Kresba v přípravné skupině - techniky a techniky. Kalendářně-tematické plánování pro kresbu (přípravná skupina) na téma: Dlouhodobé plánování ve výtvarném umění (přípravná skupina)

Cíle a cíle: Přimět děti, aby chtěly svými kresbami vyjádřit radost ze setkání s rodiči. Posílit schopnost nakreslit lidskou postavu, vyjádřit rozdíl ve velikosti postavy dospělého a dítěte. Posílit techniku ​​pomocí barevných tužek. Vytvářejte radost z vytvořeného obrazu.

Průběh lekce:

Ahoj hoši. Máme s vámi kurzy kreslení. Posaďme se rovně a vezměme si zatím vše z rukou.

Kluci, poslechněte si zajímavou báseň, kterou jsem pro vás připravil.

Naše oblíbená školka

Naše oblíbená školka!
Vždy nás velmi rád vidí!
Ráno tě vesele zdravím,
Zve všechny na snídani
Bere nás na procházku,
A tančí a zpívá...

A bez nás je smutný, znuděný,
Zapomíná na hračky.
I v noci spí a čeká:
Třeba někdo přijde...

No, samozřejmě, že ano
Nenechme to sami -
Jen si trochu odpočineme
A pojďme znovu k němu...
A budeme zase rádi
Naše oblíbená školka!

(E. Grudanov )

O čem je tato báseň? Proč, chlapi, chodíme do školky? (Abychom nezůstali sami doma; zatímco rodiče pracují, abychom se naučili psát, číst, hrát si s přáteli)

Večer pro tebe máma a táta přijdou. A půjdete spolu domů. Maminka se ptá, co bylo ve školce zajímavé? A poslechněte si další báseň:

O sobě a o chlapech

Slunce zmizelo za domy,
Odcházíme ze školky.
Říkám to mámě
O sobě a o chlapech.
Jak jsme zpívali písně v refrénu,
Jak hráli přeskok,
Co jsme pili?
Co jsme jedli
Co jste četli ve školce?
Říkám ti to upřímně
A o všem podrobně.
Vím, že máma má zájem
Vědět o
Jak žijeme.

(G. Ladonshchikov)

Jdeš domů s mámou a tátou radostný. Řekněte nám, co zajímavého se stalo. Pojďme si nakreslit obrázek, na kterém jdete s mámou a tátou ze školky domů. Kdo mi řekne, jak se liší postavy dospělého a dítěte? Jaké rozdíly v oblečení budou mít máma a táta?

Kluci, podívejte se na tabuli. Ukážu vám, jak kreslit postavy lidí. Začneme obdélníkem trupu, pak nakreslíme sukni, nohy, ruce, hlavu a rysy obličeje. Pokud je to táta, nakreslete kalhoty (nohy nekreslíme čárkami. Poté nakreslíme dětskou postavu, bude menší.

A pak naši kresbu ozdobíme stromy, sluncem a mrakem.

Dejme se do práce. Ke každému dítěti přistupuji individuálně.

Upozorněte pět minut před koncem vyučování.

Kluci, naše lekce skončila. Máte velmi krásné kresby ukázalo se.

Obsah programu:

· nadále učit děti identifikovat jeho charakteristické rysy z obrázku ptáka;

· vidět rozdíly ve tvaru částí těla a v proporcích straky a vrabce;

· naučit se vykreslit novou pózu ptáka - ptáka sedícího na větvi s hlavou otočenou dozadu (pták se ohlédl) ;

· naučit se používat s jednoduchou tužkou vytvářet pomocné výkresy;

· posílit dovednost kreslení vodovými barvami;

Opravné úkoly:

· pokračovat v rozvoji koordinace ruka-oko;

· rozvíjet plynulé pohyby prstů při práci s tužkou a štětcem;

· rozvíjet dobrovolnou pozornost dětí.

· nadále učit děti orientovat se na listu papíru a korelovat velikost zobrazeného předmětu s velikostí listu.

Vzdělávací úkoly:

· nadále vštěpovat dětem laskavost a vstřícnost, přátelský přístup k herním postavám.

· pěstovat taktní chování ve vztahu k vrstevníkům, dát každému možnost vyjádřit svůj názor bez přerušování.

