 7 000 – 10 000 USD)

Děrovačka, stříbrná intarzovaná smaltem. Ovčinnikov. 1899-1908. Prodáno za 161 000 $(předběžná cena 80 000 - 120 000 USD)

Nejvýznamnější a nejdražší položka: stolní portrét císaře Mikuláše II., orámovaný diamanty, s diamantovou císařskou korunou a čtyřmi monogramy. Mistr Heinrich Wigstrom, umělec Vasily Zuev, 1909

Takové portréty patřily k nejvzácnějším císařským darům a byly určeny pouze pro významné a významné osoby. Za Mikuláše II. získalo takové vzácné portréty pouze devět Rusů a devět cizinců.
Prodáno za 413 000 $(předběžná cena 200 000 – 400 000 USD)

Celkové tržby toho dne činily 5 673 692 USD

Je známo, že po celém světě mnoho galerií, salonů, obchodů a obchodů prodává starožitnosti. Ale právě aukce dělají tento trh globálním, tedy propojeným. Díky jejich katalogům vzniká společná databáze informací o starožitnostech, která umožňuje sledovat hlavní cenové trendy a do jisté míry chrání trh před padělky.

Majitelé vynikajících starožitných nebo uměleckých rarit, kteří se rozhodnou je prodat, se často uchýlí ke službám aukce, která pro ně slouží jako určitá záruka integrity transakce a dává jim příležitost vydělat dobré peníze. Proto se na aukcích předních aukčních domů odehrávají významné a významné akce v oblasti prodeje starožitností. Díky aukcím se takovým losům dostává široké publicity a na základě výsledků jejich prodejů vzniká elitní móda uměleckých předmětů.

Sledování událostí na aukcích je tedy zajímavé a užitečné, i když se nehodláte stát vážnými sběrateli.

A i když můj příběh o newyorských aukčních síních nepřesvědčil běžného občana světa o vhodnosti investování do starožitností, doufám, že ukázal, že návštěva těchto míst je fascinující a vzdělávací volnočasová aktivita, dobrá k zamyšlení, kombinovaná s nepopiratelným estetickým potěšením.

Text Tatyana Borodina

Jakýkoli přetisk textu nebo použití autorských fotografií je možné pouze se svolením autora projektu.