Shrnutí mimoškolní akce "KVN o pohádkách" a prezentace k ní. Shrnutí mimoškolní akce "KVN o pohádkách"

Skvělá hodina-KVN o pohádkách pro 2. stupeň „Tam po neznámých cestách...“

cíle: rozšířit obzory dětí; rozvíjet kognitivní zájem; kreativní a jevištní dovednosti.

Průběh lekce

I. Úvodní řeč učitele.

II. Hlavní částí je hra KVN (2 týmy).

1. Soutěž kapitánů.

1. tým

Vedoucí. Zavolejte Sivka-Burka.

Kapitán.

Sivka-Burka, prorocký kaurka!

Postav se přede mě

Jako listí před trávou.

2. tým

Vedoucí. Zavolej Ivanuščině sestře Alyonushce.

Kapitán.

Alyonushka, moje sestra,

Vyplavte, vyplavte na břeh!

Ohně jsou hořlavé,

Litinové kotle se vaří,

Damaškové nože jsou nabroušené,

Chtějí mě zabít.

Vedoucí. Uhodnete, ze které pohádky jsou slova převzata?

Pro 1 tým

"Skvělé, jehličková, děkuji, že jsi mi upekla koláč, dlouho jsem nic horkého nejedl."

Kapitán. Slova jsou převzata z pohádky „Moroz Ivanovič“ od V. F. Odoevského.

Pro 2 týmy

"NA zítra Dali mi pět liber, abych je scedil, propletl, vybílil a stočil do trubek.“

Kapitán. Slova jsou převzata z ruské lidové pohádky "Havronechka".

2. Soutěž družstev „Čí tým dokáže vyjmenovat nejvíce pohádek.“

Vedoucí. Pojmenujte to, jak je to možné více pohádek kde se píše:

Pro první týmo lišce

Možné odpovědi: „Teremok“

"kolobok"

„Sestra Fox a vlk“

"Liška s válečkem"

„Kočka, kohout a liška“

„Liška, zajíc a kohout“

"Liščí porodní asistentka"

„Liška a jeřáb“

„Liška a tetřívek“

„Liška a rak“

„Liška a džbán“

„Liška a koza“

"Kočka a liška"

Pro druhý týmo vlku

Možné odpovědi:"Teremok"

"kolobok"

„Sestra Fox a vlk“

"tar Goby"

"Vlk a sedm mladých koz"

"Červená Karkulka"

"Tři selata"

„Vystrašení medvědi a vlk“

"Prase a vlk"

"Vlk a koza"

"vlčí blázen"

„Ivan carevič a šedý vlk»

3. Soutěž "Velcí matematici".

1. tým

Vedoucí. Vyjmenujte pohádky, kde je v názvu číslo 3.

Možnosti odpovědí

"Tři bratři", bratři Grimmové; "Tři šťastní muži", bratři Grimmové;

"Tři rohlíky a jeden bagel", Rus lidová pohádka; „Tři medvědi“, L. Tolstoj; "Tři tlustí muži", Yu. K. Olesha; „Tři prasátka“, S. Mikhalkov;

„Tři oříšky pro Popelku“; "Tři sestry", kubánská pohádka;

"Tři střelci";

„Iljovy tři cesty“, epos.

2. tým

Vedoucí. Vyjmenujte pohádky, kde je v názvu číslo 7.

Možnosti odpovědí

„Sedm statečných“, ruský lidový příběh; "Sedm Simeonů", ruský lidový příběh; „Vlk a sedm koziček“, ruská lidová pohádka; "Sedmiletá dcera", ruský lidový příběh; "Příběh mrtvá princezna a o sedmi hrdinech“, A. S. Puškin;

"Sněhurka a 7 trpaslíků";

"Sedmikvětá květina."

4. Soutěž pro týmy „Kdo zná víc Puškinových pohádek.“

Vedoucí. Před vámi je portrét A.S. Puškina, velkého ruského básníka a vypravěče. Střídavě pojmenováváte pohádky A. S. Puškina a porota počítá, kdo si jeho pohádky dokáže více zapamatovat.

"Příběh rybáře a ryby",

„Příběh zlatého kohouta“

„Příběh kněze a jeho dělníka Balda“

„Příběh mrtvé princezny a sedmi rytířů“

„Příběh cara Saltana, jeho slavného a mocného hrdiny prince Guidona Saltanoviče a krásná princezna labutě",

„Příběh medvěda“ (nedokončený rukopis).

5. Soutěž fanoušků.

Vedoucí. Poslechněte si úryvky z pohádek. Řekněte mi název pohádky a autora.

1. tým

1. „Strany jsou plné mléka,

Rohy jsou plné tvarohu,

Kopyta jsou plná vody."

(„Vlk a sedm koziček“, ruský lidový příběh.)

2. „Na královskou verandu přiletěl pozlacený kočár se šesti bílými koňmi a vyšla Vasilisa Moudrá.“ („Žabí princezna“, ruský lidový příběh.)

3. „Tma padla,

Nechoďte za bránu;

Kdo se dostal na ulici -

Ztratil se a zmizel." (K.I. Chukovsky, "Ukradené slunce")

2. tým

1. "Šedý vlk s princeznou a Ivanem carevičem už byl daleko."

(V. Žukovskij, "Ivan Carevič a šedý vlk.")

2. „Parníky plují -

Ahoj Malchishi!

Piloti letí kolem -

Ahoj Malchishi!

Parní lokomotivy budou jezdit kolem -

Ahoj Malchishi!

A průkopníci projdou -

Pozdrav Malchishi!" (AP Gaidar, „Příběh vojenského tajemství, Malchish Kibalchish a jeho pevné slovo.“)

3. „Slouží obří pravici

mám to

A nezůstal po něm žádný knír.“

(K.I. Chukovsky, "Šváb.")

6. Soutěž "Kočičí dům hoří."

Jsou tam 2 židličky a na nich dětské zapínací bundy obrácené naruby. Dva lidé z různé týmy Svléknou si saka, obrátí je naruby, rozepnou, obléknou, zapnou a posadí se na židli. Kdo to udělá rychleji a přesněji, vyhraje.

7. Soutěž družstev.

Vedoucí. Týmy se střídají v kladení otázek.

Otázky pro tým Cheburashka klade tým Broken Trough.

1. „Objevila se dívka

V poháru květiny,

A byla tam ta dívka

Trochu větší než měsíček.

Ve zkratce

Dívka spala

To je ten typ dívky

Jak je malá!

Kdo četl takovou knihu?

Zná holčičku." (H.-H. Andersen, "Palec.")

2. „Pro hlupáka není všechno nic:

Sedí na brusli;

Kope nohama do stran,

Tahal za něj rukama

Křičí ze všech sil...

Kůň vzlétl a stopa zmizela." (Ivanushka, P. P. Ershov, "Malý hrbatý kůň.")

3. „Teď si promluvme

O další knize -

Je tu modré moře

Tady je pobřeží...

Stařec šel k moři

Hodil síť,

Někdo se chytí

A on se na něco zeptá." (A. S. Pushkin, "Příběh rybáře a ryby.")

Otázky pro tým „Broken Trough“ pokládá tým „Cheburashka“.

1. „Chodí s knihou ABC

Dřevěný chlapec.

Místo toho jde do školy

V ložním boxu.

Jak se jmenuje tato kniha?

Jak se ten kluk jmenuje?" (Pinocchio z pohádky A. Tolstého „Zlatý klíč aneb dobrodružství Pinocchia“.)

2. „Vyrostl jsem v Itálii,

Kde dozrávají pomeranče

Ale pod modrou oblohou

Ani oliva, ani citron,

Narodil jsem se jako cibule." (Cipollino, „Dobrodružství Cipollina“, G. Rodari.)

3. „Někdo pro někoho

Pevně ​​ho uchopil:

Oh, nemůžu to vytáhnout!

Oh, jsem pevně zaseknutý!

Ale také asistenti

Brzy přiběhnou...

Porazí tvrdohlavého

Přátelský společná práce" („Třípa“, ruská lidová pohádka.)

8. Soutěž fanoušků.

Vedoucí. Z jakých pohádek jsou tyto předměty: zlatý klíč, zlaté vejce, zlatý ořech, zlaté ryby, zlatý kohoutek, křišťálový střevíček, licí jablko, šíp, štika, šarlatový květ, zrcadlo?

9. Literární překvapení.

Zatímco porota sčítá výsledky, děti (z řad „fanoušků“) předvádějí minihru „Zlaté vejce“ (remake ruské lidové pohádky „Slepice Ryaba“).

ZLATÉ VEJCE

Žena. Hej starý! Rychle se probuď!

Jsou u dveří vlci?

Proč děláš hluk, stará?

Žena.

Podívej co jsem našel!

Naše slepice Pestrukha

Snesla vajíčko pod keř!

No, ona to zbourala! Co je to za obchod!

