Herní program o přírodě pro ZŠ. "Záhady přírody"

cíle:

  1. Aktivujte kognitivní činnost dětí.
  2. Ukažte důležitost péče o životní prostředí.
  3. Rozšiřte své obzory a rozvíjejte kreativní schopnosti svých dětí.
  4. Podporujte soudržnost třídy.

Předběžná příprava:

  1. Příprava výkresů, design výstavy.
  2. Příprava podkladů pro soutěže
  3. Děti vymýšlejí názvy a hesla týmu a vybírají kapitány.
  4. Výběr hudebního doprovodu.

Materiály a vybavení:

  • magnetofon, karty s otázkami;
  • plakáty s obrázky zvířat;
  • hudební aukční kladivo;
  • předměty a obrázky s živou i neživou přírodou.

plakáty:

1. Logika přírody je nejpřístupnější a
nejužitečnější logika pro děti. (K.D. Ushinsky)

2. Každý je dobrý svým vlastním způsobem:
Muchomůrka a ježek, žába a ježek!
Není tu žádná květina, žádné zvíře, žádný keř,
Kdekoli najdeme krásu. (T.A. Pushkarev)

Průběh lekce

Pod obrovskou modrou střechou
Rudé slunce žije dál,
A v noci mezi hvězdnými mraky
Tančí se hvězdný tanec.

A les žije pod modrou oblohou,
A déšť, bouřky a květiny,
A jabloně v zelené zahradě,
Vaše rodina žije a vy.

Tento velký, obrovský dům
Podívejte se, kolik ptáků, květin a lidí existuje,
Všechno víme (v unisonu) - PŘÍRODA!

Přednášející 1. Ahoj hoši!

Přednášející 2. Ahoj! Dnes stojíte před úkolem ukázat, kdo z vás je hoden titulu obyvatel planety Země.

Přednášející 1. Ve skutečnosti bychom se dnes chtěli ujistit, že budoucnost naší planety je bezpečná.

Přednášející 2. Ten ohrožený druh nikdy nevyhyne.

Přednášející 1.Že ty stávající se nikdy nezmění v zaniklé.

Přednášející 1. Tohle se jednou stalo. Les, u kterého byl dětský tábor, byl napaden hordami housenek. Není to poprvé, co se děti do těchto míst dostaly, a nikdy předtím se nic podobného nestalo. Les nám umíral před očima. Nikdo nevěděl, jak mu pomoci. A co je nejdůležitější, nikdo nevěděl, proč se to stalo.

Děti byly velmi rozrušené. Kdyby jim ale řekli, že za smrt lesa mohou oni, byli by nejspíš překvapeni a možná i rozhořčeni.

A toto se stalo. Každý rok kluci trhali květiny. A kolem lesa a na lesních mýtinách. Vytrhali jak rozkvetlé květy, tak ty, které ještě měly poupata. Jedním slovem všechno. A květinové mouchy, tahini, žily na květinách a živily se nektarem. Když přišel čas, tahini snesla vejce. Z vajíček se vynořily larvy a právě tyto larvy zničily housenky, které škodily v lese.

Pak ale květiny zmizely a v blízkosti lesa nebyli žádní takhinové. A nebyl nikdo, kdo by housenky zničil. Housenky zaútočily na les a ten začal umírat. A to vše proto, že děti, aniž by to samy věděly, narušily rovnováhu v tomto koutě přírody a porušily zákony o životním prostředí.

Přednášející 2. Ekologie je věda o tom, jak spolu zvířata a rostliny, obecně všechny živé organismy, vycházejí, jak se přizpůsobují sobě navzájem a okolní přírodě.

Všichni – lidé, zvířata, ptáci, rostliny, mikroorganismy – žijeme na planetě Zemi. Tohle je náš společný domov. Všichni potřebujeme dýchat, jíst, pít, někde bydlet, vychovávat děti. Během mnoha tisíců a dokonce milionů let se všechny druhy zvířat a rostlin přizpůsobily sobě navzájem a přírodě kolem nich. A v přírodě byla nastolena rovnováha. Jako na váze, kdy obě misky mají stejnou váhu. Tato rovnováha je udržována tak dlouho, dokud nejsou porušovány zákony o životním prostředí. Například toto: vždy by mělo být více rostlin než zvířat, která se jimi živí. A býložravých zvířat by mělo být více než predátorů. Pak je dostatek potravy pro všechny a na Zemi jsou zachovány všechny druhy rostlin a živočichů. Pokud je jeden článek tohoto řetězce zničen, například rostliny jsou zničeny, celý řetězec se rozpadne. Rovnováha bude narušena. A dokonce by mohlo dojít k ekologické katastrofě.

Přednášející 1. Lidé to dlouho netušili. A bezohledně káceli lesy, odvodňovali bažiny a zorali stepi. Vůbec si nemysleli, že tím hrubě porušují přírodní zákony. Nedávno jsme si to uvědomili. A aby přírodu ještě zachovali a zároveň přežili (ostatně i člověk sám je součástí přírody), začali lidé velmi vážně studovat zákonitosti živé přírody. Tak vznikla ekologie. Mimochodem, toto slovo je složeno ze dvou řeckých slov: oikos - dům a logos - věda. To znamená, že můžeme říci, že ekologie je věda o našem společném domově a zákonech, podle kterých v něm musíme žít.

Přednášející 2. Skupina je rozdělena na dva týmy. A tak první úkol! Za každý úkol je uděleno 5 bodů. Body mohou být odečteny za nepřesnost, nedokončení úkolu atd. a být přidán za aktivitu.

I. Soutěž „Živá a neživá příroda“.

Každý tým obdrží sadu stejných předmětů a obrázků, které jsou rozloženy na dvou stolech. Děti potřebují oddělovat předměty živé a neživé přírody. Hodnotí se správnost odpovědi a rychlost.

Předměty a obrázky: písek, květina, voda, kámen, houby, zajíc, hlína, pták, strom, slunce atd.

  1. Divoká zvěř: květina, houby, zajíc, pták, strom.
  2. Neživá příroda: písek, voda, kámen, hlína, slunce.

II. Soutěž "Zvířata".

Z každého týmu žádám tři lidi na pódium. Karty jsou pro vás připraveny. Vybrat! Na kartě je napsáno jméno jednoho zvířete. Toto zvíře musí být zobrazeno. A týmy musí uhodnout jméno tohoto zvířete.

Karty: bobr, osel, žirafa, tygr, kůň, prase...

III. Soutěž "Erudovaný".

Týmy ukázaly své znalosti zvyků zvířat. Nyní otestujeme vaši erudici. Budu vám klást otázky a vaším úkolem je dávat správné odpovědi. Pokud je pro tým obtížné odpovědět, pomůže mu tým soupeře, který za to získává další body.

  1. Vyjmenuj 10 mazlíčků.
  2. Vyjmenuj 10 zvířat začínajících na písmeno A.
  3. Vyjmenuj 10 ptáků.
  4. Vyjmenuj 10 ryb.
  5. Vyjmenuj 10 kočičích jmen, která nejsou lidská.
  6. Vyjmenuj 10 divokých zvířat žijících v Rusku.

IV. Soutěž "Hádanky".

Této soutěže se účastní 2 lidé z každého týmu. Jak se vyhlašují hádanky: 1. účastník (z každého týmu) najde kartičku - odpověď a položí ji na stojan; 2. účastník píše odpovědi na tabuli.

Hádanky:

1. Viděl jsem: na kraji lesa
Houba roste, jsou na ní pihy.
Všechno je jakoby vybrané.
Tak tohle je... (Muchavka.)

2. Ach, zelený cop...
Ne holka, ale kráska.
Pouze se skrývá v podzemí
Tato červená dívka. (Mrkev.)

3. Dlouhý ocas a bílé boky
A praská, což znamená... (Straka.)

4. Žere jen trávu
Je kamarád s každým buzerantem,
Celá zelená jako okurka.
A jmenuje se... (Saranče.)

