Vzdělávací hra „Rusko je moje vlast. Hodina třídy - kvíz "naše vlast je Rusko"

Kvíz „Rusko je moje vlast“

Cíle: Rozvinout u dětí smysl pro občanství, vlastenectví a lásku k vlasti.

úkoly:
Shrnout a systematizovat znalosti dětí o Rusku, rozvíjet uctivý postoj ke státním symbolům;
Obohaťte, vyjasněte a aktivujte slovní zásobu k tématu, zaveďte do slovníku slova „malá vlast“, „velká vlast“;
Rozvíjet dialogickou a monologickou řeč dětí;
Opravte názvy zemí, měst, názvy lidových řemesel;
Posílit schopnost expresivně číst básně o vlasti;
Rozšiřte a upevněte představy dětí o naší zemi - Rusku, o jejich rodné město, která je součástí naší země, pěstovat smysl pro vlastenectví.
Pěstovat lásku k vlasti a občansko-vlastenecké cítění.

Materiály: mapa Ruska, mapa Sverdlovské oblasti, zeměkoule, vlajky Ruska a dalších zemí, erb Ruska a dalších zemí, zvuková nahrávka „Hymna“, fotografie V.V. Putina, hnízdící panenky, nádobí Gzhel, dřevěné lžíce S Chochlomská malba, hračka Dymkovo.

Přípravné práce:

Učení básní o vlasti, rozhovory o ruských symbolech, prohlížení ilustrací a provádění děl založených na lidových dekorativních motivech - aplikované umění.

Průběh hry:
(Děti sedí u stolů, předtím byly rozděleny do mini skupin po 5-6 lidech.)

Hraje ruská hymna, všichni ji poslouchají ve stoje.

Host: Ahoj lidi! Dnes máme neobvyklé setkání, dnes shrneme vaše poznatky o Rusku: o jeho státních symbolech, o jeho kultuře a zvycích. Souhlasíte s tím, že se vydáte na výlet do „Země znalostí o Rusku“.

Děti (v sboru): Ano!

Host: Pak si vezměte své znalosti s sebou a pokračujte vpřed.

Děti čtou poezii. (Vika, Anya, Natasha)

Pedagog: 1. Kluci, žijeme v největší a nejkrásnější zemi na Zemi! Už znáte název naší země? (Odpovědi dětí.) Je to tak, naše země je úžasně krásná zvučné jméno- Rusko. Pojďme si to společně zopakovat. Víte, proč má naše země takový název?

Pro jasné svítání, omyté rosou,
Pro ruské pole s vysokými klasy kukuřice,
Přetékající řeky v modrých plamenech
Oslovili vás slovansky - Rusko.

Host: Ano, mimochodem, vaše znalosti dnes posoudí naše uznávaná porota.

(Moderátor představí porotu.)

Host: Nyní mi dovolte vyhlásit naši 1. soutěž – „Uvítací soutěž“. (Každá skupina dostane slovo pozdravu (kapitáni se ukážou a promluví): ukáže se znak skupiny a také motto)

Host: Skvělé! Nyní víme, co tyto emblémy znamenají. Nyní musíte být velmi pozorní, protože se vyhlašuje 2. soutěž - „Warm-up“. Každé skupině bude položena otázka, na kterou bude muset odpovědět; pokud odpověď neexistuje, otázka přejde na jinou skupinu. Bod dostane skupina, která odpoví správně.

Otázky k pozornosti:

Naše země se jmenuje Rusko.

Občané Ruska se nazývají Rusové.

Moskva je hlavním městem Ruska.

Kdo je prezidentem Ruska?Putin.

Kdo zvolil prezidenta ruského lidu.

Jaký doklad má ruský občan? cestovní pas.

Který dokument obsahuje práva občana Ruska, Ústava Ruské federace.

Co by měl ruský občan dělat, když žije v ruský stát dodržovat práva a povinnosti.

Jaké státní symboly znáte? (Znak, vlajka, hymna.)

Jaká je státní hymna? ( Hlavní píseň country, předváděná při zvláště slavnostních příležitostech, je třeba ji poslouchat ve stoje s respektem.) „Hymna“ A. Alexandrova.

Proč je potřeba erb?

Kde můžeme vidět vyobrazení státního znaku?

Jakou barvu má orel na moderním státním znaku Ruska?

Co znamená zlatá barva? Proč je orel dvouhlavý?

Kdo jiný (kromě orla) je zobrazen na Heb naší vlasti?

Co znamená obraz jezdce na erbu Ruska?

Na erbu kterého města je jezdec zabíjející hada kopím?

Jaké barvy jsou na vlajce naší země?

Co znamenají barvy ruské vlajky - bílá, modrá, červená?

Host: Výborně, kluci, odvedli jste skvělou práci.

3. soutěž - „Přísloví o vlasti“. Musíte také vyjmenovat co nejvíce přísloví nebo rčení o vlasti, rodné zemi nebo rodné zemi. (Vyhrává ten, kdo jich jmenuje nejvíc)

Host: - Proč si myslíte, že říkají: „Naše vlast je matka Rusko“? (Říkáme Rusku matka, protože jsme se zde narodili.)

Host: Jak rozumíte přísloví: „Muž má jednu matku a má jednu vlast“?

Máte pravdu, dítě má jednu matku a stejné je i místo, kde se člověk narodil.

Máma a Vlast jsou si velmi podobné.
Máma je krásná, Vlast také.
Podívej se blíž, máminy oči
Stejná barva jako nebe.
Máminy vlasy jsou jako pšenice
Ten, co nám na polích roste uši.

Vlast má hodně společného s mou matkou,
Nejkrásnější, nejmilejší!
Tak to má být: co je nám drahé -
Vždy nám připomíná naše matky!

4 soutěž

Host: Doporučuji vám zahrát si tuto hru „Najít mezi vlajkami rozdílné země Vlajka Ruska". Tým si musí vybrat kartu s obrázkem ruského státního znaku. Úkol je komplikován skutečností, že vlajky těchto zemí mají pruhy stejné barvy. Tým, který dokončí úkol rychleji a správně, vyhrává.)

Kde můžete vidět ruskou vlajku? (Na vládní budovy, lodě, letadla, obytné budovy o státních svátcích.) bílá barva značí čistotu, modrá – nebe a věrnost, červená – oheň a odvahu.

Najděte ruský erb mezi jinými zeměmi. Hra "Zjistěte náš erb."

Co je vyobrazeno na našem erbu? (Zlatý dvouhlavý orel s žezlem a koulí; na štítě je vyobrazen sv. Jiří Vítězný na koni, jak zabíjí hada kopím.) Náš erb symbolizuje vítězství dobra nad zlem, krásu a spravedlnost.