Co jsi, ženo, omráčená?

Abych tě probudil tak brzy.

Žena.

Ano, vejce není jednoduché,

A hele – je to zlaté!

Opravdu, úžasné věci!

Zlatý! Vskutku!

Ty a já jsme zbohatli!

Žena. Podívej – pálí to jako žár!

Dědeček. Nebyl by oheň!

Žena. Oh, to jiskří! Je to oslepující!

Dědeček. Zázraky!

Žena. Zázraky!

Dědeček. Zloděj to může ukrást!

Žena. Vskutku! Jaká pohroma!

Dědeček. Zavři ho do hrudi!

Někdo klepe na dveře.

Žena.

Nikdo není doma!

Podívejte se, sousedé, jako štěstí,

Bylo to přineseno náhodou.

Zavřete závoru

Ano, musíme nechat psy jít!

Žena.

Pro nás je lepší to prodat -

Mohou vám dát hromadu peněz.

Ve středu půjdu do města -

Ve středu je tam trh.

Je tam spousta bohatých lidí...

Prodám jim vejce!

Jak mi dají hromadu peněz,

Budou na mě házet rubly,

Dostanu to za kabát

Jsem sibiřský sobol!

Koupím nějakou jemnou krajku,

Existuje čtyřicet různých sukní,

Šátek, s květinami, modrý, -

Naplním si hruď až po okraj!

Proč vyprávíš pohádky?

Podívejte, našla se mladá dáma -

Oblékněte se do jiného odpadu!

Pokud jsme bohatí

Místo toho si postavím chatu

Třípatrové komnaty

A altány v rozích!

Žena.

Trest s hloupým manželem!

Co jsi, starče, nebuď rozmar!

Nežijeme o nic hůř než ostatní

Podlahy nepotřebujeme.

A pro tyto altány

Vaši sousedé se vám budou smát.

Dědeček. Ať se smějí.

(Udeří pěstí do stolu.)

Nevadí mi to.

Žena.

Uklidni se, nekřič!

Na podlahu padá váleček,

Litinám zvoní v peci.

Nelíbí se mi bílé světlo...

Dědeček. Jsem vlastníkem nebo ne? (Dupne nohou).

Žena. Ach, vejce se kutálelo!...

Dědeček. Už se to valí! A havarovalo!...

Žena.

Oh, ztratili jsme všechno

Kvůli vašemu sporu!

(Posadil se na lavičku a plakal.)

No, proč se obtěžujeme?

Zázraky jsou jen potíže!

Budeme žít tak, jak jsme žili dříve,

A pracujte jako vždy!

Žena. A můžete opravit kožich...

Dědeček. A můžete opravit dům...

Žena.

Jen to, jak se zdá, je spolehlivé,

Co k nám přichází tvrdou prací!

Ano, nečekané bohatství

Věci pro tebe a mě nedopadly dobře.

Žena.

Začali jsme se bát hostů,

Zamkněte jej visacím zámkem.

Dědeček. Snili jsme jako blázni...

Žena. O oblečení a palácích!

Neměli bychom se hádat

Nezačínejte hloupé hádky

Žena. Kupte dárky pro každého.

Otevři dveře, stará!

Proč bychom se teď měli skrývat?

Otevřeli dveře a začali zvát hosty.

TATYANA JE SVOBODA
KVN na základě pohádek „Cesta do země pohádek“

KVN od pohádky« Cesta do země pohádek»

(Připravil: učitel seniorská skupina MBDOU d/s "kapka rosy" Single T.P)

cílová: Upevnit a rozšířit znalosti dětí o známém pohádky; vytvořit u dětí radostnou, emocionální náladu.

Obohatit a aktivovat slovní zásobu dětí; rozšiřte si obzory pomocí pohádky od spisovatelů.

Rozvíjet souvislou řeč, pozornost, logické myšlení, koordinace řeči s pohyby, komunikační schopnosti, kreativní myšlení, kognitivní zájem; rozvíjet dovednosti týmové práce.

Zvýšit zájem dětí o pohádky používání zábavných otázek a her; pěstovat smysl pro empatii, touhu pomoci příteli.

Pěstujte lásku k fikci.

Forma jednání: KVN

Přípravné práce: čtení pohádky; inscenování děl, memorování poezie, výběr hudebního doprovodu, kreslení scén z pohádky.

Integrace vzdělávání regionech: "Sociální a komunikační rozvoj", « Kognitivní vývoj» , "Umělecký a estetický vývoj", "Vývoj řeči".

Materiál pro lekci: kouzelná truhla s úkoly od gnómů; obrázky - (baba yaga, liška); zmatený ilustrace ke dvěma pohádkám("Tři malá prasátka", "Okřídlená, chlupatá a mastná"); obrázky s obrázky pohádkové postavy.); klobouky pro pohádky"Tuřín" a "Kolobok"; bramborové hranolky.

Metodické techniky: konverzace, vysvětlení, hra, hádanky

Průběh akce:

Do sálu vchází moderátorka v obleku "Sněhurka".

Dobré odpoledne přátelé! Dobré odpoledne, milí hosté! Jsem rád, že vás mohu přivítat v soutěži veselých a vynalézavých lidí. Dnes budeme cestovat pohádkami a moji gnomští asistenti nám pomohou. Ale bohužel měli hodně práce, nemohli jít se mnou a moji přátelé, gnómové, vám dali tuto kouzelnou truhlu, v této truhle jsou pro vás úkoly. Od každého gnoma na úkol.

Kluci, milujete? pohádky?

proč je miluješ?

jsi hodně znáš pohádky? Pojďme to teď zkontrolovat.

Rozdělme se do dvou týmů.

(Děti jsou rozděleny do týmů a vymýšlejí si jména)

Podmínky hry.

Ve hře je několik soutěží. Za každou soutěž dostanete čip. Na konci hry se žetony sečtou a určí se vítěz.

Každá hra KVN začíná rozcvičkou, takže tradici neporušíme.

Zvedněte ruku a rychle odpovězte!

V této soutěži si vyzkoušíme, jak děti vědí pohádky a zda je rádi poslouchají

Otázky:

1. Vozidlo Baba Yaga? (minomet)

2. Kdo pomohl Sněhurce? (7 trpaslíků)

3. Jak se jmenoval Buratinův táta? (Carlo)

4. Kdo slíbil rybáři splnit nějaké přání? (zlatá rybka)

5. Co sloužilo jako Paleček? (skořápka vlašských ořechů)

6. Jak princ probudil mrtvou princeznu? (políbil)

7. V co se proměnila dýně kmotry Popelky? (trenér)

8. Co to cestovatelšel na jih s kachnami? (žába)

9. Kdo řekl takovou magii slova: "Podle štikový příkaz? (Emelya)

10. Náčelník umyvadel a velitel žínek? (Moidodyr)

Úkol od prvního gnoma

Pamatuj si jména lidí pohádky(za každou správnou odpověď je uveden žeton).

(odpovědi dětí)

Úkol od druhého gnoma

Řeknu vám hádanky a vy budete vyprávět mně pohádka nebo pohádkový hrdina. Poslouchej pozorně.

1. Jednoho dne nalezena myš

Úplně prázdný dům

Začali žít a žít.

Ano, pustit obyvatele dovnitř. (Teremok)

Jmenuj ty, kteří bydleli ve věži. Přesně tak, jen 6 hrdinů.

(odpovědi dětí)

2. Čekali jsme maminku s mlékem,

A pustili vlka do domu,

Kdo to byli?

Malé děti? (Děti)

Kolik tam bylo dětí pohádka?

(odpovědi dětí)

3. Dívka se objevila v květinovém poháru,

A ta dívka byla o něco větší než měsíček.

Dívka spala ve skořápce ořechu.

Jaká dívka žila v květině? ("palec")

(odpovědi dětí)

4. Nyní si povíme něco o další knize.

Tady je modré moře, tady je břeh.

Stařec vyšel k moři a hodil síť,

Někoho chytí a o něco požádá.

O lakomé stařeně náš příběh bude pokračovat,

A chamtivost, chlapi, nevede k dobru.

A věc skončí stejným korytem,

Ne nové, ale staré, rozbité, samozřejmě. ("Pohádka o rybáři a rybě")

(odpovědi dětí)

5. Ach, Petyo-jednoduchost,

Trochu jsem se popletl.

Neposlouchal jsem kočku

Podíval se z okna. („Kohout je zlatý hřeben“, ruský lid pohádka)

(odpovědi dětí)

6. Odešel jsem od dědečka.

Nechal jsem babičku

Brzy k vám přijdu. ("Kolobok")

(odpovědi dětí)

7. Dědeček bil, ale nezlomil,

Žena ji zbila, ale nezlomila. ("kuře Ryaba")

(odpovědi dětí)

8. Jsem dřevěný muž.

Na a pod vodou

Hledám zlatý klíč,

Všude strkám svůj dlouhý nos,

Kdo jsem? (Pinocchio).