· rozvíjet schopnost hodnotit výsledky své práce.

Přípravné práce:

· vytváření obecné představy o vzhledu ptáků u dětí.

· osvojení dovednosti kreslit kresbou charakteristické rysy ptáků: tělesné proporce, stavba a délka zobáku a ocasu, barva opeření.

· rozvoj schopnosti používat štětec a barvy při vybarvování předběžné skici.

· nácvik orientace na mikrorovině.

Následná práce:

· pokračovat ve výuce navigace na mikroplánech

· naučit zobrazovat ptáka v letu, klujícího ptáka.

· naučit děti znázorňovat ptáčka metodou nášivek jednotlivé díly různé tvary a velikosti..

Individuální práce:

· rozvoj schopnosti správně držet tužku a štětec (Gel D)

Školení učitelů:

psaní poznámek

výroba učebních příruček, provozních karet s rýsovacími stupni.

Metodické techniky:

výtvarný projev, otázky pro děti, pohybová cvičení, oční cvičení, ukázka ilustrací, ukázka fází kresby.

Demo materiál: ilustrace ptáků, obrázek straky, trojrozměrné modely ptáků.

Leták: listy papíru A4, tužky, štětce, vodové barvy, operační karty.

Použité knihy:

G.S. Shvaiko Kurzy výtvarného umění v mateřská školka. Program, poznámky. M.: VLADOS, 2006.

„Děti, připravme se na hodinu (děti stojí v kruhu), pojďme si hrát ve hře "Echo".

Ahoj příteli!

Jak se máš?

Usměj se na mě.

Pak ti to řeknu.

(Děti opakují každý řádek samostatně).

Pestrobarevný neposedník, dlouhoocasý pták,

Ptáček je upovídaný, nejmluvnější.

nebo daný Stručný popis straky, podle kterých musí uhodnout, o jakém ptáku je řeč.

Pak učitel řekne děti příběh o tom, jak jsem ráno potkal Varvaru Straku, která seděla na větvi a plakala. Ukázalo se, že když se včera s kamarádkami strakami dováděla na mýtině v lese, zafoukal zlý vítr, schoval slunce za mrak a rozehnal všechny ptáčky. Varvara se dokázala schovat v dutině starého stromu. Když se odtamtud dostala, mýtina byla prázdná a cítila se tak smutná, že se rozplakala.

Kluci, myslíte, že můžeme pomoci Varvarě získat její přítelkyně zpět? (Ano) Jak to můžeme udělat? (Kreslit)

V této fázi děti jsou zobrazeny ilustrace s obrázky různých ptáků. Úkolem dětí je najít mezi nimi straku. Můžete si vzpomenout, co mají všichni ptáci společného (opeření, zobák, křídla, dvě nohy). Nalézt charakteristické rysy straka a vrabec, které děti nakreslily v minulé hodině. Děti jsou vyzvány, aby šly ke stolům, aby mohly začít.

Fáze kreslení.

Kluci, můžete mi připomenout, kde začít kreslit ptáka? (Musíte začít s tělem ve tvaru kapky). tak co bude dál? (Kulatá hlava, ocas, křídlo) Děkuji, teď si vzpomínám. (Učitel ukazuje dětem ukázka krok za krokem kreslení ptáka, upozorňující na skutečnost, že hlava straky je vzhledem k tělu malá a ocas je dlouhý a zobák je středně velký, ostrý) A dnes nakreslíme straku v neobvyklé póze. A to vše kvůli zlému větru.

Nakreslíme straku, která se ohlédla, aby zjistila, zda poblíž není nějaké nebezpečí nebo něco zajímavého. Dále je dětem vysvětleno, že zobák straky by měl být nakreslen zezadu, pak to bude vypadat, že se dívá zpět.

Učitel ukazuje všechny fáze kreslení na svém vlastním listu papíru připevněném na stojanu nebo tabuli.

V případě potřeby děti opakují kresbu ve vzduchu prstem a poté na list papíru suchým štětcem.

Provádí se korekční gymnastika pro oči. « sluneční paprsek“, k čemuž můžete použít svítilnu nebo laser.