5. Je zubatý, šedý, vzteklý.
Nestojte mu v cestě!
Pronásledování zajíce.
kdo se jmenuje? (Vlk.)

6. Vše od květiny po květinu,
Udělá zásoby medu.
Její pracovní den je dlouhý.
kdo je ten pracovník? (Včela.)

7. Kdo spěchá, aby se k nám přidal v kulatém tanci?
Přímo na Silvestra?
Kdo je nadýchaný a pokrytý jehličím?
No jasně že je... (Vánoční strom.)

8. Kdo pomáhá přírodě,
Kdo se nemazlí paprsky,
Podívej se do okna?
Tohle je naše... (Slunce.)

9. Kdo je růžový a rudý?
Kdo má masitou stránku?
Kdo říká ten seňor?
No samozřejmě,... (Rajče.)

10. Všechno pod tím se zazelená,
Ví, jak zalévat trávu.
Pokud si nevezmete deštník,
A zmokne tě... (Déšť.)

11. Velmi milují slunce
Růžové oči.
Na mýtině ve volné přírodě -
Jako korálky v pohádce.
Podívejte se pod list, -
Držet krok... (Jahody.)

12. Zpěvák sedí u vody,
Opravdu se snaží.
Ze všech jejích snah
Ukazuje se Kva-kva. (Žába.)

13. Jako vyšívané krajkou
Zelená košile.
Tak jsem se toulal po louce
Bílý... (Heřmánek.)

V. Soutěž „Ekologická“.

Každý tým dostane kartičky s otázkami.

  1. Co lze udělat pro zastavení znečištění ovzduší?
  2. Kdybych byl prezidentem, jaké zákony bych přijal, abych zastavil pytláctví?
  3. Uveďte některá pravidla, která musí lidé dodržovat, aby se vyhnuli znečištění životního prostředí.
  4. Co děláte pro pomoc ohroženým zvířatům nebo co byste chtěli udělat, abyste jim pomohli?

VI. Soutěž "Asociace".

Výborně, odvádíte skvělou práci. Nyní řeknu slova a vy pojmenujete zvíře, se kterým je toto slovo spojeno. A co zajímavého o tomto zvířeti říci?

  1. Houba. (Liška.)
  2. Ulejvák. (Lenochod.)
  3. Minibus. (Gazela.)
  4. Peněžní jednotka Bulharska. (Lev.)
  5. Válečná loď. (Bitevní loď.)
  6. Automobil. (Jaguár.)
  7. Šachy. (Kůň, slon.)
  8. Počítačový manipulátor. (Myš.)
  9. Černý pasažér. (Zajíc.)
  10. Přechod pro chodce. (Zebra.)
  11. Řeka. (Tygr.)
  12. Ochranná známka. (Puma.)
  13. Obranná bariéra. (Ježek.)
  14. Hroty na šplhací tyče. (Kočky.)
  15. Zvířecí domov. (Norek.)
  16. Symbol Ruska. (Medvěd.)

VII. Soutěž "Hádej zvíře."

  1. Zvíře, které je jedním z největších býků na světě. Jeho výška dosahuje 2 metry, hmotnost dosahuje 1 tuny. Jeho mohutná postava mu nebrání v tom, aby byl rychlý a obratný ve svých pohybech. Tato zvířata žijí ve skupinách po 6-8 hlavách. (bizon)
  2. Tito malí obyvatelé lesů, stepí a pouští umí smrkat, kýchat, reptat, chrápat a drkotat zuby jako lidé. Kdo jsou oni? (Ježci.)
  3. Tento pták se vyskytuje v 18 druzích, včetně: Brownie, Black-breasted, Saxaul, Field, Desert a dokonce i Red-headed. Psali o ní Gorkij a Yesenin, Prishvin a Bianchi. Kdo je tento opeřený obyvatel měst a vesnic? (Vrabec.)
  4. Je jmenovkyní některých dívek. Často je zaměňován s jiným ptákem z čeledi, do které patří. Nedá se říct, že by měla krásný vzhled, ale proto si z toho nedělá žádné komplexy. Nachází se ve městě, v lese a v zeleninových zahradách. A všude se chová velmi sebevědomě. O jakém ptákovi mluvíme? (Kavka.).

VIII. Aukční soutěž na téma „Ptáci a zvířata“.

Moderátor nazývá první slovo, například „vlk“. Pak ukáže na člena týmu a řekne slovo, které začíná posledním písmenem předchozího - „Koza“. Další říká „antilopa“, pak „albatros“, „sova“ atd.

Po každém slovu moderátor udeří do hudebního kladiva a říká: „Raz, dva, tři“. Pokud po slově „tři“ nemůže žádný z účastníků nabídnout nové slovo, vyhrává poslední tým.

Kluci, dnes jsme se naučili hodně o přírodě. Dává nám vodu a vzduch, světlo a teplo, stejně jako jídlo. Mohou tedy lidé žít bez přírody a ničit ji? Samozřejmě že ne. Člověk sám je přece součástí přírody. To znamená, že abychom mohli žít, musíme se všichni o přírodu a její obyvatele starat a chránit je.

Poslechněme si báseň N. Zabolotského "Jeřáby".

Čtenář 1.

Odjezd z Afriky v dubnu
Ke břehům otcovy země,
Letěli v dlouhém trojúhelníku,
Topení v nebi, jeřábi.
Roztahování stříbrných křídel
Přes širokou nebeskou klenbu,
Vůdce vedl do údolí hojnosti
Jeho malí lidé.

Čtenář 2.

Ale když se mihlo pod křídly
Jezero, průhledné skrz naskrz,
Černá svítící hlaveň
Zvedlo se z křoví směrem k nám.
Paprsek ohně zasáhl ptačí srdce,
Rychlý plamen vzplanul a zhasl,
A kus úžasné velikosti
Spadlo to na nás shora.

Čtenář 3.

Dvě křídla jsou jako dva obrovské žaly,
Objal studenou vlnu
A ozvěnou žalostného vzlyku,
Jeřáby se vrhly do výšin.
Jen tam, kde se hvězdy pohybují,
Odčinit své vlastní zlo
Příroda se k nim opět vrátila
Co si s sebou vzala smrt:

Čtenář 4.

Hrdý duch, vysoká aspirace,
Neochvějná vůle bojovat -
Vše z předchozí generace
Mládí přechází na vás.
A vůdce v kovové košili
Klesat pomalu na dno,
A svítalo nad ním
Zlatá zářící skvrna.

Čtenář 5.

Někdy v rozpacích odvracíme zrak,
Vidět smutného psa bez domova,
Přesvědčujeme sami sebe, že za to nemůžeme,
Pokud u nás ve sklepě pláčou koťata.
Stačí vědět: všechna zvířata sní
O dobrém majiteli, o tvém rohu,
Sní o tom, že na tebe večer čekají u dveří,
Třete se o nohy své paní.
Venku na ně čeká zima a vánice,
A místo pro přítele se v domě vždycky najde.
Pokud se cítíte stísněně ve velkých bytech,
Budete krmit zvířata bez domova.

(G. Uljanová)

Shrnutí lekce.

Na konci lekce se kluci podělí o své dojmy. Moderátor jim pomáhá s otázkami:

  1. Kdo je podle vás dnes naším největším odborníkem?
  2. Co nového jste se z naší lekce naučili?
  3. Proč potřebujete vědět hodně o přírodě?
  4. Čí výkon se vám líbil nejvíc?

Bibliografie:

  1. Mimoškolní aktivity: 4. tř. /Aut.-stát O.E. Žirenko, L.N. Yarovaya. - M.: VAKO, 2007. 272 ​​​​s. (Mozaika dětské rekreace.)
  2. Mimoškolní aktivity: 6. tř. /Aut.-stát O.G. Černá. - M.: VAKO, 2008. 256 s. (Mozaika dětské rekreace.)
  3. Mimoškolní aktivity: 7. tř. /Aut.-stát L.L. Zagumenová. - M.: VAKO, 2008. 176 s. (Mozaika dětské rekreace.)
  4. Hodiny etické a estetické výchovy: ročníky 4-5. - M.: VAKO, 2007. 208 s. (Pedagogika. Psychologie. Management.)
  5. Školní klub: Scénáře akcí a prázdnin: ročníky 5.-6. - M.: VAKO, 2008. 288 s. (Mozaika dětské rekreace.)
→ Ekologie >" url="http://scenarii.ru/scenario/index1.php?raz=6&prazd=32&page=1">

26.07.2017 | Podíval se na scénář 1439 Člověk

Berendey.
Ach můj les, můj nádherný les,
Plno pohádek a zázraků!
Můj život plyne ve starostech a práci,
Doufám, že mě poznáváš.
Ochránce lesa, přítel zvířat,
Jsem král z pohádky...
Děti. Berendey.
Berendey.
Výborně přátelé!
Zvu všechny na návštěvu...