Úkol od třetího gnoma

A teď to nejtěžší cvičení: Zavolám pohádkových hrdinů a pamatuješ si jména pohádky ve kterém působí.

1. Král, tři synové, šíp, bažina. ("Princezna žába")

2. Otec, macecha, tři dcery, víla, pantofle. ("Popelka")

3. Úplně malá holčička, chroust, myš, vlaštovka. ("palec")

4. Zlá matka, dcera a nevlastní dcera, Santa Claus. ("Morozko")

"hudební cvičení"

A teď je čas, abychom si my děti odpočinuli.

Fyzický minutku

NABÍJENÍ SEDM trpaslíků

První trpaslík se posadil a vstal, (dřepy)

A druhý najednou běžel, (běží na místě)

Třetí kroužil hladce, (kroužek vpravo)

A čtvrtý se sklonil. (naklonění)

Pátý se otočil doprava, (pravá odbočka)

A ten šestý se ohnul dozadu, (zakloň se)

Sedmý trpaslík vyskočil vysoko a dlouho, aniž by se zastavil, (skákání)

Sněhurka řekl: "Udělejme to všechno znovu!".

Úkol od čtvrtého gnoma.

Přiřaďte znamení k hrdinovi zobrazenému na obrázek:

tým číslo 1 - Baba Yaga;

tým číslo 2 - Fox.

(Baba Yaga je zlá, děsivý, starý, ošklivý, kostnatý, kostnatý, otrhaný atd.;

Fox - mazaný, červený, načechraný, krásný, chytrý, teplý, chlupatý, podvodník atd.).

Úkol od pátého gnóma.

„Mozaika z pohádky»

Pohádky jsou bohaté na moudrost

pohádkařekněme přijít

Tento přísloví není pohádka

Pohádka je před námi.

Jsem pro svíčku, svíčku - do kamen!

Jsem pro knihu, pak utíkej

A skoč pod postel.

A za ní jsou vidličky, sklenice a lahve,

Po cestě skáčou šálky a lžíce.

A takové odpadky den:

Ding-di-líný, ding-di-líný, ding-di-líný!

Padla tma. Nechoď pro brány:

Každý, kdo se dostal na ulici, se ztratil a zmizel.

Malé děti! V žádném případě

Nejezděte do Afriky, jděte na procházku do Afriky!

V Africe jsou žraloci, v Africe jsou gorily,

V Africe žijí velcí rozzlobení krokodýli.

Ryby chodí po poli, ropuchy létají po obloze,

Myši chytily kočku a daly ji do pasti na myši...

(„Ukradené slunce“, „Barmaley“, „Zmatek“, „Moidodyr“, „Fedorinova hora“, „Telefon“)

V domě je osm frakce jedna

Na základně Iljič

Žil tam vysoký občan

Přezdívaný Kalancha.

Ani doma, ani ve škole,

Nikomu a nikde jsem nevěřil

Tvrdohlavému Thomasovi je to jedno.

Bylo to večer

Nedalo se nic dělat.

Kavka seděla na plotě,

Kočka vylezla na půdu.

Dnes je velmi brzy ráno

Štěně vyskočilo z pohovky,

Začal jsem chodit po pokojích,

Skoč, štěkej, probuď všechny.

Roztrhl jsem panence šaty,

Vytrhl ze zajíce chomáč srsti,

Do chodby zpod postele

Naše boty byly odtaženy.

Zahnal jsem kočku pod postel -

Kočka zůstala bez ocasu.

Proč? A proto,

Jakmile otevře oči -

Nasadili mu teploměr,

Obouvání, oblékání

A vždy, v kteroukoli hodinu,

Cokoli požádá, nesou.

("Strýček Styopa", "Co máš?", "Štěně", "Trezor", "thomas", "O mimóze")

Úkol od šestého gnóma je „Hledání pokladu“.

A šestý trpaslík nám zanechal zprávu a zve nás, abychom si hráli a našli drahocenný poklad.

Poklad najdeme pouze tehdy, půjdeme-li po následující cestě trasa: "šest kroků doleva, deset skoků rovně, čtyři kroky na špičkách doprava, teď se musíte otočit a rozhlédnout se." Co je nového v herním koutku? (V rohu se objevily obrázky s obrázky pohádkové postavy.)

Hra "Pomozte hrdinům" pohádky k setkání".

Pro každý tým - obálka s hrdiny pohádky. Obrázky se rozloží na koberec a na signál děti začnou sbírat hrdiny jmenovaných pohádky.

Úkol od sedmého gnóma.

Sedmý trpaslík vás zve, abyste se stali umělci a ukazovali úryvky z pohádky: tým číslo 1 - "Tuřína"; Tým č. 2 – „Kolobok“.

Děti si samostatně berou věci a předměty, které potřebují.

Kdokoli je napřed, můžeme s jistotou říciže dnes zvítězilo přátelství, vynalézavost a vynalézavost.

Hra skončila

Je čas, abychom se rozešli.

Na vše se zeptáme poroty

Shrňte hru.

Slovo poroty, výsledky (počítají se žetony).

Odměňování.

Kluci z trpaslíků vám dali pamlsek. (rozdávají se pamlsky).

Naše dovolená skončila.

Pokračujte, děti, lásko pohádka.

Literární KVN ve 2. st
"Naše oblíbené pohádky!"
KVN scénář pro 2. třídu „Naše oblíbené pohádky!“
cíle:



rozšířit porozumění žákům pohádkám;
vzbudit zájem o čtení;
rozvíjet komunikační dovednosti.
úkoly:
* Opakovat a upevňovat pojmy o lidových a literárních pohádkách.
* Posílit pojmy „autor“, „lidový“, „cizí“
* Pokračujte v obohacování dětské slovní zásoby o nová slova.
* Pěstovat v dětech lásku k lidovým a literárním pohádkám různého druhu
druh.
Vybavení: ilustrace a řemesla pro pohádky, knihy s pohádkami,
stínidla s názvy soutěží a týmů, „kouzelná truhla“ s
předměty z pohádek, rekvizity k dramatizaci, soundtrack k písničce
„Malá země“, týmové karty, emblémy.
KVN se účastní 2 týmy. Hodnocení provádí porota složená z
rodiče a děti. Každá soutěž je hodnocena pětibodovým systémem.
Učitel.
Dnes máme KVN,
Jsme rádi, že vás tu teď vidíme
Všem mým milým hostům:
A tatínkové, maminky a jejich děti!
(Týmy vstupují jeden po druhém do hudby)
Tým „Pinocchio“ je zván ke hře u 1 hracího stolu. Kapitán týmu
– . Setkat!
Tým „Cipollino“ je pozván k 2. hracímu stolu. Kapitán
týmy –. Setkat!
Učitel.
drazí kluci,
Drazí rodiče! Dnes půjdeme
cestovat pohádkami. A tato cesta bude probíhat formou KVN. Všichni z vás

Budete členy klubu veselých a vynalézavých lidí. Odvaha, obratnost,
Hrdinové pohádek ukazují vynalézavost a sílu. 2 se sejdou na pohádkovém poli
týmy – „Buratino“ a „Chipollino“ (představuje týmy).
Prezentace poroty.
Vaše odpovědi vyhodnotí porota (zástupci rodičů
veřejnost, studenti středních škol). Vítejte v porotě.
Připravenost týmu reagovat je znázorněna signálními kartami,
zvednutý.
Pojďme společně navrhnout zákony naší hry.
Buďte milí, trpěliví, aktivní. Naslouchejte pozorně jeden druhému
pomáhat si navzájem. Za správnou a úplnou odpověď tým obdrží
cenové žetony. Pokud je odpověď nesprávná, přechází právo na odpověď na jiného
tým. Neúplnou odpověď může dokončit jiný tým a poté finanční odměnu
Žetony jsou rozděleny mezi tyto týmy. Výkřiky z místa se nepočítají.
Učitel.
Přejeme hodně úspěchů v soutěži. Ať vyhraje ten nejlepší. Tak,
Týmy na setkání jsou připraveny!
Nyní buďte chytří, snažte se -
Týmy, rychle pojmenujte motto a jméno!
Žádám kapitány týmů, aby představili týmy. Právo mluvit
poskytnuto 1 týmu.
Kapitán: Náš tým je „Pinocchio“.
Naše motto: "Přemýšlejme aktivně."
Pozdravy:
Jsme vtipní kluci
A nudit se nebudeme
Dnes s radostí
Budeme hrát KVN.
Učitel.
Právo vystoupit mají 2 týmy.
Kapitán: Náš tým je „Cipollino“.
Motto: "Je nás málo, ale nosíme vesty."
Pozdravy:
Odpovídáme společně
A o tom není pochyb.
Dnes bude přátelství
Paní vítězství.
Učitel.
"Jaký zázrak jsou tyto pohádky!" napsal A.S. Pohádky jsou opravdu nejvíc
velký, chytrý zázrak. Svět pohádek je neobvyklý, překvapivý a krásný. Tady
krásné paláce jsou postavené ze sněhu, divoké labutě létají nad nekonečným