Kluci, rozhodli jste se pomoci Varvaře a kvůli tomu dokonce i slunce vyšlo zpoza mraků a poslalo svůj paprsek, aby vám pomohl. Sledujme ho očima.

No, naše oči si odpočinuly. Můžete se pustit do toho nejdůležitějšího.

Ilustrace zobrazující ptáky jsou odstraněny, kromě barevného obrázku straky a kreslení krok za krokem učitel.. Poté, co děti tužkou udělají předběžný náčrt, učitel sleduje plnění úkolu a případně opravuje chyby, nikoli však svým jménem, ​​ale jménem straky Varvary.

Kluci, sluníčko už vyšlo zpoza mraků a pomáhá nám. Pojďme si dát zajímavost fyzická minuta, s jejichž pomocí se budou moci ptáci, kteří byli rozprášeni větrem, vrátit na svou mýtinu.

Ruce zvednuté a třesené -

To jsou stromy v lese

Paže se houpaly, ruce se třásly -

Vítr odnáší rosu.

Zamávejme rukama do stran, hladce -

To jsou ptáci, kteří létají směrem k nám.

Také vám ukážeme, jak si sednou -

Křídla byla složena dozadu.

Víte, ptáčci přiletěli a s vaší pomocí se vrátili na mýtinu, ale aby to bylo úplně krásné a správné, musíte je natřít.

Jak máme obarvit naše ptáčky, aby každý, kdo se na ně podívá, hned pochopil, že to není vrabec, ani holubice, ale straka.

Děti říkají, jakou barvu má straka opeření, a učitelka soustředí jejich pozornost na to, že při vybarvování těla straky je potřeba nechat prostor bílý(na břiše a křídle). Učitel by měl dbát na to, aby děti při vybarvování použily sytou černou barvu a nezapomněly ponechat prostor pro bílá místa. Upozorňujeme, že hlava straky může být natřena zcela černou barvou. A oko natřete bílou barvou, když je hlavní vrstva barvy suchá.

Kluci, naše straky nelétají ani nevisí ve vzduchu, ale na něčem sedí. Co je potřeba dokončit, aby bylo pro ně pohodlnější pozorovat situaci na lesní mýtině? (větvička, oblázek)

Na konci lekce může být několik dětí požádáno, aby porovnaly svou kresbu s ilustracemi a analyzovaly, co fungovalo dobře a kde mělo dítě potíže.

Pak se práce rozloží na stůl, kluci je prozkoumají a ohodnotí. Shrnutí lekce na základě zkušeností z dětství.

Kluci, co myslíte, vrátili jsme Varvaru jejím přátelům? Bude se teď bavit? Výborně!

Zdravím vás, přátelé a náhodní návštěvníci mého blogu! Tatyana Sukhikh je s vámi. Co myslíš, modelování, nášivka, kreslení přípravná skupina Jsou pro budoucího studenta důležité nebo je lepší zaměřit se na počítání a psaní? Proč my, pedagogové, zacházíme s výtvarným uměním v systému předškolní vzdělávání ne méně vážně než výuka gramotnosti a základní matematiky? Vyjádřete svůj názor, velmi mě to zajímá!

Dnes bych chtěla mluvit o tom, jaká je hodina kreslení pro děti, které se brzy stanou prvňáčky. Zaměřím se na to, co dává umění zprostředkovat svět kolem nás na papíře pěti a šestiletým dětem.

Nejprve ale jako vždy přehled užitečných materiálů z internetu pro pedagogy a rodiče.

Tradičně bohatý sortiment internetových obchodů „UchMag“ a „OZON.RU“ nemůže potěšit zákazníky a samozřejmě i mě.

Našla jsem tedy ty nejzajímavější příručky pro učitelky mateřských škol a aktivní rodiče:

„Netradiční techniky kreslení ve školce“ je výborným materiálem o v různých cestách kreslit, plus – základní lexikální pojmy, které děti potřebují pro rozvoj řeči. Kniha je určena pro logopedii předškolní instituce, ale je perfektní, pokud potřebujete vyvinout zajímavý souhrn GCD pro kreslení ve starších a přípravných skupinách.