Scénář ekologické akce pro letní tábor „Méně přírody, více a více životního prostředí“

26.07.2017 | Podíval se na scénář 2344 osoba

Přednášející 1.
5. června je Světový den životního prostředí.
Každá květina a každé stéblo trávy,
Ptáci, kteří létají do modrého nebe
Veškerá příroda, která nás obklopuje,
Očekává se naše ochrana, příteli.
Na pozadí poplašné hudby zní zvuk poplašného zvonku.
Čtenář 1.
Co...

Scénář pro letní tábor. Den ekologie. Ekologický kaleidoskop (cestovní hra)

28.05.2013 | Podíval se na scénář 12847 Člověk

Příroda... Jak často toto slovo opakujeme! Již nějakou dobu se stal symbolem našeho boje o přežití, o blaho všeho života na planetě.

Komunikace s přírodou je nedílnou součástí duchovního života člověka. To se říká třeba o lese...

Scénáře pro letní tábor. Lesní škola (hra na hrdiny)

28.05.2013 | Podíval se na scénář 4326 Člověk

Během přípravného období na hru je vytvořeno „Ústředí školního personálu“. Patří sem starší kluci, „ředitel“ se svými „zástupci“ a „učitelé“. Vyvíjejí programy lekcí, sestavují rozvrh „lekcí“, vybavují pracoviště „školy“, ...

Ekologický úklid „Piknik na lesní mýtině“

28.05.2013 | Podíval se na scénář 4254 osoba

Host: Vážení! Všichni víme, že Země je naším společným domovem. Od narození jsme obklopeni přírodou – stromy, trávou, vzduchem a vodou. Žijeme v tomto světě a jaký je a čím se v budoucnu stane, záleží jen na nás. Příroda je velmi...

Ekologická pohádka "Čisté město"

27.07.2011 | Podíval se na scénář 4159 Člověk

Na březích velké Volhy
Město bylo postaveno velké.
Říkalo se tomu Astrachaň.
Vše na zelených plochách!
Ó, jaké potěšení!
Procházka nádhernými ulicemi,
Dýchejte čistý vzduch.
Říká se, že Astrachaň je čisté město!
Ale i tady je spousta odpadků...

„Tato křehká planeta“

19.06.2011 | Podíval se na scénář 5677 Člověk

Mluvíme o
Že celá Země je náš společný domov -
Náš dobrý domov, prostorný domov,
Všichni v něm žijeme od narození.
O tom také mluvíme
Že se musíme starat o svůj domov.
Dokažme, že to není marné
Země v nás doufá.
Moderátor 1. Náš...

Ekologická hra "Happy Anthill"

02.06.2010 | Podíval se na scénář 11863 osoba

Moderátor: Kluci, dnes budeme mít ekologickou a biologickou hru „Veselé mraveniště“ věnovanou Světovému dni životního prostředí. Řekněte mi, prosím, co je to ekologie? (Odpovědi dětí). Přesně tak, lidi, ekologie je věda o životním prostředí...

7

Scénář vzdělávacího a herního programu o ekologii

„Za přírodu jsou zodpovědní dospělí i děti“

Před začátkem akce VIDEO o přírodě (dle vlastního výběru) Hraje píseň „Chistye Prudy“. Dobré odpoledne, obyvatelé krásné modré planety! Dnes vás zveme na dovolenou - svátek naší Matky Země! A na tento svátek přišli všichni: děti i dospělí; jak hosté, tak účastníci! A my všechny rádi přivítáme na naší dovolené! Co je to za dovolenou? A proč je? Aby nám to všem bylo jasné, zvu vás na cestu po naší nádherné planetě! VIDEO o přírodě (dle vlastního výběru) Slide program „Zachraňte naši planetu!!!“ Dodatek 5. To vše je naše domovská planeta. Je na něm tolik krásných a úžasných věcí: nekonečné rozlohy, hory táhnoucí se k nebi a modromodrá moře... A obyvatel na něm je nespočet a každý z nich je malý zázrak! Na to ale lidé často zapomínají a pak se z komínů dýmá, ozývají se výstřely, umírají zvířata... Abychom lidem připomněli krásu naší Země, každoročně pořádáme tento nádherný svátek! Skluzavka Naše planeta je obrovská. A za život to člověk nemůže obejít všechno, od okraje k okraji. Pouze milováním své rodné přírody může člověk milovat celý svět. A nepochybuji o tom, že kluci, kteří se dnes zúčastní naší dovolené, znají a milují svou rodnou přírodu. Po každém řádku se posune „Příroda“. Příroda je dům, ve kterém žijeme, A lesy v něm šumí, řeky tečou a šplouchají Pod modrou oblohou, pod zlatým sluncem Chceme v tom domě žít navždy Příroda je dům vyzdobený prací, Víš ,odpověz ,odpověz na cenu takového domu?Co se stane,když bude střecha pod palbou,Co se stane,když v ní rozbijeme zdi?Příroda je dům,ve kterém den co den rostou květiny a chleba,děti se smějí všude kolem A tento dům a smích jsou jedno, jeden pro všechny, Na celém světě není žádný jiný domov.
Skluzavka
    Dnes si zahrajeme hru s názvem „Ekologický sortiment“. Musíme zjistit, jak dobře znáte svou původní povahu. Dnes více než kdy jindy potřebuje naši ochranu, péči a lásku. V naší hře vyhraje tým, který skutečně zná život zvířat, rostlin, ptáků, hmyzu, ví, jak se správně chovat v přírodě a je připraven ji chránit. Naše hra bude probíhat v šesti fázích. V první fázi bude každému týmu položeno 5 otázek. Které číslo otázky a ze kterého sektoru bude pocházet, bude záviset na tom, co týmy získají z našich tašek. Za každou správnou odpověď tým obdrží 30 cypřišů.
    Začínáme první fází naší hry.
Snímek „Prase v žitu“ Sektorový snímek

30 cypřišů

    OTÁZKY ZELEného SEKTORU

    POKRAČUJTE V PŘÍSLOVÍ. /Spousta lesa - nenič ho, žádný les - ………. (rostlina). JAK ZJISTIT, JAK JE STARÝ U PANĚLU SPAdaného STROMU? /Na srubu jsou dobře patrné letokruhy. Kolik prstenů tolik let/ CO JE TO TRÁVA, KTEROU VÍ I SLEPÍ? /Kopřiva/ JAKÉ STROMY JSOU V ZIMĚ ZELENÉ? /smrk, borovice, túje/ JMENUJTE STROM – SYMBOL NAŠÍ MATKY? /Bříza/ JAKÉ LÉČIVÉ BYLINKY LÉČÍ NAchlazení? /Podběl, jitrocel, oregano, máta atd./ NEJSLADŠÍ STROM? /Lípa/ CO JE BERRY ČERVENÁ, ČERNÁ, BÍLÁ? /Rybíz/ JMENUJTE JEDOVATÉ BOBULÍ, KTERÉ ROSTOU V LESE? /Vlčí lýko, havraní oko/ JAKÝ KVĚT ZAČÍNÁ LÉTO? /Zvonek/