hromada
překonat
u moře,
nebezpečí.
Pohádky jsou často plné různých zázraků. Pak mladá princezna usne
věčný spánek, když spolkl kus otráveného jablka, pak řemeslník Balda
dává čertům lekci. To vše je zajímavé!
Student:
Na světě je mnoho pohádek
Smutné i vtipné
A žít ve světě
Nemůžeme bez nich žít.
Aladinova lampa,
Uveď nás do pohádky
Křišťálová pantofle,
Pomozte na cestě!
chlapec Cipollino,
Medvídek Pú -
Všichni jsou na cestě
Pravý přítel.
Nechte hrdiny pohádek
Dávají nám teplo
Ať dobro navždy
Zlo vítězí!
Učitel.
Chlapi, proč si myslíte, že byly vymyšleny pohádky? (odpovědi)
Který literární dílo Dá se tomu říkat pohádka?
Odpověď: toto je literární dílo, které o něčem vypráví
mimořádné, kde dobro vždy zvítězí nad zlem.
Do jakých skupin lze rozdělit všechny pohádky?
Odpověď: kouzelné, pohádky o zvířatech, každodenní, kumulativní, nudné.
Kdo je autorem pohádek „Morozko“, „Sestra Alyonushka a bratr“
Ivanuška“, „Husy a labutě“?
Odpověď: Rusové
Jaký je rozdíl literární pohádky od lidí?
Odpověď: literární si ponechávají jméno autora. Používá jako vzorek
lidová pohádka, ale přináší něco svého.
název žánrové vlastnosti stavět pohádku?
Odpověď: říkat, začátek, konec, opakování třikrát.
co je rčení?
Odpovědět: krátký příběh. Příklad "Co kdybych tě pobavil pohádkou?"
Proč je konec nutný?
Odpověď: přiveďte čtenáře do reálného času.
Které pohádky obsahují trojité opakování?

Co učí pohádky? (odpovědi) (Rozlišujte, kde je dobro a kde zlo, co je dobro a co
co je špatné, učí se dělat dobré skutky)
Co vás naučí pohádka Vlk a 7 koziček? (odpovědi)
Každá pohádka nás obohacuje životní zkušenost, učí dobru a
spravedlnost.
Učitel.
Aby soutěže proběhly bez problémů,
Nyní uděláme rozcvičku.
Kdo je vždy přátelský s humorem a pohádkami,
Zvládne to bez potíží!
Soutěž: „Pohádková rozcvička“.
Otázky pro první posádku.
Koho navštívila Červená karkulka? (K babičce.)
Instituce, kde pracuje Pechkin z Prostokvašina? (Pošta.)
Zvíře, do kterého byl začarován krásný Koshchei Nesmrtelný
Mladá žena. (Žába.)
Postarší a podlý pomocník zlého tkalce a proradného kuchaře. (Žena
Babarikha.)
Báječná kráska s neobvyklým vzhledem, která milovala každého
vychovat. (Malvína.)
Který hrdina dělal s vousy nejrůznější zázraky? (Starý muž
Hottabych.)
Kdo dal Pinocchiovi zlatý klíč? (Želví tortilla.)
Co v pohádkách vždy vítězí. (Dobrý.)
Jak se jmenuje šicí doplněk, který obsahuje smrtící
nebezpečí pro báječné stoleté? (Jehla.)
Jméno psa z pohádky Tuřín. (Chyba.)
Otázky pro druhou posádku.
Pohádková hrdinka, majitelka prvního letadla. (Baba Yaga.)
Materiál, ze kterého stařenka vyrobila drdol. (Mouka.)
Tato hrdinka je trochu upovídaná, což málem vedlo ke smrti její i babičky.
(Červená Karkulka.)
Chloubou Karabasu je Barabas. (Vousy.)
Jméno prasete v pohádce „Medvídek Pú“. (Pata.)
Jak se jmenoval majitel velkého kníru, který žil v Africe a zajal
rukojmí dobrého doktora Aibolita? (Barmaley.)
Tento hrdina se rád chlubil a zaplatil za to životem. (Kolobok.)
Transport Baba Yaga. (Minomet.)
Co koupil Mucha Tsokotukha na trhu? (Samovar.)
Ve které pohádce chodí dívka v zimě do lesa trhat květiny? ("Dvanáct měsíců".)
Hodnotí porota.
Učitel.

Není možné žít ve světě bez pohádek,
Dospělí i děti vědí vše:
Kdo může jmenovat více pohádek -
Sláva a čest mu!
Ale dám ti nápovědu,
V pohádce musí být Ivan.
Probíhá aukce pohádek, ve kterých je hrdina jménem Ivan,
například: „Žabí princezna“, „Sivkaburka“, „Vasilisa moudrá“,
„Marya Morevna“, „syn vdovy Ivana“.
Hodnotí porota.
Učitel.
Pozornost! Pozornost!
Umělci, pospěšte si!
Ukažte nám úryvky z pohádek.
Statečně, umělci, jen tak dál,
Čeká nás setkání s pohádkou!
Týmy se střídají v dramatizaci úryvků z pohádek.
Hodnotí porota.
Učitel.
Nyní, kapitáni, do toho!
Vy zajímavá soutěžčekání.
Atrakce hry: "Kočičí dům hoří." Každý tým je zván
kapitán. Umístěte 2 židle ve vzdálenosti od sebe. Na opěradlech židlí
Bundy se oblékají naruby. Na signál "Požár" obojí
"hasič" přiběhněte k židlím, vyklopte rukávy saka, oblečte si ho
sami, zapínají si knoflíky, sedí na židlích. První vyhrává
splní podmínky hry.
Hodnotí porota.
Učitel.
Kluci, když smícháte písničku o vánočním stromečku s pohádkami, dostanete vánoční stromeček
"kompot" poslouchejte zde.
Les postavil vánoční strom,
vyrostla v lese,
Velké zlacené vejce
zbourala to.
Sněhová bouře jí zazpívala píseň:
"Spi, vánoční stromečku, sbohem!"
"A vlkovi, kůzlátku,
Neotevírej dveře!"
Zbabělý zajíček šedý
Skočil pod vánoční stromeček...

Ivanuška se napil vody
A najednou se z něj stala malá koza!
Kůň nese dřevo,
A v protokolech - muž...
Upeč pro mě, babičko,
Rudý drdol!
Učitel.
Kluci, vyjmenujte pohádky, které se v písničce skrývají. („Kuře Ryaba“,
„Vlk a sedm koziček“, „Sestra Alyonushka a bratr Ivanushka“,
"Kolobok")
Slovo je uděleno kapitánům.
Hodnotí porota.
Učitel.
Řekni nám všechno bez váhání,
Máte rádi kreslené filmy a zpívání?
Kdo se naučí více písní z kreslených filmů a pohádek?
Togo samozřejmě zvítězí a okamžitě vyhraje.
Probíhá aukce písní z kreslených filmů. "Hádej melodii"
(„Dobrodružství Buratina“, „Vlk a sedm koziček“, „Aibolit“, „Kroshka“
Mýval", "Červená karkulka")
Hodnotí porota.
Soutěž "Kdo poslal telegramy."
V balónky- 6 kusů leží 6 otázek účastníci se střídají v jídle
plesy, přečtěte si úryvky z pohádek a pojmenujte hrdinu, který to řekl.
1.Uložte! Sežral nás šedý vlk.
(Vlk a 7 dětí)
2. Velmi rozrušený. Omylem jsem rozbil vajíčko.
(Myška z pohádky Kuře Ryaba)
3. Nemůžu přijet na tvou dovolenou, utekly mi kalhoty,
(Špina od Moidodyru)
4. Vážení hosté, pomozte, zabijte padoucha.
(Leť Tsokotukha Chukovsky)
5. Pošlete kapky:
Dnes jsme snědli příliš mnoho žab!