Dynamická hra "Coat of Arms of Russia".

Státním znakem země je dvouhlavý orel
Hrdě roztáhni jeho křídla, (zvedni ruce do stran)
Drží žezlo, kouli, (střídavě sevřete pravou a levou ruku v pěst)
Zachránil Rusko (nakreslete kruh rukama)
Na hrudi orla je červený štít (přiložte ruce k hrudi)
Drazí všem: ty a já (nakloňte hlavu doleva a doprava)
Krásný mladý muž cválá (kroky na místě, s vysoko zdviženýma nohama)
Na stříbrném koni.
Modrý plášť vlaje (hladké kývání rukou doleva a doprava)
A kopí v jeho ruce září. (zatnout ruce v pěst)
Silný jezdec vyhrává (dejte ruce na opasek)
Zlý drak leží u tvých nohou (ukaž s rukama)
Potvrzuje starobylý erb
Nezávislost země.
Pro národy celého Ruska
Naše symboly jsou důležité. (zvedni ruce nahoru)

5. soutěž - „Města Ruska“.

Rusko je největší země na světě! V Rusku je přes tisíc měst a spousta vesnic. Pojmenujte města, která znáte. (Odpovědi dětí: Moskva, Kazaň, Jekatěrinburg, Tobolsk, Saransk, Ťumeň, Chanty-Mansijsk atd.).

6. soutěž - „Křížovka „Přírodní zdroje Ruska“.

Přednášející: Hlubiny Země obsahují obrovské bohatství - nerosty. Bez nich by lidstvo nevědělo, co je teplo, pohodlí, jídlo, auta a mnoho dalšího, na co jsme tak zvyklí a bez kterých modernímu člověku obtížné se dostat.

1. Přináší teplo do domovů,
Všude kolem je světlo,
Černá a lesklá
Asistent je skutečný. (UHLÍ)

2. Z čeho jsou vyrobeny? Dymkovo hračky? (JÍL)

3. Přirozeně hořlavá kapalina, která se nachází pod zemí. (OLEJ)

4. Děti to opravdu potřebují,
Je na cestách ve dvoře,
Je na staveništi a na pláži
A dokonce i roztavené ve skle. (PÍSEK)

5. Ušlechtilý kov. (ZLATO)

6. Narozen ve vodě, ale bojí se vody. (SŮL)

7 soutěž. - "Lidé Ruska".

Jaké národy existují?
V naší skvělé zemi:
Jako barevná slunečná kytice,
Kalmykové a Čuvaši,
Tataři, Komi a Mordovci,
Baškirové a Burjati -
Řekněme laskavá slova všem,
Každý bude vítán. L. Martyanova

Kolik si myslíte, že žije v Rusku lidí? (Děti jmenují národnosti: Rusové, Chantyové, Tataři, Čuvašové, Něnci, Tádžikové atd.). Jak se od sebe národy liší? Mohou se lišit vzhledem. Mezi národy Ruska různé zvyky, vlastní historie, vlastní svátky, vlastní specialita Národní kroje. Dokonce i oblíbené jídlo každého je jiné. Každý národ mluví svým vlastním jazykem. Většina mnoho lidí v Rusku jsou Rusové, proto je u nás hlavním jazykem ruština: v něm různé národy komunikovat mezi sebou.

8. soutěž:

Naše země je velká přátelská rodina, která se od ostatních zemí liší lidmi, tradicemi a zvyky.

Rusko bylo známé svými zázraky - mistry,
Dřevo a hlína se proměnily v pohádku.
Vytvářeli krásu pomocí barev a štětců,
Mladí se učili jejich umění.

Navrhuji, abyste si vzpomněli na výrobky dekorativního a užitého umění ruští mistři. Hádejte hádanky.

1. Vícebarevné přítelkyně
Rádi se do sebe schovávají Co je to? (Matrjoška.)

– Samozřejmě, toto je matrjoška, ​​kterou známe všichni. Tady je! (Učitel ukazuje dětem matrjošku.)

2. Tento obraz je jen zázrak,

Všechna jídla jsou modrá.
Malování s modrou kudrlinkou
Vábí s ruskou chrpou. (Gzhel.) Přesně tak, chlapi. Podívejte se, jak je to krásné.

3. Na lžičce rostla zlatá tráva, na misce vykvetl červený květ. (Chochloma.)

4. Všechny hračky nejsou jednoduché,
A kouzelně malované
Sněhově bílé jako břízy,
Kruhy, čtverce, pruhy. (Hračka Dymkovo.)

5. Dobrý mistr udělal pohádku,

Zvířátka v pohádce ožívají,
Medvědi, zajíci, šlehači -
Dřevěné hračky. (hračka Bogorodskaya.)

9 soutěž. - "Hlavní svátky Ruska."

V naší zemi jsou hlavní svátky, které slaví všichni ruští občané. Vyluštěním hádanek zjistěte, jak se tyto svátky jmenují.

1. Ježíšek přinesl dárky,
Dává je pod vánoční stromeček.
Je veselý, jasný,
Nejlepší dovolená (Nový rok).

2. Takže po celé velké Zemi
Pro lidstvo přišel mír,
Slaví se v únoru
Den obránce vlasti).

3. Pokud někde potřebujeme,
Cestu vám pomůže najít mapa.
Pokud chceme odměny,
Začněme rychlý běh od začátku.
A na jaře se rádi potkáváme
Den žen (osmého března).

4. Hudba, vlajky, balónky a květiny,
Kolem je tolik jarní krásy!
Vždy budeme slavit prvního máje
Radostné prázdniny (jaro a práce).

5. Je průvod, odpaluje se ohňostroj,
Orchestr zní tu a tam,
Nejen praprarodiče
Oslavte slavný (Den vítězství).

Zahřát se. "Flóra a fauna původní země."

Hra "Co roste v lese, kdo žije v lese." (Odpovědi dětí. Stromy, houby, lesní plody, keře, tráva. V lese žijí: veverky, lišky, zajíci, vlci, medvědi, myši atd.)

Přednášející vyzve děti, aby se postavily do kruhu. Ke hře budete potřebovat míč. Učitel se ptá: Co roste v lese? - a hodí míč jednomu z dětí. Dítě pojmenuje libovolnou rostlinu a hodí míček jinému hráči. Po vyčerpání možností odpovědí učitel znovu položí otázku: „Kdo žije v lese? - a hodí míček dítěti. Děti odpovídají.

Porota shrnuje výsledek.