    PROBLÉMY MODRÉHO SEKTORU

      PŘED JAKÝM POČASÍM PŘESTAŇUJÍ PTÁCI ZPÍVAT? /Před obdobím dešťů/ JE TUČŇÁK PTÁK NEBO ZVÍŘE? /Pták/ KTERÝ PTÁK HÁZÍ SVÉ VEJCE DO JINÝCH HNÍZD? /Kukačka/ ZIMUJÍ PTÁCI V NOČNÍCH KNIHÁCH? /Ne/ PROČ SE TAK ŘÍKAL BUFFIN? /Přicházejí s prvním sněhem/ KDE V ZIMĚ A NA PODZIM SPÍNÁ VRÁNY? /V zahradách, v hájích/ S PŘÍLETEM JAKÝCH PTÁKŮ POVAŽUJEME ZA ZAČÁTEK JARA? /Věže/ KTERÝ PTÁK V ZIMĚ láme kuřátka? /Křížka/ NEJVĚTŠÍ PTÁK NA SVĚTĚ? /Pštros/ KTERÝ PTÁK MŮŽE LETIT S Ocasem dopředu? /Kolibřík/

    OTÁZKY ČERVENÉHO SEKTORU

        KDO VÁM DVAKRÁT ZA ROK MĚNÍ KOŽÍŠEK? /Liška, veverka, zajíc/ O CO MELK KAŽDOU ZIMU ZTRATÍ? /rohy/ CO SE STANE SE VČELOU PO POHNUTÍ? /Zemře/ JAKÁ DRAVOTNÁ ŠELMA JDE NA MALINU? /Medvěd/ JAKÉ ZAJÍCI SE JMENUJÍ PÁDACI LISTU? /Kdo se narodí na podzim, při opadání listů/ JAKÁ ZVÍŘATA V ZIMĚ SPÍ? /Medvěd, ježek/ KDE JE PRO ZAJÍCE BĚHNĚJŠÍ BĚHAT, Z HORY NEBO NA HORU A PROČ? /Zajíc má krátké přední nohy a dlouhé zadní nohy, do kopce se snáze běhá, zajíc se kutálí z hory hlava nehlava/ KTERÉ ZVÍŘE MÁ NEJHLASITější HLAS? /Krokodýl/ NEJRYCHLEJŠÍ ŠELMA NA ZEMI? /Gepard/ NEJČISTŠÍ ZVÍŘE? /Jezevec/
  • OTÁZKY ŽLUTÉHO SEKTORU

      JAK SE DOZVĚDĚT O PŘICHÁZEJÍCÍM DEŠTI PŘI SLEDOVÁNÍ ANANTHILL? /Před deštěm se mravenci schovají do mraveniště a uzavřou všechny chodby/ KAM CHODÍ MOTÝLI NA PODZIM? /Většina umírá v mrazu. Někteří se schovávají ve spárách, pod kůrou a tam přezimují/ PROČ SE TAK ŘÍKÁ HMYZ? /Od slova „zářez“ - mají zářezy na břiše/ JAKÉ VÝHODY PŘINÁŠEJÍ ČERVI? /Uvolňují půdu/ KDO CHRÁNÍ KLOUZENÍ LESA PŘED ŠKODLIVÝMI MOUCHAMI? /Vážky/ NE PTÁK, ALE LÍTÁ, NE SLON, ALE S CHODU NIKDO NEKROČÍ, ALE SEDÍ NA NOS? /Létat/ KDO MÁ UŠI NA NOHÁCH? /Saranče/ CHLUPATÝ, ZELENÝ
SKRÝVÁ SE V LISTÍCH. AČKOLIV JE MNOHO NOH, STÁLE NELZE SPUSTIT. /Housenka/ 9. NE ŠELMA, NE PTÁK, PONOŽKA JAKO ZNÁ. LET – TICHO, SEDĚNÍ – TICHO. /Komár/ 10. DVA ROHY, NE BÝK, ŠEST NOHŮ BEZ KOPYTŮ. TAK TO LETÍ A VYTÍ SEDĚNÍ - KOPANÍ ZEMĚ. /Chyba/
  • PROBLÉMY ČERNÉHO SEKTORU

      POKUD JSTE KNIHU ČETLI NEBO SLEDOVALI FILM „PINOCOCIO DOBRODRUŽSTVÍ“, MĚLI BY STE SI PAMATOVAT JMÉNO PRODEJCE PIJEVIEK LÉKAŘSKÝCH? /Duremar/ KDO DAL BURATINOVI ZLATÝ KLÍČ? /Želví tortilla/ KTERÁ Z POSTAV V KNIZE „PINOCOCIO DOBRODRUŽSTVÍ“ MĚLA STŘÍBRNÉ HODINKY? /Pudl Artemon/ KE KMENU STROMU BYL PŘILEPENÝ KARABASS-BARABASSOVA Vous? /italská borovice/ TRÁVA Z 99 NEMOC? /třezalka/ KDO MŮŽE PÍT NOHAM? /Žába/ CO DĚLÁ KOBYL KRISTUS? /Noha na křídle/ JAKÝ STROM NA JAŘE ZAPÍNÁ VRÁCEK VODOU? /Bříza/ JAKÉ PTÁCI MAJÍ KUŘATA TŘIKRÁT V LÉTĚ? /Vrabci, strnadi/ BAREVNÉ HOUBY? /Russula/
    Skončila 1. etapa ekologického turnaje. Než přejdeme k fázi 2 našeho turnaje. Chci vám připomenout, že náš turnaj je věnován aktuálnímu tématu, které odpovídá duchu doby: „Starejte se o svou planetu!“ Básník Nikolaj Rylenkov ve své básni tvrdí, že veškeré bohatství přírody patří lidem, a tedy i vám, dětem.
    Všechno bohatství ruské krajiny
Bylo nám dáno plné vlastnictví: Stříbrná příze zimy, zelená krajka jara. Letní odpoledne v přikrývce tepla, večer při pohledu do potoka. Vzorované barevné louky, Teplý vosk žloutnoucích polí, Malované listy padajícího listí Nad bezednou modří jezer - To vše je vaše a vaše srdce je šťastné, že se celý svět zamiluje do vašeho rodného prostoru.
    Začínáme 2. fázi našeho turnaje.
Snímek „Květinový turnaj“
    - Chci vám připomenout slova velkého vypravěče H. H. Andersena: "K životu potřebujete slunce, svobodu a malou květinu." 2. etapu turnaje zasvětíme květinám. /45 cypřišů/
Snímky pro všech 9 otázek 1. Jsem básník, jmenuji se Tsvetik,
Zdravím vás všechny ode mě. - Z jakého díla jsou tyto básně? ( N.N.Nosov „Dobrodružství Dunna a jeho přátel“).2. „Existuje takové pevné pravidlo. Ráno vstát, umýt si obličej, dát se do pořádku a hned dát do pořádku planetu. Baobaby je nutné každý den odplevelovat, jakmile je lze rozeznat od růžových keřů: jejich mladé výhonky jsou téměř totožné. Je to nudná práce, ale vůbec ne těžká.“ - Z jaké práce jsou tato slova? ( A. Saint-Exupery „Malý princ“)3. Pokračujte v básni: Moje zvony,
Stepní květiny! ("Proč se na mě díváte, tmavě modří?" A. Tolstoj) 4. Tyto jednoduché květiny vypadají jako malé sluníčko se zlatými paprsky. Jejich zralá semena se shromažďují v lehké nadýchané kouli. Pokud fouknete na míč, lehká semínka budou létat ve vzduchu. - O jaké květině mluvíme? (Pampeliška ) 5. Básníci všech staletí o ní zpívají,
Na světě není nic něžnějšího a krásnějšího,
Než tento svitek šarlatových plátků,
Otevřeno voňavým pohárem - O jaké květině mluvíme? (O růži ) 6. Kdo napsal pohádku „Kamenný květ“? (P.P.Bazhov ) 7. Jaká pohádková postava se narodila v květu? (Paleček ) 8. Jakou neobvyklou květinu popsal S.T. Aksakov? (Šarlatový květ ) 9. Kterou květinu považují policisté po celém světě za nepřítele? (Mák )
- Fáze 3 se jmenuje náš turnaj „PODEJTE SE, ŽE TO NEDÁTE“ /100, 90, 80 cypřišů/- Vaším úkolem je vymyslet znak a nakreslit ho - Začněme Fáze 4 náš turnaj. „Potíže ze sudu“- Různá zvířata a ptáci nám vlezli do sudu a nejsou úplně vidět. Vaším úkolem je uhodnout, kdo to je. /20 cypřišů/
Sklíčka /9 ks/Slide spořič obrazovky- Člověk žije na Zemi. On je malý, Země je obrovská. Člověk miluje svou Zemi, protože nemůže žít bez vůně listí, bez zvonivé písně, bez potoka, bez modré chlupaté hlavy chrpy na poli Naše vlast nás obklopila
Svou úžasnou krásou,
Naše vlast nám dala
Vzduch je step a les,
Břeh je strmý s rychlou řekou,
Modrá obloha nahoře - Příroda naší vlasti je bohatá a rozmanitá. Na souši, ve vzduchu, ve vodě i pod vodou – život je všude v plném proudu. Tento život je plný tajemství, hádanek, zázraků. Kolik zajímavých věcí lze vidět v lese, na poli, na jezeře a dokonce i v blízkosti našeho domu, když se na všechno dobře podíváte. Příroda je dobrá ve všech ročních obdobích! Naše malá planeta Země je k nám laskavá. Odpovíme jí vřelostí pro teplo, láskou pro lásku! - Spisovatelé, básníci, umělci, hudebníci se ve své kreativitě často obracejí k přírodě. Nacházejí v ní soulad se svými myšlenkami, náladou a čerpají z ní inspiraci.- Zveme vás ke sledování „Rain Dance“ a poslechněte si, jak se hudba a příroda prolínají. VIDEO „Tanec deště“ Posuvník „Tvoř slova“ Příloha 1,2,3. Fáze 5 náš turnaj se jmenuje „MAKE WORDS“ Skluzavka Slova pro příkazy 1 příkaz 2 příkaz 3 příkaz ROSALIPAAISTTIGER /25 cypřišů každé slovo + pro rychlost 50, 45, 40/
Slide spořič obrazovky
Fáze 6 se jmenuje náš turnaj "Znalci přírody" /50 cypřišů/- Abyste milovali přírodu, musíte ji znát. Skluzavka 1. Ve starověké Rusi se toto zvíře nazývalo veksha. Je půvabný a hezký. Jeho mláďata se rodí nahá, ale pak nosí červené nadýchané oblečky. Zvíře je velmi důvěřivé. ( Veverka)Skluzavka 2. Tento hmyz uchovává úžasné tajemství: sedí na stéblo trávy v moskevské oblasti a v Japonsku cítí i menší zemětřesení. ( Saranče)Skluzavka 3. Tito ptáci jsou milováni pro svou veselou povahu. Jsou to výborní onomatopoisté a často zpívají jako pěnkava, drozd, kvákají jako žába a štěkají jako pes. Mají spoustu výhod. Na jaře chodí po polích a sbírají larvy a hmyz, který přezimoval v zemi. V létě požírají velké množství housenek a listnatých brouků. ( Špaček)Skluzavka 4. V Rusku se této chybě dlouho říkalo „slunce“. Je červený a kulatý, velmi dobromyslný a neškodný - kromě mšic není nikomu nebezpečný. Na ohybech jeho nohou se objevuje tekutina podobná mléku, což lidi přimělo pojmenovat tohoto brouka. ( Slunéčko sedmitečné)Skluzavka 5. Doba květu tohoto keře je duben, květen. Plody dozrávají v srpnu. Jsou oválné, šťavnaté, jasně červené a sedí přímo na kmeni a větvích. Název tohoto keře zmiňuje známého dravého živočicha. ( Wolfberry)Skluzavka 6. Koho nepřekvapuje jejich pracovitost a trpělivost? Každý rok si mohou z domova přivézt kilogram všemožné kořisti, asi 100 000 kusů hmyzu. To je důvod, proč jsou užitečné pro lesnictví. Ale jako pastevci chovají hodně mšic - to je jejich škodlivost, která je však v porovnání s užitkem velmi malá. ( Mravenci)
- Příroda naší vlasti je bohatá a rozmanitá. Na souši, ve vzduchu, ve vodě i pod vodou – život je všude v plném proudu. Kolik zajímavých věcí lze vidět v lese, na poli, na řece a dokonce i v blízkosti našeho domu, když se na všechno dobře podíváte. Příroda je dobrá ve všech ročních obdobích!