No, bolí nás břicho!
(volavky z Čukovského telefonu)
6. Odešel jsem od babičky, odešel jsem od dědy. Brzy jsem u vás!
(Kolobok)
Učitel.
No, teď pozor!
Ještě jeden úkol: potřebujete
uhodnout název pohádky.
Soutěž „Rozlušti název pohádky“
Účastníci dostanou kartičku s úkolem. Měli by psát
odpověď je pod každým úkolem. Vyhrává ten, kdo to vyřeší rychleji
všechny úkoly. Vítěz získá bod pro svůj tým a obdrží cenu.
VLK SMR KZLT („Vlk a sedm koziček“)
TR MDVD („Tři medvědi“)
KLBK („Kolobok“)
TRMK ("Teremok")
LSCHK S SKLCHKY („Liška s válečkem“)
GS – LBD („husy labutě“)
RPK ("tuřín")
KRCCHK RB („Ryaba slepice“)
Hodnotí porota.
Učitel.
A teď, bez přehánění,
Soutěž představivosti:
Nabízíme vám figurky,
Musíme je dokreslit.
Podle vašeho uvážení!
Týmy obdrží karty s tvary kruhů a trojúhelníků,
dokreslete je a stručně vysvětlete, co se stalo.
Hodnotí porota.
Soutěž "Pohádkový průšvih".
Názvy pohádek se pletou. Nastal rozruch. Z princezny se stala krocana,
Dělali jsme nudle ze sekery. V pohádkách by neměl být zmatek. Dostat
písemný úkol, kde je třeba zadat správné jméno pohádky a
literárních hrdinů
1. Sněhová princezna. (Sněhová královna)
2. Princezna je krocan. (Princezna žába)
3. Ilya - princ a šedý vlk. (Ivan Carevič a šedý vlk)

4. Chlapec a Carlson. (Kid a Carlson)
5. Spící babička. (Spící princezna)
6. Stálý železný voják. (Vytrvalý cínový vojáček)
1. Na povel psa. (Podle štikový příkaz)
2. Ošklivé kuře. ( Ošklivá kachna)
3. Pohádka o rybáři a rybáři. (Příběh o rybáři a rybě)
4. Kůň – hrbáč. (Malý hrbatý kůň)
5. Axe nudle. (Kaše ze sekery)
6. Královna a hrášek. (Princezna na hrášku)
Hodnotí porota.
Učitel.
Bez ohledu na to, jak moc se snažíš a jak se točíš,
Je možné, přátelé, obejít se bez hloupostí?
Nuko, buďte stateční, kluci, jen do toho
Čeká vás hudba a čeká vás sláva.
(Děti dělají koule)
1. Jsme zpět, jsme zpět
Ze vzdálených zemí!
A kouzelné drobnosti
Pojďme vám teď zazpívat!
2. Kolobok opustil svého dědečka
A odešel od babičky...
Na oběd se nevrátil
A nepřišel na večeři...
3. Unavený ze všech v bažině
žabí zoo,
Mořanovi to vůbec nevadí
Vytvořte aquapark pro děti!
4. Kočka Bayun opustila pohádku -
„Nechci děsit děti!
Jsem kočka, potřebuji náklonnost
A hustší zakysaná smetana!“
5. Šedý vlk, Ivan Carevič,
Vasilisa Krása
Zažeňte temné zlé duchy
Ruské lesy se čistí!

6. Krokodýl s Cheburashkou
Déšť se valí nadarmo!
Jejich přátelství není samozřejmost
"Nerozlévejte vodu" přátelé!
7. Tři legrační prasátka
Zpívali nahlas píseň:
"Nebojíme se šedého vlka,
Šedý vlk cvaká zuby."
8. Blízko lesa, na okraji,
V chatě žijí tři medvědi.
Jsou tam tři židle a tři hrnky,
Tři postele, tři polštáře.
9. Dobrý doktor Aibolit
Dívá se přes brýle
Ošetřuje malé děti
Léčí ptáky a zvířata
10. Smícháme se zakysanou smetanou,
Je mu zima u okna,
Kulatá strana, červená strana.
Kolobok se převalil.
11. Stálý malý voják,
Stojí jako akrobat
Na jedné noze
V plechové botě.
12.Co je to za monstrum?
Tříhlavý, velký.
Letí nad zemí,
Nafukuje se horkým plamenem.
13. Jak se žije v lesní chatě?
Velmi milá stará dáma.
Bone klepe nohou.
A jmenují se Baba Yaga.
14. Princezna žije v paláci.

"Kouzlo
A slzy tečou neustále.
Ach, jak chce car
Pláč do konce!
Učitel.
další
hruď"
Host: V krabici jsou předměty. Musíme hádat, komu patří.
Týmy píší odpovědi na kousky papíru.
(Kouzelné krabice obsahují báječné předměty: 3 lžíce, vejce,
jablko, zrcadlo, bota, talíř, šicí jehla, sklenice džemu,
teploměr).
(„Tři medvědi“, „Slepice Ryaba“, „Příběh sedmi rytířů a mrtvých
Princezny", "Liška a jeřáb", "Popelka", "Příběh nesmrtelného Koschey",
"Kid and Carlson", "Aibolit")
Hodnotí porota.
Učitel.
Hra skončila
Je čas, abychom se rozešli.
Na vše se zeptáme poroty
Shrňte hru.
A teď, porota, máte slovo.
Jsme připraveni na ocenění!
Porota sečte výsledky a ocení vítěze.
Student
Dobrá pohádka a já jsme nerozluční,
Inu, písničky v pohádce jsou do nebe volající!
Dokážete si představit, jaká by to byla nuda
Kdyby nebyly písně, nebyly by zázraky.
Student.
Ne ve skutečnosti ani ve snu,
Beze strachu a bez bázně
Opět se touláme po zemi
Což na zeměkouli není.
Není zobrazeno na mapě
Ty a já nevíme
Že existuje ona, že existuje Malá země!
(Všichni zpívají píseň Natashy Korolevové „Little Country“
Hudba Igor Nikolaev Texty Ilya Reznik)
Text
Za horami, za lesy je malá země.
Jsou zvířata s laskavýma očima,

Tam je život plný lásky,
Tam jiskří zázračné jezero, není tam žádné zlo a smutek,
V paláci žije ohnivý pták,
A dává lidem světlo.


Kde je, kde je
Malá země, malá země.
Kde je duše lehká a jasná,
Kde je vždy jaro
O této zemi jen sním
Ale přijde světlý okamžik
A na okřídleném voze poletím
Je mi souzeno na hodinu setkání
V mé hvězdné zemi
Čeká tam na mě hezký kluk
Na zlatém koni
Malá země, malá země
Kdo mi to řekne, kdo mi to řekne,
Kde je, kde je
Malá země, malá země
Kde je duše lehká a jasná,
Kde je vždy jaro.
Za oknem prší podzimní déšť
Sedím v domě sám
Věřím v tebe, má spáso, malá země
Malá země, malá země
Kdo mi to řekne, kdo mi to řekne
Kde je, kde je
Malá země, malá země
Kde je duše lehká a jasná,
Kde je vždy jaro,
Kde je vždy jaro, kde je vždy jaro
Malá země
Učitel.
Doufám, že ses nenudil,
Bavili jsme se, jak jen to šlo

Stali jsme se přáteli v KVN,
Mějte se krásně!
Bibliografie.
V.P. Anikina. – Pohádky ruských spisovatelů / Comp., intro. Umění. a com.:
Pravda, 1985. – 672 s.
E.S. Gostimská, M.I. Bayková. – Vývoj lekce v literatuře
čtení. 2. stupeň. – M.: VAKO, 2005. – 360 s.
činnosti: 3. tř. – 2. vyd. přidat. – M.: VAKO, 2005. – 192 str.
O.E. Žirenko, L.N. Yarovaya, L.P. Barylkina, T.I. Tsybina. Mimoškolní
aktivity: 4. tř. – 3. vyd. přepracováno a doplňkové – M.: VAKO, 2007. – 272 s.
S.V. Kutyavina. – Univerzální rozvoj lekcí pro mimoškolní aktivity
čtení: 4. třída. – 2. vyd., přepracováno. a doplňkové – M.: VAKO, 2007. – 288 str.

KVN scénář založený na pohádkách pro mladší ročníky

Scénář KVN založený na pohádkách „Pohádka je lež, ale je v ní náznak, dobří kamarádi lekce"

cíle: rozvíjet Kreativní dovednosti děti, řeč, paměť, pozornost; pěstovat zájem o čtení, rozvíjet dovednosti týmové práce a schopnost řešit zadaný problém.