Moderátor: Budoucnost naší země, Ruska, do značné míry závisí na vás, na tom, jak moc milujete svou vlast, co dobrého pro ni můžete udělat, až budete dospělí. Všichni občané Ruska jsou hrdí na státní znak, vlajku a hymnu. Bez těchto charakteristických znaků se neobejde ani jedna důležitá událost pro zemi.

Dokud jste ještě malí, nemůžete pro Rusko ještě nic udělat. Ale naši zemi můžete učinit silnou a mocnou, pokud budete milovat své přátele a milované, nebudete se hádat, koukneme se na sebe, usmějme se a nezapomínejme, že vy a já jsme Rusové, velmi moudří, trpěliví, laskaví lidé. .

Řekněme všichni společně: "Pokud je přátelství skvělé, Vlast bude silná!"

Kvíz o vlasti

(pro děti ze základní školy)

úkoly:

1) Rozšiřovat a prohlubovat představy dětí o naší zemi, o našem regionu;

2) Rozvíjet kognitivní zájem u dětí;

3) Rozvoj paměti, myšlení, představivosti, vnímání, pozornosti, řeči.

Organizační čas:

vychovatel: Na začátku akce musíme vyzvat týmy studentů (předem vytvořené, 3 studenti na třídu), aby si vzaly své stoly. (3 týmy)

vychovatel: Zveme porotu, aby zaujala svá místa.

Průběh akce:

vychovatel: Naše vlast je tak velká, že pokud chceme cestovat z jednoho kraje do druhého, cesta nejrychlejším vlakem zabere celý týden a letadlem celý den.

Děti: Jak velká je moje země

Jak široké jsou prostory!

Jezera, řeky a pole,

Lesy a stepi a hory

Moje země se rozšířila

Od severu k jihu.

Žijeme v radostné zemi

A my to musíme vědět.

Vaše ruská země.

těžit světlý okraj zlatíčko moje.

Děti: Lidé, kteří spolu žijí a mluví stejným jazykem, se nazývají jedním slovem - Lidé. Místo, kde lidé žijí, se nazývá Vlast. Naše vlast, naše vlast - Matka Rusko!

Děti: Vidím nádhernou svobodu, vidím pole a pole,
Tento ruská rozloha, to je ruská země!
Vidím obří hory, vidím řeky a moře,
Toto jsou ruské obrazy, to je moje vlast!
Slyším písně skřivana, slyším trylky slavíka,
Toto je ruská strana, toto je moje vlast!
vychovatel: Dnes je náš kvíz věnován naší vlasti, Rusku!

Pokračujme v rozhovoru o naší vlasti. Jak se jmenuje náš stát?

Děti: Rusko, Ruská Federace.

vychovatel: Uveďte hlavní město Ruska. (Moskva)

vychovatel: Kdo je prezidentem Ruska? (Dmitrij Anatoljevič Medveděv)

vychovatel: Naprosto správně. A nyní je vám nabídnut následující úkol: každý tým dostane tužky tří barev (červená, modrá, bílá) a také listy papíru, na které bude kreslit Vlajka R.F. (práce se shromažďují a předkládají k posouzení porotě.)

vychovatel: Naše vlajka se skládá ze tří vodorovných pruhů. Bílá nahoře, modrá uprostřed, červená dole. Tyto barvy symbolizují: jednotu světa, země a nebe. Naše vlajka se také nazývá prapor, trikolóra, trikolorní panel).

vychovatel: Náš stát má kromě vlajky i státní znak. Státní znak je státním znakem. Je vyobrazen na všech pečetích, bankovkách, papírových i kovových, pasech a dokumentech.

Úkol: „Sbírejte erb“

Děti dostanou erb rozstříhaný na dílky (puzzle), jejich úkolem je erb poskládat.

vychovatel: Hymnou Ruské federace je hudba ruského skladatele A. Aleksandrova, slova Sergeje Michalkova. Nyní si poslechneme úryvek ruské hymny. Když se hraje hymna, všichni občané naší země musí stát.

(hraje úryvek ruské hymny, všichni vstanou)

vychovatel: Jíst velká vlast, a existuje malá vlast. Naší velkou vlastí je Rusko a naše malá vlast je místem, kde jste se narodili.

Děti: Jsem šťastný, že jsem se narodil v tomto městě,
Že jsem s ním byl navždy spřízněn osudem,
Jsem hrdý a svou hrdost neskrývám
Moje město je hlavním městem sibiřské oblasti!

vychovatel: Každý stát má své symboly, podle kterých poznáte zemi, například když se řekne Socha svobody, rozumí se, že se mluví o Americe, Eiffelova věž mluví o Francii.

vychovatel: Jmenuj nejoblíbenější ruskou hračku na světě, kterou, když ji uvidí, hned řeknou – Rusko.

(MATRYOŠKA)

vychovatel: Pojmenujte svou oblíbenou pochoutku během starověkého ruského svátku Maslenica. (PALAČINKY)

Pedagog: Jmenuj úplně prvního ruského kosmonauta v historii lidstva.

(Law. Al. Gagarin)

vychovatel: Vyjmenujte sportovce z Ruska.

vychovatel: Jmenuj nejoblíbenějšího hrdinu ruských eposů. (Ilya Muromets)

vychovatel: Nyní pojďme mluvit o ruské povaze.

1) Jmenuj nejmazanější bestii v Rusech lidové pohádky. (LIŠKA)

Jaká další zvířata žijící v Rusku znáš? (jména jeden po druhém)

2) Jmenuj největšího hlodavce v Rusku. (Bobr)

Dávám týmům hádanky, a oni je musí uhodnout, porota mi pomůže, kdo z členů týmu zvedne ruku jako první, zeptáme se na odpověď!

3) Hádejte, kteří ptáci žijící v Rusku a na Sibiři to říkají:

  • Po celou dobu klepání

Stromy jsou vykáceny.

Ale nebolí je to

Ale jen léčí.

(DATEL)

  • Motley se vrtí,

Dlouhoocasý pták,

Upovídaný pták

Ten nejupovídanější.

(STRAKA)

  • červenoprsý, černokřídlý,

Miluje klování zrn

S prvním sněhem na horském popelu

Znovu se objeví.

(HÝL)

A nyní hádanky o stromech a bobulích:

1) Jako borovice, jako jedle,

A v zimě bez jehličí.

Toto je nejběžnější strom v Rusku.

(MOŘÍK, 45 % les)

2) Kmen zbělá,

Čepice se změní na zelenou.

Stojící v bílém oblečení

Visací náušnice.

(BŘÍZA)

3) Na jaře se zazelenal,

Opálený v létě

Červené korály

Měla jsem na sobě na podzim.

(JEŘÁB)

4) A tato bobule roste v oblasti Novosibirsk a nejen!

Sedí vedle nás

Vypadá s černýma očima.