Naše poslední fáze "KAPITÁNSKÁ SOUTĚŽ" /100 cypřišů/ Vyberte si kartu, která může mít jméno zvířete, ptáka, hmyzu atd. Musíte ji svému týmu ukázat beze slov, bez zvuků, pouze s gesty, mimikou a pohyby těla, a oni musí hádat.
aplikace 4 . Zajíc, žába, jelen, nosorožec, páv
SITUACE PRO KAPITÁNY / 10 cypřišů za každou dobrou radu /
K narozeninám Katya dostala štěně. Konečně se jí splnil sen. Tak dlouho žádala rodiče, aby jí koupili štěně. A teď má nového přítele. Káťa si s ním každou minutu hrála, krmila ho, chodila s ním. A pak jí dali mluvící panenku. Káťa na štěně myslela stále méně, a když onemocnělo, řekla matce: "Nemocný pes nemá v domě místo, nechte ho bydlet na ulici."
Seryozha řekl, že když se s tátou procházeli lesem, rozdělali oheň a upekli brambory. Potom tatínek zapálil oheň z potoka, aby nebyl oheň, a zakopal plechovky a pytle. Jak přesvědčit otce Seryozhy, že v lese je zakázáno rozdělávat oheň a že je lepší vzít s sebou odpadky a hodit je na speciálně určené místo.
Telegram: „Jsme první zelení a za to nás zlomili. Každý, kdo se o les nestará, ho porušuje. Dokonce se bojíme, že v lese vykvete jako první. Co je dobré? Stejně to rozbijí. Pomozte nám. Opravdu to bolí, když se zlomíte. Velmi! Vaši zelení přátelé: Vrba, Ptačí třešeň, Lesní šeřík.“ Jaké odpovědi pošlete na tento telegram? Jakou pomoc můžete poskytnout?
Skluzavka
- Náš turnaj skončil. Sčítací komise spočítá výsledky.
Chci se znovu vrátit k tématu našeho pořadu a ještě jednou oslovit vás a všechny obyvatele naší planety slovy: „Chraňte přírodu“.

    Naše malá planeta Země je k nám laskavá. Odpovíme jí vřelostí pro teplo, láskou pro lásku. Ale ne všichni bohužel opravdu milujeme a vážíme si přírodních pokladů - lesů, polí, řek, darů přírody a živých obyvatel.
    Slyším v poledne mezi borovicemi?
Zurčení potoků mezi oblázky a brodem. -Ach, lidi, myslím, všichni máme jednu matku jménem Příroda! Má pro nás dost laskavosti, A my žijeme a navždy vtiskujeme její krásné rysy do našich duší - pole, louky, moře a řeky. Ale kdyby... V naší kruté době je však každému jasné, co to „kdyby“ znamená? Ach, člověče! Matka příroda před tvýma očima neskryje ani řeky, ani moře, ani orosené trávy, ani modrá jezera... Oceň její důvěru, Přírodo Neklamte ho! Vstupte do temného lesa jako do chrámu, pod mramorové oblouky!
    Příroda je naše bohatství. Uchovat toto bohatství pro budoucí generace je naším úkolem a povinností. Ty, příteli, nezklam nás!
Slibte, že budete pravdiví a laskaví! Neubližuj ptákovi ani cvrčkovi, nekupuj motýlovi síť. Milujte květiny, lesy, otevřené prostory polí - Vše, co se nazývá vaše vlast! Ocenění vítězů soutěže EMBLÉM.Vyhlášení výsledků a ocenění družstev diplomy.
    Naše akce je u konce. Doufám, že jsme vás dnes mohli přesvědčit, že přírodu, planetu Zemi je třeba neustále chránit a zachovávat. Živý svět kolem nás je úžasně velký a rozmanitý a my o něm víme velmi málo. Přečtěte si další knihy o přírodě, např. „Lesní noviny“ od V. Biankiho, „Ptáci na drátech“ od V. Peskova, knihy od K. Paustovského, M. Prishvina a mnoho dalších.
Na závěr bude promítnut krátký film o přírodě. (10-15 min) a distribuce brožurek.
Seznam použité literatury: Bakulina G.V. Tato země je vaše a moje. Ekologická hra. Čtěte, učte se, hrajte. 2003. č. 11. Bukanová M.S. Living Planet: Scénář pro událost věnovanou environmentálním problémům. – 2004. - č. 8. Gudimov V. Školní prázdniny věnované Dni Země. Vzdělávání školáků. 2001. č. 1.Danilová M.Z. Zábavná ekologie. Vzdělávání školáka. 2005. č. 5 Zheltova E.E., Moiseeva S.V. „Země je planeta budoucnosti“ Školní prázdniny. Biologie ve škole. 2003. č. 5 Ekologické scénáře. Učitelská rada. 2000. č. 6; 2001. č. 6; 2003. č. 6; 2004. č. 11.
Videomateriál použitý v programu: filmy poskytnuté státní televizní a rozhlasovou společností „Yugoria“, Chanty-Mansijsk. Filmy z mezinárodní akce „Save and Preserve“. 218-563-937 Sedov Roman Gennadievich– pedagog-organizátor, vedoucí ateliéru extravagantních divadelních inscenací “ STEP“, vítěz městské soutěže odborných dovedností „Učitel roku 2010“ v kategorii „Dávám své srdce dětem“ město Nižněvartovsk