Donedávna tištěné pracovní sešity využívaly pouze školy, dnes je lze zavést do praxe mateřských škol. Například existuje zajímavá možnost– série“ Umělecké dílo. Přípravná skupina." Takový sešit bude nejen dělat hodiny na estetický vývoj zajímavější, ale zároveň připraví děti na podobné aktivity, které je ve škole čekají.

Pokud nevíte, jak zabavit děti v létě, kdy nechodí do školky nebo školy, pozvěte je ke kreativitě přímo na asfaltu. Pomůže vám velmi aktuální letní průvodce „Kreslení na asfalt s dětmi ve věku 4–7 let“. Koneckonců, nestačí dát svému dítěti jen pastelky, musíte ho umět zaujmout, aby trávilo čas s nadšením. čerstvý vzduch a s přínosem pro obecný vývoj. Kniha poskytuje metodu, jak děti naučit kreslit různé položky, krajiny, portréty obyčejnými pastelkami.

Jak může probíhat kreslení bez alb? "UchMag" nabízí barevná a levná spirálová alba ze série "Monster High", která osloví především dívky.

Rád bych poznamenal, že můj návrh učební materiály vyvinutý podle federálního státního vzdělávacího standardu a lze jej bezpečně používat v předškolních vzdělávacích institucích.

Co děláme v hodinách výtvarné výchovy ve školce?

Představme si, že potřebujeme tvořit perspektivní shrnutí na kreslení pro celek akademický rok. Chcete vidět, co je tam napsáno?

Září tedy začínáme vzpomínkou na léto. Obvykle zveme děti v přípravné skupině, aby kreslily na téma: „Jak jsem strávil léto?

Děti mohou znázorňovat různé věci, hlavně kreslí moře, řeku, vesnici, daču. Pokud dítě přemýšlí o moři a písku, můžete navrhnout techniku ​​malby mokrým akvarelem. Pro ty, kteří nevědí, je to kresba barvou na vlhký papír. Zároveň dochází k rozmazání barev, rozmazání kontur, což vytváří úžasný efekt...

Jaké jsou naše cíle:

učíme děti přenášet to, co si naplánovaly, na list papíru, rozvíjet jejich fantazii, navrhovat, jak sestavit kompozici, učit různé techniky výkres. Kluci se navíc naučí pracovat opatrně a dotáhnout své plány do konce.


Po stráveném létě přivítejme podzim!

K tématům podzimní kresby nutně patří vyobrazení darů podzimu. Přípravná skupina kreslí zátiší: košíky se zeleninou, džbány s podzimní listí a tak dále. Je zajímavé kreslit technikou popichování. Děti kreslí náčrtky jednoduchou tužkou a poté náčrt vyplňují barvou štětcem a štětcem šťouchají do papíru. Píchejte, šťouchejte kvašem nejprve po obrysu, poté vyplňte prostor uvnitř obrysu tak, aby nezůstaly žádné mezery. Krásně se ukáže, jako skutečný obraz!

V přípravné skupině jsou hojně využívány netradiční techniky kresby, děti tohoto věku jsou již poměrně zručné v používání tužky a štětce, takže snadno vnímají i jiné způsoby zobrazování. Například když chceme kreslit podzimní krajina, můžete to udělat pomocí techniky otisků prstů. Nejprve nakreslíme kmeny stromů a poté naneseme barvu na javorový list a uděláme otisk na papír - to je koruna stromu. Nebo prsty naneseme barvu na papír a na stromech se nám vytvoří spousta listů.

Jaké programátorské úkoly plní děti při kreslení podzimu? Prožívají emocionální pozdvižení, snaží se přenést krásu podzimu na papír, a tím obohatit osobní zkušenost vnímání tohoto ročního období. Děti si navíc upevňují dovednosti míchání barev, vytváření nových odstínů a rozlišují teplé a studené barvy.

Podzim zakončujeme Chochlomou - kreslíme charakteristické vzory na papír různých tvarů. Mohou to být pruhy, kruhy, trojúhelníky. Děti se učí korelovat prvky vzoru s tvarem papíru a představují si, že malují talíř, stuhu nebo šátek.


Zima-zima přišla!

Nástin lekce o kreslení zimy zahrnuje učení se líčit městskou krajinu - zasněžené ulice rodné město. Děti se učí kreslit jednoduché kompozice obsahující domy, městskou dopravu a kolemjdoucí.