Černé, sladké, malé

A hezky na kluky.

(BORŮVKA)

5) Tato bobule roste v bažinách, je červená? Co je to za bobule? (brusinka)

6) Co roste na našich polích? Jaké obilniny? (pšenice, žito, oves, ječmen, pohanka, hrášek, slunečnice, kukuřice)

7) Z jakých zrn se vyrábí chléb? (pšenice, žito)

8) Jaká je hlavní zelenina pěstovaná na Sibiři, ze které můžete vařit lahodné pyré, vařit v „uniformě“, péct a mnoho dalšího lahodné pokrmy. (Brambor)

vychovatel: Výborně chlapci! O své domovině už toho hodně víte, a pokud budete mít zájem a pozorně naslouchat svým učitelům a vychovatelům v hodinách, dozvíte se ještě více.

vychovatel: A akci bychom rádi zakončili básničkou o našich rodných místech:

Děti: V mých rodných místech voní vítr jako heřmánek
A až po stéblo trávy je celá země naše,
V mých rodných místech slunce svítí jasněji,
A stříbřitý hlas u potoka.
V mých rodných místech je nebe modré,
V mých rodných místech jsou prostornější louky,
Kmeny břízy jsou rovnější a štíhlejší
A duhový oblouk je barevný.
Všechno je lepší a krásnější v našich rodných místech,
Od hvězd noci až po ranní svítání,
Na původních místech na kapkách rosy
Veselá světla úsvitu hoří.
Pedagog: Výborně, kluci!

Nyní požádáme porotu o shrnutí výsledků našeho kvízu

Ocenění certifikáty a sladkými cenami.


Obecní rozpočet vzdělávací instituce

střední škola č. 1 obec. Anuchino

Třídní hodina– kvíz

Hodina – kvíz „Moje vlast – Rusko“

Když ne my, tak kdo?

Pomůže to našim dětem

Milovat a znát Rusko.

Jak důležité je nepřijít pozdě!

úkoly:

    upevnit znalosti dětí o státních symbolech Ruska;

    pěstovat pocit lásky ke své vlasti - Rusku;

    rozšířit představy o povaze Ruska;

    rozvíjet schopnost luštit křížovky;

    rozvíjet schopnost správně konstruovat svou odpověď podle gramatických pravidel;

    rozvíjet kognitivní zájmy;

    pěstovat v dětech smysl pro kamarádství, schopnost vcítit se a vzájemně se podporovat;

    vytvořit u dětí radostnou a veselou náladu.

Průběh lekce

    Úvodní část.

Hraje se záznam písně „Where the Motherland Begins“.

Učitel.

- Kluci, poslouchali jste písničku na slova M. Matušovského, hudba. V. Basner „Kde to začíná? Vlast ».

Co je Vlast? (Odpovědi dětí.)

Učitel

Vlast je dům, ve kterém žijeme, a ruská bříza, křik kukačky a nekonečná otevřená prostranství. Toto je místo, kde jsi pracoval a vyrůstal.

Děti čtou poezii

1 student:

„Jak říkáme Vlast?
Dům, kde bydlíme ty a já,
A břízy podél kterých
Jdeme vedle mámy.

2. student:

Jak říkáme Vlast?
Pole s tenkým kláskem,
Naše svátky a písně,
Venku teplý večer.

3. student:

Jak říkáme Vlast?
Vše, co si vážíme v našich srdcích
A pod modro-modrou oblohou
Ruská vlajka nad Kremlem."

Učitel

Žijeme v zemi, která je úžasná krásné jméno- Rusko. Víte, proč má naše země takový název?

Pro jasné svítání, omyté rosou,

Pro ruské pole s vysokými klasy.

Přetékající řeky v modrých plamenech

Slovansky vám říkali Rusko.

S. Komrátová

Učitel

Abyste milovali svou vlast, musíte ji dobře znát

Pojďme si otestovat naše znalosti o Rusku.

    Kvízové ​​otázky

1 parkur: „Co já vím o Rusku“

Učitel:

- Řeknu začátek věty a ty ji dokončíš.

    Naše země se jmenuje...Rusko.

    Občané Ruska se nazývají...Rusové

    Kdo je prezidentem v Rusku...Putin.

    Kdo zvolil prezidenta? -ruský lid.

    Jaký doklad má ruský občan...cestovní pas.

    Který dokument obsahuje práva ruského občana...Ústava Ruské federace.

    Co by měl ruský občan dělat, když žije v ruském státě...

dodržovat práva a povinnosti.

    Který strom je symbolem Ruska?- bříza

2. soutěž: „Symboly státu“

    Odpověz na otázky

    Jaké státní symboly znáte?? (Znak, vlajka, hymna.)

    Jaká je státní hymna?

(Hlavní píseň země, která se hraje při zvláště slavnostních příležitostech, musíte ji poslouchat ve stoje a prokazovat úctu.)

Poslech hymny

    Hra "Poznej naši vlajku."

Navrhuji vybrat ruskou vlajku mezi různými vlajkami na desce

Učitel

Kde můžete vidět ruskou vlajku?

(Na vládních budovách, lodích, letadlech, obytných budovách o státních svátcích.)

Bílá barva představuje čistotu, modrá – nebe a věrnost, červená – oheň a odvahu.

Učitel

Jako první byla založena trikolórní vlajka Ruska ruský císař Petra Velikého v roce 1693.

Vlajka Ruska

Barva bílá - bříza,
Modrá je barva oblohy.
Červený pruh -
Slunečné svítání.
(V. Štěpánov)

O ruské vlajce

Michail Pushkarev

Bílá modrá červená.
Trikolóra je nádherná.
Toto je naše velká ruská vlajka!
Svět ho zná
Navíc vás respektují.
Ať se ho nepřítel vždy bojí!

Byl přijat Petrem,
Neopustí nás
Vlajka nebude nikdy spuštěna!
Na moři v Tsushimě,
Na zemi v Izmailu
Vždy jsme pod tím statečně bojovali!

Michail Kutuzov
Porazil Francouze
Dokázal bránit čest Ruska!
Poznej naše předky -
V jednadvacátém století
Budeme pokračovat ve slávě vlajky!

    Hra "Zjistěte náš erb."

Učitel

Musíme najít ruský erb mezi erby jiných zemí.

Co je vyobrazeno na našem erbu?

(Zlatý dvouhlavý orel s žezlem a koulí, na štítě je vyobrazen sv. Jiří Vítězný na koni, zabíjí hada kopím.)

Náš erb symbolizuje vítězství dobra nad zlem, krásu a spravedlnost.

Student čte poezii o erbu

3. soutěž „Města Ruska“

Učitel

Uveďte hlavní město Ruska

    Dítě čte báseň.