SCÉNÁŘ PROGRAMU DIVADELNÍ HRY

"EKOLOGICKÁ POMOC V NOUZI"

Vychází Máša a drží kus papíru

Masha: Ahoj lidi!
Dnes se mi zdál neobvyklý sen:
Jako by mi do okna vletěl mrak
A vypadl z něj list papíru na parapet.
Bylo na něm napsáno,
Jaké je tajemství zdraví.
Právě jsem začal číst...
Přišly husy-labutě,
Vytrhli mi tento kus papíru a odletěli pryč,
A zbyl mi jen jeden útržek.
Probudil jsem se a viděl:
Tenhle šrot mám v rukou.
Je napsáno: „Tajemství zdraví je jednoduché“ a to je vše,
A tyhle husy-labutě letěly z pohádky,
A žijí s Baba Yaga.
Musím hned
Vydejte se hledat chatrč Baba Yaga
Chcete-li sebrat kus papíru,
Které tito ptáci odnesli.

Máša odchází. Objeví se Leshy a zazpívá píseň na melodii „Psi mohou kousnout“. Vychází Máša.

Máša: Zdá se, že tady je les, ve kterém žije Baba Yaga.
Dobrý den, drahá Babo Yaga!

Leshy: Jaký jsem pro tebe Baba Yaga?!

Masha: Promiň, kdo jsi?
A kde je Baba Yaga?

Leshy: Můj přítel Babusya-Yagusya je nyní nepřítomen,
V kosmetickém salonu se předělává.
Kdo jsi, co jsi chtěl?
Masha: Já jsem Masha.
Husy-labutě vzaly tajemství zdraví,
Pravděpodobně to dali Baba Yaga.

Goblin: Husy přinesly kus papíru.
Opravdu neumím číst,
Ano, je škoda tě nechat jít,
Jsi tak chutný, pěkný a čistý.

Masha: Myju si obličej, čistím si zuby, myju si ruce mýdlem,
Jinak nebudete moci uniknout bakteriím.

Leshy: Kdo jsou?
A mohou mě porazit?

Masha: Mohou zničit každého,
Kdo má špinavé ruce, uši, nehty, oblečení!

Goblin se prohlíží a pláče

Máša: Neplač, pomůžu ti.
Vše začíná osobní hygienou.
Tady, drž tento hřeben.

Leshy: Já vím, Yaga měla jeden takový,
Vyhoďte to a les zhoustne.

Máša: Ne. Jen když si myješ vlasy,
Vlasy jemně rozčešte.
Dám ti i zrcadlo.

Leshy: Já to vím! Hoď zrcadlo -
A objeví se stříbrné jezero.

Máša: Ne, tohle je jiné zrcadlo.
Když se na to podíváš,
Pak můžete okamžitě vidět, zda jste čistí,
A taky ti dám mýdlo.

Leshy: Co se stane, když se vzdáte mýdla?

Máša: Proč vyhazovat mýdlo?
Potřebují prát a prát.

/ Hra "Wash" /

/ ukazuje papír /

Máša: Ale tady jsou všechny pokyny!

/ Leshy chce vzít list, ale Masha mu to nedovolí /

Máša: Pouze výměnou za náš papír!
Leshy: Ty odejdeš a já se budu nudit.

Máša: A uděláš něco užitečného.

Leshy: Co ještě?

Máša: Vezměte si od Baba Yaga ekologicky šetrný transport – koště.
Můžete se tak stát ekologem.
Vyčistěte řeku
Koneckonců, řeky jsou tepnami země.
Řeky se ucpaly a země se zhoršila.

Leshy: Oh, jak zajímavé! Souhlasit.
/ předává papír s nápisem „hygiena“ /
Dejte mi svůj návod - tady je papír.
Ale úplně jsem zapomněl!
Utrhl jsem kousek, abych dal dárek princezně Nesmeyaně.
Udělal jsem z ní legrační rybu
Ale nikdy se nesmála.

Máša: Rychle nás k ní doveď!

Leshy: Dobře, jdeme!
Leshy a Masha odcházejí

Objeví se princezna Nesmeyana a zpívá píseň na melodii „Pink Elephant“

Od dětství mi říkali Nesmeyannaya,
Dokonce se bojím usmát.
Znuděný, ponurý, vždy smutný,
Nikde se nesměju, nikdy.
Někdo mi řekl: nebuď smutný
Smějte se a zpívejte, tancujte a žertujte.
Někdo mě chtěl rozesmát
Ale slzy roním dál.
Vchází Máša

Máša: Proč je tu tak vlhko?

Princezna Nesmeyana: To proto, že neustále pláču!

Máša: Ale je to zdraví škodlivé!
Dobrá nálada léčí mnoho nemocí.

Princezna Nesmeyana: Nikdo mě nemůže vyléčit!
Nikdo mě nerozesměje!

Máša: A když se mi to podaří,
Dáte své ryby pryč?

Princezna Nesmeyana: Dobře, pořád ji nemám kam pustit ven,
Voda je všude špinavá, proto pláču.

Masha: Vím, jak ti pomoci!
Potřebujeme pramen vyčistit a prohloubit.
Koneckonců, mnoho nemocí je způsobeno špinavou vodou.
Mezitím
ryby ze špinavého rybníka
Je třeba přesunout do čistého.
Kluci a já vám pomůžeme.

Hra "Chyťte ryby"

princezna Nesmeyana: Děkuji, Masho!
Vezmi mou rybu
/ na kusu papíru, ze kterého je ryba vyrobena, je napsáno „čistý vzduch a voda“ /

Máša: Ale znovu, to není všechno!

princezna Nesmeyana: Úplně jsem zapomněla
Ten Koschey Nesmrtelný utrhl kus
A skrýval to v sobě.

Máša: Pojďme hledat Koshchei.

Odcházejí
Koschey vychází. Zpívá píseň na melodii „Songs about a Giraffe“

Cesta lidí životem je pomíjivá,
Jsem jediný takový na celém světě.
Jsem nezranitelný, nesmrtelný, věčný,
Protože znám tajemství.
Do jaké míry, do jaké míry
Miluju tajemství
nechci. Aby lidé žili
Aniž bych onemocněl.
Je nemožné mě oklamat
Nakonec jsem to tajemství bezpečně schoval.
Vychází Máša

Masha: Ahoj, Koscheyushka!

Koschey: Jaký jsem pro tebe Koscheyushka?
Jsem nový ruský Koschan!
A ty jsi v prdeli, že mě rušíš / chytáš se za zuby /
Ach ach ach!

Masha: Co se stalo?

Koschey: Bolí mě zuby! A čistil a žvýkal žvýkačku

Máša: Také je potřeba žvýkat žvýkačku s mírou
Ale můžete jíst lépe.
A pak už zbývají jen kosti. / doteky /
Tenký, malý!
Určitě potřebuješ vitamíny,
Jezte tedy více ovoce a zeleniny.