Netradiční kreslení na toto téma v MŠ (přípravná skupina) - např. škrabací papír. Toto je poškrábání černého pozadí dřevěnou špejlí nebo prázdnou tyčí. kuličkové pero. V kostce: bílý nebo barevný podklad přetřete svíčkou, poté natřete černým kvašem s přídavkem prostředku na mytí nádobí. Po úplném zaschnutí poškrábejte obrysy zamýšleného designu.

V zimě sem často přitahujeme zvířata zimní les, Oslava nového roku, zimní krajina. Dbáme na to, abychom ptáky na krmítku zobrazili různými technikami.

Prohlubujeme také znalosti o lidové typy obrazy. Upevňujeme kreslířské dovednosti barvami a tužkami a učíme se kreslit živou i neživou přírodu různými metodami.


Co kreslíme na jaře?

Březen je samozřejmě spojen především se Dnem žen. V přípravné skupině vždy kreslíme portrét naší maminky. Co chceme dětem během hodiny vštípit? Pěstujeme emocionální vnímání obrazu matky, rozvíjíme schopnost ztvárnit obličej člověka zblízka a snažíme se učit nové techniky kreslení například pomocí šablon. Můžete si ho připravit sami nebo koupit hotové šablony prvky obličeje člověka – oči, rty, nos. Usnadníte si tak výuku kreslení portrétu a zpestříte aktivity s dětmi.

Dále na téma: „Jaro“, děti kreslí kapky. To lze provést různými způsoby. Myslím, že jsem už mluvil o nakreslení kapky plastelínou? Není to těžké: kreslíme dům se sněhem na střeše. Poté namažeme kuličky bílé plastelíny svisle podél okraje střechy a napodobujeme rampouchy.

Jaké jaro by bylo úplné bez květin? Motiv květin je velmi zajímavý, děti rády zobrazují slavná a fantastická poupata všech barev duhy. Pokud jde o fantazii, doporučuji vám pozvat děti, aby kreslily pohádková země květiny jsou užitečné pro rozvoj představivosti a uměleckého vkusu. Navíc se rozvíjíme estetické vnímání jarní čas, upevňujeme znalosti o barvách, o možnostech různé materiály, učíme se používat bílou k vytváření jemných odstínů.

Součástí lekce kreslení (jaro) je i ilustrování pohádek. Dětem dáme připravený příběh nebo si samy vyberou pohádku, kterou nakreslí, a techniku ​​kresby.

Zde je návod, jak neobvykle můžete zobrazit ježka s jablkem: tělo a jablko natřeme štětcem a jehly a trávu plastovými vidličkami. Jednoduše umístěte hroty vidlice kolmo k papíru. Toto je technika otisku. Ukazuje se to velmi realistické a expresivní!

Kreslení poznámek na téma: „Jaro“ se tradičně neobejde bez zápletky o 9. květnu. Děti kreslí na vlastenecké téma: kompozice „Vítězství“, ohňostroj, ruská vlajka, příběhy o válce atd.


Co by se mělo dítě na jaře naučit? Předškolák by měl být schopen samostatně přijít s výkresem, promyslet kompozici, vybrat barvy, vytvořit náčrt a správně zdobit, aniž by zanechával mezery nebo přesahoval obrys. Také ví, jak míchat barvy ve správném poměru a předem ví, jaký odstín při míchání určitých barev získá. Předškolák má zvládnuté způsoby přenosu charakteristické vlastnostiživé bytosti a předměty. Ví, co charakterizuje krajinu, portrét, zátiší, malbu.