Moskva- Krása Ruska

Měst je nespočet:

Jsou tam Paříž i Londýn,

Řím, Benátky, Berlín,

Vídeň, Tokio, Peking –

Velká, slavná města,

Přeplněné, hlučné, nejjasnější,

Úžasné... A přesto

Existuje jeden - nejdražší,

Město je blízko a drahé,

Ten, který se jmenoval Moskva!

(V. Borisov)

Moskva je svatou Rusí, srdcem i hlavou!

    Herní aukce „Pojmenujte město v Rusku“

4. soutěž „Zpívání písní o Rusku...“

    Soutěž „Nasbírej přísloví“

Populární moudrost říká...

Našim lidem

slavík bez písně.

Milovaná vlast -

než naše vlast.

Muž bez vlasti -

vlast je cennější než cokoli jiného.

Vlast - matka

drahá matko.

Není nic krásnějšího

vědět, jak se chránit.

Básníci ve svých básních oslavují vlast...

    Děti čtou básně o vlasti

Vlast je velké, velké slovo!
Ať na světě nejsou žádné zázraky,
Řekneš-li toto slovo svou duší,
Je hlubší než moře, vyšší než nebe!

Hodí se přesně na polovinu světa:
Máma a táta, sousedé, přátelé.
Milé město, drahý byt,
Babička, škola, kotě... a já.

Slunečný zajíček do dlaně
Šeříkový keř za oknem
A na tváři je krtek -
To je také Vlast.
(T. Boková)

Dobrý den, má vlast

Ráno vychází slunce,
Volá nás na ulici.
Odcházím z domu:
- Ahoj, moje ulice!

Taky zpívám potichu
Ptáci zpívají se mnou.
Bylinky mi cestou šeptají:
- Pospěš si, příteli, vyrůst!

odpovídám bylinkám,
odpovídám větru
Odpovídám slunci:
- Ahoj, má vlast!

(V. Orlov)

Spisovatelé vytvořili svá díla o vlasti.

Konstantin Ushinsky Naše vlast

Naše vlast, naše vlast je Matka Rusko. Rusku říkáme Vlast, protože v něm naši otcové a dědové žili od nepaměti.

Vlast říkáme tomu, protože jsme se do toho narodili. Mluví naším rodným jazykem a vše v něm je pro nás přirozené; a jako matka - protože nás nakrmila svým chlebem, napojila nás svými vodami, naučila nás její řeči, jako matka nás chrání a chrání před všemi nepřáteli.

Naše vlast je velká - Svatá ruská země! Od západu k východu se táhne téměř jedenáct tisíc mil; a od severu k jihu čtyři a půl.

Rus se nerozkládá v jedné, ale ve dvou částech světa: v Evropě a v Asii...

Na světě je mnoho a kromě Ruska všelijaké dobré státy a země, ale člověk má jednu přirozenou matku - má jednu vlast.

A skladatelé skládali hudbu

Děti zpívají píseň o vlasti

    Shrnutí lekce

Učitel

- Naše lekce skončila. A rád bych to zakončil těmito krásnými slovy:

Pro mě je Rusko bílé břízy,

Pro mě je Rusko ranní rosa,

Pro mě, Rusko, jsi to nejcennější.

Moje Rusko má dlouhé copánky.

Moje Rusko má světlé řasy,

Moje Rusko má modré oči.

Rusko, vypadáš hodně jako já.

Ty, moje Rusko, každého zahřeješ teplem,

Ty, moje Rusko, umíš zpívat písně,

Ty, moje Rusko, jsi od nás neoddělitelný.

Vždyť naše Rusko jsme my a naši přátelé!!!

Dokud jste ještě malí, nemůžete pro Rusko ještě nic udělat. Ale naši zemi můžete učinit silnou a mocnou, pokud budete milovat své přátele a blízké, nehádejte se. Podívejme se na sebe, usmějme se a nezapomínejme, že vy a já jsme Rusové, velmi moudří, trpěliví, laskaví lidé .

Řekněme všichni společně: "Pokud je přátelství skvělé, Vlast bude silná!"

Literatura:

    Zelenová N.G., Osipová L.E. Žijeme v Rusku. Občansko-vlastenecká výchova dětí předškolního věku. ( Přípravná skupina.) – M.: „Nakladatelství Scriptorium 2003“, 2011.

    Můj rodný domov. Program mravní a vlastenecké výchovy dětí předškolního věku. Pod obecným vyd. T.I. Overchuk. – M.: TC Sfera, 2004.

    Informační a obchodní vybavení předškolních vzdělávacích institucí. Naší vlastí je Rusko. – M.: NAKLADATELSTVÍ „DĚTSKÝ TISK“, 2010.

Kvíz ke Dni Ruska pro školáky „Moje milované Rusko“

Polyakova Elena Grigorievna – učitelka Další vzdělávání MBOUDOD „Centrum mimoškolních aktivit“ v Brjansku
Cílová: vlastnictví budovy ruské dějiny a hrdost na to, že se počítáme mezi občany země.
úkoly:
- upevnit kulturní znalosti;
- rozvíjet znalosti o státních symbolech;
- rozvíjet Kreativní dovednosti.
Popis materiálu: Navrhuji vytvoření kvízu pro studenty 3. - 4. ročníku věnovaného oslavě Dne Ruska. Kvíz bude užitečný pro letní manažery zdravotní tábory, třídní učitelé, učitelé dalšího vzdělávání, vychovatelé.
Formulář: kvíz.
Zařízení: počítač, projektor, plátno, prezentace, soundtracky písní o Rusku.
Předběžná příprava:
- rozhovory o historii a kulturní tradice Rusko;
- dirigování kreativní soutěž na téma Vlast: básně, kresby;
- učení ruské hymny.

Průběh kvízu

Organizační moment: Učitel oznámí začátek akce, její téma, rozdělí žáky do 2 týmů, vyzve je, aby týmům vymysleli název, oznámí podmínky kvízu (na zodpovězení je dáno cca 5 sekund, uděluje se 1 bod za každou odpověď vyhrává tým, který získá nejvíce bodů). Porota vyhlašuje výsledky každé soutěže a na závěr se sečte celkový výsledek. Porota je představena a může se skládat z učitelů, poradců a samotných školáků.

Vedoucí student:
Mám vlast - Rusko.
To je štěstí, to je můj život,
To je moje budoucí síla
Tohle je moje přátelská rodina.

Toto je hedvábí azurového nebe
A lesy jsou nekonečné.
Toto je pole zlatého chleba
A moji lidé jsou dobří hrdinové.