Průběh akce:

na tabuli je citát „Jaká rozkoš jsou tyto pohádky“ (A.S. Puškin);
u stolů jsou dva týmy „Sinemorye“ a „Lukomorye“
Vedoucí:
Ahoj hoši! Vítáme vás v našem báječném KVN a zveme vás, abyste šli s námi úžasný výlet po pohádkových cestách. Otevřeme dveře k krásný svět pohádky a uvidíme, kdo nás tam potká? (Mezi pohádkové postavy patří Baba Yaga, Koschei the Immortal, Červená Karkulka, Popelka, Dědek Hottabych na hudbu. Pohádkoví hrdinové budou působit jako porota. Za každou správnou odpověď obdrží tým žeton a vítězný tým bude určen na základě jejich počtu.
Zadání týmům „Hádej píseň“
Sinemorye. Jakou píseň zpíval Kolobok?
(Jsem Kolobok, Kolobok, zametám stodolu,
Oškrábejte dno sudu, smíchejte se zakysanou smetanou,
Seděl v kamnech a chladil u okna.
jsem z Odešli dědové, I opustil moji babičku
Není chytrá věc, aby od vás zajíc utekl!)
Lukomorye. Jakou píseň zpívala koza svým dětem?
(Děti, děti, slezte ze zad, otevřete dveře,
Tvá matka přišla a přinesla mléko,
Mléko teče podél značek, z kopyta do sýrové půdy)
Sinemorye. Kdo může volat Sivka-Burka?
(Sivka - Burka, prorocký kaurka,
Postav se přede mnou jako list před trávou)
Lukomorye. Kdo může zavolat Ivanuščině sestře Alyonushka?
(Alyonushko, moje sestřičko! Vyplav, vyplav na břeh.
Světla žhnou. Kotle jsou litinové.
Nože jsou broušeny dun steel. Chtějí mě zabít!)
Zadání týmům: „A teď nás, přátelé, poznejte“

Druhý úkol pro týmy.
- Pohádky se ptají: "A teď jste přátelé, poznejte nás"

Sinemorye. Děti otevřely dveře a všichni někam zmizeli
(Koza a sedm kůzlat)
Lukomorye. Ale cesta je dlouhá a koš není snadný,
Chtěl bych sedět na pařezu a jíst koláč.
( Máša a medvěd )
Sinemorye. Neexistuje žádná řeka ani rybník. Kde mohu získat trochu vody?
Velmi lahodná voda v díře od kopyta.
(Sestra Alyonushka a bratr Ivanushka)
Lukomorye. Moucha, okvětní lístek,
Přes západ na východ,
Přes sever, přes jih
Po vytvoření kruhu se vraťte.
Jakmile se dotkneš země,
Být podle mého názoru veden!
(květ – sedmikvětý)
Sinemorye. Pomohla nám jabloň, pomohla nám kamna,
Pomohla dobrá hluboká řeka.
Všichni nám pomáhali, všichni nás chránili,
Dostali jsme se domů k otci a matce!
(Labutí husy)
Lukomorye. Bušil a bušil do talíře nosem,
Nic nepolknul a zůstal mu nos
(Liška a jeřáb)
Sinemorye. Nyní si povíme něco o jiné knize.
- Tady je modré moře, tady je pobřeží...
Stařec šel k moři, hodí síť,
Někoho chytí a o něco požádá.
Příběh je o chamtivé staré ženě,
Ale chamtivost, chlapi, nevede k dobru!
A věc skončí stejným korytem,
Ale ne nové, ale staré rozbité!
(Příběh o rybáři a rybě)
Lukomorye. Byla mrazivá zima. V díře u jezera je šedý ocas
Božská liška zmrazila vlka.
(Liška a vlk)
Náčrt podle pohádky Yu Oleshy „Tři tlustí muži“.
(provádí tým Sinemorye)

Všechno: My tři tlustí muži jsme silní a mocní, všechno patří nám.
1 tlustý muž. Já, první tlustý chlap. Vlastním všechno obilí, které naše země vyprodukuje.
2 tlustý muž. Já, druhý tlustý muž. Vlastním všechno uhlí.
3 tlustý muž. Já, třetí tlustý muž. Koupil jsem veškerý hardware.
1 tlustý chlap. Jsme nejbohatší.
2 tlustý muž. Nejbohatší muž v zemi je 100krát chudší než my.
3 tlustý muž. Za naše zlato si můžeme koupit, co chceme.
(Tutti křičí)
-Panenka! Moje panenka!
1 tlustý chlap. Co se stalo? Tohle je Tuttiho dědic pláče!
2,3 tlustý muž. Tohle je Tuttiho dědic pláče! (všichni tři se bojí)
Tutti: Moje nádherná panenka je rozbitá. Moje panenka byla zničená.
Autor: Ještě před hodinou uměla sedět, stát, usmívat se, tančit.
Nyní se z ní stal prostý plyšák, hadr.
1 tlustý chlap. Je potřeba koupit další.
2 tlustý muž. Tuttiho dědic už jinou panenku nechce. Kdo to může opravit?
3 tlustý muž. Pánové, Dr. Gaspard Arceri žije ve městě. Tenhle člověk může všechno! Opraví panenku Tuttiho dědice.
Tutti věřil, že zítra přinesou vzkříšenou zdravou panenku. A doktor Gaspard vyléčil panenku Tuttiho dědice.
Tanec, píseň panenky.
Zde je neznámá věda, rozdmýchávání tepla v žilách,
Náš úžasně dobrý doktor Gaspard mě vzkřísil.
Podívej, usmívám se. Slyšíš, jak jsem si povzdechl...
Tak se mi zase vrátil můj veselý život.
Celý život jsem za tebou spěchal, tolik cest jsem zamotal!
Nezapomeňte na něžné jméno své drahé sestry – Suok!
Znovu jsem ožil a v tichosti jsem usnul,
Viděl jsem tě ve snu - jak jsi pro mě plakal!
Podívejte se: řasy se třesou, vlasy se nalévají na spánek
Nezapomeňte na sladké jméno své sestry – Suok!
Třetí úkol pro týmy „Hádej hrdiny pohádky“
Sinemorye.Šíp letěl a spadl do bažiny a v této bažině se zachytil
její někdo. Kdo, když se rozloučil se zelenou kůží,

Stali jste se okamžitě krásnými a půvabnými?
(Princezna žába)
Lukomorye. Běžím, běžím, běžím, nemůžu přijít pozdě,
Pojedu na vlku, poletím na orlovi.
Nebojím se mořské vlny, nebojím se strmé hory,
Létám, plavu, skáču, chci pomáhat všem nemocným!
(Dr. Aibolit)
Sinemorye. Babička dívku velmi milovala, babička jí dala klobouk
dal to jako dárek. Dívka zapomněla své jméno. No, řekni mi, jak se jmenuješ
její?
(Červená Karkulka)
Lukomorye. Můj otec měl zvláštního chlapce - neobvyklého, dřevěného,
Ale otec toho zlobivého syna miloval...
(Pinocchio)
Sinemorye. Vždy miluje všechny, bez ohledu na to, kdo k němu přichází.
Hádal, že je to Gena, je to Gena...
(Krokodýl)
Lukomorye. Oh, Petyo, jednoduchost, udělal jsi malou chybu,
Neposlouchal jsem kočku a podíval se z okna.
(Kohout - zlatý hřeben)
Sinemorye. Někdo někoho pevně chytil.
- Oh, nemůžu to vytáhnout! Oh, jsem pevně zaseknutý!
Brzy ale dorazí další pomocníci...
Přátelská společná práce porazí tvrdohlavého člověka.
Kdo je zaseknutý tak pevně? Možná toto…
(Tuřín)
Lukomorye. Večer by se rychle přiblížil a přišla dlouho očekávaná hodina!
Abych mohl jet na pohádkový ples v pozlaceném kočáru.
Nikdo v paláci nebude vědět, odkud jsem nebo jak se jmenuji,
Ale jakmile přijde půlnoc, vrátím se na půdu.
(Popelka)
Soutěž kapitánů „Kdo zná víc Puškinových pohádek“
*Příběh rybáře a ryby.
*Příběh mrtvé princezny a sedmi rytířů.
*Příběh zlatého kohouta.
*Pohádka o knězi a jeho dělníkovi Baldovi.
*Příběh cara Saltana o jeho slavném a mocném synovi
Bogatyr princ Guidon Saltanovich a krásná princezna Lebed.
Atrakce "Kočičí dům hoří"
(Jeden účastník z každého týmu. Na židli leží obráceně
bundy. Na signál děti přiběhnou k židlím, obléknou se... Vyhrává ten, kdo se nejrychleji oblékne a zapne všechny knoflíky)
Scéna "Tři malá prasátka"
(provádí tým Lukomorye)
Autor: Byla jednou na světě tři prasátka. Tři bratři. Všechny stejně vysoké
kulaté, růžové, s identickými ocasy. Dokonce i jména
selata byla podobná. Prasátka se jmenovala Nif - Nif, Nuf - Nuf, Naf - Naf
(vyběhnout, hrát). Celé léto se vyhřívaly na slunci a padaly dovnitř
zelená tráva, vyhřívaná v kalužích. Pak ale přišel podzim (utíkají).
Nif - Nif (postavil dům ze slámy a zpíval):
Objedeš půl světa, objedeš, objedeš
(jde k Nuf – Nufu)
Nif - Nif:
mám dobrý dům,
Nový dům, pevný dům.
Nebojím se deště a hromu,
Déšť a hromy, déšť a hromy.
Nuf – Nuf postavil dům z větví a tenkých větviček.
Nif - Nif: No, tvůj dům je připraven, pojďme do Naf - Naf a podívejme se
jaký dům si pro sebe postavil.
(ti dva běží do Naf-Naf)
Naf – Naf:
Jsem samozřejmě chytřejší než všichni, chytřejší než všichni, chytřejší než všichni
Stavím dům z kamenů, z kamenů, z kamenů
Žádné zvíře na světě
Chytrá bestie, hrozná bestie
Neprolomí tyto dveře, tyto dveře, tyto dveře.
Nif - Nif:
Jací vlci tam mohou být? (překvapen), zpívejte spolu:
Nebojíme se šedého vlka, šedého vlka, šedého vlka.
Kam jdeš, hloupý vlku, starý vlku, hrozný vlku.
Wolf: Co je to za hluk?
(prasátka viděla vlka, každý se třásl ve svém domě)
Vlk: Teď odemkněte dveře, jinak je rozbiju!
Nif - Nif: Ne, oink - oink, neodemknu to.
Vlk: Otevři to hned, jinak bouchnu takhle,
že se ti celý dům rozpadne.
(fouká, dům se zhroutí, prase utíká do Nuf-Nuf)
Vlk: No, teď vás oba sežeru.
No, počkej - z tohoto domu teď nic nezbyde.
(dům spadne, selata utíkají do Naf-Nafova domu)
Naf – Naf:
Žádné zvíře na světě