GCD v přípravné skupině pro výtvarné umění je důležitá etapa v životě budoucího školáka. Dítě si upevňuje všechny získané dovednosti a znalosti, které bude v budoucnu potřebovat. Rozvíjí zručnost prstů, ovládání tužky a štětce, trénuje prostorové myšlení, posiluje zájem o kreativitu. To vše se mu nepochybně bude hodit ve škole k úspěšné adaptaci.

cíle:
- Představit techniky kreslení fotokopií.
- Formování dovedností v technice kreslení se svíčkou.
úkoly:
rozvíjení pozornosti pozorováním mrazu v zimě;
podpora zájmu o zimní přírodní jevy;
vštěpování přesnosti při provádění.
Zařízení: vzorky vzorů, list alba; doplňkový list, kousek svíčky; akvarelové barvy; kartáč se širokými štětinami; sklenici vody, ubrousky, dopis.
1. Organizační moment.
Psychogymnastika: "Ray"
Sáhnutí za sluncem
Vzali paprsek
Přitisknuto k mému srdci
A dali si to navzájem.
Nahlaste téma lekce.
Kluci, dnes je tématem vzdělávacích a organizačních aktivit „Mrazivé vzory“, a to nejen aktivita, ale kreslení se svíčkou
Moment překvapení.
Kluci, jaké je teď roční období? Děti odpovídají zima
Teď je zima. Zima je nádherné období roku! V zimě se dějí různé zázraky! Tak jsem dostal malý balíček. Kdo nám to poslal?
Podívejme se, co v něm je, možná zjistíme, od koho to je.
Čtení kusu papíru připojeného k zásilce
Kluci, tady je sněhová vločka s hádankovou básničkou. Pozorně poslouchejte, abyste to uhodli. Kdo uhodne, zvedne ruku:
Hvězdy padají z nebe a padají na pole.
Ať se pod nimi schová černá země.
Mnoho, mnoho hvězd, tenkých jako sklo;
Hvězdy jsou studené, ale země je teplá.
Který umělec to dal na sklo?
A listí a tráva a houštiny růží. Děti odpovídají, že to jsou sněhové vločky, protože pokrývají zem sněhem a vypadají jako hvězdy.
Výborně, kluci, jste velmi všímaví, takže jste hádanky uhodli správně.
Úvod do tématu.
A kdo je věrným a nenahraditelným pomocníkem zimy? Děti reagují na mráz
Že jo. S příchodem zimy přichází chladné počasí. Mráz klepe na každý dům. Lidem nechává své vzkazy: buď zamrznou dveře - jsou špatně připravené na zimu, nebo nechá na oknech své umění - dar od Frosta. Podívejme se, jaké zprávy nám poslal
Z balíku vyndám obrázky - zobrazující mrazivé vzory
Co je zobrazeno na obrázcích? Děti odpovídají Větvičky, sněhové vločky, ledové květiny, kadeře a háčky chladu
Je to tak, jsou tu děti a smrkové větve jsou zdobeny mrazem.
Takto nám Frost natřel okna bez štětců a barev.
Chlapi, jak si myslíte, že Moroz kreslí tyto vzory? Děti si vytvářejí vlastní domněnky, fouká studený vzduch na sklo, magicky hází sněhové vločky na okna a ty se přilepí na okno.
Ve skutečnosti se ze studeného mrazivého vzduchu na studeném skle usazují kapičky vody, které jsou přítomny ve vzduchu, zamrzají a mění se na kusy ledu - jehličí. Během noci se jich tvoří mnoho, mnoho, zdá se, že na sebe navazují. A jako výsledek získáváme různé vzory, které jsme právě viděli.
Kluci, myslíte, že bychom mohli kreslit vzory tak, že by byly nejprve neviditelné, a pak se najednou objevily, jako Frost? Ne.
Ale ukazuje se, že je to možné. A nyní vás seznámím s touto metodou kreslení – nazývá se „fotokopie“.
2. Praktická část.
Vezměte kousky svíčky do rukou a zkuste je posouvat po listu papíru.
Zanechává svíčka viditelné stopy? Děti odpovídají ne
Nyní zakryjte vršek jakýmkoli akvarelové barvy. Co jsi dostal? Pod barvou se objevily čáry, které jsme kreslili svíčkou.
Chlapi, proč si myslíte, že čáry vytvořené svíčkou nebyly barevné? Děti vyjadřují své názory
Svíčka se skládá z vosku, který odpuzuje vodu, takže po nanesení akvarelové barvy zředěné vodou se objeví design vyrobený z vodoodpudivého materiálu. Dnes se pokusíme vytvořit zázrak - budeme kreslit Mrazové vzory pomocí svíčky.
Kde začneme kreslit? Děti odpovídají tak, že kreslí shora, jdou dolů.
Je to tak, aby se zajistilo, že se nakreslené prvky nebudou navzájem překrývat, je nejlepší kreslit vzor shora dolů. Hotovou kresbu zakryjte akvarelovou barvou. Poradila bych zvolit modrou popř nachový. Abyste zabránili navlhnutí plechu, naneste barvu rovnoměrně na celý plech, ale nenanášejte jej vícekrát na stejné místo.
3. Samostatná práce děti.
Poskytuji individuální, dávkovou pomoc