Jen - jen ty vstaň na nohy,
Jste na začátku dlouhé cesty,
Nejprve půjdeš po cestě,
Půjdete po silnici.
Učitel: Ano, skutečně, naše země je na začátku dlouhé cesty, navzdory skutečnosti, že ruská historie je stará mnoho staletí. Dne 12. června 1990 přijal první Sjezd lidových poslanců Deklaraci státní suverenity (nezávislosti) Ruska, která vyhlásila nadřazenost Ústavy Ruska a jejích zákonů.
Důležitým mezníkem v posilování ruské státnosti bylo přijetí nového názvu země – Ruská federace (Rusko), předtím, od roku 1922, se země jmenovala SSSR – Svaz sovětských socialistické republiky. Mimochodem, právě 12. června Rusko kromě „nezávislosti“ získalo i svého prvního prezidenta, již v roce 1991 proběhly první lidové otevřené prezidentské volby v historii země, ve kterých zvítězil B. N. Jelcin. Byl to on, kdo svým výnosem v roce 1994 dal 12. červnu celostátní význam a svátek sám dostal název Den přijetí Deklarace státní suverenity Ruska. Později se mu pro zjednodušení začalo říkat Den nezávislosti, poté Den Ruska.
Pojďme si dnes zahrát a uvidíme, kolik toho víme o naší vlasti - Rusku.
Vedoucí student: Vyhlašuje se 1. soutěž „Warm-up“.
(Zástupci týmu si vytáhnou kartičky s číslem otázky a odpovídají jeden po druhém, pokud není odpověď, odpovídá druhý tým a získává bod).
otázky:
1. Jak se jmenuje země, ve které žijeme? (Rusko)
2. Jak se jmenuje místo, kde se člověk narodil a vyrostl? (Vlast)
3. Které město je hlavním městem našeho státu? (Moskva)
4. Jak se nazývají obyvatelé naší země? (Rusové)
5. Kdo je hlavou našeho státu? (Prezident)
6. Kdo je prezidentem naší země? (V.V. Putin)
7. Jak se tomu říká? státní symbol, na kterém je vyobrazen dvouhlavý orel? (Erb)
8. Jaký symbol našeho státu se nazývá trikolóra? (Vlajka)
9. Jak se nazývá hlavní zákon státu? (Ústava)
10. Kdo hlídá hranice našeho státu? (Armáda)
11. Který strom je symbolem Ruska? (Bříza)
12. Jak se nazývá slavnostní píseň chvály při zvláště slavnostních příležitostech? (Hymnus)


Vedoucí student: Je vyhlášena 2. soutěž „Znáte ruskou hymnu?“.
(Týmy jeden po druhém, v pořadí losování, jsou požádány, aby přečetly zpaměti text jednoho ze veršů hymny a refrénu – celkem 4 čtyřverší s refrénem, ​​2 pro každé. Pokud text není když je přesně reprodukován, druhý tým jej může opravit a získat bod navíc. Po přečtení každého verše se jeho text objeví na obrazovce.)
Učitel: Náš kvíz samozřejmě není slavnostní příležitostí, kdy je nutné zahrát hymnu, ale musíte pochopit, že každý občan by měl znát slova hymny své země. Všichni jsme viděli, jak naši sportovci zpívali hymnu během XXII olympijské hry v Soči a byli na ně hrdí. Takže začněme:


Vedoucí student: Je vyhlášen 3. ročník soutěže „Šikovný designér“.
(Na stole je mnoho obrázků na téma naší vlasti: od státních pomůcek po lidová řemesla, kulinářské ruské pokrmy, krajiny atd. Dva zástupci, jeden z každého týmu, musí vybrat 5-10 obrázků, které se jim líbí. 10 sekund, vraťte se k týmu, diskutujte o budoucí koláži a dokončete její projekt na magnetické tabuli. Na dokončení práce jsou vyhrazeny 3-4 minuty. Soutěž se hodnotí na 5bodové škále.)
Příklady koláží:
Pravoslavné církve v Rusku


Vlast


Pečlivě zachováváme tradice lidí


Rusko – moje vlast


Učitel: Během koláže zazní píseň „Miluji tě, Rusko“.
hudba D. Tukhmanov, text M. Nožkin
Miluji tě, Rusko,
Náš drahý Rus.
Nevyčerpaná energie
Nevyřešený smutek.
Máš obrovský rozsah,
Pro vás nic nekončí.
Po staletí jsi byl nepochopitelný
K cizím mudrcům.


Byl jsi mnohokrát mučen
Být Ruskem nebo nebýt,
Mnohokrát to ve vás zkoušeli
Zabij ruskou duši,
Ale nemůžeš, já vím
Ani zlomit, ani zastrašit.
Jsi má drahá vlast,
Svobodná vůle cesta.


Ty se svou laskavostí a náklonností,
Jste silní svou duší.
Nevyřešená pohádka
Modrooká země.
Nosil bych březový chintz
Oblékl bych to bílým světlem.
Jsem zvyklý být na tebe hrdý
Bez tebe nemám štěstí!


Učitel: Kluci, kdo může jmenovat interpreta právě zahrané písně o Rusku? (odpovědi). Ano, toto je skvělá ruská zpěvačka, která vždy zpívala naši vlast, Lyudmila Zykina. Připravili jste projekty budoucích koláží, které v nejbližší době určitě papírově zrealizujeme.
Vedoucí student: Je vyhlášen 4. ročník soutěže „Opakování je matka učení“.
(Zástupci týmů si vytáhnou kartičky a odpovídají na otázky jednu po druhé, pokud není odpověď, odpovídá druhý tým a získává bod).