(klepání)
Naf - Naf: Kdo klepe?
Wolf: Otevřete bez mluvení!
Naf – Naf: bez ohledu na to, jak to je. ani na to nebudu myslet!
Wolf: No jasně! No vydrž, teď vás všechny sním!
Prasátka: Zkuste to!
(vlk fouká, škrábe stěny domu, zvedá hlavu,
všimne si potrubí na střeše)
Wolf: Ano! Přesto si dnes dám čerstvé prase.
(skočí do trubky, popálí se a uteče, prasátka se vesele smějí)
Zpívají: Objedeš půl světa, objedeš, objedeš
Lepší doma nenajdeš, nenajdeš, nenajdeš
Žádné zvíře na světě
Vychytralé zvíře, hrozné zvíře,
Neotevře tyto dveře, tyto dveře, tyto dveře.
Vlk z lesa nikdy, nikdy, nikdy,
Nevrátí se k nám sem, k nám sem, k nám sem.
Čtvrtým úkolem pro týmy je „Znáte dobře pohádky?
(Každý tým dostane ilustrace z pohádek, týmy pracují,
a v této době přináší pošťák telegramy. Diváci hádají kdo
poslal telegram)
*Uložit! Sežral nás šedý vlk (Červená Karkulka)
*Opustil jsem dědečka, opustil jsem babičku, brzy budu s tebou (Kolobok)
*Koberec je rozbitý - letadlo má zpoždění. Posílám srdečné blahopřání.
Tři tisíce týdnů staré puchýře znemožňují chůzi.
(Starý muž Hottabych)
*Jednoduché vejce již bylo sneseno. (kuře Ryaba)
*Žiji bez jakékoliv slávy, mezi zelenými dubovými háji sedmi hrdinů. (Princezna)
Vedoucí: Nyní se podívejme, jak tým dokončil úkol.
(za správné odpovědi se udělují žetony). Děti se rozhlížejí
kolik jsme zde nasbírali a udělali: a výstava kreseb,
a výstava řemesel, ilustrací podle pohádek, i pohádkových
přišli k nám hrdinové. Pojďme otevřít muzeum pohádek, chlapi!
A muzeum potřebuje dům, samozřejmě, pohádkový. Pamatuj si co
Existují domy v pohádkách?
*Chýše na kuřecích stehýnkách (husy - labutě)
*Chýše (Masha a medvěd)
*Dugout (Příběh rybáře a ryby)
*Teremok, rukavice (Teremok)
* Ledový palác (Sněhová královna)
*Zámek, mlýn (kocour v botách)
*Palác (Popelka)
* Chata Lubyanaya (Liška a zajíc)
*Perníková chaloupka(Perníková chaloupka)
Vedoucí: Chlapi, co vyroste kolem muzea?
Vysaďme pohádkovou zahradu a zeleninovou zahradu.
(týmy odpovídají jeden po druhém)
*Řepka (tuřín)
*Šarlatový květ(Šarlatový květ)
*Tsvetik - sedmibarevný (Tsvetik - sedmibarevný)
*Dub (princezna - žába)
*Sněženky (12 měsíců)
*Jabloň ( Omlazující jablka)
*Fazole ( semeno fazole)
*Kopřiva (divoké labutě)
*Tulipány (palec)
Vedoucí: Kluci, hádejte, čí portréty visí v našem muzeu
*Síťovina se zakysanou smetanou, chlazená na okně,
Kulatá strana, brunátná strana - válcované
(Kolobok)
*Nos je kulatý, s čenichem, vyhovuje jim hrabat se v zemi
Ocas je malý, háčkovaný a místo bot jsou kopyta.
Jsou tři a jak jsou si přátelští bratři podobní
Hádejte bez náznaku, kdo jsou hrdinové této pohádky?
(Tři selata)
*V květinovém poháru se objevila dívka,
A ta dívka byla o něco větší než měsíček.
Dívka spala v kostce
To je taková holčička, jak je malá!
(palec)
*Je přítelem zvířat a dětí,
Ale takoví lidé na tomto světě nejsou
Nikdo jiný není
Protože není pták
Ani tygr, ani liška,
Ani kotě, ani štěně,
Ani vlče, ani sysel.
Byl ale natočen pro film a všichni ho zná už dlouho
Tato roztomilá tvářička se jmenuje...
(čeburaška)
Vedoucí: V našem muzeu je vitrína a ve vitríně je něco, a
na co se teď podíváš a řekneš mi, ze kterých pohádek je?
tyto věci:
*Zlatý klíč (The Adventures of Pinocchio)
*Mirror (Příběh mrtvé princezny a sedmi rytířů)
* Hrášek (Princezna a hrášek)
* Džbán, podšálek (liška a jeřáb)
*Kbelík (Moroz Ivanovič)
*Vejce a jehla (žabí princezna)
*Jablko (divoké labutě)
*Váleček (Fox s válečkem)
Vedoucí: No tak, ubrus je složen sám, otoč se!
Čím pohostíme naše hosty?
Kluci, pomozte! Vyjmenujte báječné dobroty!
*Kaše z hrnce (Magic pot)
*Žitný koláč (husy - labutě)
*Polévka (tři medvědi)
*koláče (Máša a medvěd)
*palačinky (Miracle - Melenka)
*Kissel, mléko (Divoké labutě)
* Dort (Tři tlustí muži)
* Koláč a hrnec s máslem (Červená Karkulka)
*Čaj (Moucha - klapání)
*Zlato (konce ruských lidových příběhů)
Byl jsem tam, zlato, pil jsem pivo, teklo mi po kníru,
Ale nedostalo se mi to do úst.

Vedoucí: No, kluci, dnešní cesta se chýlí ke konci.
Ne všechny hrdiny, které jsme na naší cestě potkali, ne všechny zázraky
viděl, ale vy sami můžete pokračovat v tomto úžasném
cesta po pohádkových cestách. A k tomu je to nutné
jít do knihovny. Porota sečte výsledky a vyhlásí tým -
vítěz!

KVN na základě pohádek pro děti přípravná skupina

Autor. Makarova Nadezhda Leonidovna, učitelka předškolního vzdělávacího zařízení mateřská školka kombinovaný typ č. 30 Kipen, Leningradská oblast.
Popis. Navrhuji rozvoj KVN na základě pohádek pro děti v přípravné skupině. Tato publikace bude pro učitele zajímavá předškolní instituce a učitelé základních škol.
Cílová. Zobecnění znalostí dětí o pohádkách.
Úkoly.
1.Zvýšit zájem dětí o pohádky pomocí zábavných otázek a her.
2.Obohaťte a aktivujte slovní zásobu na téma „Pohádky“; rozšiřte své obzory pomocí pohádek různých žánrů.
3.Rozvíjet řeč, kreativní myšlení, představivost, pozornost.
4. Pěstujte během hry přátelství, schopnost spolupracovat, pomáhat si a cítit zodpovědnost vůči svému týmu.

Pokrok KVN
Vedoucí:
Na světě je mnoho pohádek
Smutné i vtipné
A žít ve světě
Nemůžeme bez nich žít.
Aladinova lampa,
Uveď nás do pohádky
Křišťálová pantofle,
Pomozte na cestě!
chlapec Cippolino,
Medvídek Pú -
Všichni jsou na cestě
Pravý přítel.
Nechte hrdiny pohádek
Dávají nám teplo
Ať dobro navždy
Zlo vítězí.

Dnes se vydáme do světa pohádky.

Zábavná hra vlak.
Hráči si vyberou libovolný přívěs s pohádkovou postavou a vydají se s ní za hudbou.