4. Shrnutí
Jak se jmenuje technika malby, kterou jsme použili k vytvoření takových krásných děl? Děti odpovídají fotokopie
Co dalšího lze podle vás nakreslit technikou fotokopie? Děti reagují květinami, vzory, sluncem.
Naše lekce skončila, mám z vás velkou radost a opravdu chci vědět, co vás dnes překvapilo? Co se ti dnes obzvlášť líbilo?

Obecní rozpočet školka vzdělávací instituce„TsRR-d/s č. 38 „Úspěch“

Shrnutí GCD o výtvarném umění v přípravné skupině

"Větev třešňového květu."

Připravil:

učitel

výtvarné umění

2015

Abstrakt GCD

v přípravné školní družině

"Větev třešňového květu"

Cílová: Rozšíření představ o historii kulturní dědictví národy světa.

Přednost vzdělávací obor : umělecký a estetický vývoj.

Vzdělávací oblasti v integraci: kognitivní vývoj, vývoj řeči, sociálně komunikativní rozvoj, tělesný rozvoj

úkoly: Vytvořit při sestavování podmínky pro obohacení předškoláků o zásobu praktických znalostí a dovedností dekorativní kompozice na japonské národní motivy.

Rozšířit slovní zásobu dětí; schopnost používat monologní a dialogickou řeč. Představit národní literární a hudební kreativita země vycházejícího slunce.

Vytvářet emocionální a hodnotově založený postoj k přírodě;

Pěstovat zájem o národní kultura Japonsko.

Plánovaný výsledek: Rozvoj kognitivního zájmu u dětí, rozšíření představ o Japonsku. Schopnost plánovat své akce tak, abyste dosáhli cíle - panoráma s rozkvetlou třešňovou větví. Osvojí si komunikační a tolerantní dovednosti.

Přípravné práce: Zobrazit prezentaci Japonsko. Naučte se japonskou hru "Jianken". Sluch hudební skladby japonští autoři.

Práce se slovní zásobou: Pagoda, sakura.

Organizační a metodika provádění GCD

Hraje tichá hudba.

Učitel v kimonu zdraví děti:"Konnichiwa" (ahoj v japonštině). Pozdravil jsem tě japonsky a ty bys mi měl odpovědět stejně.

Děti odpoví „konntiwa“, potom děti pozdraví hosty v japonštině. Zvu vás na fascinující cestu do země „Vycházejícího slunce“ a seznamte se s kulturou Japonska. Naučte se něco nového a přineste japonský suvenýr pro své blízké.

vychovatel: Jak víme, kde je Japonsko? (odpovědi dětí). Správnou zemi lze najít na zeměkouli nebo na mapě. Dobře se podívej Japonské ostrovy obklopené Tichým oceánem, východní Čínou, Ochotským a Japonským mořem. Řekněte mi, jaký druh dopravy mohu použít k cestě do Japonska? (odpovědi dětí). A navrhuji, abyste se vydali na imaginární cestu neobvyklým způsobem - v horkovzdušném balónu. letěl jsi? Tady je naše balón, popadneme stuhy a jedeme! (hraje hudba, simuluje se let).

Hlavní část. Pomocí videoprojektoru.

vychovatel: Tak jsme dorazili. Podívejte se, jak je kolem krásně, jaké úžasné zahrady! Jaké stromy nás podle vás obklopují?

Odpovědi dětí.

vychovatel: Přečtu vám básničku, která vám pomůže zjistit, ve kterých stromech jsme skončili. Poslouchej pozorně.

Čistší než sníh, záblesk jara.