otázky:
1. Naší vlastí je Ruská federace. Co znamená slovo "federace"? (Unie, sdružení)
2. Nejvíce hlavní město každá země? (Hlavní město)
3. Obecný název pro každou populaci země? (Lidé)
4. Člověk, který miluje svou vlast? (Vlastenec)
5. Na jakém kontinentu se nachází Rusko? (Eurasie)
6. Obyvatel našeho státu, který má práva a plní povinnosti? (Občan)
7. Nejvíce hlavní muž země, která získala právo vládnout od lidu? (Prezident)
8. Jaké znáš státní symboly? (Vlajka, státní znak, hymna)
9. Jak se nazývá obraz symbolu, který zobrazuje historické tradice města, státu, rodiny, individuální? (Erb)
10. Kolik barev má ruská vlajka, jaké to jsou? (Tři: bílá, modrá, červená)
11. Co znamená bílá barva ruské vlajky? (Bílá barva označuje čistotu aspirací)
12. Co to znamená Modrá barva ruská vlajka? (Modrá - vůle k míru)
13. Co znamená červená barva ruské vlajky? (Červená - ochota nešetřit svou krev při obraně vlasti)
14. Jak se nazývají pravidla, která stát stanoví? (zákony)
15. Lidové hlasování, které se koná podle nej důležité záležitostiživot státu? (Referendum)
16. Kdy se slaví Den Ruska? (12. června)
Vedoucí student: Vyhlašuje se 5. blesková soutěž „Nejrychlejší“.
(Je položena otázka. Kdo první zvedl ruku, odpovídá. Skóre - 1 bod)
otázky:
1. Jak se nazývala naše vlast v dávných dobách? (Rus)
2. Uveďte hlavní město prvního ruského státu (Kyjev)
3. Ruský svátek rozloučení se zimou, to je (Maslenica)
4. Nejoblíbenější pochoutka během Maslenitsa (palačinky)
5. Nejslavnější ruský fabulista (Ivan Andrejevič Krylov)
6. Úplně první kosmonaut v historii lidstva (Jurij Alekseevič Gagarin)
7. Nejoblíbenější ruská hračka na světě (Matryoshka)
8. Nejoblíbenější hrdina ruských eposů (Ilja Muromec)
Učitel: Chlapi, kdo dokáže odpovědět na otázku, jakou událostí tento svátek začal?
(Odpověď: v tento den roku 1990 bylo rozhodnuto o nezávislosti Ruska a o rok později se konaly lidové volby prvního prezidenta Ruska).
A teď porota shrnuje výsledky, a zatímco to funguje, neztrácejme čas.
Všichni víme, jak bohatý a krásný je náš rodný ruský jazyk. Prostý lid vymyslel mnoho přísloví a rčení – to je lidová moudrost.
Vedoucí student: Vyhlašuje se nesoutěžní úkol „Přísloví se říká od slova“.
(Vytáhnou se kartičky se 2 slovy, pomocí kterých je třeba rekonstruovat přísloví)
slova:
Mal-drog (malá cívka, ano drahá)
Slovo je skutek (Posuzováno ne podle slov, ale podle skutků)
Čas je hodina (Čas na podnikání je hodina na zábavu)
Pracovní ryba (Nemůžete vytáhnout rybu z rybníka bez práce)
Lesní třísky (Les se kácí a třísky létají)
Mysl na oblečení (Poznají tě podle oblečení, uvidí tě podle mysli)
Narozený a užitečný (Tam, kde se narodil, přišel užitečný)
Učitel: Kluci, odvedli jste dobrou práci a teď dáváme slovo porotě.
(Výsledky se sečtou na základě celkového počtu bodů dosažených týmy, vyhlásí se vítězný tým a účastníci obdrží ceny)
Učitel: Děkujeme všem za účast v našem kvízu. Doufám, že z každého z vás vyroste pravý náš patriot velká vlast. Na závěr mi dovolte zakončit náš kvíz poetickými větami:
Miluji květiny, lesy, otevřené prostory polí,
Vše, co se nazývá tvá vlast!


Vedoucí student:
Ach, Rusko!
S těžký osud země...
Mám tě, Rusko,
Jako srdce, sám.
Řeknu to i příteli
Řeknu to i nepříteli -
bez tebe,
Jako bez srdce
Nemůžu žít...
(Yu. Drunina)

(Akce je u konce, účastníci se rozcházejí za zvuků písně „Rusko - jsme vaše děti“)
Hudba V. Ososhnik, text N. Ososhnik

Obdivuji tě zalité sluncem
Za hladinou jezer jsou zlatá pole.
A v prvních slovech navždy zůstane
Země, kde jsem vyrostl, Rusko, je moje.

A vzdálenost vesmíru,
A rozlehlost oceánů
Jsme vábeni jejich tajemnou silou,
Ale Rusko na nás čeká, milující a odpouštějící,
Jak matky milují své syny.

Refrén:
Rusko, jsme vaše děti!
Rusko – na zelené trávě je rosa.
Rusko, jsme vaše děti!
Rusko a sluneční paprsky na obloze.

Nechte transparenty létat nad světem
A s vaším hrdým jménem Rusko
Všichni jsme vaše děti, Rusko!
Což znamená, že vyhrajeme.
refrén

Ať je jaro vaše
Bude vonět deštěm
A každý den rozzáří děti smíchem.
Nechť je láska a dobro s námi v našich srdcích
A jméno vlasti zní tak hrdě.
refrén

Vážení kolegové a hosté portálu, děkuji vám za pozornost!
S pozdravem Elena Grigorievna.

KVÍZ « RUSKO VLAST MŮJ ».

Pamatujte si, co je to kvíz ?

A hra, která spočívá v tom, že účastníci musí odpovědět na řadu kladené otázky, obvykle sjednoceni nějakými společné téma. Samotná zábava má dlouhou historii. Jedná se o soutěž v důvtipu, inteligenci a erudici.

Kvíz od latinské slovo vítězství.

Dnes se do kvízu zapojíte i vy.

Čtení básní Oleynika Denise a Kudryavtseva Sashy

Co je podle vás tématem naší kvízové ​​lekce?

První úkol.

Pokračujte ve větě. (rozdat listy)

Vlast je…__________________________________________________

1.Nyní hádejte hádanky:

1. Zní to slavnostně

Všichni se postaví na pozdrav.

píseň domovská země

Všichni musíme respektovat! (Hymnus) Pojďme si společně zazpívat verše 1 a 2

2 .Doplňuje hymnu a vlajku, hlavní znak každé země.

Rusko má jednu speciální, zkuste ji pojmenovat. (Erb)

3. Má mnoho jmen: Tricolor, tříbarevný banner -

Úzkost odchází s větrem. Bílo-modro-červené..(Vlajka)

4. Z vůle lidu

Hlava státu je volena právem (prezident)

Pojďme si dnes zahrát a uvidíme, kolik toho víme o naší vlasti - Rusku.

Vyhlašuje se 1. soutěž „Warm-up“.
1. Jak se jmenuje země, ve které žijeme? (Rusko)
2. Jak se jmenuje místo, kde se člověk narodil a vyrostl? (Vlast)
3. Které město je hlavním městem našeho státu? (Moskva)
4. Jak se nazývají obyvatelé naší země? (Rusové)
5. Který strom je symbolem Ruska? (Bříza)
6. Obecný název pro každou populaci země? (Lidé)

7. Na jakém kontinentu se nachází Rusko? (Eurasie)

8.Hlavní řeka Evropy, která teče v Rusku? (Volha)

Vyhlašuje se 2. soutěž. Přísloví jde mimochodem.

1. Moskva je matkou všech měst.

6. Žít - sloužit vlasti.

3. soutěž Jsem občan Ruska.