Koschey: Koupím všechno! / telefonovat /
Vytáhnout
Jak to, že se tam nemůžete dostat?
Jaké další smetiště?
Co takhle objížďka? Propadla se rokle?
A vrtulníkem? Kvůli prachu nic nevidíte?
Všechno! Tohle je konec!

Masha: To vše lze napravit, než bude příliš pozdě.
V blízkosti rokle by měly být vysazeny stromy a keře,
Budou stabilizovat půdu a čistit vzduch.

Koschey: Díky za radu, ale co máme dělat se skládkou?

Máša: A za své peníze postav továrnu na ničení odpadu.
Mám instrukce výměnou za tvé tajemství.

Koschey: Jaké jsou problémy? Pojďme se změnit! / chytne spodní část zad /
Oh, něco mě dostalo.

Máša: Je to všechno proto, že ráno necvičíš.

Koschey: Ano, ani nevím, jak dělat vaše cvičení.

Máša: A my tě to naučíme.
Hudební hra "Nabíjení"
Koschey: Nic ti nedám!
Můžete věřit Koschanovi?
Pojď, vypadni odsud, dokud jsem v pořádku!
Máša: Budeme muset dát poslední argument.
Jak se na to díváš? / ukazuje vejce /
V tomto vejci je jehla na konci jehly

Koschey: Dost, dost, mlčte, uslyší.
Ano, dělal jsem si srandu, ty neumíš ani vtipkovat?!
/ předá papír s nápisem „vitamíny“ a odejde /

Masha: Teď si můžu přečíst recept na zdraví,
Všechny kusy jsou na svém místě.
„Tajemství zdraví je jednoduché: hygiena, čistý vzduch a voda, cvičení, vitamíny“
Objeví se všichni hrdinové
Princezna Nesmeyana: Děkuji, Masho a kluci!
Naučil jsi mě, jak se starat o pružiny,
Nyní je voda čistá
A všem rybám se tam žije dobře.

Koschey: A vytvořil jsem „Ekologickou nouzovou pomoc“:
Sázím stromy a likviduji odpad.

Masha: Je velmi důležité, aby naše planeta byla čistá,
Vždyť na tom závisí naše zdraví.
Postarejte se o planetu a buďte zdraví!
Všichni zpívají píseň na melodii „Chunga-Changa“
Je to zázrak – existuje lék na zdraví,
Vše spočítáte na prstech:
Hygiena - tak to bude
Nálada je teď stejná jako u nás!
To jsou dva a tři se nabíjejí.
Aby bylo vše v pořádku
Je potřeba sportovat a otužovat se.
A čtyři jsou vitamíny,
Není důvod k nemoci
Jen se musíte opravdu hodně snažit.
Můžeme hromadit zdraví,
Abychom mohli žít radostněji,
Aby nám to bylo jedno
Dejte planetě modrou.
Aby se řeky nestaly mělkými,
Nechte prameny hlasitě zpívat,
Abychom všechna zvířátka s láskou zahřívali.
Aby byly děti zdravé
Na nejšťastnější planetě,
Přejeme všem pevné zdraví!
Zdraví všem!

Nadpis 1 Nadpis 215

Ekologický soutěžní herní program
„Tomu všemu se říká příroda“ pro studenty (57 tříd)
Program se nese pod heslem:
"Chceme chránit celou přírodu před lidmi"
cíle:
Pěstování pozorného, ​​starostlivého přístupu k přírodě, Zemi, citům
zodpovědnost za to.
Rozvoj pozorování a duševní aktivity žáků.
Pěstování kreativního přístupu k řešení problémů životního prostředí.
Formování odpovědnosti za své činy a činy.
Rozvoj řeči a estetického vkusu.
Plánované výsledky:
Vzbudit kognitivní zájem o studium rysů přírody jejich rodné země.
Položte základy environmentálního chování.
Místo konání: chemická místnost
Čas: 1 hodina
Zařízení:
Ilustrace zobrazující léčivé rostliny, zvířata, ptáky;
zvukový záznam „Sounds of Nature“;
fragmenty písní z kreslených filmů o zvířatech a ptácích;
prezentace na téma „Zákazové značky“;
karty se zákazovými značkami;
přikázání mladého ekologa;
barevné tužky, fixy, papír;
barevné ubrousky, nůžky, lepidlo.
Výzdoba:
Sál je vyzdoben plakáty a výroky.
Výstava knih o ekologii.
Červená kniha.
Průběh programu
Úvod:
(zní hudba „Sounds of Nature“)
1.
2.
3.
4.
5.
1.
2.
1.
2.
3.




Čtenář:
Ty, člověče, milující přírodu,
Přinejmenším ji někdy litujte;
Na výletech za zábavou
Nešlapejte jeho pole;
V nádražním ruchu století
Pospěšte si to vyhodnotit:
Ona je tvůj dlouhý čas
Dobrý doktor,
Je spojencem duše.
Nepalte to neuváženě.
A nevyčerpej to až na dno,
A pamatujte na jednoduchou pravdu:
Je nás mnoho, ale ona je sama.
V. Shefner
Pamatujte na přikázání mladého ekologa:
nejen se dívat, ale pozorovat,
nedělej hluk, ale poslouchej a rozuměj,
neurážejte, nezasahujte, ale pomáhejte našim menším bratrům - hmyzu, ptákům,
zvířat.
Kdo tato přikázání splní, stane se mladým ekologem, tedy ochráncem přírody.
Vedoucí:
Dobré odpoledne, děvčata a chlapci! Dobré odpoledne, drazí dospělí! rád tě vidím
vítejte v soutěžním herním programu „Tomuhle všemu se říká příroda“.
Všichni jsme obyvatelé Země. Vstoupili jsme do 21. století s mnoha úspěchy v této oblasti
technologie vědy, umění, vzdělávání. Ale spolu s úspěchy lidstva
Objevily se i velké problémy. Mezi nejpalčivější problémy patří
ekologie.
Aby lidé zachovali přírodu a zároveň přežili sami sebe, začali velmi vážně studovat
zákony živé přírody. Tak vznikla věda EKOLOGIE. Toto slovo se skládá ze dvou
Řecká slova: "oikos" "dům" a "logos" "věda". Můžeme tedy říci, že ekologie
je věda o našem společném domově a zákonech, podle kterých v něm musíme žít.
Všichni vděčíme za své životy naší planetě - krásné Zemi, sténající bolestí,
volání o pomoc. Dnes by měl každý člověk vědět, za co vděčíme rostlinám a
zvířata a jak zachovat veškerý život na Zemi.
Doufám, že nám v tom pomůže soutěžní herní program „Tomuhle všemu se říká příroda“.
znovu myslíte na náš společný domov a na to, že tento domov je třeba milovat a chránit.
Na začátek našeho programu bych rád představil naše vážené
porota. (Prezentace poroty). Naše porota bude hodnotit pětibodovým systémem.
Čekají nás soutěže a zábava pro týmy. Takže, začněme!
Ty a já budeme hrát ve dvou týmech: Grasshoppers a Cornflowers.