Hráči jsou rozděleni do dvou týmů. Vymyslete jméno a motto ( domácí práce).
Tým "Vypravěči":
Jsme zlobiví kluci
Odvážní vypravěči!
Společně jsou všichni jako já sám
Dnes vás porazíme!
Tým "Moudří muži":
Do týmu vypravěčů
Posíláme srdečné pozdravy!
A my si to upřímně přejeme
Znáte správnou odpověď!

Soutěž "Vzpomeň na pohádku"(otázky jsou postupně pokládány každému týmu).
1.Jak se jmenoval dům, ve kterém si zvířátka udělala domov? (Teremok.)
2. Kdo byl vůdcem lupičů z karikatury? (Atamansha.)
3.Co bylo nakresleno ve skříni Papa Carla? (Soustředit se.)
4.Jmenujte mazaného sluhu markýze z Karabasu. (Kocour v botách.)
5.Kdo získal pro Pinocchia Zlatý klíč ze dna jezera? (Želví tortilla.)
6.Kdo musel ztvárnit „ducha s motorem, hrozný, ale roztomilý“? (Carlson.)
7.Kdo splnil přání báječné Emelyi? (Štika.)
8.Jak se jmenuje ruská lidová pohádka, hlavní postava který - pekařský výrobek? (Kolobok.)
9. Co měl medvěd na sobě, když nesl Mášu a koláče jejím prarodičům? (V krabici.)
10.Jak se jmenuje ruská lidová pohádka, že žádná zima nezamrzí zdvořilost a laskavost? ("Morozko.")
11.Kdo je nejznámějším obyvatelem Květinové město? (Nevím.)
12.Od koho volal slon Korney Čukovskij? (Od velblouda).

Telegramy:
Tým "Vypravěči"
1.Snáším zlatá vejce. Drahý.
2. Zvu tě žít na střeše. Platba v dobrotách.
3. Koláče odnesu tvé babičce.
4.Veterinární služby s cestováním do kterékoli části světa.
5. Odešel zajíc, vlk a medvěd. (Kolobok.)
6. Pamatujte, že po 12:00 vše zmizí. (Víla.
7. Koupil jsem si samovar. Zvu tě na čaj. (Leťte Tsokotukha.)
Tým "Moudří muži"
1. Dostal jsem klíč. Budu tam brzy. (Pinocchio.)
2. Neletím za tebou. Motor selhal. (Carlson.)
3.Po hrozném incidentu hledám šest bratrů. (Dítě.)
4. Už mě nebaví nosit nádobí na hlavě. Kupte si klobouk. (Rozptýleno z ulice Baseennaya.)
5. Ocas byl nalezen. Přestal plakat. (Eeyore)
6. Zavazuji se v budoucnu mýt nádobí. (Fedora.)
7.Děkuji, vlaštovko, za zázračné spasení. (Palec.)

Fantastická binomická nebo obrázková metoda
Účastníkům jsou nabídnuty očíslované obrázky z pohádek. Musí je dát do pořádku a vymyslet vlastní pohádku.

Otázky pro fanoušky






Venkovní hra „Kdo se čím hýbe“
Dva velké obrázky zobrazující: první - nebe, druhý - sushi. Obrázky jsou opatřeny samolepkami na suchý zip. Malé obrázky zobrazující pohádkové postavy. S opačná strana Obrázky jsou také připevněny suchým zipem. Kapitáni týmů vybírají celkový obraz. Na povel účastníci vyplní velké karty. Tým, který dokončí úkol rychleji, vyhrává.

Ditties(týmy se střídají v předvádění piškvorek o pohádkových postavičkách).
Dostal pijavice
prodal jsem Karabasu,
Celá vůně bažinatého bahna,
Jmenoval se... (Duremar)

S modrými vlasy
A obrovské oči
Tato panenka je herečka
A její jméno je... (Malvina)

hltat rohlíky,
Chlap jel na vařiči.
Jezdil po vesnici
A oženil se s princeznou.

Já - nevím - zlobivý,
Slavný shorty.
Nepotřebuji se učit
Všechno pochopím bez učení!

Bydlím v lesní chatě,
Velmi milá stará dáma!
Klepu svou kostěnou nohou,
Všichni mi říkají Yaga!

Ošetřuje malé děti
Léčí ptáky a zvířata
Dívá se přes brýle
Dobrý doktor Aibolit.

Hra "Nekompetentní"
Hostitel spustí hru, pojmenuje předmět a jeho neobvyklou funkci. Další účastník pojmenuje objekt, který tuto funkci provede a poté zavolá novou funkci, neobvyklou pro druhý objekt. Například: "Já, vrabče, já nevím, jak tančit." "A já, baletka, umím tančit, ale nevím, jak přepravovat náklady." Atd.

Soutěž kapitánů
Otázky pro kapitána týmu „Vypravěči“.
1. Co je v hlavě Medvídka Pú? (Piliny)
2.Jaký nápoj pila Malvína ráno? (Kakao.)
3. Jak byste podle kočky Matroskin měli správně jíst sendvič, aby vám lépe chutnal? (Salámovou stranou dolů.)
4. Kde se kněz setkal s Baldou? (Bazar.)
Otázky pro kapitána týmu „Wise Men“.
1. Jakou barvu měl míček, na kterém chtěl Medvídek Pú letět ke včelám? (Modrý.)
2.Jak se jmenovala tři prasátka? (Nif-Nif, Nuf-Nuf, Naf-Naf.)
3.Kde pracoval krokodýl Gena? (v zoo.)
4. V jakém státě žil král Dodon? (ve třicátém).

Soutěž „Seberte pohádkového hrdinu“
Účastníci jsou vyzváni, aby složili Cheburashku jednotlivé díly. Každý účastník má právo dodat pouze jeden díl. Vyhrává tým, který nejrychleji sestaví pohádkového hrdinu.

Venkovní hra "Najdi pár"(soutěž se nehodnotí)
Jeden tým má obrázky s obrázkem pohádková postava, a druhý má obrázky zobrazující osobní věci těchto hrdinů. Zatímco hudba hraje, musíte najít pár.

Přemýšlení o pohádce „Co se stalo s Popelčiným střevíčkem po svatbě“

Otázky pro fanoušky

1.Jak se jmenovala hrdinka Francouzská pohádka kdo vyčistil kamna a uklidil dům? (Popelka.)
2.Jak se jmenovali gnómové v slavná pohádka o Sněhurce? (Pondělí úterý středa čtvrtek pátek sobota neděle.)
3.Jak se jmenoval syn cara Saltana ve slavné pohádce A.S. (Guidon.)
4.Jmenujte hrdinku pohádky, která získala své jméno díky pokrývce hlavy? (Červená Karkulka.)
5.Jak se jmenoval chlapec, kterého vychovali vlci v džungli? (Mauglí.)
6.Jmenujte hlavní postavu pohádky „Na povel štiky“? (Emelya.)
7. Dívka ze sněhu? (Sněhurka.)

Řekněte frázi s určitou intonací, v souladu s určitým způsobem.
Tým "Vypravěči".
"Chci být svobodnou královnou," řekni to jako šéf.
"Byl jsem tam a pil jsem pivo a jen jsem si namočil knír" - řekni to jako cizinec.
Tým "Moudří muži".
„Sláva, sláva Aibolitu! Sláva k dobrým lékařům! - řekni jako robot.
"Souhlasíš s tím, že budeš mou ženou, královnou květin" - řekni jako darebák.

Shrnutí

Píseň "Pohádka"(na melodii písně „Úsměv rozjasňuje chmurný den“). Provádějí všichni účastníci.

Vězte, že pohádka rozjasní pošmourný den.
Vězte, že zázraky přicházejí v životě z pohádek.
Sdílejte svou pohádku,
Nechte ji, aby vám našla přátele.

Refrén:
A pak určitě
Uvidíte Kolobok
A o Sněhurce se vám bude zdát ve snech.
No a co babička Yaga?
Bude dobré navždy
Věřte mi - to se určitě stane.

Vězte, že pohádka každého zahřeje
Pro velké i malé děti.
Nechte tedy všechny lidi na Zemi
Pohádka, jako sluníčko, vás zahřeje.
Refrén.

Ocenění účastníků

Vedoucí
Proč potřebujeme pohádky?
Co v nich člověk hledá?
Možná laskavost a náklonnost.
Možná včerejší sníh.
V pohádce vítězí radost
Pohádka nás učí milovat.
V pohádce zvířata ožívají,
Začnou mluvit.
V pohádce je všechno spravedlivé:
Jak začátek, tak konec.
Statečný princ vede princeznu
Určitě uličkou.
Sněhurka a mořská panna,
Starý trpaslík, dobrý trpaslík -
Je pro nás škoda opustit pohádku,
Jako útulný sladký domov.
Čtěte dětem pohádky!
Naučte je milovat.
Možná v tomto světě
Pro lidi bude snazší žít.