    Naší vlastí je Ruská federace. Co znamená slovo "federace"? (Unie, sdružení)

    Muž, který miluje svou vlast? (Vlastenec)

    Obyvatel našeho státu, který má práva a plní povinnosti? (Občan)

    Jak se nazývá obraz symbolu, který ukazuje historické tradice města, státu, rodiny nebo jednotlivce? (Erb)

    Kolik barev má ruská vlajka, jaké to jsou? (Tři: bílá, modrá, červená)

    Co znamená bílá barva ruské vlajky? (Bílá barva označuje čistotu aspirací)

    Co znamená modrá barva ruské vlajky? (Modrá - vůle k míru)

    Co znamená červená barva ruské vlajky? (Červená - ochota nešetřit svou krev při obraně vlasti)

    Jak se nazývají pravidla, která stát stanoví? (zákony)

4. soutěž Šikovný designér.

    Obrázky původní přírody.

    Lidová řemesla.

3. Rusko je trpělivé.

4.Mistrovská díla ruského malířství.

Domácí skica. Ochrana projektu.

5. soutěž Velcí lidé z Ruska.

1. Car-reformátor, tvůrce ruské flotily? (Petr 1)

3.První kosmonaut. (Gagarin Yu.A.)

4.Velký velitel a diplomat, který vyhrál bitvu u jezera Peipus? (Alexander Něvskij)

5. Kompilátory slovanská abeceda. (Cyril a Metoděj)

6.Jmenujte vynikající ruské velitele, kteří neprohráli jedinou bitvu. (Suvorov, Ushakov)

7.Kdo vynalezl rádio? (Popov)

8.Zakladatel prvního státní univerzita. (Lomonosov M.V.)

9. Velký ruský spisovatel, který nikdy nepsal pro děti. Ale děti jsou jeho tvorbou pohlcené. (Pushkin A.S.) (obecně)

10. Dokázal pochopit duši lesa jako nikdo jiný

A ukažte nám to na plátnech.

Kůra je živá a větve trnité

Borovice a jedle jsou velké a mohutné.

A zdá se, že vdechujeme pryskyřičný zápach,

Když se s rozkoší díváme na plátna.

(Ivan Ivanovič Shishkin) Projekt

Skoro jsem sklonil hlavu

K nohám propleteným provázkem,

Obuté v lýkových botách podél řeky,

Přepravci člunů se plazili v davu.

(Barge Haulers na Volze. Repin Ilya_) Projekt

5. soutěž Volzhsky je město mých snů.

Nakreslete státní znak a vlajku našeho města.

1 . Jak se jmenuje centrální náměstí našeho města? (Leninovo náměstí).

2 . Proč se začalo s výstavbou města Volžskij? (protože se rozhodli postavit další vodní elektrárnu na Volze)

3 .Kdo byl vedoucím této stavby, jejím hlavním architektem? (Fjodor Georgievič Loginov)

4. Na místě smrti tohoto generála v ruštině a německé jazyky nápis:. K vědci. K bojovníkovi. Komunistický. Jeho život a smrt byly činem ve jménu života." Dmitrij Michajlovič Karbyšev 1(945) byl poslán do koncentračního tábora Mauthausen, který se nachází 30 kilometrů od rakouského Lince, kde v noci ze 17. na 18. února utrpěl mučednickou smrt ruský generál Karbyšev spolu s dalšími válečnými zajatci. Vězni byli svlékli donaha a vyhnáni na ulici studená voda pod tlakem. Byla krutá zima. Ti, kteří hned nezemřeli, byli opět vyhnáni na dvůr a dobiti železnými tyčemi. Mezi nimi byl i generál Karbyšev.

5.Kde je pomník zakladatele města? (na náměstí stavitelů)

6. Jaké plochy máme ve městě? (Náměstí Truda, Náměstí Lenina, Náměstí Sverdlova, Náměstí stavitelů).

7. Jaké památky máme v našem městě? (pomníky D.M. Karbyševa, A.S. Puškina, V.I. Lenina, F. Loginova a pomník internacionalistických vojáků).

8. Jaké dvě řeky tečou u města Volžskij? (Volha a Achtuba)

Porota shrnuje.

Host: Kluci, víte, jak jste chtěli pojmenovat naše město? (Pyatimorsk, Elektrograd, Gidrograd, Město Slunce)

Bleskový turnaj

    Jak se v dávných dobách jmenovala naše vlast? (Rus)

    Pojmenujte hlavní město prvního ruského státu (Kyjev)

    Jak se jmenovali tři epičtí hrdinové?

    Nejoblíbenější hrdina ruských eposů (Ilya Muromets)

    Nejslavnější ruský fabulista (Ivan Andreevich Krylov)

    Nejoblíbenější ruská hračka na světě (Matryoshka)

    Ruský svátek rozloučení se zimou, to je (Maslenitsa)
    8. Nejoblíbenější pochoutka během Maslenitsa (palačinky)

Každý zná ruskou pohostinnost, vstřícnost, citlivost, laskavost a pohostinnost. Dovolte mi, abych vás pohostil naším národním jídlem -... palačinkami.

Podáváme palačinky.
Učitel: Děkujeme všem za účast v našem kvízu. Doufám, že každý z vás vyroste ve skutečného vlastence naší velké vlasti. Na závěr mi dovolte zakončit náš kvíz poetickými větami:
Miluji květiny, lesy, otevřené prostory polí,
Vše, co se nazývá tvá vlast!

1. Je dobré být pryč, ale lepší je doma.

2. Každý jespák chválí svou bažinu.

3. Kde se někdo narodil, tam přišel vhod.

4. Nešetřete svou silou ani životem pro svou vlast.

5. Bude-li lid jednotný, nebude poražen.

1. Moskva je matkou všech měst.

2. Národy naší země jsou silné v přátelství.

3. Na druhé straně je vlast dvojnásobek mil daleko.
4. Na světě není krásnější země než naše Vlast.

5. Vlast je matka, umět se jí zastat

1. Nativní strana je matka, mimozemská strana je nevlastní matka.
2.C vlast- zemři, nechoď dolů.
3. Člověk bez vlasti je jako pták bez křídel.

4. Cizí země - kalina, Vlast - malina.

5. Člověk má jednu matku a má jednu vlast.

6. Žít - sloužit vlasti.

1 tým

2. tým

1 soutěž

Vlast je... (za každé slovo)

2 soutěž. Hádanky

3 soutěž. Zahřát

4 soutěž Přísloví jde mimochodem.

5 soutěž. Jsem občan Ruska.

6 soutěž . Šikovný designér.

7 soutěž. Skvělí lidé.

8 soutěž.

Volzhsky je město mých snů.