Kvete lehce narůžověle a bíle,

Pod oblohou sakura na odvrácené straně

Roste, potkává první východy slunce...

vychovatel: Uhádl někdo, o jakém stromu básník psal?

Odpovědi dětí.

Sakura- toto je japonská třešeň, slavný symbol Japonsko. Ha aru znamená v japonštině jaro, čas rozkvětu třešní, který je spojen s jedním z nejkrásnějších svátků v Zemi vycházejícího slunce. Japonci tomu říkají Hanami– obdivování květin (ze slov „khana“ – květina a „mi“ – pohled), což doslova znamená: „dívat se na květiny“. Obraz sakury je pětilistá pětilistá, pět okvětních lístků symbolizuje pět přání - hodně štěstí, prosperity, dlouhověkosti, radosti a míru. Využití multimédií. (prezentace)

vychovatel: Podívej, jakou barvu mají květy sakury? Barva květů sakury se pohybuje od jasně růžové až po bílou. Bílý a růžový zázrak trvá jen pár dní a někdy i pár hodin. Překvapivě květy sakury neuvadnou, ale „ožijí“. Když z třešní padají miliony okvětních lístků, může se zdát, jako by země byla pokryta růžovým sněhem. Japonci tomuto jevu říkají „růžový sníh“.

Kluci, vy a já jsme navštívili tuto nádhernou dovolenou.

Podle starověku Japonská legenda, obdivovat kvetoucí Japonský třešňový květ prodlužuje životnost o sto let. A my máme jedinečnou příležitost obdivovat třešňové květy, získat zdraví, elán a energii.

Dynamická pauza.

Hudba hraje.

Zvedli ruce a potřásli s nimi – to jsou stromy v zahradě.

Lokty pokrčené, ruce roztřesené – vítr sráží rosu.

Znovu jemně máváme rukama - ptáčci letí směrem k nám.

Ukážeme si také, jak se posadili – křídla složená dozadu.

Vychovatel. Nyní se posaďme, zavřeme oči a vdechujeme jemnou vůni třešňových květů.

vychovatel: Kluci, chci vám představit zajímavou věc Japonská hra"Jianken." (pravidla hry jsou vysvětlena)

vychovatel: Víte, že z každé cesty si lidé přinášejí suvenýry, které jim cestu připomínají. Chtěli byste si z našeho výletu přivézt suvenýr?

Odpovědi dětí.

Vychovatel. Pokuta! Ale náš suvenýr bude neobvyklý, nekoupíme ho, ale vyrobíme si ho vlastníma rukama v národní japonské dílně. Souhlasíš?! Zvu vás do dílny suvenýrů, kde si je vyrobíme. (Děti sedí u stolů, na kterých je již vše potřebné připraveno. Věnujte pozornost držení těla).

Praktická část.

Řekni mi, jaký symbol Japonska jsme potkali? A navrhuji udělat pano s větví sakury. V naší práci použijeme techniku ​​volumetrické aplikace, která k nám mimochodem přišla z Japonska.

Učitel vysvětluje algoritmy práce.

1. Před vámi jsou polotovary ubrousků, upevněné uprostřed. Místo, kde drží ubrousky pohromadě, je středem naší budoucí květiny. Také vzor květiny - mochna, rámy s větvičkami.

2. Fixem (opatrně, protože ubrousek je tenký) nakreslíme tečkovanou čáru kolem květinové šablony.

3. Pomocí nůžek vystřihněte květinu podél tečkovaných čar.

4. Pro výsledné květiny zvedněte každou vrstvu, počínaje od středu, opatrně zatlačte dolů.

5. Hotové květiny přilepte a krásně je umístěte do rámu.

Za doprovodu tiché japonské hudby dělají děti svou práci. Učitel sleduje držení těla dětí a připomíná jim čas, kdy pracují v dílně.

Odraz

Vychovatel.

Řekni mi, kterou zemi jsme navštívili?

Řekněte nám, co si pamatujete a co se vám líbilo?

Jaká nová slovíčka jste se naučili?

Co zajímavého jste se dozvěděli o japonské kultuře? (odpovědi dětí)


vychovatel: A hlavně jsme vlastnoručně vyrobili suvenýr jako dárek našim blízkým. Nastupte do horkovzdušného balónu, letíme domů...