Žádám týmy, aby se představily.
Prezentace týmu.
Týmy zaujímají svá místa u stolu.
Vedoucí:
Náš program bude probíhat napříč stanicemi. Budeš znát cestu, jestli je správná
dokončit úkol.
Týmy dostávají obálky s úkoly.
Vedoucí:
Rozdělte slova do dvou sloupců podle zásady „živá, neživá příroda“:
slunce, chlapec, bobule, obloha, voda, kameny, houba, ryba, zajíc, déšť, půda, strom.
Soutěž hodnotí porota.
Stanoviště 1 „Přírodní lékárnička“
Vedoucí:
Buďte opatrní, nyní dostanete hádanky. Týmy budou reagovat podle
fronty. Pokud tým nedokáže odpovědět správně, může odpovědět další
tým.
Oh, nedotýkej se mě, spálím tě i bez ohně. (Kopřiva)
Zlatá střední cesta a paprsky jdou kolem.
To by mohl být obrázek -
Slunce na modré obloze? (heřmánek)
Všichni oblečení v bílých šatech,
V náušnicích v krajkovém listí,
Vítá horké léto
Je na kraji lesa. (bříza)
Kdo se dotkne, přilne k němu,
Atraktivní a pichlavé, jehličí trčí všude kolem (lopuch nebo lopuch)
Cítíme svěžest lesa
Přináší koncem jara
Květina je voňavá, jemná,
1.
2.
3.
4.
5.
Ze sněhově bílého štětce. (konvalinka)
6.
Tenký stonek u cesty,
Na konci jeho náušnice.
Na zemi jsou listy - malá pytlovina.
Je pro nás jako dobrý přítel

Ošetřuje rány nohou a rukou. (jitrocel)
7.
Roste zelený keř
Andělské květiny,
Ďáblovy drápy -
Pokud se ho dotknete, kousne. (šípek)
8.
Takový fashionista
Země ještě neviděla
V létě to má moc rád
Předveďte se v péřovém klobouku. (pampeliška)
Po hádankách dostanou týmy hlavolam o léčivých rostlinách.
Musíte dokončit hádanku a přečíst si o léčivých vlastnostech rostlin. (Příloha č. 5)
Soutěž pro fanoušky „Léčivá rostlina“ č. 2
Zatímco členové týmu skládají puzzle, fanoušci každého týmu dostanou otázku
jaké léčivé rostliny znáš? Který tým fanoušků bude nejvíce jmenovat?

Stanice 3. „Hádanky ze Země“
Vedoucí:
Buďte opatrní, nyní dostanete zajímavé hádanky. Tým odpovídá
kdo jako první zvedne znak „Odpovědět“. Pokud příkaz nedává správnou odpověď,
může odpovědět následující příkaz.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Je velmi odolný a odolný, spolehlivý přítel pro stavitele.
Domy, schody, podstavce budou krásné a nápadné. (Žula.)
Pokud nějakého na silnici potkáte, zaseknou se vám nohy.
A na výrobu misky nebo vázy ji budete potřebovat hned. (Jíl.)
Máma má vynikajícího pomocníka v kuchyni,
Kvete jako modrý květ ze sirky. (Zemní plyn.)
Děti ho opravdu potřebují, je na cestách ve dvoře,
Je na staveništi, na pláži a dokonce je roztavený ve skle. (Písek.)
Bez toho auto neujede ani kilometr,
Letadla a vrtulníky nevzlétnou,
Raketa se nezvedne. Hádejte, co to je? (Olej.)
V bažině rostly rostliny... A teď je to palivo a hnojivo. (Rašelina.)
Vařilo se dlouhou dobu ve vysoké peci,
Aby nám později mohli vyrobit nůžky a klíče. (Železná Ruda.)

8.
No tak, rychle si sundej klobouk!
Jsem dcera vesmírného otce.
A všudypřítomné a světlo,
Jsem led, jsem pot, jsem mraky.
Jsem mráz, čaj, vývar, mlha,
Řeka, potok a oceán.
Když se rozzlobím, vřít;
A já mrznu z mrazu. (Voda)
Porota soutěž vyhodnotí a udělí známky.
Stanice Ecosigns
Vedoucí:

deska).
Vedoucí:

komentáře.

Host: Stanice 4 „Dešifrovat kryptogram“
Každý tým obdrží šifrování. Musí být dešifrován, k tomu musíte hádat
čtyři klíčová slova. Každé písmeno v těchto klíčových slovech vás přibližuje ke konečnému výsledku.
fráze, která byla zašifrována.
12, 3, 2, 3, 11, 15, 9, 3, 1 – 10, 5, 6, 3, 12, 8, 11, 5, 13, 1, 13, 14, 8.
Klíčová slova:
1, 2, 3, 4, 5 – třetí den v týdnu. (Středa.)
6, 7, 8, 9, 5 – instituce, kde studenti získávají znalosti. (Škola.)
10, 8, 11, 15 – lidské dolní končetiny. (Nohy.)
12, 8, 13, 14, 5 – vrchní listová část brambor, mrkev, řepa. (Botva.)
Odpověď: Starejte se o les – naše bohatství.
Porota soutěž vyhodnotí, přidělí známky a sečte předběžné výsledky.
Porota soutěž vyhodnotí, přidělí známky a rozdá žetony.
Stanice 5 "Stížnost"
Moderátor nabízí vytažení jedné z karet s textem „stížnosti“ zvířete a
určit, o kom mluvíme a jaké výhody to přináší.

Stížnost č. 1.
Sama vím, že nejsem žádná kráska. Když se objevím, mnozí se zaleknou, nebo dokonce hodí kamenem
hozený nebo kopnutý. Proč? Přišli s tím, že jsem si způsobil bradavice na rukou.
Jaký nesmysl. Ne každý může být krásný!
A lidé ze mě mají velký prospěch.
Odpovědět:
Ropucha. Jedna ropucha zachrání celou zahradu před housenkami a červy. Pokud jsou v domě zamoření
švábi, přineste ropuchu a zmizí.
Stížnost č. 2
Na zeměkouli snad neexistuje žádný tvor, o kterém by se vyprávělo tolik legend.
a bajky jako o nás. Nelíbí se mi, že milujeme tmu, že obyčejní ptáci a zvířata ne
podobný. Ale jsme přátelé lidí, ne nepřátelé. Co děláme? Ostatně takoví jsme
narozený. Rádi visíme hlavou dolů. A urážejí nás nezaslouženě.
Odpovědět:
Netopýr. Loví pouze v noci, ale její výhody jsou obrovské. Ona ničí
hmyz
Porota soutěž vyhodnotí a udělí známky.
Stanice 6 "Ptačí bazar"
Vedoucí:
Víte, že s příchodem podzimu mnoho ptáků odlétá na jih, aby přežili chlad
čas a nedostatek jídla. A jen na jaře nás mohou potěšit svým zpěvem a znělostí
cvrlikání, když létají zpět stavět hnízda a líhnout mláďata. A jen
jen málokdo s námi zůstane, aby si zkrátil dlouhou zimu.
Přednášející navrhuje distribuovat jména ptáků pod příslušnými jmény
(stěhovavé nebo zimující).
Jeřáb, vrána, labuť, sýkora, vlaštovka, zobák, slavík, datel, kukačka, špaček,
straka, kachna, sova.
Porota soutěž vyhodnotí a udělí známky.
Stanice 7 "Kapitáni"
Z každého týmu vycházejí kapitáni. Stávají se stejně vzdáleny od
porota a střídavě mluví o roli ptáků v přírodě a jejich významu pro člověka, tvoří
krok vpřed. Vyhrává ten, kdo se jako první dostane k porotnímu stolu.
Porota soutěž vyhodnotí a udělí známky.
Stanice 8 „Rozluštit frázi“
Každý tým dostane frázi, kterou musí rozluštit.
AGINK JANSARK. (Červená kniha).
Vedoucí:

Lidé nejsou jediní, kdo má dar řeči. Knihy také mluví. Existuje kniha, která
jen říká, křičí, ale ne každý ji slyší. Toto je ČERVENÁ KNIHA. Na
jeho stránky obsahují jména ohrožených zvířat a rostlin. Červená barva - signál
zákaz, srozumitelný lidem na celém světě: přestaň, člověče! Přemýšlejte o tom, proč každý den
Na planetě je stále méně zvířat a rostlin! Nenechávej po sobě hromadu odpadků,
zasazený strom, čistá řeka, zachráněný pták. Slyšte ty, kteří volají o pomoc. V
S tím vám pomůže ČERVENÁ KNIHA.
Porota soutěž vyhodnotí a udělí známky.
Stanice 9 "Ecosigns"
Vedoucí:
Máme právo využívat přírodní zdroje. Toto právo je zajištěno
ústavní, ale mnoho lidí stále neví, jak se o ně nebo nechce starat
přírody (pozornost účastníků je upozorňována na zákazové značky připojené k
deska).
Opakujeme si pravidla chování v přírodě, vysvětlujeme znamení.
Vedoucí:
Zamyslete se nad tím, co byste lidem nedovolili, abyste neničili přírodu. Znázornit
jeho zakazující znak přírody. (Týmy dostanou papír a fixy)
Týmy poskytují a chrání svá znamení. Připevněte je k desce. Vedoucí